Reportáž: 46. ročník MFF Karlovy Vary

Vydáno: 13.07.2011 13:00 - Linda Kováčová | foto: Linda Ondrušková / filmserver.cz

Slavnostní vyhlášení vítězů před několika dny završilo letošní 46. ročník Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech. Pojďme se za ním ještě jednou ohlédnout v naší velké závěrečné reportáži.
Karlovarský mezinárodní filmový festival, který patří k tzv. "áčkovým" festivalům akreditovaným mezinárodní asociací FIAPF, se již tradičně konal na začátku letních prázdnin (tentokrát od 1. do 9. července) a celkem letos přilákal více než dvanáct tisíc návštěvníků. I díky tomu se v podstatě jedná o největší akci svého druhu v České republice.
Jedné důležité změny se akce dočkala již ve své přípravné fázi. Dlouholetou uměleckou ředitelku festivalu a spoluzakladatelku obnovené polistopadové přehlídky Evu Zaoralovou vystřídal na této pozici Karel Och. Eva Zaoralová přesto své dítě tak úplně neopustila. Na tvorbě festivalového programu se podílela coby umělecká poradkyně.
A jak letošní ročník vypadal? Které známé hvězdy jej navštívili a koho z českých celebrit mohli diváci na kolonádě potkat? Na které zajímavé filmy se můžeme těšit i v běžné distribuci?
Festivalový program byl po celých devět dní pořádně nabitý. Skalní fanoušci samozřejmě přijeli hlavně kvůli filmům, ale ochuzeni nebyli ani ti z diváků, kteří si od tmavých kinosálů chtěli odpočinout u bohatého doprovodného programu. Ten tvořily hudební koncerty, filmová výstava v Galerii umění, master classes s herci a režiséry, doprovodný program České televize, stánky se zábavným programem a soutěžemi partnerů a sponzorů festivalu a samozřejmě nezbytné večerní parties.
Uvedeno bylo na festivalu celkem 199 filmů, z toho 165 hraných (151 celovečerních a 14 krátkých) a 34 dokumentárních (26 celovečerních a 8 krátkých). Většině z uvedených filmů byly věnovány dvě až tři projekce, přičemž se celkem uskutečnilo 413 filmových představení. Svůj význam má pro organizátory i množství uskutečněných premiér. Světovou premiéru mělo letos na festivalu 21 snímků, v mezinárodní premiéře bylo uvedeno 25 filmů a 16 filmů se dočkalo alespoň premiéry evropské.
Pestré bylo i složení filmového menu. Kromě čtyř soutěžních sekcí (Hlavní soutěž, Na východ od Západu, Soutěž dokumentárních filmů a Fórum nezávislých) letošní ročník přinesl i oblíbené sekce Horizonty, Jiný pohled, České filmy či například Půlnoční filmy.
Sekce Dny kritiků Variety zůstala zachována, ale změnil se její název - na Deset evropských režisérů očima Variety. Pocty (výběrové retrospektivní přehlídky) byly letos věnovány americkému režisérovi Samu Fullerovi a Kanaďanovi Denisovi Villeneuvovi. Z národních kinematografií se pak organizátoři zaměřili na řecký film.
Přibyla také nová sekce Návraty k pramenům věnovaná restaurovaným či jinak zajímavým klenotům filmových archívů. Kromě sekcí, které tradičně přitahují největší zájem, nechyběly ani sekce vedlejší, jež často dokážou přinést závan čerstvého větru do festivalových plachet. K takovým sekcím patřím třeba Hudební odysea zaměřená na filmy pro uši nebo dvě vedlejší sekce věnované krátkým filmům.
K filmovým vrcholům festivalu patřilo uvedení restaurované Markéty Lazarové, zcela právem označované za nejvýznamnější film československé kinematografie. Ke starým klenotům, jejichž lesk nezkalil zub času, patřila i Kazanova osobní zpověď Ameriko, Ameriko či zvláštní uvedení svérázné komedie Zdeňka Podskalského Světáci.
Zaujaly rovněž filmy ze sekce Horizonty, například Habemus Papam o papežských strastech za zdmi Vatikánu, snímky ověnčené vavříny z Cannes Strom života, Kluk na kole a Le Havre či novinky slavných tvůrců jako Kůže, kterou nosím Pedra Almódovara, Pina Wima Wenderse a Turínský kůň Bély Tarra.
Z nových českých či slovenských filmů vody pořádně rozčeřil Šulíkův Cigán a Nickyho rodina, doku-drama Matěje Mináče o Nicholasovi Wintonovi, diváky svoji silnou výpovědí dojalo natolik, že se mu kromě Divácké ceny deníku Právo dostalo i přidané projekce v nově zrekonstruovaném letním kině.
Jiné filmy si naopak vysloužili ostudu a opovržení festivalového publika. K těm nejhorším podle ohlasů patřily například snímky Devět múz, Erotic Man, Laurentie a dokonce i soutěžní Potomek knížat.
V běžné kinodistribuci se nicméně můžeme těšit na Janu Eyrovou, která festival v podvečer prvního dne zahajovala, britskou novinku Richarda Ayoada (jinak Mosse z The IT Crowd) Jmenuji se Oliver Tate, hořkou komedii Win Win s Paulem Giamattim či allenovku Půlnoc v Paříži.
K největším hvězdám festivalu patřila Judi Dench, která si přijela pro Křišťálový glóbus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii, John Malkovich, jenž s sebou namísto filmů přivezl svoji pánskou módní kolekci, a David Morse, jehož porota ocenila Křišťálovým glóbem za herecký výkon ve filmu Spoluautor.
Velké přízni fanoušků se těšili i herci Burt Young, John Turturro a Jerzy Stuhr, režiséři Cary Fukunaga, Jan Hřebejk a Kim Ki-duk a samozřejmě Kusturicův dvorní hudební skladatel Goran Bregović - jeden z letošních laureátů Ceny prezidenta MFF Karlovy Vary.
Na červeném koberci samozřejmě nechyběli ani všelijaké české celebrity. Kromě stálic, které k festivalu prostě patří (filmové úvody a golf bez Marka Ebena?!), tak mohl šťastný kolemjdoucí potkat třeba Terezu Voříškovou, Vojtu Kotka, Pavla Lišku či Taťánu Kuchařovou.
Obrázek o lázeňském festivalovém pozlátku si můžete nejlépe udělat z naší fotogalerie. Ať už jste ve Varech byli, či nikoli, lehkou ochutnávku letošního ročníku přináší tradiční ozvěny Šary Vary v pražských klubových kinech Aero a Světozor.
Letním festivalům (a nejen těm filmovým) zdar a zase příště! Ve Varech od 29. června do 7. července 2012.
Na našem blogu si můžete přečíst také Karlovarské dojmy Martina Bubrína.


NÁZORY

Vložit názor

Povinné položky jsou označeny hvězdičkou. E-mail je třeba pouze pokud budete chtít zasílat reakce a nebude zveřejněn.

Zasílat reakce e-mailem na vaši reakci, článek nebo nezasílat.

Antispam: * Napište první dvě písmena ze slova filmserver
Bez správné odpovědi na tuto otázku nebude názor přidán.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY