Sledujte filmserver.cz také na Facebooku!
Přihlásit Přihlásit přes Facebook | Registrovat
TV tipy: 8. 1. 2021 - 14. 1. 2021

TV tipy: Motýlek byl postaven před Sophiinu volbu a prolomil hradbu mlčení

Vydáno: 08.01.2021 07:30 v sekci Radar | TV tipy - Vratislav Šálek | foto: Neontv

Sváteční týdny jsou pryč, televize ale zatím v nabídce moc nepolevily a i tentokrát nabízejí hned několik atraktivních počinů. Z premiér asi nejvíce zaujmou nová verze legendárního dramatu Motýlek a Scorseseho drama Mlčení.

SDÍLET:     Sdílet na Facebook Sdílet na Twitter Odeslat mailem    
Sophiina volba (Sophie’s Choice) (pátek 8. 1., Prima Max, 20.00 - 22.55 / sobota 9. 1., 15.15 - 18.10 / čtvrtek 14. 1., 13.25 - 16.20)

Plakát filmu Sophiina volba / Sophie's Choice
© IMDb
Drama z počátku osmdesátých let je adaptací slavné literární předlohy Williama Styrona, jejíž hlavní tematiku znají i ti, kteří se jinak o literaturu moc nezajímají. Režisér a scenárista Alan J. Pakula se s jejím rozsahem popral se ctí, ačkoli je mnohdy znát, že musel krátit a některé motivy osekat na minimum, protože motivace postav leckdy není úplně jasná a ani jejich psychologická hloubka není taková. Zaujme nicméně velice specifickou posmutnělou atmosférou, krásnou a na Oscara nominovanou kamerou, hudbou a kostýmy, které si nominaci také vysloužily. Plusem budiž i pomalé tempo, díky kterému vynikají veškerá dilemata a hned několik emocionálně silných scén, vzhledem k rozsáhlé stopáži ale snímek i kvůli tomu není tak úplně jednoduchý ke sledování. Slabší místa pak kompenzuje skvělé obsazení, jemuž jednoznačně dominuje Oscarem oceněná Meryl Streep, které sekundují mimo jiné Kevin Kline nebo Peter MacNicol. Velmi zdařilá adaptace, která ovšem úplný potenciál předlohy nevyužila.  

Zajímavost: Kvůli roli se Streep vzdala všech vlasů a zhubla kolem deseti kilogramů.

Oficiální trailer filmu Sophiina volba / Sophie’s Choice
Éra Supermanů (Reign of the Supermen) (sobota 9. 1., Nova Cinema, 16.30 - 18.10 / neděle 10. 1., 08.50 - 10.25 / úterý 12. 1., 07.10 - 08.45)

Plakát filmu Éra Supermanů / Reign of the Supermen
© FilmAffinity
Předloňský animovaný snímek u nás není moc známý a oficiální cestou nejde sehnat, v zahraničí se ale těší velmi dobrému hodnocení. Režírující Sam Liu v něm vychází z rozsáhlé komiksové předlohy, z níž si vybral jen to nejzákladnější a soustředil se především na příběh, což je v podobných žánrovkách příjemné osvěžení. Akce je tedy minimum, zvládnutá je ale výborně, přednost dostávají poměrně zajímavý děj a solidně propracované postavy, mezi nimiž se objeví hned několik slavných superhrdinů, i když spousta z nich jen na malou chvilku a vůbec nepromluví. Tvůrci se naštěstí povedlo udržet hodně svižné tempo a vytvořit potřebnou atmosféru, že udrží pozornost jak dětí, tak jejich rodičů. K dobru mu budiž připsat i výbornou vizuální stránku, zdařilou animaci a střídmou stopáž, v níž vskutku není prostor na nudu. Hodně dobrá záležitost na rodinný víkendový podvečer.

Zajímavost: Originální název je inspirován stejnojmenným komiksovým příběhem z roku 1933.

Oficiální trailer filmu Éra Supermanů / Reign of the Supermen
Motýlek (Papillon) (sobota 9. 1., ČT2, 21.50 - 00.00)

Český plakát filmu Motýlek / Papillon
© Facebook tvůrce
Čtyři roky stará nová verze slavného románu Henriho Charrièrea se nakonec do tuzemských kin nedostala a vyšla rovnou na videu. Dle ohlasů se dá soudit, že režírující Michael Noer neudělal nic vysloveně špatně, zároveň ale nedokázal vystoupit ze stínu mnohem slavnějšího filmu ze sedmdesátých let. To tedy znamená, že potěší víc ty, kteří ho neviděli, protože změn je naprosté minimum a ani od knihy se tolik neodklonil. Problém má tedy s tempem, které je silně nevyrovnané a vzhledem k trochu přetažené stopáži se v určitých pasážích hodně táhne. Nicméně se může opřít o poměrně klaustrofobní atmosféru uzavřeného ostrova, hodně slušnou výpravu, velmi dobrou práci s napětím a samozřejmě i o silný a výborně vygradovaný příběh. Hlavní role ztvárnili trochu unylý, avšak charismatický Charlie Hunnam a velmi dobrý Rami Malek, kterým dělají společnost třeba Christopher FairbankTommy Flanagan nebo Roland Møller. Škoda jen minima originality. Poměrně zdařilý, pro mnohé ale zbytečný remake.

Zajímavost: Hunnam v průběhu natáčení zhubl osmnáct kilogramů.

Oficiální český trailer filmu Motýlek / Papillon
Mlčení (Silence) (sobota 9. 1., ČT art, 22.00 - 00.40)

Český plakát filmu Mlčení / Silence
© Facebook tvůrce
Historické dobrodružné drama vychází z románu Šúsaka Endóa a režisér a spoluscenárista Martin Scorsese v něm dokončil svou náboženskou trilogii. Na extrémně velké ploše ve velmi pomalém tempu vypráví silně filozofický příběh o víře a pochybách a na spoustu otázek záměrně neodpovídá, protože ví, že to nemá smysl. Opíral se při tom o nádhernou a na Oscara nominovanou kameru Rodriga Prieta, která prohlubuje meditativní atmosféru a kreslí fascinující a nádherné obrazy. Velice pozoruhodná je práce se zvukem, který je sice po většinu času utlumený, chvílemi ale zesílí a vytrhává z klidných scén. Legendární tvůrce se nevyhýbá ani značné symbolice, která ale není prvoplánová a mnohé donutí k zamyšlení. V titulní roli exceluje civilní Andrew Garfield, který je takřka autentický, přihrávají mu pak například Adam DriverLiam Neeson nebo Ciarán Hinds, ti už ale nemají tolik prostoru. Je ovšem třeba počítat se značnou nediváckostí a vzhledem k dlouhé stopáži atakující tři hodiny může být pro někoho snímek neusledovatelný. Více se dočtete v naší recenzi.

Zajímavost: Driver zhubl kvůli roli víc než dvaadvacet kilogramů.

Český trailer filmu Mlčení / Silence
Aladin a král zlodějů (Aladdin and the King of Thieves) (neděle 10. 1., ČT :D, 09.20 - 10.40)

Plakát filmu Aladin a král zlodějů / Aladdin and the King of Thieves
© Disney Movies
Rodinná komedie z druhé poloviny devadesátých let byla už ve své době určena přímo pro video, podle čehož také výsledek vypadá, což ale neznamená, že je špatný. Režírující Tad Stones se v ní vezl na tehdy populární vlně oblíbenosti hlavní postavy a stačilo mu jen vytvořit potřebnou exotickou atmosféru, dodat svižné tempo, v němž se neustále něco děje, připojit nějaké ty písně, které jsou poměrně povedené a nepříliš otravné, vyměřit střídmou stopáž, v níž je čas jen na to nejpodstatnější a spolehnout se na jednoduchou, ale poctivou ruční animaci, která všemu dodává specifické kouzlo, i když je na ní znát nižší rozpočet. Naštěstí funguje i humor, který není moc infantilní a při troše tolerance pobaví i dospělého diváka. To pak ani nevadí, že příběh je předvídatelný, plný klišé a absolutně ničím nepřekvapí. Naprosto ideální rodinné nedělní probouzení.

Zajímavost: Snímek je inspirován příběhem o Alibabovi a čtyřiceti loupežnících z Tisíce a jedné noci.

Originální trailer filmu Aladin a král zlodějů / Aladdin and the King of Thieves
Srdce v Atlantidě (Hearts in Atlantis) (pondělí 11. 1., Nova Cinema, 20.00 - 22.00 / úterý 12. 1., 15.35 - 17.30 / středa 13. 1., 07.05 - 09.00)

