Sledujte filmserver.cz také na Facebooku!
Přihlásit Přihlásit přes Facebook | Registrovat
Cruella

Recenze: Anti-hrdinka filmu Cruella připomíná Harley Quinn ve verzi pro děti

Vydáno: 19.06.2021 10:30 v sekci Recenze | Premiéry - Jan Varga | foto: Wallpaper Abyss - Alpha Coders

Film Cruella s Emmou Stone v hlavní roli zaujme vlastním osobitým stylem, vykoupeným však vypravěčskou kostrbatostí, přílišnou opatrností a zvláštním přístupem k titulní anti-hrdince.

CruellaRecenzoval/a Jan Varga dne 19.06.2021 10:30. Film Cruella s Emmou Stone v hlavní roli zaujme vlastním osobitým stylem, vykoupeným však vypravěčskou kostrbatostí, přílišnou opatrností a zvláštním přístupem k titulní anti-hrdince. Hodnocení: 3
SDÍLET:     Sdílet na Facebook Sdílet na Twitter Odeslat mailem    
Emma Stone ve filmu Cruella / Cruella
© Falcon
Film Cruella vypráví příběh o dětství a kariérních počátcích Cruelly de Vil, což je hlavní záporná postava z Disneyho animované klasiky 101 dalmatinů z roku 1961 a kupříkladu také z dvojice hraných filmů 101 dalmatinů a 102 dalmatinů  z let 1996 a 2000. V těchto filmech je Cruella zlovolnou, marnivou a bohatou londýnskou paničkou, která se snaží unést hromadu dalmatiních štěňat, aby si z nich mohla vyrobit kožich. No a u Disneyho si řekli, že by o ní mohli natočit samostatný film, tak jako to udělali už s postavou Zloby z Šípkové Růženky ve filmu Zloba - Královna černé magie, a předložit nám tak příběh o její minulosti.

Výsledek je ten, že film Cruella se odehrává v Londýně v 70. letech a ze své titulní protagonistky jménem Estella udělal individualistickou, extravagantní a talentovanou módní návrhářku, jež se narodila s černými vlasy na jedné půlce hlavy a s bílými na druhé půlce a pro svou divokou povahu a nevybíravé jednání si vysloužila přezdívku Cruella. V dětství je Estella kvůli svým věčným rošťárnám a rebeliím vyloučena ze školy a následně si slíbí, že v sobě problémovou Cruellu potlačí a nechá místo ní již definitivně vystupovat pouze své lepší já.

Fotografie z filmu Cruella / Cruella
© Falcon
Přesto však krátce poté nepřímo dopomůže ke smrti své matky (přičemž v tom hrají roli dalmatini) a následně jí nezbyde než vyrůstat s dvojicí též osiřelých pouličních zlodějíčků. Po tomto úvodu se děj posouvá o deset let kupředu, kdy čerstvě dospělá Estella (Emma Stone) stále bydlí ve zlodějském doupěti se svými dvěma přáteli (Paul Walter Hauser a Joel Fry), leč zároveň se nechá zaměstnat u slavné módní návrhářky a baronky (Emma Thompson), na jejímž krku si jednoho dne všimne medailonu, který viděla naposledy u své matky. A tehdy se v ní opět probudí Cruella… 
Na Cruelle je nejvíce pozoruhodné to, že její tvůrci (mimo jiné režisér Craig Gillespie, který předtím natočil krasobruslařský film Já, Tonya) se do ní zřejmě pokusili nacpat materiál hned na několik různých filmů: 

  • Jednak tu máme černou komedii o schopné snaživé návrhářce, která se pokouší prosadit jako asistentka a kreativní dělnice u přísné baronky, která je respektovanou módní ikonou, ale zároveň jde o namyšlenou, narcistní a bezcitnou sociopatku, která mlátí své podřízené a strká do nich elektrickým paralyzérem. Tak trochu jako ujetější verze Ďábel nosí Pradu, leč jako by ji režíroval Tim Burton

  • Pak tu máme revenge thriller o souboji dvou nemesis, kdy Estella sice pokorně pracuje pro baronku, ale zároveň coby Cruella pravidelně nabourává její módní přehlídky svými vlastními vystoupeními a extra opulentními outfity, čímž na sebe strhává veškerou pozornost. Pointa toho všeho přitom tkví v tom, že baronka si za celou dobu nevšimne, že Estella a Cruella jsou jedna a ta samá osoba. 

  • Dále tu máme heist film o loupežných akcích ve stylu Dannyho parťáků, které Cruella provádí se svými zlodějskými kumpány. Tuhle kradou zmíněný medailon, tuhle dalmatiny, tuhle zas plánují něco jiného. Upřímně, kdyby se tohle celé vypustilo, tak by se vlastně nic moc reálně nezměnilo a celý film mohl být zhruba o půl hodiny kratší, což by mu při jeho sotva únosné a bez debat přepálené délce 134 minut jen prospělo. Na druhou stranu by v něm ale pak bylo méně akce a legračních scének s psíky. 

  • A celé je to ještě korunováno takřka psychologickým dramatem o traumatu hlavní hrdinky ze smrti matky a z různých dalších věcí, které přispějí k její motivaci stát se zloduchem (nebo spíš „zloduchem“ v uvozovkách, viz dále). V rámci tohoto žánru se pak ve filmu vyskytují i takové věci, jako je tříminutová scéna natočená na jeden záběr, v níž se Cruella zpovídá na kameru o svých pocitech. 

Fotografie z filmu Cruella / Cruella
© Falcon
Problém pak tkví hlavně v tom, že všechny tyto různorodé přístupy nesedí vždy moc dobře pohromadě, leckdy v ději figurují, aniž by jej kamkoli posouvaly (zejména ty loupežné akce), a film se kvůli tomu navzdory hbitému střihu na řadě míst celkem vleče. V čemž rozhodně příliš nepomáhají ani početné a relativně zbytečné hudební montáže, jejichž smysl existence spočívá patrně ve snaze protlačit do snímku co nejvíc řízných dobových retro-písniček. 
Druhý a ještě o dost větší problém je v samotné hlavní hrdince, s níž by asi divák měl nějak sympatizovat, což ale není úplně jednoduché. Cruella se totiž standardně chová jako arogantní a nepříjemná mrcha (ještě aby ne, když má dělat zlou) a se svými přáteli jedná se stejnou chladnou bezohledností a nadřazeností, s jakou komunikuje se svými zaměstnanci i jí nenáviděná baronka, k níž si diváci mají vybudovat naopak antipatii.

Emma Stone ve filmu Cruella / Cruella
© Falcon
Zároveň Cruella ale není skutečně zlá, až na pár krádeží se nedopustí de facto ničeho, co by z ní udělalo anti-hrdinku, a dokonce i za své nevhodné chování se kamarádům ve finále omluví. Zlo namísto ní tudíž zosobňuje právě postava baronky, která je díky své skrznaskrz prohnilé povaze nakonec víc Cruellou než Cruella samotná. Cruellino neustálé přepínání mezi hodnou přirozeností a zlou pózou krom toho vyznívá poněkud neobratně a nepřesvědčivě, stejně jako její první charakterová přeměna z Estelly v Cruellu, k níž dojde prakticky přes noc, ze scény na scénu. 

Se svou zvláštně rozklíženou postavou měla tudíž Emma Stone zřejmě dost práce, přičemž svou nelehkou úlohu sice ustála s grácií, leč ve všech scénách s baronkou ji stejně vždy snadno zastíní Emma Thompson se svou konzistentní a lehce karikovanou stylizací odporné egoistky. Herci Paul Walter Hauser a Joel Fry by zas nebyli coby komická dvojice ani z poloviny tak úspěšní, kdyby jim nesekundovali jejich psí společníci. O něco více než herecké výkony tudíž na filmu zaujme jeho design, zejména co se týče ošacení, masek, kulis, dobové stylizace a důrazu na černobílou barvu přítomnou v mnoha prvcích od oblečení po architekturu. 

Emma Stone ve filmu Cruella / Cruella
© ComingSoon.net
Pozitivní je i to, že na rozdíl od leckterých Disneyho předělávek jeho slavných animovaných filmů má snímek Cruella svou vlastní osobnost, vlastní styl, nemalé ambice a schopnost jít v souladu s dobovými reáliemi Londýna 70. let i trochu punkovou cestou, a nepůsobí tudíž jen jako další bezpohlavní generický produkt (byť za vyloženě originální jej rozhodně považovat nelze, neb se na jeho podobě podepsala spousta nejrůznějších vlivů a okoukaných postupů z jiných filmových příběhů, a to včetně různých komiksových originů – s trochou nadsázky by dokonce šlo Cruellu označit za Harley Quinn ve verzi pro děti).

Stalo se tak nicméně za cenu značné vypravěčské kostrbatosti a zároveň přílišné opatrnosti, kvůli níž snímek nevypráví ani tak o té Cruelle, kterou známe ze 101 dalmatinů, ale spíš o jakési alternativní Cruelle, která ve skutečnosti není zlá, psovi by nikdy neublížila a s původní Cruellou má zkrátka jen málo společného.

[Recenze původně vyšla na filmovém blogu FilmSpot.cz.]

Český trailer k filmu Cruella

NAŠE HODNOCENÍ FILMU:
6/10
VAŠE HODNOCENÍ FILMU:
Líbí se mi Nelíbí   Chci vidět Nechci vidět
0,0
NÁZORY

Vložit názor

Povinné položky jsou označeny hvězdičkou. E-mail je třeba pouze pokud budete chtít zasílat reakce a nebude zveřejněn.

Zasílat reakce e-mailem na vaši reakci, článek nebo nezasílat.

Antispam: * Napište první dvě písmena ze slova filmserver
Bez správné odpovědi na tuto otázku nebude názor přidán. Přihlášeným se tato otázka nezobrazuje.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Ve stínu nejslavnější role: Rupert Grint (Ron Weasley, série Harry Potter filmů)
Téma: Ve stínu nejslavnější role: Rupert Grint (Ron Weasley, série Harry Potter filmů) Je spousta herců, které známe jen díky jejich nejslavnější roli a často se stane, že z jejího stínu nikdy nevystoupí. V našem novém seriálu se takovým hercům budeme věnovat. V prvním dílu se podíváme na hereckou kariéru Ruperta... čtěte zde
Vydáno: 24.07.2021 10:30 v sekci Články | Publicistika
0
TV tipy: 23. 7. 2021 - 29. 7. 2021
TV tipy: Angelika nasadila slaměný klobouk, ohlédla se v hněvu a spáchala atentát na střední Na konci července se situace v televizích mírně zlepšuje, i když stále chybí nějaká výraznější a atraktivnější premiéra. Divák se ale da nalákat na několik méně známých a opomíjených, nicméně vydařených snímků. čtěte zde
Vydáno: 23.07.2021 07:30 v sekci Radar | TV tipy
0
Kinopremiéry: 29. týden
Kinopremiéry: Rozhněvaný muž má čas poznat psa Gumpa, který ho naučil žít Tento týden je v kinech novinkově hodně silný, protože startují třeba thrillery Guye Ritchieho Rozhněvaný muž a M. Nighta Shyamalana Čas nebo pokračování animovaných Croodsových. Český divák ale určitě nepohrdne ani psem Gumpem. ... čtěte zde
Vydáno: 21.07.2021 07:30 v sekci Radar | Kinopremiéry
0
Top 20 ČR: 28. týden
Top 20 ČR: Black Widow dále vládne V českých kinech stále kraluje marvelovka Black Widow se Scarlett Johansson následovaná divácky veleúspěšnou českou komedií Matky. čtěte zde
Vydáno: 20.07.2021 07:30 v sekci Komentáře | Top 20 ČR
0
Box office: 28. víkend
Box office: LeBron a Bugs Bunny porazili Black Widow Premiéra rodinné komedie Space Jam: Nový začátek s basketbalovou hvězdou LeBronem Jamesem a animovaným Bugsem Bunnym sesadila z trůna marvelovku Black Widow. čtěte zde
Vydáno: 19.07.2021 07:30 v sekci Komentáře | Box office
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Top 20 ČR: Black Widow táhla Čechy do kina (13.07.2021 07:30 v Komentáře | Top 20 ČR)
- Box office: Black Widow trhala rekordy (12.07.2021 07:30 v Komentáře | Box office)
- Top 20 ČR: Matky drtí konkurenci (08.07.2021 07:30 v Komentáře | Top 20 ČR)
- Box office: žebříček vede Universal (05.07.2021 07:30 v Komentáře | Box office)
- Top 20 ČR: Matky braly kina útokem (29.06.2021 07:30 v Komentáře | Top 20 ČR)
- Box office: Rychle a zběsile dorazilo do cíle (28.06.2021 09:45 v Komentáře | Box office)
- Top 20 ČR: Češi chodili na Rychle a zběsile 9 (22.06.2021 07:30 v Komentáře | Top 20 ČR)
- Box office: Zabijákova žena & bodyguard na prvním místě (21.06.2021 07:30 v Komentáře | Box office)
- Top 20 ČR: Tiché místo vedlo v Česku (15.06.2021 07:30 v Komentáře | Top 20 ČR)
- Box office: Tiché místo se vrací na vrchol (14.06.2021 07:30 v Komentáře | Box office)
- Kinopremiéry: První kráva Cruella, Godzilla a Kong se ocitají na tichém místě (09.06.2021 07:30 v Radar | Kinopremiéry)
- Box office: Horory táhnou do kin (07.06.2021 07:30 v Komentáře | Box office)
- TV tipy: Svatý Black Panther je iracionální muž (04.06.2021 07:30 v Radar | TV tipy)
- V červnu na streamovacích službách: Kluk s parožím nebo lekce aerobiku? Bude to pestré! (02.06.2021 12:30 v Radar)
- Box office: Druhý díl Tichého místa je první (31.05.2021 07:30 v Komentáře | Box office)

PREMIÉRA TÝDNE   27/2021

Black Widow
7/10

První popcornový blockbuster právě míří na plátna znovuotevřených kin! Očekávání jsou velká stejně jako natěšení všech komiksových diváků. Obstojí Black Widow mezi kvalitními superhrdinskými sólovkami studia Marvel, nebo vzbudí spíše zklamání?

AKTUÁLNĚ V KINECH

Kompletní seznam kinopremiér naleznete zde.

TV TIPY

VYCHÁZÍ NA BLU-RAY

Kompletní seznam vycházejících BD naleznete zde.

VYCHÁZÍ NA DVD

Kompletní seznam vycházejících DVD naleznete zde.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

NEJNAVŠTĚVOVANĚJŠÍ FILMY (poslední týden)

NEJNAVŠTĚVOVANĚJŠÍ OSOBY (poslední týden)

filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
filmserver.cz - o filmech víme vše
©2010-2021 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1804-5529
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver
Zavřít reklamu