Sledujte filmserver.cz také na Facebooku!
Přihlásit Přihlásit přes Facebook | Registrovat
TV tipy: 18. 12. 2020 - 24. 12. 2020

TV tipy: Šmoulové, Nebojsa a Marilyn se účastní války o planetu opic

Vydáno: 18.12.2020 07:30 v sekci Radar | TV tipy - Vratislav Šálek | foto: facebook tvůrce

I když to o Vánocích v televizích nebývá nijak slavné a spoléhá se na prověřené jistoty, letos o svátcích najdete v programech hned několik atraktivních a netradičních počinů. Jasným tipem týdne je sci-fi Válka o planetu opic.

SDÍLET:     Sdílet na Facebook Sdílet na Twitter Odeslat mailem    
S láskou Marilyn (Love, Marilyn) (sobota 19. 12., ČT art, 22.40 - 00.25)

Plakát filmu S láskou Marilyn / Love, Marilyn
© IMDb
Osm let starý dokument v našich končinách není příliš známý, což je velká škoda. Režírující Liz Garbus v něm divákům přiblížila civilnější tvář legendární Marilyn Monroe, neboť se dostala k tehdy nově objeveným básním, deníkovým záznamům a dopisům, které psala sama herečka. A zvolila opravdu originální přístup, protože veškeré dokumenty nechala číst velké hollywoodské hvězdy, mezi nimiž jsou třeba F. Murray AbrahamElizabeth BanksAdrien BrodyEllen BurstynGlenn CloseViola Davis nebo Ben Foster. Každý přednes je tedy jiný, svébytný a osobitý a vzhledem k tomu, že všichni zúčastnění jsou i vidět, je vše ještě znásobeno zcela rozdílnými výrazy. Nechybí ani raritní archivní záběry samotné umělkyně, v nichž je zachycena jak v práci, tak i v soukromí. Někomu může účast velkého množství hvězd vadit a rozptylovat ho od hlavního poselství, zásadní problém by to ale být neměl. Navíc je dost pravděpodobné, že většina diváků si na předčasně zemřelou sexbombu udělá úplně jiný obrázek, neboť většina dokumentů odhaluje, že nebyla tak jednoduchá, jak se tvrdilo. Výborná záležitost na sobotní večer.

Zajímavost: Umělecké jméno Normy Jeane vzniklo podle křestního jména herečky Marilyn Miller a rodného příjmení její matky.

Oficiální trailer filmu S láskou Marilyn / Love, Marilyn
Šmoulové a kouzelná flétna (La flûte à six schtroumpfs) (neděle 20. 12., ČT :D, 09.30 - 10.40)

Plakát filmu Šmoulové a kouzelná flétna / La flûte à six schtroumpfs
© Télérama.fr
Francouzsko-belgický animák ze druhé poloviny sedmdesátých let je vůbec prvním filmovým dobrodružstvím legendárních postaviček. Název ovšem klame tělem, protože samotní Šmoulové se objeví až ve druhé polovině a do té doby hrají prim méně známí hrdinové Johan a Pirlouit. Režisér a spoluscenárista Peyo tak nechal vyniknout všechny charaktery, které vymyslel, což je asi tím největším problémem celého snímku. Jejich kooperace totiž moc nefunguje a výsledek působí spíše jako dva kratší filmy horko těžko spojeny v jeden delší. Právě začátek je ne úplně záživný, trochu nudný, příběhově nezajímavý a moc ho nezachraňuje ani nevýrazná animace. Jakmile se na scéně objeví modří skřítkové, je vše najednou svižnější, nápaditější, vtipnější a celkově hravější a zajímavější. Zub času sice na snímku v některých momentech dost zapracoval a výsledná podoba je přece jen trochu moc infantilní, dospělí by se ale i díky střídmé stopáži vysloveně nudit neměli a snímek zvládnou společně se svými potomky. Nedělní probouzení pro celou rodinu.

Zajímavost: Šmoulové byli původně jen vedlejšími postavami komiksu Johan a Pirlouit, v oblíbenosti ale velmi brzy hlavní hrdiny předčili a autor už se věnoval jen jim. 

Ukázka z filmu Šmoulové a kouzelná flétna / La flûte à six schtroumpfs
Válka o planetu opic (War for the Planet of the Apes) (neděle 20. 12., Prima Cool, 20.15 - 23.05 / úterý 22. 12., Prima Max, 00.30 - 03.25)

Český plakát filmu Válka o planetu opic / War for the Planet of the Apes
© Facebook tvůrce
Zakončení prequelové trilogie slavné ságy nezůstalo před třemi lety za předchozími díly vůbec pozadu a potvrdilo, že šlo o inteligentní sérii, která nebyla jen povrchním blockbusterem. Režisér a spoluscenárista Matt Reeves v něm nikam nespěchal a spolehl se na pomalé tempo, v němž kladl důraz především na hutnou a potemnělou atmosféru, kterou minimalistickým soundtrackem dotváří Michael Giacchino. Záležet si ovšem dal i na precizních dialozích a práci s postavami, které mají zcela jasnou motivaci a chovají se logicky. Samostatnou kapitolou jsou triky, protože ty jsou tak dokonalé, že opičí hrdinové jsou právoplatnými ckaraktery a jejich CGI původ divák prakticky nevnímá. Na tom mají zásluhu i jejich představitelé, kterým dominuje zcela přesný Andy Serkis, o moc pozadu nezůstává ani Steve Zahn, z lidských herců nejvíce zaujme maniakální Woody Harrelson. Je možná škoda, že finále je málo osudové a není tak uspokojivé a také stopáž mohla být o něco kratší, to ale na výborném zážitku nic moc nemění. Jasný tip týdne, o němž více prozradí naše recenze.

Zajímavost: Tvůrce snímek natáčel na 65mm film, což znamená, že záběry jsou širší.

Český trailer filmu Válka o planetu opic / War for the Planet of the Apes
Pacho, hybský zbojník (pondělí 21. 12., ČT art, 22.00 - 23.25)

Plakát filmu  / Pacho, hybský zbojník
© IMDb
Československá komedie z poloviny sedmdesátých let se sice moc nepřipomíná a trochu se na ni zapomnělo, což ale neznamená, že nejde o výbornou podívanou. Režisér a spoluscenárista Martin Ťapák v ní drží krok s těmi nejlepšími tuzemskými parodiemi, neboť si v ní trefně střílí nejen ze slovenských legend o zbojnících typu Jánošíka, ale i z celého Slovenského národního povstání. A dělá to vskutku vtipně, protože nikdy nesklouzne k lacinému a prvoplánovému humoru a naopak volí inteligentní vtipy a sebeironii. O celistvém příběhu tedy nemůže být moc řeč, protože jde o sled různých scének a gagů a někdy se autoři uchylují do opravdu velkých absurdit, čímž si možná trochu škodí. Tyto nedostatky ale z větší části kompenzují svižné tempo, střídmá stopáž, která nikdy nezačne nudit, především ale famózní obsazení, jemuž vládne geniální Jozef Kroner, kterého doplňují třeba Dušan BlaškovičKarol ČálikIvan Palúch nebo Marián Labuda. Trocha legrace před svátky. 

Zajímavost: Snímek vznikl na základě povídky Petera Jaroše.

Originální trailer filmu Pacho, hybský zbojník
Tatínkova sláva (La gloire de mon pére) (úterý 22. 12., ČT2, 12.45 - 14.35)

Plakát filmu Tatínkova sláva / La gloire de mon père
© Pinterest
Francouzské dobrodružné drama z raných devadesátých let u nás zas tolik známé není, přitom jde o velmi povedenou záležitost, která se v konkurenci slavnějších počinů rozhodně neztratí. Režisér a spoluscenárista Yves Robert v něm zadaptoval memoárovou předlohu Marcela Pagnola a podařilo se mu zachytit její nostalgickou a melancholickou náladu a zároveň roztomilou dětskou naivitu, která není otravná. Vzhledem k tomu, že kniha je hodně emocionální a popisná, je sympatické, že se nepokoušel o nějaký rozsáhlý příběh, ale soustředil se na pomalejší tempo, nádherné záběry malebné krajiny v Provence a celkové lyrické ladění, které odkazuje na určité splynutí člověka s přirodou. Podařilo se mu také obsadit dětské role, protože všichni malí herci jsou přirození, velmi dobří a nikdo z nich není vysloveně otravný, z dospělých je pak jistí třeba Thérèse LiotardDidier Pain nebo Paul Crauchet. Body navíc pak přidává i jemný a chytrý humor, který výborně balancuje na hraně dětství a dospělosti. Příjemný návrat do mladých let. 

Zajímavost: Jelikož v průběhu příprav na natáčení byl Robert hospitalizován se střevními potížemi, obhlídku lokací za něj dělal Claude Pinoteau.

Originální trailer filmu Tatínkova sláva / La gloire de mon pére
Vánoce a spol. (Santa & Cie) (středa 23. 12., Prima, 10.15 - 12.15 / čtvrtek 24. 12., Prima Max, 08.35 - 10.35)

Český plakát filmu Vánoce a spol. / Santa & Cie
© Facebook tvůrce
Přesně před dvěma lety se i v našich kinech objevila rodinná francouzská komedie, která si lehce střílí z vánočního šílenství a celé sváteční atmosféry. Režisér, scenárista a představitel hlavní role Alain Chabat v ní naštěstí vsadil na modernější postupy, kdy Vánoce nebere moc vážně, nebojí se z nich utahovat a netrpí zbytečnou úctou k nim. Jeho největšími devízami jsou nádherné záběry na adventní Paříž, svižné tempo, vkusný humor, střídmá stopáž, v níž je čas jen na to nejdůležitější a v neposlední řadě i on sám v titulní úloze. Jeho Santa totiž hláškuje, kudy chodí, není to typicky hodný dědeček a tím pádem celou dobu baví a většinu nedostatků zakryje svým charismatem. Na to ale asi spoléhá až moc, protože příběh nedává příliš smysl, nedrží u sebe a někdy je všeho až moc. Kdyby byl o trochu originálnější a invenčnější, dojmy by byly o něco lepší. Příjemná zábava v předsváteční den, kterou pravděpodobně trochu zkazí údajně dost nepovedený dabing. 

Zajímavost: Celosvětová premiéra proběhla 3. prosince 2017.

Oficiální český trailer filmu Vánoce a spol. / Santa & Cie
Maminčin zámek (Le château de ma mère) (středa 23. 12., ČT2, 13.00 - 14.35)

Plakát filmu Maminčin zámek / Le château de ma mère
© Lavisqteam
Francouzské komediální drama z počátku devadesátých let volně navazuje na výše zmíněnou Tatínkovu slávu a dá se o něm napsat de facto totéž. To tedy znamená, že režisér a spoluscenárista Yves Robert vycházel z dalšího dílu memoárů Marcela Pagnola a znovu se spoléhal především na parádní nostalgickou atmosféru, nádhernou krajinu Provence a lyrické ladění, kterého je ještě o něco více. Tentokrát se trochu vytrácí určitá dětská naivita, protože do popředí se dostává první láska, romantika ale naštěstí není úplně kýčovitá a poměrně funguje. Více je tu i sentimentu a smutku, což ale odpovídá tomu, že hlavním tématem je loučení s dětstvím. Dětští herci si udržují standardní úroveň, k těm dospělým se přidává perfektní Jean Rochefort, jinak nechybí Thérèse LiotardDidier Pain nebo Paul Crauchet. Příjemně melancholická záležitost.

Zajímavost: Pagnol chtěl svou předlohu zfilmovat už v roce 1968, tehdy to ale nevyšlo.

Originální trailer filmu Maminčin zámek / Le château de ma mère
Trollové (Trolls) (čtvrtek 24. 12., Prima, 12.05 - 13.50 / pátek 25. 12., 06.55 - 08.45)

Český plakát filmu Trollové / Trolls
© Facebook tvůrce
Animovaná komedie je určena jen a pouze dětem a dospělí u ní budou víceméně trpět. Režírující Mike Mitchell, jemuž vypomohl celovečerně debutující Walt Dohrn, toho opravdu moc neřešil a spoléhal na typickou první signální. Vše je tedy kýčovitě a přehnaně barevné, tempo extrémně svižné, a i když příběh jako takový tu neexistuje, vše odsýpá a ani chvíli nenudí. Samozřejmostí je velké množství písní, které jsou vesměs jednoduché a velmi chytlavé, takže je z hlavy hned tak nikdo nedostane. Vzhledem k zacílení si tvůrci dovolili i trochu nižší úroveň animace, na níž je vidět nižší rozpočet, který se snaží kompenzovat obrovským množstvím různě šílených postav, které jsou více, či méně vtipné. I když je stopáž relativně krátká, možná mohla být o takových deset minut kratší. Pokud budou sledovat i dospělí, je nutné se připravit na extrémní hlasitost, ukřičenost postav a na absenci jakýchkoliv popkulturních odkazů nebo chytřejších vtipů. Ideální tip pro ukrácení dětské natěšenosti na sváteční večer, což potvrzuje i naše recenze.

Zajímavost: Ve filmu zazní celkem patnáct písní.

Český trailer filmu Trollové / Trolls
Hudba mého srdce (Music of the Heart) (čtvrtek 24. 12., ČT2, 13.05 - 15.05)

Plakát filmu Hudba mého srdce / Music of the Heart
© Pinterest
Hudební drama z konce devadesátých let, které je u nás skoro neznámé a nedá se sehnat na žádném oficiálním nosiči, je nejzajímavější jménem svého tvůrce. Režijně za ním totiž stojí hororový guru Wes Craven, což ale poznat vůbec není. Řemeslně jde o totální průměr, neboť atmosféra je trochu unylá, tempo pomalejší a snímku chybí jedna jediná výraznější scéna. Příběh je sice silný, je ale rozmělněn mnoha klišé a především přeslazeností, které je zbytečně moc. Na nadprůměrné rovině výsledek drží nádherná klasická hudba, které tvůrce skládá určitou poctu a pokouší se o její propagaci, a excelentní obsazení, jemuž dominuje na Oscara nominovaná Meryl Streep, jíž sekundují kupříkladu Cloris LeachmanMichael AngaranoAngela Bassett nebo Aidan Quinn. Za zmínku pak stojí i to, že oscarové nominace se dočkala též ústřední píseň. Typicky sváteční tip, který se k Vánocům hodí. 

Zajímavost: Streep se v rámci přípravy na roli naučila hrát na housle.

Oficiální trailer filmu Hudba mého srdce / Music of the Heart
Nebojsa (čtvrtek 24. 12., Nova, 17.05 - 18.40)

Plakát filmu  / Nebojsa
© Terryhoponozky
Československá pohádka z konce osmdesátých let se z tehdejší doby trochu vymyká, protože zastupuje spíš prapůvodní podobu žánru. Režisér a spoluscenárista Július Matula v ní dal pro někoho překvapivě značný prostor potemnělé a místy až hororové atmosféře, která evokuje typicky lidovou legendu a velmi dobře pracuje s napětím. Přitom je ale rozdělení charakterů zcela jasné, zápletka není nikterak náročná, ačkoli příběh samotný je někdy zbytečně překombinovaný a nechybí ani docela nápaditý a občas i dost zemitý humor. Dojem výrazně nepokazí ani jednoduché triky, které samozřejmě dnes mohou působit nechtěně směšně, mají ale své kouzlo. V hlavní roli se objeví Ján Kroner ml., vedle něhož se neztratí ani trochu afektovaný Ondřej Vetchý, ty pak doplňují třeba Bohuslav ČápZuzana Skopalová nebo Václav Knop. Trochu netypická štědrovečerní pohádka. 

Zajímavost: Scéna, v níž jsou na Nebojsu vrhány nože, nebyla triková, házel je po něm muž, který se tím živil v cirkuse.

Ukázka z filmu Nebojsa

NÁZORY

Vložit názor

Povinné položky jsou označeny hvězdičkou. E-mail je třeba pouze pokud budete chtít zasílat reakce a nebude zveřejněn.

Zasílat reakce e-mailem na vaši reakci, článek nebo nezasílat.

Antispam: * Napište první dvě písmena ze slova filmserver
Bez správné odpovědi na tuto otázku nebude názor přidán. Přihlášeným se tato otázka nezobrazuje.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Top 20 ČR: 38. týden
Top 20 ČR: Zbožňovaný vedl slabý víkend Premiéra českého filmu Zbožňovaný s Jiřím Bartoškou vedla divácky slabý víkend v domácích kinech, jemuž chyběly silné atraktivní novinky. čtěte zde
Vydáno: 28.09.2021 07:30 v sekci Komentáře | Top 20 ČR
0
Box office: 38. víkend
Box office: Shang-Chi je stále první Marvelovka Shang-Chi a legenda o deseti prstenech počtvrté za sebou obhájila prvenství v žebříčku tržeb a nic na tom nezměnil ani muzikál Dear Evan Hansen. čtěte zde
Vydáno: 27.09.2021 07:30 v sekci Komentáře | Box office
0
TV tipy: 24. 9. 2021 - 30. 9. 2021
TV tipy: Dvojitý milenec má zraněné srdce a mění se v gentlemana s pistolí Ani s končícím zářím se situace v televizích moc nemění a zásadní premiéry stále ustupují osvědčeným a mnohokrát viděným hitům. Tento týden tak nejvíc upoutají asi romance Zraněná srdce a krimikomedie Gentleman s pistolí. ... čtěte zde
Vydáno: 24.09.2021 07:30 v sekci Radar | TV tipy
0
Kinopremiéry: 38. týden
Kinopremiéry: Quo Vadis, zbožňovaný vlku? Z šestice aktuálních premiér má největší divácký potenciál hvězdně obsazená tuzemská komedie Zbožňovaný režiséra a scenáristy Petra Kolečka. Náročnější publikum pak určitě ocení chválené festivalové drama Quo Vadis,... čtěte zde
Vydáno: 22.09.2021 07:30 v sekci Radar | Kinopremiéry
0
Top 20 ČR: 37. týden
Top 20 ČR: Zátopek se vrací na první místo Po týdnu se na první místo domácího žebříčku tržeb vrátil český snímek Zátopek, který sesadil z trůnu amerického superhrdinu z marvelovky Shang-Chi a legenda o deseti prstenech. čtěte zde
Vydáno: 21.09.2021 07:30 v sekci Komentáře | Top 20 ČR
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Bluray recenze: Grandhotel Budapešť vyšel na DVD a Bluray v re-edici (16.09.2021 07:30 v Recenze | Blu-ray)
- Horory, pohádky, sci-fi! Září bude na streamovacích službách pestrobarevné jako podzimní listí. (09.09.2021 07:30 v Radar)
- Oficiální teaser filmu K Zemi hleď! (08.09.2021 17:30 v Novinky | Trailery)
- Téma: Ve stínu nejslavnější role: Emma Watson (Hermiona Grangerová, série Harry Potter filmů) (29.08.2021 10:30 v Články | Publicistika)
- TV tipy: Nedotknutý Tolkien volá rod a zírá na kozy (13.08.2021 07:30 v Radar | TV tipy)
- Margot Robbie bude v novém filmu Wese Andersona (11.08.2021 10:00 v Novinky | Zprávy)
- TV tipy: Boží zápasník Lukáš Krpálek na veliké řece bojuje s vlkodlakem (06.08.2021 07:30 v Radar | TV tipy)
- Mary Elizabeth Winstead je Kate (04.08.2021 19:00 v Novinky | Trailery)
- Kinopremiéry: Králíček Petr, Marco a Jan Werich bojují se sebevražedným oddílem (04.08.2021 07:30 v Radar | Kinopremiéry)
- TV tipy: Krásný kluk Noe míří do hadího doupěte, kde potkává divoké kočky (30.07.2021 07:30 v Radar | TV tipy)
- Vymítač ďábla se vrátí v nové trilogii (27.07.2021 07:45 v Novinky | Zprávy)
- TV tipy: Angelika nasadila slaměný klobouk, ohlédla se v hněvu a spáchala atentát na střední (23.07.2021 07:30 v Radar | TV tipy)
- TV tipy: Fantastická čtyřka potkala kluky na řece a zahrála jim requiem za sen (16.07.2021 07:30 v Radar | TV tipy)
- TV tipy: Už teď nám chybí rodinný víkend, během kterého poznáme Johna Lennona a Cyrila s Metodějem (02.07.2021 07:30 v Radar | TV tipy)
- TV tipy: Lví král je poberta a pašerák, který se vydal na výlet do Měsíčního údolí (25.06.2021 07:30 v Radar | TV tipy)
- TV tipy: Úžasňákovi krotí duchy a stepfordské paničky a stávají se nepřáteli lidu (18.06.2021 07:30 v Radar | TV tipy)
- TV tipy: Ve znamení lásky se zrodila hvězda, která nikdy nezestárne (11.06.2021 07:30 v Radar | TV tipy)

PREMIÉRA TÝDNE   34/2021

Zátopek
8/10

Zahajovací film karlovarského festivalu je na české poměry špičkově realizovaným sportovním dramatem ze života Emila Zátopka, kterého ztvárnil herec Václav Neužil, a jeho manželky Dany, kterou si zahrála Martha Issová.

AKTUÁLNĚ V KINECH

Kompletní seznam kinopremiér naleznete zde.

TV TIPY

VYCHÁZÍ NA BLU-RAY

Kompletní seznam vycházejících BD naleznete zde.

VYCHÁZÍ NA DVD

Kompletní seznam vycházejících DVD naleznete zde.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

NEJNAVŠTĚVOVANĚJŠÍ FILMY (poslední týden)

NEJNAVŠTĚVOVANĚJŠÍ OSOBY (poslední týden)

filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
filmserver.cz - o filmech víme vše
©2010-2021 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1804-5529
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver
Zavřít reklamu