Plakát filmu Srdce v Atlantidě / Hearts in Atlantis
© Facebook tvůrce
Dvacet let staré drama se sice jmenuje jako sbírka čtyř novel Stephena Kinga, ale vychází z úplně jiné než té titulní, která jí dala název. Režírující Scott Hicks v něm nejvíc upoutá asi trochu posmutnělou a melancholickou atmosférou, která přesně odpovídá předloze a zachycená je opravdu věrně. S tím souvisí i pomalejší tempo, v němž je kladen důraz spíše na skryté emoce, které je těžké uchopit. V příběhu samotném se budou lépe orientovat znalci předlohy, kteří ocení spoustu maličkostí a mají možnost si vše doplnit, ti ostatní budou občas trochu zmateni a motivace postav pro ně bude chvílemi neznámá. Moc jim nepomůže ani fakt, že tvůrce často balancuje na hraně nudy a tajemna, která bohužel někdy není úplně ohraničená. Mnoho slabších chvil ale pomůže překonat obsazení, v němž hlavní roli ztvárnil zcela přesný Anthony Hopkins, s nímž drží krok tehdy takřka debutující Anton Yelchin, oběma pak sekundují kupříkladu Hope DavisDavid Morse nebo Alan Tudyk. Nejvíc ale škodí přeslazený a prvoplánově dojemný závěr. Příjemná, ale trochu nedotažená jednohubka.     

Zajímavost: Novela, jejíž větší část snímek adaptuje, se jmenuje Ničemní muži ve žlutých pláštích.

Originální trailer filmu Srdce v Atlantidě / Hearts in Atlantis
Posledná bosorka (pondělí 11. 1., ČT art, 23.25 - 01.00)

Plakát filmu  / Posledná bosorka
© Terryhoponozky
Československé historické drama z druhé poloviny padesátých let postupem času hodně zapadlo a dnes se už moc nepřipomíná. Režírující Vladimír Bahna v něm trochu klame tělem, protože láká na skutečný historický příběh o čarodějnicích, nicméně realita je taková, že jde spíš o fikci v historických kulisách, která je navíc hodně naivní a vzhledem k době vzniku i režimně poplatná. To tedy znamená, že charaktery jsou jasně rozdělené na špatné a dobré, přičemž ty špatné jsou na hranici karikatur, příběh je velmi jednoduchý a vše je de facto předvídatelné po pár minutách. Příjemným oživením je ale všudypřítomný humor, který je někdy až moc vynucený, po většinu nedlouhé stopáže ale docela funguje a jinak kýčovitou a v základu vážnou zápletku výrazně odlehčuje. Technické provedení je ovšem precizní, protože vizuální stránce dominuje tehdy moderní extrémní a sytá barevnost a tvůrce se navíc opírá o vynikající výpravu a kostýmy. V hodně zajímavém obsazení dostali důvěru třeba Olga ZöllnerováMikuláš HubaFrantišek DibarboraElena Zvaríková-Pappová nebo Jozef Kroner. Absolutně zapomenutá záležitost.

Zajímavost: Trojičné náměstí bylo kompletně vytvořeno ve studiu.

Ukázka z filmu Posledná bosorka
Přestupný rok (Leap Year) (úterý 12. 1., Nova, 20.20 - 22.05)

Plakát filmu Přestupný rok / Leap Year
© FFF Movie Posters
Jedenáct let stará romantická komedie se na zahraničních databázích těší přece jen o něco lepšímu hodnocení než u nás a někteří ji poměrně intenzivně nenávidí. Dáno je to jednoznačně tím, že režírující Anand Tucker v ní v podstatě definoval filmový romantický kýč a od počátku se spoléhá se na totálně předvídatelný příběh, v němž se značnou část zápletky pokouší postavit na humoru vyplývajícím z rozdílu dvou odlišných kultur, což se mu daří jen napůl a místy je dokonce podle mnohých zoufale nevtipný. To trochu vylepší ve druhé polovině, kde hrají prim emoce a humor vyklízí pole, což docela funguje. V těch nejslabších chvílích snímek zachraňují především záběry na krásnou a malebnou irskou krajinu a zdařilý soundtrack Randyho Edelmana. Titulní role ztvárnili Amy Adams a Matthew Goode, mezi nimiž sice probíhá solidní chemie, mnohdy ale nemají co hrát, ty pak doplnili třeba Adam ScottJohn Lithgow nebo Dominique McElligott. Tip spíše pro dámské publikum.  

Zajímavost: Irská tradice, na které je postaven příběh, skutečně existuje.

Oficiální trailer filmu Přestupný rok / Leap Year
Lovingovi (Loving) (středa 13. 1., Nova Cinema, 17.50 - 20.00 / čtvrtek 14. 1., 11.00 - 13.15)

Plakát filmu Lovingovi / Loving
© Facebook tvůrce
Pět let staré romantické drama je v tuzemsku prakticky neznámé a oficiální cestou se k němu nejde dostat. Důvodů to má hned několik. Tím asi největším je fakt, že jde o další typicky americky příběh řešící období segregace a vztah dvou rasově odlišných lidí. Dalším je pak osoba režiséra a scenáristy Jeffa Nicholse, který točí velmi specifické počiny velmi specifickým způsobem. Ten je charakteristický extrémně pomalým tempem, naprosto minimálním dějovým obloukem a snahou zachytit všednodenní život co nejobyčejněji. To tedy znamená, že ač stopáž není nikterak zásadně dlouhá, subjektivně působí dvakrát delší a je potřeba diváckou spolupráci, neboť důraz je kladen na vnitřní prožitky postav a silné emoce, které jsou ale z různých důvodů skryté. Ve slabších chvílích pak vskutku pomáhají výborná a hodně osobitá až autentická atmosféra a vynikající obsazení, jemuž dominují civilní a takřka geniální Joel Edgerton a fantastická a na Oscara nominovaná Ruth Negga, v menších úlohách pak potěší i Michael Shannon a Marton Csokas. Možná škoda, že snímek není divácky úplně přístupný. Trochu náročnější tip.  

Zajímavost: Negga sama pochází ze smíšeného manželství.

Oficiální trailer filmu Lovingovi / Loving
Bláznova kronika (středa 13. 1., ČT art, 21.35 - 23.00)

Plakát filmu  / Bláznova kronika
© Filmový přehled
Dobrodružná historická komedie z první poloviny šedesátých let se moc nevysílá a ve filmografii stále nedoceněného Karla Zemana zůstává opomíjena. Dáno je to asi tím, že za jeho nejlepšími díly zaostává, což ale v tomto případě nic moc neznamená. Na scénáři spojil své síly s Pavlem Juráčkem a právě příběh je tím nejslabším, co snímek nabízí, protože není úplně dobře odvyprávěn, tempo má dost nevyrovnané, v závěru trochu nudí a trpí zbytečnou překombinovaností, která je ke konci čím dál méně uvěřitelná. Na druhou stranu se nebere vůbec vážně, nadsázka a humor jsou znát v každé scéně a nelehkou dobu československých dějin zachycuje odlehčeně a trochu nevážně, což jedině prospívá. Technicky je ovšem vše naprosto perfektní, protože autorova fantazie je znovu nekonečná a výprava a výtvarná stránka vskutku berou dech a i dnes působí skoro geniálně. Hlavní role ztvárňují spolehliví Petr Kostka a Miroslav Holub, ty pak doplňují třeba Emília VášáryováKarel Effa nebo Valentina Thielová. Něco ze zlatých dob tuzemské kinematografie.

Zajímavost: Kostka byl v době natáčení na vojně a jeho honorář tak šel přímo československé armádě.

Ukázka z filmu Bláznova kronika

NÁZORY

Vložit názor

Povinné položky jsou označeny hvězdičkou. E-mail je třeba pouze pokud budete chtít zasílat reakce a nebude zveřejněn.

Zasílat reakce e-mailem na vaši reakci, článek nebo nezasílat.

Antispam: * Napište první dvě písmena ze slova filmserver
Bez správné odpovědi na tuto otázku nebude názor přidán. Přihlášeným se tato otázka nezobrazuje.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
TV tipy: 17. 9. 2021 - 23. 9. 2021
TV tipy: Nepříčetná policajtka vydává příkaz k popravě S pomalu nastupujícím podzimem jako by televize boj o diváka vzdaly. Znovu spoléhají na osvědčené reprízy a novinek, které by stály za řeč, moc nenabízí. V tomto týdnu tak nejvíc upoutají experimentální horor a artový western. čtěte zde
Vydáno: 17.09.2021 07:30 v sekci Radar | TV tipy
0
Bluray recenze: Grandhotel Budapešť 8/10
Bluray recenze: Grandhotel Budapešť vyšel na DVD a Bluray v re-edici Snímek Wese Andersona z roku 2014 vyšel v tomtéž roce na českém trhu v distribuci Bontonfilmu, letos byl znovu vydán na nosičích DVD a Blu-Ray pro změnu pod hlavičkou Magic Boxu. čtěte zde
Vydáno: 16.09.2021 07:30 v sekci Recenze | Blu-ray
0
Kinopremiéry: 37. týden
Kinopremiéry: Zelený rytíř v marťanské lodi hledá lásku pod kapotou Po náloži z minulého týdne vstupuje tentokrát do kin pouze pět novinek. Hned čtyři z nich jsou ale určeny převážně náročnějším divákům a fajnšmekrům. Tím nejpřístupnějším tak zůstává jen svérázné fantasy Zelený... čtěte zde
Vydáno: 15.09.2021 07:30 v sekci Radar | Kinopremiéry
0
Cesta domů 4/10
Recenze: Režisér Tomáš Vorel uzavírá svou trilogii s filmem Cesta domů Po Cestě z města (2000) a Cestě do lesa (2012) završuje režisér Tomáš Vorel trilogii snímkem Cesta domů, v němž se opět vrací k osudům rodin Marákových a Papošových. čtěte zde
Vydáno: 14.09.2021 12:30 v sekci Recenze | Premiéry
0
Top 20 ČR: 36. týden
Top 20 ČR: Shang-Chi porazil Zátopka Marvelovský hrdina Shang-Chi a legenda o deseti prstenech porazil domácího Zátopka v těsném souboji o první příčku domácího žebříčku tržeb. čtěte zde
Vydáno: 14.09.2021 07:30 v sekci Komentáře | Top 20 ČR
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Zářijová nadílka od Voyo – jaké filmy sledovat? (12.09.2021 10:30 v Novinky | Zprávy)
- TV tipy: Vyhnanec detektiv Pikachu je drsný chlapík, který se vrací do Číny (10.09.2021 07:30 v Radar | TV tipy)
- Oficiální teaser filmu K Zemi hleď! (08.09.2021 17:30 v Novinky | Trailery)
- Finální trailer bondovky Není čas zemřít (08.09.2021 09:50 v Novinky | Trailery)
- Kenneth Branagh vzpomíná na Belfast (07.09.2021 08:30 v Novinky | Trailery)
- Paul Schrader natočí Master Gardener (02.09.2021 12:00 v Novinky | Zprávy)
- Trailer: Kingsman: První mise (26.08.2021 18:30 v Novinky | Trailery)
- Řbitov zvířátek nabírá obsazení (17.08.2021 16:30 v Novinky | Zprávy)
- Sandra Bullock nahrazuje Lady Gaga (13.08.2021 18:45 v Novinky | Zprávy)
- Téma: filmy Martina Bresta seřazené od nejhoršího k nejlepšímu (07.08.2021 12:30 v Články | Publicistika)
- TV tipy: Boží zápasník Lukáš Krpálek na veliké řece bojuje s vlkodlakem (06.08.2021 07:30 v Radar | TV tipy)
- Recenze: Expedice Džungle sice nenabízí nic nového, ale zaručeně pobaví (02.08.2021 12:30 v Recenze | Premiéry)
- Trailer: Klan Gucci (30.07.2021 08:30 v Novinky | Trailery)
- TV tipy: Krásný kluk Noe míří do hadího doupěte, kde potkává divoké kočky (30.07.2021 07:30 v Radar | TV tipy)
- Kinopremiéry: Prvok, Šampón, Tečka a Karel čekají, až přijde kocour a podnikají expedici do džungle (28.07.2021 07:30 v Radar | Kinopremiéry)
- Dexter se vrací v nové sérii (27.07.2021 09:50 v Novinky | Trailery)
- TV tipy: Angelika nasadila slaměný klobouk, ohlédla se v hněvu a spáchala atentát na střední (23.07.2021 07:30 v Radar | TV tipy)
- Trailer: Poslední souboj Ridleyho Scotta (20.07.2021 18:30 v Novinky | Trailery)
- Recenze: Liam Neeson se vydává do Mrazivé pasti (14.07.2021 15:00 v Recenze | Premiéry)

PREMIÉRA TÝDNE   34/2021

Zátopek
8/10

Zahajovací film karlovarského festivalu je na české poměry špičkově realizovaným sportovním dramatem ze života Emila Zátopka, kterého ztvárnil herec Václav Neužil, a jeho manželky Dany, kterou si zahrála Martha Issová.

AKTUÁLNĚ V KINECH

Kompletní seznam kinopremiér naleznete zde.

TV TIPY

VYCHÁZÍ NA BLU-RAY

Kompletní seznam vycházejících BD naleznete zde.

VYCHÁZÍ NA DVD

Kompletní seznam vycházejících DVD naleznete zde.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

NEJNAVŠTĚVOVANĚJŠÍ FILMY (poslední týden)

NEJNAVŠTĚVOVANĚJŠÍ OSOBY (poslední týden)

filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
filmserver.cz - o filmech víme vše
©2010-2021 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1804-5529
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver
Zavřít reklamu