Sledujte filmserver.cz také na Facebooku!
Přihlásit Přihlásit přes Facebook | Registrovat
Žáby bez jazyka

Recenze: Surrealistické Žáby bez jazyka hovoří o násilí a testují diváckou výdrž

Vydáno: 08.10.2020 08:00 v sekci Recenze | Premiéry - Jan Varga | foto: Cinemart

Experimentální film režisérky a scenáristky Miry Fornay je zatím jejím nejambicióznějším a nejzajímavějším filmem, kvůli své okázalé divnosti a chaotickému zpracování si ale bude cestu k divákům hledat dost obtížně.

Žáby bez jazykaRecenzoval/a Jan Varga dne 08.10.2020 08:00. Experimentální film režisérky a scenáristky Miry Fornay je zatím jejím nejambicióznějším a nejzajímavějším filmem, kvůli své okázalé divnosti a chaotickému zpracování si ale bude cestu k divákům hledat dost obtížně. Hodnocení: 2

Žáby bez jazyka

Žáby bez jazyka
Drama
Česká republika, 2020 , 116 min.

Režie: Mira Fornay
Scénář: Mira Fornay
Herci: Jaroslav Plesl, Regina Rázlová, Jazmína Cigánková, Petra Fornayová

Česká premiéra: 27.05.2021

Distributor: CinemArt

SDÍLET:     Sdílet na Facebook Sdílet na Twitter Odeslat mailem    
Česko-slovenský film Žáby bez jazyka natočila režisérka a scenáristka Mira Fornay (LištičkyMůj pes Killer), která jej pojala jako dramatické pojednání o různých formách domácího násilí, inspirované pohádkou O kohoutovi a slepičce. V této pohádce slepička ve snaze pomoci kohoutovi běhá z místa na místo a všude jí nabízejí výpomoc jen za určitou protislužbu, čímž pro slepičku vzniká řetězec úkolů, jež je třeba postupně splnit. Ve filmu Žáby bez jazyka je proto hlavním hrdinou Jaroslav (Jaroslav Plesl), jemuž jeho žena brání vidět se s jeho dětmi, které si hrají na zamčeném pozemku. Klíče mu dá pouze tehdy, když na ni Jaroslavova matka přepíše byt. A ta na ni byt přepíše pouze tehdy, když jí Jaroslavův otec (a její ex-manžel) uvaří rodinný oběd. A ten jí oběd uvaří pouze tehdy, když Jaroslavův otčím zabije vola…

Regina Rázlová, Jaroslav Plesl ve filmu  / Žáby bez jazyka
© Cinemart
O předchozí filmové tvorbě Miry Fornay lze říct, že do alternativního proudu zabrušovala jen místy a okrajově, zatímco její nový snímek je v něm již zcela ponořen. Jde o čistě experimentální film, jehož artová forma se odvíjí od režisérčina sporného přesvědčení, že „násilí nemá logiku“, tudíž výsledkem je velmi bizarní a surrealistický, místy až dadaistický a nonsensový autorský počin plný absurdních momentů, repetic a svérázných prvků.

Dějová struktura filmu je navíc ovlivněna počítačovými hrami, a to v tom smyslu, že když třeba hlavní hrdina v určitou chvíli zemře (což se stane několikrát, přičemž poprvé je to natočeno dost zmateně a neobratně), tak se vrátí zpět v čase do nějaké již dříve navštívené lokace a následné události prožije znovu a jinak. A to všechno Mira Fornay sem tam prokládá provokativními a poněkud samoúčelnými elementy (např. masturbací nezletilé dívky s žábou nebo plnou frontální nahotou několika žen včetně sedmdesátnice Reginy Rázlové v roli Jaroslavovy matky).

Jaroslav Plesl ve filmu  / Žáby bez jazyka
© Cinemart
Sdělení je přitom víceméně jasné – prostřednictvím komorního příběhu jedné rodiny snímek tematizuje shnilé partnerské vztahy a dysfunkční rodinné vazby, popisuje psychické, fyzické i verbální násilí jako začarovaný kruh, jehož aktéři okoukali agresivní chování od jiných rodinných příslušníků – též agresorů, a umně buduje atmosféru stojící na nervozitě a úzkosti pomocí dusných rodinných setkání nebo všedních činností člověka na maloměstě, kde si není možné udržet soukromí a anonymitu.

Dějově jsou však Žáby bez jazyka jen velmi těžko uchopitelné a v zásadě nedivácké, což je dané především nedostatkem kauzality mezi jednotlivými scénami a nepříliš smysluplným chováním postav, nehledě na řadu záměrně zdlouhavých záběrů a útrpně pomalé tempo vyprávění. Narativní pohádkově-videoherní hříčky sice mohou působit podle popisu zábavně a nevšedně, ve filmu samotném jsou ale spíš ubíjející a otravné.

Jaroslav Plesl, Regina Rázlová ve filmu  / Žáby bez jazyka
© Cinemart
To všechno je přitom patrně součástí konzistentní metodiky, kterou se Mira Fornay řídila od začátku do konce a zřejmě se jí i povedlo natočit přesně to, co chtěla – k diskuzím vybízející a pocitově nepříjemný snímek, jenž půjde hodně proti většinovému proudu, a který se bude báječně hodit na filmové festivaly, ale rozhodně ne do standardní distribuce.

Poněkud to ale přehnala s neustálým testováním diváckých hranic a s navršováním kuriózních vypravěčských prostředků, kvůli nimž je sem tam obtížné film vůbec dokoukat. Pokud někdo vyrazí na Žáby bez jazyka zcela nepřipraven, riskuje tím totální zmatení, absolutní nepochopení a nechuť se snímkem a jeho strukturou jakkoli zabývat a hledat v ní alespoň nějaké záchytné body.

Fotografie z filmu  / Žáby bez jazyka
© Cinemart
Okázalá bizarnost některých okamžiků pak už jen přiživuje pověst snímku coby nesoudné podivnosti, která může všechny své dílčí aspekty, nikam nevedoucí dějové zákruty i občasné nedostatky ve střihové návaznosti jednoduše omluvit skrze důraz na cílevědomou absenci logiky.

Žáby bez jazyka jsou zatím nejambicióznějším a nejzajímavějším filmem Miry Fornay, jsou však zároveň natolik divné, ujeté a svým netradičním chaotickým zpracováním v důsledku frustrující a unavující, že si ke spoustě diváků budou jen stěží hledat cestu. Představují nepředvídatelný risk, který je možné částečně pomluvit jako bezvýchodný slepenec a částečně i pochválit jako neotřele realizovaný a svým způsobem pozoruhodný osobitý počin.

[Recenze původně vyšla na filmovém blogu FilmSpot.cz.]

Originální trailer k filmu Žáby bez jazyka

NAŠE HODNOCENÍ FILMU:
4/10
VAŠE HODNOCENÍ FILMU:
Líbí se mi Nelíbí   Chci vidět Nechci vidět
0,0
NÁZORY

Vložit názor

Povinné položky jsou označeny hvězdičkou. E-mail je třeba pouze pokud budete chtít zasílat reakce a nebude zveřejněn.

Zasílat reakce e-mailem na vaši reakci, článek nebo nezasílat.

Antispam: * Napište první dvě písmena ze slova filmserver
Bez správné odpovědi na tuto otázku nebude názor přidán. Přihlášeným se tato otázka nezobrazuje.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
TV tipy: 17. 9. 2021 - 23. 9. 2021
TV tipy: Nepříčetná policajtka vydává příkaz k popravě S pomalu nastupujícím podzimem jako by televize boj o diváka vzdaly. Znovu spoléhají na osvědčené reprízy a novinek, které by stály za řeč, moc nenabízí. V tomto týdnu tak nejvíc upoutají experimentální horor a artový western. čtěte zde
Vydáno: 17.09.2021 07:30 v sekci Radar | TV tipy
0
Bluray recenze: Grandhotel Budapešť 8/10
Bluray recenze: Grandhotel Budapešť vyšel na DVD a Bluray v re-edici Snímek Wese Andersona z roku 2014 vyšel v tomtéž roce na českém trhu v distribuci Bontonfilmu, letos byl znovu vydán na nosičích DVD a Blu-Ray pro změnu pod hlavičkou Magic Boxu. čtěte zde
Vydáno: 16.09.2021 07:30 v sekci Recenze | Blu-ray
0
Kinopremiéry: 37. týden
Kinopremiéry: Zelený rytíř v marťanské lodi hledá lásku pod kapotou Po náloži z minulého týdne vstupuje tentokrát do kin pouze pět novinek. Hned čtyři z nich jsou ale určeny převážně náročnějším divákům a fajnšmekrům. Tím nejpřístupnějším tak zůstává jen svérázné fantasy Zelený... čtěte zde
Vydáno: 15.09.2021 07:30 v sekci Radar | Kinopremiéry
0
Cesta domů 4/10
Recenze: Režisér Tomáš Vorel uzavírá svou trilogii s filmem Cesta domů Po Cestě z města (2000) a Cestě do lesa (2012) završuje režisér Tomáš Vorel trilogii snímkem Cesta domů, v němž se opět vrací k osudům rodin Marákových a Papošových. čtěte zde
Vydáno: 14.09.2021 12:30 v sekci Recenze | Premiéry
0
Top 20 ČR: 36. týden
Top 20 ČR: Shang-Chi porazil Zátopka Marvelovský hrdina Shang-Chi a legenda o deseti prstenech porazil domácího Zátopka v těsném souboji o první příčku domácího žebříčku tržeb. čtěte zde
Vydáno: 14.09.2021 07:30 v sekci Komentáře | Top 20 ČR
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Top 20 ČR: Duše vedla slabý víkend (08.06.2021 07:30 v Komentáře | Top 20 ČR)
- Top 20 ČR: Kina se pomalu otevírají (01.06.2021 08:55 v Komentáře | Top 20 ČR)
- Kinopremiéry: Nadějná mladá žena má ještě čas zapadnout mezi rytíře spravedlnosti (26.05.2021 07:30 v Radar | Kinopremiéry)
- Český lev 2020: Nominacím vévodí Krajina ve stínu (19.01.2021 07:30 v Novinky | Zprávy)
- TV tipy: Hodinářův učeň navštěvuje dámský klub (25.12.2020 07:30 v Radar | TV tipy)
- TV tipy: Hastrman, Jackie a Viktor Frankenstein jsou zoufalci (13.09.2019 07:30 v Radar | TV tipy)
- Recenze: Hodinářův učeň je důstojnou českou pohádkou s lákavým obsazením (17.08.2019 07:00 v Recenze | Premiéry)
- Kinopremiéry: Hodinářův učeň se tenkrát ocitl v Hollywoodu (14.08.2019 07:30 v Radar | Kinopremiéry)
- TV tipy: Kde najít fantastická zvířata, tátovu volhu a památkáře? (22.03.2019 07:30 v Radar | TV tipy)
- Kinopremiéry: Raubíř Ralf a Robin Hood platí cenu za štěstí (09.01.2019 07:30 v Radar | Kinopremiéry)
- Recenze: Toman je spíš rekonstrukcí historických událostí než dramatickým příběhem (03.10.2018 13:00 v Recenze | Premiéry)
- TV tipy: Nepoučitelný a nepolíbený Ant-Man hledá štěstí (27.07.2018 07:30 v Radar | TV tipy)
- Recenze: České drama Úsměvy smutných mužů káže o nebezpečnosti alkoholu (12.07.2018 07:00 v Recenze | Premiéry)
- Kinopremiéry: Hotel Transylvánie vysílá z mrakodrapu tísňové volání (11.07.2018 07:30 v Radar | Kinopremiéry)
- Kinopremiéry: Avengers a bratři Lumiérové jsou kazišuci (25.04.2018 07:30 v Radar | Kinopremiéry)
- TV tipy: Marie Stuartovna tráví dovolenou ve Vegas, kde nikdy není sama (16.03.2018 07:30 v Radar | TV tipy)

PREMIÉRA TÝDNE   34/2021

Zátopek
8/10

Zahajovací film karlovarského festivalu je na české poměry špičkově realizovaným sportovním dramatem ze života Emila Zátopka, kterého ztvárnil herec Václav Neužil, a jeho manželky Dany, kterou si zahrála Martha Issová.

AKTUÁLNĚ V KINECH

Kompletní seznam kinopremiér naleznete zde.

TV TIPY

VYCHÁZÍ NA BLU-RAY

Kompletní seznam vycházejících BD naleznete zde.

VYCHÁZÍ NA DVD

Kompletní seznam vycházejících DVD naleznete zde.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

NEJNAVŠTĚVOVANĚJŠÍ FILMY (poslední týden)

NEJNAVŠTĚVOVANĚJŠÍ OSOBY (poslední týden)

filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
filmserver.cz - o filmech víme vše
©2010-2021 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1804-5529
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver
Zavřít reklamu