Sledujte filmserver.cz také na Facebooku!
Přihlásit Přihlásit přes Facebook | Registrovat
Atlas ptáků

Recenze: Atlas ptáků doplňuje silné herecké výkony a slabý scénář o ptačí štěbetání

Vydáno: 04.09.2021 10:30 v sekci Recenze | Premiéry - Jan Varga | foto: Cinemart

Ve svém novém počinu kombinuje režisér Olmo Omerzu kriminální a rodinné drama. Jeho hlavním hrdinou je ředitel technologické společnosti, který se jednoho dne dozví o úniku několika milionů korun z firemních účtů.

Atlas ptákůRecenzoval/a Jan Varga dne 04.09.2021 10:30. Ve svém novém počinu kombinuje režisér Olmo Omerzu kriminální a rodinné drama. Jeho hlavním hrdinou je ředitel technologické společnosti, který se jednoho dne dozví o úniku několika milionů korun z firemních účtů. Hodnocení: 2

Atlas ptáků

Atlas ptáků
Drama
Česká republika, 2021 , 90 min.

Režie: Olmo Omerzu
Scénář: Petr Pýcha, Olmo Omerzu
Kamera: Lukáš Milota
Hudba: Monika Midriaková
Herci: Miroslav Donutil, Alena Mihulová, Martin Pechlát, Eliška Křenková, Vojtěch Kotek, Pavla Beretová

Česká premiéra: 02.09.2021

Distributor: CinemArt

SDÍLET:     Sdílet na Facebook Sdílet na Twitter Odeslat mailem    
Miroslav Donutil ve filmu  / Atlas ptáků
© Cinemart
Režisér a scenárista Olmo Omerzu obdržel před třemi lety na festivalu v Karlových Varech cenu za režii za svou soutěžní komediálně-dramatickou road-movie Všechno bude, jež byla později oceněna šesti Českými lvy, a to včetně toho za nejlepší film. Letos se do karlovarské Hlavní soutěže vrátil se snímkem Atlas ptáků, jenž se od jeho předchozí celovečerní tvorby liší především tím, že v něm poprvé zcela absentuje vypravěčská perspektiva náctiletých postav. Čemu naopak Olmo Omerzu zůstal věrný, je zkoumání vztahů uvnitř rodinného kruhu, jenž figurovalo už v jeho Rodinném filmu, který byl pro změnu prohlášen za film roku při udělování Cen české filmové kritiky.

Hlavním hrdinou Atlasu ptáků je totiž sedmdesátník s nalomeným zdravím Ivo (Miroslav Donutil), ředitel technologické firmy s domácími spotřebiči, který se jednoho dne dozví o zmizení několika milionů korun z firemních účtů (načež dostane infarkt). Situaci s ním řeší jeho společníci – syn Martin (Martin Pechlát) a zeť David (Vojtěch Kotek). Z finančních úniků nejvíce podezírají účetní Marii (Alena Mihulová), která je ale zrovna na dovolené.
 

Vojtěch Kotek, Martin Pechlát ve filmu  / Atlas ptáků
© Cinemart
Atlas ptáků se snaží zkombinovat kriminální drama o vyšetřování zpronevěry a rodinné drama o generačních rozporech Iva s jeho potomky, kteří mají na vedení rodinné firmy odlišný názor. Obě tyto složky nicméně působí ve své realizaci značně rozpačitě, a to zejména kvůli slabému scénáři, na němž Olmo Omerzu opět spolupracoval se scenáristou Petrem Pýchou, se kterým napsal kromě Všechno bude i svůj krátkometrážní film Poslední den patriarchátuAtlas ptáků totiž nejvíc ze všeho připomíná průměrnou a na celovečerní délku nataženou epizodu nějakého českého televizního kriminálního seriálu (byť solidně režírovanou a nadstandardně zahranou), jejíž řídký děj je poněkud uměle nastavován bizarně vyznívajícími prostřihy na vzájemnou komunikaci různých opeřenců, kteří svým štěbetáním buď komentují dění na plátně, nebo se vyjadřují k nesouvisejícím globálním problémům, nebo si navzájem citují laciná moudra z motivačních plakátů.

Během slibně rozehraného úvodu a napínavého honu na zmizelou účetní se snímek nejprve zaplete do falešné zápletky s tajnými milenkami hlavního hrdiny, které jsou pojmenovány podle různých druhů ptáků (odtud název filmu), pak začne pozvolna budovat linii věnovanou rodinným rozmíškám (které ale nevedou k ničemu uspokojivému) a zároveň už po první třetině dost neopatrně předčasně naznačí, v čem bude nakonec vězet jádro pudla. Takže je následně poněkud zklamáním, když se v závěru snaží udělat překvapivou pointu z něčeho, co divák téměř s jistotou tušil skoro celou dobu a měl díky tomu před filmem značný náskok.

Eliška Křenková, Alena Mihulová ve filmu  / Atlas ptáků
© Cinemart
Ve výsledku Atlas ptáků doplácí jednak na nedostatečně rozvinuté postavy a také na přílišnou obsahovou jednoduchost a mělkost. Jeho hlavním tématem se zdá být kromě rozpadajících se vztahů uvnitř továrnické rodiny především frustrace z osamělosti a neukojené touhy po lásce, partnerské blízkosti a citovém naplnění, která se stupňuje až k zoufalství a sebeklamu, a také téma podvodů na internetu, o nějž se film letmo otře. Mohlo by se zdát, že to všechno slouží nějaké hlubší myšlence, týkající se současné lidské společnosti, firemní politiky a kapitalismu, života střední generace na sociálních sítích či nástrah virtuálního světa. Spíš jde ale jen o ploché motivy, navěšené na triviální kriminální historku se záměrně úsměvnými ptačími vsuvkami, reprezentujícími naivitu a důvěřivost těch žen, jejichž kontakty má Ivo uložené ve svém telefonu pod kódovým označením.

Nejzdařilejší složkou filmu tak zůstávají herecké výkony. Miroslav Donutil byl patrně veden ke tlumenějšímu herectví, přičemž jeho projev v roli autoritativního Iva, jemuž se čím dál víc rozpadá půda pod nohama, je maximálně soustředěný a zároveň i plně věrohodný. Podstatně emotivněji hraje Alena Mihulová, jejíž Marie se po předchozích citových zklamáních vší silou upíná k vidině slibně vyhlížejícího vytouženého láskyplného vztahu

Martin Pechlát, Pavla Beretová, Vojtěch Kotek ve filmu  / Atlas ptáků
© Cinemart
Podobně senzitivní výkon předvádí i Eliška Křenková, kterou Olmo Omerzu obsazuje od Rodinného filmu  pravidelně, v malé roli Mariiny dcery. Pavla Beretová, Martin Pechlát a Vojtěch Kotek mají jen málo prostoru na to, aby se dokázali prosadit, jejich úlohou je navíc povětšinou jen se staženým ocasem reagovat na rozhodné jednání hroutícího se patriarchy. Navzdory výrazným protagonistům ale žádná z postav k srdci nepřiroste, namísto sympatií se totiž k divákovi vkrádá spíš uvažování nad pochybnou uvěřitelností jejich počínání v konkrétních situacích.

Režijně si je Olmo Omerzu jistý zejména v subtilnějších a ztišenějších místech, v suverénním vedení herců a v několika netradičních tvůrčích volbách, mezi které se řadí i zmíněná ptačí symbolika, byť odskoky do zvířecí říše jsou v jeho filmografii známy už z Rodinného filmu i ze Všechno bude. Tentokrát ale tyto jeho silné stránky na příliš úrodnou půdu bohužel nedopadly.

[Recenze původně vyšla na filmovém blogu FilmSpot.cz.]

Originální trailer k filmu Atlas ptáků

NAŠE HODNOCENÍ FILMU:
4/10
VAŠE HODNOCENÍ FILMU:
Líbí se mi Nelíbí   Chci vidět Nechci vidět
0,0
NÁZORY

Vložit názor

Povinné položky jsou označeny hvězdičkou. E-mail je třeba pouze pokud budete chtít zasílat reakce a nebude zveřejněn.

Zasílat reakce e-mailem na vaši reakci, článek nebo nezasílat.

Antispam: * Napište první dvě písmena ze slova filmserver
Bez správné odpovědi na tuto otázku nebude názor přidán. Přihlášeným se tato otázka nezobrazuje.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Avatar 8/10
Stroj času: Avatar se vrací do kin V roce 2009 mělo v kinech premiéru akční sci-fi Avatar, kterým režisér James Cameron opět posunul hranice toho, co lze spatřit na filmovém plátně, o kus dál. Jak se díváme na Avatar dnes? čtěte zde
Vydáno: 24.09.2022 10:30 v sekci Recenze | Premiéry
0
BANGER. 8/10
Recenze: Drogová jízda s hořkým dojezdem BANGER. vypráví o ztrátě iluzí Očekávaný druhý film režiséra a scenáristy Adama Sedláka je kinetickým, dialogově autentickým a pocitově intenzivním snímkem, zasazeným do prostředí drog, rapu a hip-hopových koncertů. čtěte zde
Vydáno: 23.09.2022 12:30 v sekci Recenze | Premiéry
0
TV tipy: 23. 9. 2022 - 29. 9. 2022
TV tipy: Válečník král Škorpion podnikl cestu kolem světa Na konci září podzim udeřil plnou silou, televize to ale vůbec nereflektují. Žádnou zásadní premiéru opět nenabízejí, do našeho výběru se tudíž znovu dostávají snímky méně známé, zapomenuté nebo o něco hůře hodnocené. čtěte zde
Vydáno: 23.09.2022 07:30 v sekci Radar | TV tipy
0
Kinopremiéry: 38. týden
Kinopremiéry: To nic, indiáne Nastolený trend z minulých týdnů pokračuje i tentokrát a nějakou zásadní premiéru byste v kinech hledali marně. Největší divácký potenciál tak má dost děsivě vypadající tuzemská komedie Indián s Karlem Rodenem. čtěte zde
Vydáno: 21.09.2022 07:30 v sekci Radar | Kinopremiéry
0
Top 20 ČR: 37. týden
Top 20 ČR: Jan Žižka zůstal první Jan Žižka zopakoval první pozici i přes téměř padesátiprocentní úbytek diváků od minulého týdne. Celkem už nejdražší snímek v české historii zhlédlo necelých 200 tisíc diváků. čtěte zde
Vydáno: 20.09.2022 07:30 v sekci Komentáře | Top 20 ČR
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Stroj času: Dědictví aneb Kurvahošigutntág slaví 30 let (03.09.2022 12:00 v Recenze | Stroj času)
- Kinopremiéry: Arvéd obdržel pozvánku do pekla (24.08.2022 07:30 v Radar | Kinopremiéry)
- Recenze: Betlémské světlo Jana Svěráka tematizuje autorskou nemohoucnost (13.03.2022 10:30 v Recenze | Premiéry)
- Kinopremiéry: Proměna na cestě za betlémským světlem (09.03.2022 07:30 v Radar | Kinopremiéry)
- Betlémské světlo má první trailer (06.12.2021 13:30 v Novinky | Trailery)
- TV tipy: Princezna zakletá v čase nasazuje rukavičky, aby na 22. míli potkala vdovy (26.11.2021 07:30 v Radar | TV tipy)
- Recenze: Kurz manželské touhy kombinaci komedie, dramatu a kriminálky neustál (31.10.2021 10:30 v Recenze | Premiéry)
- Kinopremiéry: Paralelní matky milují paroží svého robota a podstupují kurz manželské touhy (27.10.2021 07:30 v Radar | Kinopremiéry)
- Betlémské světlo má první teaser (08.10.2021 08:30 v Novinky | Trailery)
- Kinopremiéry: Zelený rytíř v marťanské lodi hledá lásku pod kapotou (15.09.2021 07:30 v Radar | Kinopremiéry)
- TV tipy: Vyhnanec detektiv Pikachu je drsný chlapík, který se vrací do Číny (10.09.2021 07:30 v Radar | TV tipy)
- Top 20 ČR: Zátopek se udržel na prvním místě (07.09.2021 07:30 v Komentáře | Top 20 ČR)
- Kinopremiéry: Shang-Chi a mimi šéf listují atlasem ptáků a sledují pitomý porno (01.09.2021 07:30 v Radar | Kinopremiéry)
- Kinopremiéry: Králíček Petr, Marco a Jan Werich bojují se sebevražedným oddílem (04.08.2021 07:30 v Radar | Kinopremiéry)

PREMIÉRA TÝDNE   38/2022

BANGER.
8/10

Očekávaný druhý film režiséra a scenáristy Adama Sedláka je kinetickým, dialogově autentickým a pocitově intenzivním snímkem, zasazeným do prostředí drog, rapu a hip-hopových koncertů.

AKTUÁLNĚ V KINECH

Kompletní seznam kinopremiér naleznete zde.

TV TIPY

VYCHÁZÍ NA BLU-RAY

Kompletní seznam vycházejících BD naleznete zde.

VYCHÁZÍ NA DVD

Kompletní seznam vycházejících DVD naleznete zde.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

NEJNAVŠTĚVOVANĚJŠÍ FILMY (poslední týden)

NEJNAVŠTĚVOVANĚJŠÍ OSOBY (poslední týden)

filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
filmserver.cz - o filmech víme vše
©2010-2022 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1804-5529
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver
Zavřít reklamu