Sledujte filmserver.cz také na Facebooku!
Přihlásit Přihlásit přes Facebook | Registrovat
Jeden den

Recenze: Jeden den

Vydáno: 06.10.2011 19:09 v sekci Recenze | Premiéry - Jan Jaroš

Ve filmu Jeden den se dva bývalí spolužáci Emma a Dexter každý rok ve stejnou dobu setkávají, aby si jako důvěrní kamarádi navzájem postěžovali na různé životní trable. A také proto, aby řešili vzájemné milostné okouzlení.

Jeden denRecenzoval/a Jan Jaroš dne 06.10.2011 19:09. Ve filmu Jeden den se dva bývalí spolužáci Emma a Dexter každý rok ve stejnou dobu setkávají, aby si jako důvěrní kamarádi navzájem postěžovali na různé životní trable. A také proto, aby řešili vzájemné milostné okouzlení. Hodnocení: 1
SDÍLET:     Sdílet na Facebook Sdílet na Twitter Odeslat mailem    
Už hodně filmů zkoumalo, zda jsou mezi opačnými pohlavími myslitelné čistě přátelské vztahy, nebo zda je zahlcují sexuální tužby. Jen namátkou upozorním na taková pamětihodná díla jako Když Harry potkal Sally nebo Čtyři svatby a jeden pohřeb. Nejen jmenované komedie, ale nejnověji také melodrama Jeden den jsou vystavěny na pravidelném, často i mnohaletém setkávání dvou důvěrných kamarádů, muže a ženy, kteří si vzájemně svěří a společně zvažují problémy, i ty nejintimnější.
Jeden den natočila dánská režisérka Lone Scherfig v Americe jako svůj první zámořský projekt, odehrávající se ovšem v Anglii, jen s občasnými výlety do Francie. Kdo zná její předešlé, výrazně autorské a v rukopisu svébytné filmy (Italština pro začátečníky, Sami doma, Wilbur se chce zabít), kde uplatnila výrazně tragikomický náhled, splétající bizarní, ale přitom jakýmsi člověčenstvím proteplený humor s nenadálou morbiditou, bude zajisté překvapen. Vzniklo totiž klišovité melodrama, v němž bychom její vklad stěží rozpoznali. Není se čemu divit: jednak adaptovala cizí scénář (sepsal jej David Nicholls), na němž se nepodílela, jednak se zjevně musela podřídit očekávanému diváckému vkusu.
Hlavní role spolužáků z vysoké školy Emmy a Dextera, kteří se setkávají pravidelně 15. července na výročí prvního společného večírku, ztělesnily nynější hvězdičky amerického filmového nebe - Anne Hathaway a Jim Sturgess. Lépe uspěla Hathaway, jež svou submisivní, obrýlenou a podceňující se hrdinku, která přitom touží po uznání i štěstí v lásce, obdařila opravdickou vděčností, s jakou se děkuje za chvilky rozptýlení a proražení samoty.
Zato Sturgessův Dexter, ať již v poloze sebevědomého, cynického zhýralce, u něhož přece jen promžikne záchvěv svědomí, nebo jako zkrachovalá, bolestínská veličina, obsahuje mnohem více chtěné, ale přitom výrazově prázdné okázalosti. Také si všimneme ne zcela rovnocenného rozmístění zmínek o rodinném zázemí obou protagonistů: zatímco u Dextera několikrát spatříme movité rodiče, jakkoli on se jim odcizuje, Emma, zjevně pocházející z chudých poměrů, jako by rodiče poztrácela, do děje vůbec nevstoupí.
Emmě a Dexterovi vydrželo scházení po celá dvě desetiletí - od roku 1988 až do současnosti. Jejich vztah přitom kolísal mezi někdy až vynucovaným přátelstvím (u více uvážlivé Emmy) a jednou ztřeštěnými, jindy vlezlými milostnými návrhy, někdy vyslovovanými ve stavu ne vždy střízlivém a soudném (u Dextera). Režisérka si tady nenápadně pomáhá proměnami dobových rekvizit, ať již účesů, oblečení nebo třeba komunikačních přístrojů, ale ještě významnější jsou průhledy do sociálního postavení univerzitně vzdělaných lidí, jejichž osudy i sebeuplatnění se leckdy zauzlují.
Ostýchavá Emma se živí roznášením jídla v bistru, kde se sblíží s ne úplně vyrovnaným kolegou, marně snícím o kariéře baviče, naopak až vlezle sukničkářský Dexter coby dočasný symbol "zlaté mládeže" se chlubivě a sebevzhlíživě podílí na řvavém televizním pořadu pro teenagery. Oba si musejí projít vzestupy i pády profesními i vztahovými, než si uvědomí, co pro sebe vzájemně znamenají, a než si zejména Dexter počne vážit docela obyčejného zázemí, jaké pro něho Emma, mezitím se prosadivší jako spisovatelka, představuje.
Tklivá historka o setkávání i míjení dvou vzájemně si blízkých lidí bohužel prozrazuje hodně umělohmotné pózy, jak se projevuje zejména v nakládání s emotivně vyhrocenými okamžiky - osud Dexterovy matky či znenadání vpadnuvší rozuzlení filmu. Jako kdyby jeho vpád měl dramaticky sterilní příběh povznést k nějakým hlubokomyslným výšinám, na které pak Dexter v závěru skutečně šplhá...
Český trailer filmu Jeden den
Jde totiž o samoúčelný, dramaticky násilný počin, odhalující jen falešnost celé konstrukce - a musím připomenout, že podobného úhybného manévru se dopustil i Jiří Vejdělek ve svém nejnovějším filmu Muži v naději. Měla-li být tak zakryta mělkost dosavadního vyprávění, nastal pravý opak; tragický zlom jedině upozornil, nakolik příběh i jeho pojednání podléhá vyprázdněným žánrovým klišé, která měla být takto "restartována". Nezbývá než uzavřít, že první "mezinárodní" výlet Lone Scherfig zklamal.

NAŠE HODNOCENÍ FILMU:
2/10
VAŠE HODNOCENÍ FILMU:
Líbí se mi Nelíbí   Chci vidět Nechci vidět
0,0
NÁZORY

Vložit názor

Povinné položky jsou označeny hvězdičkou. E-mail je třeba pouze pokud budete chtít zasílat reakce a nebude zveřejněn.

Zasílat reakce e-mailem na vaši reakci, článek nebo nezasílat.

Antispam: * Napište první dvě písmena ze slova filmserver
Bez správné odpovědi na tuto otázku nebude názor přidán. Přihlášeným se tato otázka nezobrazuje.

  • Film rozhodně nezklamal (Jirka, 10.10.2011 17:52) Reagovat

    Bohužel nemohu souhlasit s touto rcenzí. Ať se dívám na film jakkoliv, rozhodně nezklamal, naopak nabízí trošku jiný pohled na svět a hodně lidí, kteří navštívili předpremiéru, naopak nadchl. Nic takového tady ještě nebylo a všem doporučuji. Už jen proto, aby se člověk zamyslel nad svým životem a užíval si každé chvilky, kterou je s člověkem, kterého má rád, nebo s rodinou! Hodnocení 10/10!

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Top 10: Jean-Claude Van Damme
Top 10: Jean-Claude Van Damme Jean-Claude Van Damme, nekorunovaný král akčních béček z přelomu 80. a 90. let, slaví devětapadesáté narozeniny. Pojďme si připomenout desítku jeho nejlepších titulů. čtěte zde
Vydáno: 19.10.2019 12:00 v sekci Články | Publicistika
0
U Zlaté rukavice 7/10
Recenze: Film o sériovém vrahovi U Zlaté rukavice testuje výdrž diváků Kontroverzní německý snímek zabývající se příběhem hamburského sériového vraha Fritze Honky, inspirovaný reálnými událostmi ze 70. let, je v řadě ohledů unikátní, ale zároveň i extrémně drsný a záměrně odporný. čtěte zde
Vydáno: 19.10.2019 07:00 v sekci Recenze | Premiéry
0
Zloba: Královna všeho zlého 4/10
Recenze: Zloba: Královna všeho zlého je pokračování natočené pouze z povinnosti Disneyho fantasy pohádka, navazující na snímek Zloba – Královna černé magie, působí jako generická kombinace nastavované kaše a produktu vytvořeného generátorem náhodných zápletek. čtěte zde
Vydáno: 18.10.2019 12:30 v sekci Recenze | Premiéry
2
TV tipy: 18. 10. 2019 - 24. 10. 2019
TV tipy: Páni kluci jsou pohřbeni zaživa a ocitají se v zajetí démonů Ani druhá polovina října nepřináší v televizních programech zásadní změny a stále se spoléhá na obehrané snímky a poměrně dobré, avšak zapomenuté žánrovky. Největším hitem týdne tak je premiéra pokračování V zajetí... čtěte zde
Vydáno: 18.10.2019 07:30 v sekci Radar | TV tipy
0
Kinopremiéry: 42. týden
Kinopremiéry: Zloba a staříci popíjejí U zlaté rukavice a čekají dobrou smrt Polovina října je v kinech ve znamení českých novinek, protože jich startuje hned šest, což nebývá úplně zvykem. Publikum ale bude asi stejně více zajímat pokračování netradiční pohádky Zloba s podtitulem Královna všeho zlého.... čtěte zde
Vydáno: 16.10.2019 07:30 v sekci Radar | Kinopremiéry
1
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Batman našel Catwoman (15.10.2019 07:00 v Novinky | Zprávy)
- Mark Ruffalo v traileru dramatu Dark Waters (19.09.2019 10:14 v Novinky | Trailery)
- Kinopremiéry: Podfukářky a brankář odhalují tajný život mazlíčků (19.06.2019 07:30 v Radar | Kinopremiéry)
- Anne Hathaway a Rebel Wilson jako podvodnice v The Hustle (13.02.2019 12:21 v Novinky | Trailery)
- Recenze: Ticho před bouří maří ambiciózní námět pokulhávajícím zpracováním (02.02.2019 07:00 v Recenze | Premiéry)
- Kinopremiéry: Žena v běhu na válečné stezce prožívá ticho před bouří (30.01.2019 07:30 v Radar | Kinopremiéry)
- Anne Hathaway bude Zemeckisovou Čarodějkou (17.01.2019 07:05 v Novinky | Zprávy)
- Ticho před bouří: Thriller plný zvratů v novém traileru (20.11.2018 16:55 v Novinky | Trailery)
- TV tipy: Bídník Orel Eddie se veze na něžných vlnách skandálu a diagnózy smrti (16.11.2018 07:30 v Radar | TV tipy)
- Bude Margot Robbie filmovou Barbie? (06.10.2018 08:21 v Novinky | Zprávy)
- Matthew McConaughey a Anne Hathaway v thrilleru Serenity (10.06.2018 08:50 v Novinky | Trailery)
- Recenze: Debbie a její parťačky variují Dannyho parťáky v ženském podání (07.06.2018 07:00 v Recenze | Premiéry)
- Kinopremiéry: Profesorka zločinu Debbie a její parťačky vyprávějí Patovi a Matovi duchařské historky (06.06.2018 07:30 v Radar | Kinopremiéry)
- TV tipy: Stárnoucí stážista prochází na letišti zkouškou cti (11.05.2018 07:30 v Radar | TV tipy)
- TV tipy: Nicholas Nickleby míří krotit důchodce do Chicaga (20.04.2018 07:30 v Radar | TV tipy)
- Debbie a její parťačky v novém, hvězdami nabitém traileru (13.04.2018 10:52 v Novinky | Trailery)
- TV tipy: SpongeBob leze po stromu života a přináší dárek v podobě vzkazu v lahvi (23.02.2018 07:30 v Radar | TV tipy)
- Black Widow dostane vlastní film (12.01.2018 15:38 v Novinky | Zprávy)
- Debbie a její parťačky loupí v prvním traileru (19.12.2017 14:51 v Novinky | Trailery)
- TV tipy: Divoká banda, Marťan a iluzionista se proletí mezi hvězdami (01.12.2017 07:30 v Radar | TV tipy)

PREMIÉRA TÝDNE   39/2019

Joker
9/10

Snímek Joker je nekompromisním, uhrančivým a mimořádně působivým nepříjemným dramatem, jež je anti-komiksovou a anti-hrdinskou psychologickou sondou do duše šílence, kterého bravurně ztvárnil dokonalý Joaquin Phoenix.

AKTUÁLNĚ V KINECH

Kompletní seznam kinopremiér naleznete zde.

TV TIPY

VYCHÁZÍ NA BLU-RAY

Kompletní seznam vycházejících BD naleznete zde.

VYCHÁZÍ NA DVD

Kompletní seznam vycházejících DVD naleznete zde.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

NEJNAVŠTĚVOVANĚJŠÍ FILMY (poslední týden)

NEJNAVŠTĚVOVANĚJŠÍ OSOBY (poslední týden)

filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
filmserver.cz - o filmech víme vše
©2010-2019 IMEG s.r.o.
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1804-5529
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver