Bluray recenze: Nabarvené ptáče doprovází dvouhodinový film o filmu

Vydáno: 05.06.2020 12:30 - Jan Varga | foto: Jan Dobrovský

Film Nabarvené ptáče vyšel jak na DVD, tak v Bluray verzi, přičemž obě vydání jsou dvoudisková. Bonusovému disku přitom jednoznačně vévodí dvouhodinový dokument 11 barev ptáčete, mapující průběh natáčení.

Nabarvené ptáčeRecenzoval/a Jan Varga dne 05.06.2020 12:30. Film Nabarvené ptáče vyšel jak na DVD, tak v Bluray verzi, přičemž obě vydání jsou dvoudisková. Bonusovému disku přitom jednoznačně vévodí dvouhodinový dokument 11 barev ptáčete, mapující průběh natáčení. Hodnocení: 4.5
Nabarvené ptáče
Nabarvené ptáče
Válečný / Drama
Česká republika, 2019 , 169 min.

Režie: Václav Marhoul
Scénář: Václav Marhoul
Kamera: Vladimír Smutný
Hudba: Petr Ostrouchov
Herci: Stellan Skarsgård, Barry Pepper, Harvey Keitel, Julian Sands, Udo Kier, Tim Kalkhof, Alexej Kravčenko, Pavel Kříž, Jitka Čadek Čvančarová, Petr Vaněk, Lech Dyblik, Milan Šimáček, Filip Kaňkovský, Radim Fiala, Dominik Weber

Česká premiéra: 12.09.2019

Hodnocení: 9/10

Vydavatel: Magic Box

Petr Kotlár ve filmu  / Nabarvené ptáče
© Jan Dobrovský
Režisér, scenárista a producent Václav Marhoul  (Mazaný Filip, Tobruk) strávil nad Nabarveným ptáčetem jedenáct let, pokud do toho započítáme veškeré přípravy, několikanásobné přepisování scénáře, usilování o získání práv na zfilmování stejnojmenného románu Jerzyho Kosińského, jenž posloužil Nabarvenému ptáčeti jako předloha, a samotné nelehké natáčení včetně postprodukce. Výsledkem Marhoulova nesmírně osobního, těžce vydřeného a monumentálního projektu je černobílé, nekompromisní, divácky náročné a téměř tři hodiny trvající syrové drama, v němž se mluví sotva deset minut, a jenž testuje odolnost publika nejen svou délkou a formou, ale i nejrůznějšími krutými výjevy.

K násilí film nicméně přistupuje překvapivě decentně a s opatrnou mírností, čímž se liší od své kontroverzní románové předlohy, která se naopak v detailních popisech nejrůznějších surovostí a brutalit sadisticky vyžívá, jako by šlo o něco fascinujícího a děsivě vzrušujícího. Dalších odlišností oproti předloze je vícero – děj filmu je například zcela lineární a ukotvený v přítomné realitě, zatímco kniha obsahuje i četné vzpomínky či snové pasáže. Ve filmu byl vypuštěn vnitřní monolog hlavního hrdiny, jehož prostřednictvím v románu popisoval své pocity a prezentoval své myšlenky a uvažování. I příběh o zhruba desetiletém chlapci, jenž na počátku čtyřicátých let minulého století přichází o domov a vydává se na cestu napříč východní Evropou, se dočkal několika drobných změn, jeho realizace se však od knižního zpracování liší velmi výrazně.

Julian Sands ve filmu  / Nabarvené ptáče
© Jan Dobrovský
Film se přitom zřejmě snaží přimět diváky k tomu, aby nebyli lhostejní k násilí na hlavním hrdinovi (potažmo k násilí na dětech páchaném kdekoli ve světě), leč schválně tak činí pouze prostřednictvím realistických vizuálních vjemů, aniž by si pomáhal doprovodnou hudbou (ta zní výhradně jen tehdy, když ji má na svědomí přímo některá z postav) nebo jinými berličkami. Záměrně se nesnaží probouzet v divácích silné emoce a spíš se je pokouší konfrontovat s tvrdou realitou, oproštěnou od patosu a jakékoli manipulativní stylizace, a spoléhá na to, že to bude stačit – a je v tom poměrně úspěšný. Po technické stránce nelze neobdivovat preciznost veškerých aspektů snímku, který uhrane zaprvé neskutečně skvělou, bohatou a dobově realistickou výpravou a zadruhé vynikající a vizuálními symboly zaplněnou kamerou Vladimíra Smutného, jenž filmu dokázal dodat krásu a poetičnost, aniž by přitom jeho záběry působily povznášejícím, líbivým dojmem a zobrazovaný obsah jakkoli zlehčovaly.

Nabarvené ptáče má pověst filmu, který rozděluje diváky, neb ne každému sedne. Což je rozhodně pravda. Dále jde o snímek, jenž je velkolepý, jak z hlediska formy, tak z hlediska obsahu, protože jeho příběh zahrnuje obrovské množství témat, motivů a postav, celou paletu lidských vlastností a lidských typů. Je to film o hledání domova a alespoň slabého náznaku naděje ve světě plném špatností a o snaze nepřijít při tom hledání o to, kým člověk je. Je to bílá vrána současné české kinematografie, kterou můžete klidně cupovat i velebit, ale každopádně se vyplatí dát jí šanci, protože představuje v kontextu domácí tvorby unikát, jaký tu dlouho nebyl a pravděpodobně zas dlouho nebude.

BD obal filmu  / Nabarvené ptáče
© Magic Box
Blu-Ray:

Film Nabarvené ptáče vychází jak na DVD, tak v Bluray verzi, přičemž obě vydání jsou dvoudisková. Druhý disk je totiž určen speciálně pro bonusy, jimž jednoznačně vévodí dvouhodinový dokument (resp. de facto film o filmu) 11 barev ptáčete, který byl před časem pro svou celovečerní délku nasazen i do kin. Kromě něj se pak na bonusovém disku nachází už jen obligátní materiály, jimiž jsou dvojice trailerů a obsáhlá fotogalerie, přítomna ve formě dlouhé prezentace.

Černobílý dokument nahlíží na vznik Nabarveného ptáčete na ploše jedenácti lineárně řazených kapitol, a jelikož i samotné natáčení Marhoulova eposu probíhalo chronologicky, tak v podstatě znovu převypráví děj filmu. Mnohaletý počáteční vývoj je přitom výrazně zestručněn a shrnut do několika málo vět. Dokument končí ve chvíli, kdy dojde k natočení poslední chybějící scény, a nezahrnuje do sebe tudíž ani fázi post-produkce, ani následnou cestu snímku do distribuce. Rok trvající natáčení je pak až na výjimky líčeno jako velmi neproblematické až idylické, přičemž ty patrně nejproblematičtější aspekty, jimiž bylo např. shánění postupně docházejících finančních prostředků, jsou obvykle odbyty během pár vteřin.

Stellan Skarsgård, Petr Kotlár ve filmu  / Nabarvené ptáče
© Jan Dobrovský
Z filmu je jasně zřejmé, že představitel hlavního hrdiny Petr Kotlár při natáčení nijak zvlášť nestrádal (akorát se občas hodně nudil), že žádné zvíře nepřišlo k újmě (což je mnohokrát důrazně opakováno) a že na place byli všichni kamarádi a ohromní profesionálové. Petr Kotlár má ostatně v dokumentu funkci vypravěče, který všechny etapy natáčení zaujatě komentuje a představuje jednotlivé členy štábu – nicméně je zřejmé, že je při tom podřízen předem připravenému scénáři. Mnohem autentičtěji a přesvědčivěji tudíž působí bezprostřední záběry přímo z natáčecích lokací, v nichž dětský herec pochopitelně jedná už jen sám za sebe a nijak neskrývá, co si o některých režisérových nápadech myslí ve skutečnosti.

Při sledování 11 barev ptáčete tak divák získá z natáčení příjemný a pozitivní pocit, což bylo zřejmě záměrem filmařů, zároveň se ale nedá zbavit vtíravého dojmu, že některé věci si tvůrci raději nechali pro sebe – viz zkratkovité zmínky o mimořádně náročné produkci, o niž se přitom dokument na pár místech jen letmo otře. I tak jde ale o velmi solidní film o filmu, který Nabarvenému ptáčeti prokazuje velkou službu a v podstatě jej zároveň činí přístupnějším pro ty, kteří s jeho zhlédnutím kvůli jeho domnělé přílišné surovosti doposud otáleli.

Technické specifikace (Blu-ray):

Zvukové formáty: originální znění DTS HD Master Audio 5.1, slovenský komentář pro nevidomé Dolby Digital 2.0

Titulky: české, české pro neslyšící, anglické, francouzské, italské, maďarské, německé, polské, slovenské, slovenské pro neslyšící, ukrajinské

Obrazové formáty: 16:9 / 2,39:1

V prodeji od 29. 4. 2020

Česká republika, Slovensko, Ukrajina 2019, 169 minut

Český trailer k filmu Nabarvené ptáče


NÁZORY

Vložit názor

Povinné položky jsou označeny hvězdičkou. E-mail je třeba pouze pokud budete chtít zasílat reakce a nebude zveřejněn.

Zasílat reakce e-mailem na vaši reakci, článek nebo nezasílat.

Antispam: * Napište první dvě písmena ze slova filmserver
Bez správné odpovědi na tuto otázku nebude názor přidán.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY