Návrat do místa, které kdysi bývalo vaším domovem, nemusí být vždy ten nejlepší nápad. O tom se přesvědčí i Nicolas Cage v psychologickém thrilleru The Surfer.
Psychologický thriller
The Surfer by se dal charakterizovat jako noční můra odehrávající se během pekelně horoucích dnů na pláži nebo jako spirálovitá cesta do pekel, jako psychedelický trip bez drog a jistě by se dalo najít mnoho dalších pojmenování. The Surfer je zkrátka dosti zajímavý snímek, který byť zasazený na australské pláže, byl natočen rodákem z irského Dublinu
Lorcanem Finneganem, o němž jsem, přiznám se, dosud neslyšel. O to větší překvapení je zjistit, o jak pozoruhodný snímek se jedná.

© Bioscop
Titulní bezejmenný The Surfer (
Nicolas Cage) se už jako dospělý muž vrací se svým synem (
Finn Little) na místo, kde se narodil. Nevrací se sem jen z nostalgie, ale aby zároveň koupil dům, kde vyrůstal. Než dojde k prodeji, který se zdržuje kvůli komplikacím s půjčkou, chce vzít svého syna na pláž, aby si zasurfovali. To jim ale znemožní parta místních surfařů v čele se Scallym (
Julian McMahon), který razí heslo: nežiješ tu, nesurfuješ tu. Nabídne jim možnost odjet a zkusit jinou pláž, tady má ale The Surfer vstup zapovězený.
To je jen letmý nástin několika úvodních minut filmu. To, co se odehrává dále, je už jen sešup dolů, tak trochu příslovečnou králičí norou jako v Alence v říši divů. Vše je záměrně přehnané a dohnáno až na samou mez. Finnegan a scenárista
Thomas Martin umí dovedně balancovat na hranici únosnosti, kdy se hlavní hrdina "nejdříve musí zbavit všeho, aby našel všechno", řečeno slovy filmu. Chvílemi si nemůžeme být jisti, co je ještě "skutečnost" a co už je jen hrdinova "vize" nebo představa. Právě tento pohyb na hranici reality a fantastičnosti je na filmu vzrušující. Do toho jsou vpravovány ještě časté flashbacky, které dále znejisťují diváka.

© Bioscop
Navenek se The Surfer jeví jako typický film o konfliktu místních obyvatel uznávajících svá vlastní pravidla netolerující "vetřelce" odjinud, ale tento konkrétní film nás vede mnohem hlouběji, než je obvyklé. The Surfer tak nemůžeme počítat mezi pouhé dobrodružné nebo akční snímky typu
Bod zlomu. The Surfer má mnohem blíže k filmům jako
Wolf Creek až na to, že nejde o horor, ale "pouze" o nervydrásající psychothriller. Nicolas Cage byl pro tento typ role ideální volbou. Jeho expresivní výkon se k tomuto typu příběhu dokonale hodí a Cage tu působivě předvádí širokou škálu svého herectví.
The Surfer je znamenitě natočený, působivý film, který je nicméně stylem podobný spíše Cageovu staršímu snímku
Mandy - Kult pomsty, a proto od něj nečekejte nějaký idylický letní příběh zasazený na turisticky atraktivní lokace. Pokud jste správný typ diváka, bude pro vás The Surfer naprosto fascinujícím zážitkem. Pokud ne, bavit vás nebude, protože je příliš divný.
P.S.: Otázka na distributora: proč je v českých kinech film uváděn pouze s originálním názvem bez českého překladu? Byl by "Surfař" příliš obyčejný? To je ale jen malá výtka. Jinak je chvályhodné, že byl tento film do našich kin uveden. Děkuji.
Český trailer filmu The Surfer