Sledujte filmserver.cz také na Facebooku!
Přihlásit Přihlásit přes Facebook | Registrovat
Téma: Milníky v historii motion capture

Téma: Milníky v historii motion capture

Vydáno: 13.11.2011 17:01 v sekci Články | Publicistika - Vratislav Šálek

V posledních desítkách let už jsme si zvykli, že kromě živých herců se ve filmech objevují i jejich digitální kolegové. V následujícím článku se dozvíte, jak náročným technickým vývojem museli projít, aby diváka zcela uspokojili.

SDÍLET:     Sdílet na Facebook Sdílet na Twitter Odeslat mailem    
Motion capture (jinak také zkráceně mocap) je termín, který znamená proces převádění nahraného pohybu skutečného předmětu (objektu) do digitální podoby. Hojně se využívá v armádě, zábavním průmyslu, sportu, medicíně, ale také pro vyhodnocení funkčnosti různých výrobků (např. interiéru domu, designu vozidla, interiéru automobilu apod.). Ve filmovém světě, který nás zajímá nejvíce, se zkrátka reálné pohyby fyzicky přítomných herců oblečených v černých přiléhavých kombinézách převedou do digitální podoby a z té se posléze vytvoří kompletně animovaná postava.
Moderní technologie už umožňují nahrávat pohyb několika lidí současně a může se tak dít rovnou v místě natáčení. Asi nejproblematičtější částí těla je obličej, který se zpravidla nahrává odděleně speciální kamerou umístěnou těsně před ním. Získaná data se převedou na 3D model, který předvádí totožné pohyby a gesta jako jeho živý předobraz. Stejně tak je převáděna stejnou technikou i kamera, tzn. že i v takto animovaných filmech se dočkáte stejných "kouzel" jako v klasicky hraných. Motion capture plynule navazuje na svého předchůdce, jímž byla rotoskopie. Jejím základem bylo to, že animátor snímek po snímku ručně překresloval předtočenou živou akci.
První pokusy
Vznik samotné techniky se datuje do sedmdesátých let minulého století, kdy se rozšiřoval zejména v oblasti medicíny a armádní technologie. V oblasti počítačů se trvaleji mocap usadil až v osmdesátých letech, v jejichž polovině spatřil světlo světa první komerční animační software. S jeho spuštěním se animátoři pokoušeli zakomponovat náznaky digitálních postav do filmů. Jedním z nejranějších pokusů byl krátký televizní spot z roku 1985, kde se v hlavní roli objevil robot, jehož pohyb byl předehrán hercem a nasnímán. V tomto momentu se dá hovořit o pomalém zrození využívání mocapu ve filmovém průmyslu.
Tato technologie pomáhala a pomáhá filmařům zejména v oblasti triků, které se díky ní zdokonalily a vypadají mnohem důvěryhodněji a efektněji. Vůbec první filmy, v jejichž průběhu se objevily triky tvořené pomocí mocapu, byly Verhoevenův Total Recall (mimo jiné i scéna s Arnoldem Schwarzeneggerem a letištním rentgenem) z roku 1990 a kingovská adaptace povídky Trávníkář s Piercem Brosnanem v hlavní roli z roku 1992.

Scéna z filmu Total Recall

Pokročilejší díla
Od té doby však uplynulo mnoho vody a možnosti a technika se nadále zdokonalovaly, takže si tvůrci mohli dovolit kromě ladění triků využít mocapu k tvorbě čistě animovaného filmu. Tím, který drží v tomto směru primát, je dnes už skoro zapomenutá disneyovka z roku 2000 Sinbad: Beyond The Veil Of Mists, jejíž rozpočet se vyšplhal na třicet milionů dolarů, a stala se tím pádem nejdražším filmem určeným přímo k videodistribuci. Nedokonalostí a chyb v animaci však bylo přece jen až příliš.
O něco lépe je na tom svého času velmi ambiciózní projekt Final Fantasy: Esence života, jež vznikl v americko-japonské koprodukci. Jeho tvůrci, kteří zároveň stojí za stejnojmennou sérií videoher, si i přes fakt, že film nemá s do té doby žádnou vydanou hrou nic společného, hodně slibovali. Ačkoli produkce celého snímku zabrala dlouhé čtyři roky a první natočené scény musely být kvůli pokročilé technice znovu předělány a celkový rozpočet nakonec činil zhruba sto třicet sedm milionů dolarů, v kinech se s úspěchem nesetkal a poměrně dost prodělal. Na této skutečnosti se rozhodně podepsaly i nepříliš pochvalné ohlasy odborníků i běžných diváků, které filmu kromě slabého příběhu vytýkaly právě neživotnost animovaných postav. Paradoxně nejvíce se chválila vizuální stránka, jež byla poctivou ruční prací.
Po těchto dvou neúspěších to začalo vypadat, že mocap se bude plně používat jen ve video- a počítačových hrách, kde plnil svůj účel výrazně lépe. Sportovní, bojové a vojenské hry díky mocapu totálně změnily svou tvář a stávaly se čím dál realističtějšími, a tím pádem i populárnějšími. V současnosti už je motion capture běžnou a hlavně nutnou vývojářskou technologií.

Trailer filmu Final Fantasy: Esence života

Zemeckis a ti druzí
Přelomovým a zcela zásadním rokem se pro motion capture stal letopočet 2006. Tehdy se totiž o Oscara za nejlepší animovaný film ucházela trojice V tom domě straší!, Happy Feet (pozdější vítěz) a pixarovská Auta, která jediná zastupovala ruční animaci. Tento ročník byl také poslední, kde mohly filmy vytvořené pomocí mocapu a ručně animované filmy soutěžit ve stejné kategorii. Bylo tak tedy jasně vymezeno, co je vlastně ještě animací, a co už ne. Spíše zajímavou kuriozitkou je fakt, že když Pixar uváděl v roce 2007 do kin snímek Ratatouille, objevilo se v jeho závěrečných titulcích upozornění, že byl vytvořen stoprocentní ruční animací a ne žádným motion capture.
Skrytá tajemství "nové" technologie se jako jeden z prvních rozhodl odhalit oscarový režisér Robert Zemeckis, jenž už dokázal bravurně spojit animované postavy s těmi hranými ve vynikající Falešné hře s králíkem Rogerem. Jeho pokusy ale dopadly spíše rozpačitě. Tím prvním byl v roce 2004 vánoční Polární expres. Náklady na jeho výrobu a propagaci vystoupaly až na závratných 270 milionů dolarů a hlavním lákadlem bylo kromě už zmiňované použité techniky i pět rolí, ve kterých se objevil Tom Hanks. Film ale bohužel v kinech dost propadl. Vizuální výsledek nebyl úplně špatný, přesto postavy působily dost uměle a nepřirozeně. Navíc veškerá technologie nemohla zakrýt absentující příběh, a relativní průšvih byl na světě.
Úplně opačný problém měla historická sága Beowulf z roku 2007, která se pyšnila poměrně hvězdným obsazením v čele s Angelinou Jolie a Anthonym Hopkinsem. Na mnohovrstevnatý scénář, košatý příběh a vizuální pojetí se pěly ódy, zklamáním ale byla neživotnost postav a velké technologické rezervy. Komerčně si ale film vedl poměrně slušně, a tak studio Disney Zemeckisovi umožnilo otevřít pobočku svého produkčního studia ImageMovers s názvem ImageMovers Digital.
Ke schválení pobočky určitě pomohl i (nejen) komerční úspěch dalšího animáku v produkci ImageMovers V tom domě straší! z roku 2006. Šlo o neškodnou dětskou strašidelnou zábavu, kterou bez větších problémů dokoukají i rodiče. Animace postav už byla na vyšší úrovni, přesto bylo upozorňováno na určité nedostatky zejména v oblasti jejich pohybové stránky, které chyběla větší lehkost a uvěřitelnost.
Éra ImageMovers Digital však neměla dlouhého trvání. Po Beowulfovi spatřila v roce 2009 světlo světa adaptace klasické a oblíbené Dickensovy vánoční povídky Vánoční koleda, v níž hned osm postav ztvárnil Jim Carrey. I tento počin byl kritizován za přílišnou umělost a upjatost postav a ani finančně to nebyla žádná sláva.
Definitivní ránu do vazu pobočky pak zasadil letos uvedený animák Máma mezi Marťany, v němž se nepovedlo už vůbec nic, a diváci si do kina cestu moc nenašli. Robert Zemeckis se tentokrát spokojil jen s produkcí, režii svěřil nepříliš zkušenému Simonu Wellsovi a v podstatě dal všanc celou svou kariéru, která teď uvízla na mrtvém bodě, a kdysi oblíbený tvůrce se vrací k natáčení klasických hraných filmů.

Trailer filmu Vánoční koleda

Glum, Avatar, Tintin a nová éra na obzoru
Zatímco Zemeckis se pokoušel svět ohromit kompletně technicky vytvořenými filmy, jeho kolegové na to šli od lesa. Pochopili, že pokud budou s novou technologií zacházet vstřícně a opatrně, mohou dosáhnout úspěchu. Začali ji tak postupně a nenásilně kombinovat s hranými pasážemi a výsledky byly více než uspokojivé. Příkladem může být třeba Mumie z roku 1999, kde byl titulní charakter kombinací klasického hraní a mocapu. Nejen díky této přelomové události si v kinech trošku tupější zábava režiséra Stephena Sommerse vedla fantasticky.
Opravdovým přelomem pak byl rok 2002, kdy se v prostřední části trilogie Pána prstenů s podtitulem Dvě věže objevil charakter schizofrenního Gluma, jehož reálným předobrazem byl herec Andy Serkis. Kooperace živých osob a mocapové postavy byla naprosto bezchybná a veškeré rozdíly se stíraly. Kromě kvalit samotného filmu se snad ve všech recenzích a ohlasech všichni rozplývali nad kompletně digitální postavičkou, která tak prožila svých několik minut slávy. V souvislosti s Glumem se dokonce začalo mluvit i o oscarové nominaci, která ale nakonec nepřišla.
Serkis si stejnou spolupráci s režisérem Jacksonem zopakoval pochopitelně i ve finálním Návratu krále, ale také v následném vysněném projektu King Kong. I tady byla digitální opice rovnocenným partnerem takových hvězd, jakými jsou Naomi Watts, Jack Black nebo Adrien Brody. Opici ztvárnil tento sympatický Brit i v letošním chytrém blockbusteru Zrození Planety opic. Samozřejmě se objevovaly i další digitální postavy (skřítek Dobby z poterrovské ságy, kapitán Davy Jones z Pirátů z Karibiku, Clu z TRONa: Legacy 3D), všechny ale byly víceméně variací na Gluma.
S regulérní technologickou revolucí však přišel až v roce 2009 dlouholetý filmový vizionář James Cameron, který dal všem divákům předčasný vánoční dárek v podobě očekávané premiéry spektáklu Avatar. Celých dvanáct let pracoval na tom, aby byl výsledek bez závažnějších chybiček a pokud možno dokonalý. A to se beze zbytku povedlo. Kompletně digitálně vytvořený svět a postavy (samozřejmě s pomocí mocapu) braly dech a v kombinaci s použitím prostorového formátu 3D šlo o jedinečný a neopakovatelný zážitek. Rozdíl mezi "umělými" a skutečnými herci prakticky neexistoval a vše budilo dojem absolutní harmonie a spolupráce. Ač je příběhová stránka slabší a možná naivnější, jedná se o zcela zásadní krok vpřed, který se marně snaží napodobovat další tvůrci.
Posledním zásadnějším příspěvkem do kapitoly motion capture jsou v současnosti uváděná Tintinova dobrodružství, která na plátno převedl sám velký a mocný Steven Spielberg. Podle toho to také vypadá. Recenze se rozplývají nad vysokou kvalitou jak příjemně staromilského dobrodružného příběhu, tak nad technologickou stránkou, která je jednoduše famózní. Digitální postavy vypadají jako živé a místy prý ani není poznat, že jde vlastně o "animovaný" film. Jestli hnidopichům něco vadí, jsou to pouze trošku mrtvolnější oči. Další zásadnější výtky ale nepřicházejí.
Se stále rostoucími diváckými požadavky asi můžeme čekat čím dál tím dokonalejší animace a technologii a většina herců určitě bude toužit po tom, aby i oni byli reálnými předobrazy v počítači tvořených postav. Doufejme jen, že za několik desítek let nebudou klasicky hrané filmy vytlačeny těmi zcela digitálními, byť sebedokonalejšími. Přiznejme si, že by to byla velká škoda.

Andy Serkis a Glumova schizofrenie

NÁZORY

Vložit názor

Povinné položky jsou označeny hvězdičkou. E-mail je třeba pouze pokud budete chtít zasílat reakce a nebude zveřejněn.

Zasílat reakce e-mailem na vaši reakci, článek nebo nezasílat.

Antispam: * Napište první dvě písmena ze slova filmserver
Bez správné odpovědi na tuto otázku nebude názor přidán. Přihlášeným se tato otázka nezobrazuje.

 • Chybička se vloudila (venalce, 13.11.2011 20:17) Reagovat

  Postava Gluma se sice na plátně objevila v roce 2002 v Pánovi prstenů, ale byl to druhý díl s podtitulem Dvě věže ;)

  • Re: Chybička se vloudila (Miroslav Böhm, 14.11.2011 01:22) Reagovat

   Šotek byl nemilosrdně rozpůlen a každá část je nyní na jedné z věží vystavena... Díky za upozornění.

 • Final Fantasy (chocoboo, 03.12.2011 12:45) Reagovat

  jelikož vedu největší český web o Final Fantasy, musím vás opravit. FF Esence života není adaptace žádné videohry. Je to film, který vytvořila společnost, jež hru Final Fantasy vymyslela. Ke své smůle (a i smůle fanoušků) se ale příběh a jakékoliv reálie nezakládají na žádného z do té doby vydaného dílu hry Final Fantasy. Společní jsou jen tvůrci a název, který měl film prodávat. Zajímavé je,že nejvíc práce dalo animátorům rozhýbat vlasy. Prý animovali každý zvlášť, aby výsledek byl co nejrealističtější. Jinak škoda, že film propadl, příběh mi tak slabej nepříjde. Ale mainstreamové pokoukání to není. Jejich další film - tentokrát už pokračování sedmého dílu série - FF VII: Advent Children - dopadlo o 100 procent lépe. Šlo rovnou na DVD a v tomto sektoru se mu dařilo :)) Snad vás neurazí, když sem hodím odkaz na své stránky, kde se o těchto filmech (a přdevším hře) dozvíte více :)
  ff.bonusweb.cz

  • Re: Final Fantasy (chocoboo, 03.12.2011 12:47) Reagovat

   *na žádném

  • Re: Final Fantasy (Vratislav Šálek, 17.12.2011 20:42) Reagovat

   Děkujeme za upozornění a faktické upřesnění, které mnohé vyřešilo. Údaj jsem již opravil a zahrnul do něho i Vaše připomínky. Ještě jednou díky

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
KVIFF 2019 - Filmy, co nejvíce zaujaly
KVIFF 2019: Filmy z letošních Varů, které nás nejvíce zaujaly Z programu letošního filmového festivalu v Karlových Varech jsme vybrali několik snímků, jež jsme letos na festivalu viděli, a které stojí za vypíchnutí. Zahrnuty nejsou akorát ty, které jsme již dříve recenzovali. čtěte zde
Vydáno: 21.07.2019 11:30 v sekci Články | Festivaly
0
Top 10: kultovní filmy 90. let
Top 10: kultovní filmy 90. let 90. léta minulého století byla pro film mimořádně úspěšná. V tomto žebříčku si připomeneme desítku kultovních filmů z 90. let. Jaké to jsou? čtěte zde
Vydáno: 20.07.2019 12:00 v sekci Články | Publicistika
2
Lví král 6/10
Recenze: Nový Lví král vyměnil emoce za vizuální dokonalost a realističnost Disneyho předělávka Lvího krále sice představuje naprostý vrchol v rámci realistické počítačové animace, ale jinak se potýká s řadou nedostatků, jež ani úchvatné vizuální zpracování nepřebije. čtěte zde
Vydáno: 20.07.2019 07:00 v sekci Recenze | Premiéry
0
TV tipy: 19. 7. 2019 - 25. 7. 2019
TV tipy: Mladí muži za pultem jsou podfukáři trpící ztrátou paměti Prázdniny jsou v plném proudu, což znamená, že v televizích se toho moc neděje a spoléhá se na osvědčené reprízy. V tomto týdnu tak zaujmou jen premiéroví druzí Podfukáři a uvedení kultovní komedie Mladí muži za pultem.... čtěte zde
Vydáno: 19.07.2019 07:30 v sekci Radar | TV tipy
0
Kinopremiéry: 29. týden
Kinopremiéry: Zatoulaný lví král Diego Maradona hraje letní hokej Mezi devítkou premiér, která aktuálně míří do našich kin, vyčnívají dva počiny. Tím prvním je hraná verze klasické animované disneyovky Lví král, o níž se postaral Jon Favreau. Druhým pak dokument o fotbalistovi Diegu... čtěte zde
Vydáno: 17.07.2019 07:30 v sekci Radar | Kinopremiéry
1
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Edward Furlong se vrací k Terminátorovi (19.07.2019 09:30 v Novinky | Zprávy)
- Top 10: nejlepší filmy Toma Hankse (09.07.2019 14:00 v Články | Publicistika)
- Pán prstenů získal režiséra (04.07.2019 09:00 v Novinky | Zprávy)
- Box office: Hračky znovu první (01.07.2019 07:30 v Komentáře | Box office)
- Top 10: deset nejlepších rolí Meryl Streep (22.06.2019 12:00 v Články | Publicistika)
- Top 10: deset nejlepších filmů Johnnyho Deppa (09.06.2019 10:00 v Články | Publicistika)
- Terminátor: Temný osud: první trailer (23.05.2019 15:40 v Novinky | Trailery)
- Hra o trůny S08E06: Železný trůn – ohlédnutí za osmou řadou i za seriálem (20.05.2019 15:30 v Články | Televize)
- Box Office: John Wick stanul na špici (20.05.2019 07:30 v Komentáře | Box office)
- Box office: Avengeři uhájili první místo (13.05.2019 07:30 v Komentáře | Box office)
- Téma: Série Rambo od nejhoršího k nejlepšímu (11.05.2019 15:30 v Články | Publicistika)
- James Cameron pogratuloval Avengerům (09.05.2019 16:41 v Novinky | Zprávy)
- Box Office: Avengers si zopakovali první místo (06.05.2019 07:30 v Komentáře | Box office)
- Recenze: Avengers: Endgame – epický konec jedné éry (24.04.2019 12:00 v Recenze | Premiéry)
- Michelle Yeoh se přidává k Avatarům (16.04.2019 08:00 v Novinky | Zprávy)
- Nový Terminátor se ukazuje na prvních fotkách (04.04.2019 18:25 v Novinky | Zprávy)
- Box Office: horor My trhal rekordy (25.03.2019 08:13 v Komentáře | Box office)
- Téma: 10 nejlepších rolí Sharon Stone (10.03.2019 10:00 v Články | Publicistika)

PREMIÉRA TÝDNE   23/2019

Muži v Černém: Globální hrozba
4/10

Muži v černém se po sedmi letech opět vrací, i když bez Willa Smithe a Tommyho Lee Jonese, které vystřídali Tessa Thompson a Chris Hemsworth (takže je to spíš Muž a žena v černém). A není to návrat, který by stál příliš za to.

AKTUÁLNĚ V KINECH

Kompletní seznam kinopremiér naleznete zde.

TV TIPY

VYCHÁZÍ NA BLU-RAY

Kompletní seznam vycházejících BD naleznete zde.

VYCHÁZÍ NA DVD

Kompletní seznam vycházejících DVD naleznete zde.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

NEJNAVŠTĚVOVANĚJŠÍ FILMY (poslední týden)

NEJNAVŠTĚVOVANĚJŠÍ OSOBY (poslední týden)

filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
filmserver.cz - o filmech víme vše
©2010-2019 IMEG s.r.o.
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1804-5529
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver