Do Karlových Varů dorazí i Jerzy Stuhr či Kim Ki-duk
Organizátoři karlovarského festivalu minulý týden oznámili další jména hostů, kteří se zúčastní nadcházejícího ročníku. Jedním z nich bude americký herec Burt Young, který zde uvede snímek Win Win režiséra Thomase McCarthyho.
Do Karlových Varů se po letech vrátí i polský herec Jerzy Stuhr, jehož filmová dráha je spojena s tzv. "kinem morálního neklidu" a se jmény režisérů Krzysztofa Kieślowskiho a Juliusze Machulskiho. V roce 1995 v Karlových Varech uvedl svůj režijní debut Spis cudzoloznic, o pět let později zde získal Zvláštní cenu poroty ex aequo za svůj čtvrtý snímek Velké zvíře. Letos Stuhr do Varů přiveze svůj nejnovější režijní počin Habemus Papam, s nímž soutěžil na festivalu v Cannes.
Kalifornský rodák Cary Joji Fukunaga, scenárista, režisér a kameraman v jedné osobě a mj. držitel studentského Oscara, bude ve Varech přítomen slavnostního uvedení svého nejnovějšího snímku Jana Eyrová, kterým, jak už jsme uvedli minule, bude karlovarský festival slavnostně zahájen.
Na festival dorazí i uznávaný a nejen u nás velice populární korejský režisér Kim Ki-duk, jehož tvorbu v Karlových Varech soustavně sledují. V roce 2002 zde byla uvedena jeho retrospektiva a během dalších ročníků každý jeho nový film. Letos Kim Ki-duk uvede svou novinku Arirang, která měla premiéru na festivalu v Cannes, kde zvítězila v sekci Un Certain Regard společně s filmem Konečná uprostřed cesty Andrease Dresena.
Filmy na MFF KV
Letošní ročník festivalu v Karlových Varech představí celkem 179 celovečerních filmů, v drtivé většině v české premiéře. Hned 21 filmů bude mít v Karlových Varech světovou premiéru, 25 mezinárodní a 16 evropskou. V případě 54 filmů se jedná o debuty.
Soutěž celovečerních hraných filmů
Ve světové, mezinárodní nebo evropské premiéře bude v hlavní soutěžní sekci festivalu představeno celkem dvanáct snímků. Mezi nimi například novinka slovenského režiséra Martina Šulíka Cigán sledující osudy dospívajícího Roma z chudé osady východního Slovenska, dále snímek Beduín talentovaného ruského režiséra Igora Voloshina pojednávající o ukrajinské matce, která se za každou cenu snaží sehnat peníze na léčbu své dcery, která trpí leukémií, či Księstwo (Potomek knížat) polského tvůrce Andrzeje Baranskiho o vesnickém chlapci Zbyszkovi marně usilujícím o vymanění se ze zdejších svazujících poměrů.
O Křišťálový glóbus bude rovněž usilovat i německá režisérka Ziska Riemann se svým debutem Lollipop Monster o dvou dospívajících kamarádkách, druhý film Itala Molaioliho s názvem Il gioiellino (Malý klenot), který je dramatickou rekonstrukcí finančního skandálu kolem potravinářského megakoncernu, snímek No tengas miedo (Neměj strach) veterána španělské kinematografie Montxa Armendárize zpracovávající choulostivé téma zneužívání dětí či psychologické drama z divadelního prostředí Die Unsichtbare (Neviditelná) německého režiséra Christiana Schwochowa.
Dvanáctku soutěžních snímků doplní drama Værelse 304 (Pokoj 304) dánské režisérky Birgitte Stærmose, francouzská komedie Ni à vendre ni à louer (Prázdniny u moře) komiksového tvůrce Pascala Rabatého, izraelské psychologické drama Boker tov adon fidelman (Restaurátor) od Yossiho Madmoniho, kanadský snímek Roméo Onze (Romeo 11) o mladíkovi snažícím se vyrovnat se se svým fyzickým postižením, který je debutem Ivana Grbovice, a nakonec režijní debut herce Martina Donovana s názvem Collaborator (Spoluautor).
Na východ od západu
V karlovarském výběru nejlepších filmů ze zemí střední a východní Evropy, které byly natočeny v průběhu uplynulého roku, se objeví novinka věčného experimentátora Petra Marka Nic proti ničemu o manželském páru řešícím otázku adopce, který navazuje na manifest Dogma 95, nebo celovečerní debut slovenského režiséra Petera Krištúfka, komorní psychologické drama Viditeľný svet s Ivanem Trojanem v hlavní roli osamělého dispečera bratislavského letiště.
Kromě toho zde bude dále uveden kazašský snímek Raj dlja mamy (Ráj pro mámu) o matce-samoživitelce, ruský film Serdca bumerang (Srdce jako bumerang) o mladíkovi trpícím závažným onemocněním srdce či adaptace údajně nezfilmovatelného stejnojmenného románu Viktora Pelevina o generaci Pepsi - Generation P.
Kompletní program této sekce najdete zde.
Soutěž dokumentárních filmů
Českým zástupcem v této soutěžní sekci bude novinka Martina Marečka Pod sluncem tma o osudech dvou českých elektrikářů pomáhajících v zambijské vesnici, který je studií nejrůznějších úskalí rozvojové pomoci a zároveň skvěle vykresluje rozdíly v kultuře, myšlení a chování Afričanů a Evropanů.
Kompletní program z tého sekce najdete zde.
Fórum nezávislých
V této sekci soutěží o cenu Nezávislá kamera, kterou karlovarský festival uděluje ve spolupráci s Českou televizí, nezávislé filmy z celého světa. Seznam letošních adeptů na Nezávislou kameru najdete zde.