Sledujte filmserver.cz také na Facebooku!
Přihlásit Přihlásit přes Facebook | Registrovat
Bluray recenze: Nabarvené ptáče

Bluray recenze: Nabarvené ptáče doprovází dvouhodinový film o filmu

Vydáno: 05.06.2020 12:30 v sekci Recenze | Blu-ray - Jan Varga | foto: Jan Dobrovský

Film Nabarvené ptáče vyšel jak na DVD, tak v Bluray verzi, přičemž obě vydání jsou dvoudisková. Bonusovému disku přitom jednoznačně vévodí dvouhodinový dokument 11 barev ptáčete, mapující průběh natáčení.

Nabarvené ptáčeRecenzoval/a Jan Varga dne 05.06.2020 12:30. Film Nabarvené ptáče vyšel jak na DVD, tak v Bluray verzi, přičemž obě vydání jsou dvoudisková. Bonusovému disku přitom jednoznačně vévodí dvouhodinový dokument 11 barev ptáčete, mapující průběh natáčení. Hodnocení: 4.5
SDÍLET:     Sdílet na Facebook Sdílet na Twitter Odeslat mailem    
Petr Kotlár ve filmu  / Nabarvené ptáče
© Jan Dobrovský
Režisér, scenárista a producent Václav Marhoul  (Mazaný Filip, Tobruk) strávil nad Nabarveným ptáčetem jedenáct let, pokud do toho započítáme veškeré přípravy, několikanásobné přepisování scénáře, usilování o získání práv na zfilmování stejnojmenného románu Jerzyho Kosińského, jenž posloužil Nabarvenému ptáčeti jako předloha, a samotné nelehké natáčení včetně postprodukce. Výsledkem Marhoulova nesmírně osobního, těžce vydřeného a monumentálního projektu je černobílé, nekompromisní, divácky náročné a téměř tři hodiny trvající syrové drama, v němž se mluví sotva deset minut, a jenž testuje odolnost publika nejen svou délkou a formou, ale i nejrůznějšími krutými výjevy.

K násilí film nicméně přistupuje překvapivě decentně a s opatrnou mírností, čímž se liší od své kontroverzní románové předlohy, která se naopak v detailních popisech nejrůznějších surovostí a brutalit sadisticky vyžívá, jako by šlo o něco fascinujícího a děsivě vzrušujícího. Dalších odlišností oproti předloze je vícero – děj filmu je například zcela lineární a ukotvený v přítomné realitě, zatímco kniha obsahuje i četné vzpomínky či snové pasáže. Ve filmu byl vypuštěn vnitřní monolog hlavního hrdiny, jehož prostřednictvím v románu popisoval své pocity a prezentoval své myšlenky a uvažování. I příběh o zhruba desetiletém chlapci, jenž na počátku čtyřicátých let minulého století přichází o domov a vydává se na cestu napříč východní Evropou, se dočkal několika drobných změn, jeho realizace se však od knižního zpracování liší velmi výrazně.

Julian Sands ve filmu  / Nabarvené ptáče
© Jan Dobrovský
Film se přitom zřejmě snaží přimět diváky k tomu, aby nebyli lhostejní k násilí na hlavním hrdinovi (potažmo k násilí na dětech páchaném kdekoli ve světě), leč schválně tak činí pouze prostřednictvím realistických vizuálních vjemů, aniž by si pomáhal doprovodnou hudbou (ta zní výhradně jen tehdy, když ji má na svědomí přímo některá z postav) nebo jinými berličkami. Záměrně se nesnaží probouzet v divácích silné emoce a spíš se je pokouší konfrontovat s tvrdou realitou, oproštěnou od patosu a jakékoli manipulativní stylizace, a spoléhá na to, že to bude stačit – a je v tom poměrně úspěšný. Po technické stránce nelze neobdivovat preciznost veškerých aspektů snímku, který uhrane zaprvé neskutečně skvělou, bohatou a dobově realistickou výpravou a zadruhé vynikající a vizuálními symboly zaplněnou kamerou Vladimíra Smutného, jenž filmu dokázal dodat krásu a poetičnost, aniž by přitom jeho záběry působily povznášejícím, líbivým dojmem a zobrazovaný obsah jakkoli zlehčovaly.

Nabarvené ptáče má pověst filmu, který rozděluje diváky, neb ne každému sedne. Což je rozhodně pravda. Dále jde o snímek, jenž je velkolepý, jak z hlediska formy, tak z hlediska obsahu, protože jeho příběh zahrnuje obrovské množství témat, motivů a postav, celou paletu lidských vlastností a lidských typů. Je to film o hledání domova a alespoň slabého náznaku naděje ve světě plném špatností a o snaze nepřijít při tom hledání o to, kým člověk je. Je to bílá vrána současné české kinematografie, kterou můžete klidně cupovat i velebit, ale každopádně se vyplatí dát jí šanci, protože představuje v kontextu domácí tvorby unikát, jaký tu dlouho nebyl a pravděpodobně zas dlouho nebude.

BD obal filmu  / Nabarvené ptáče
© Magic Box
Blu-Ray:

Film Nabarvené ptáče vychází jak na DVD, tak v Bluray verzi, přičemž obě vydání jsou dvoudisková. Druhý disk je totiž určen speciálně pro bonusy, jimž jednoznačně vévodí dvouhodinový dokument (resp. de facto film o filmu) 11 barev ptáčete, který byl před časem pro svou celovečerní délku nasazen i do kin. Kromě něj se pak na bonusovém disku nachází už jen obligátní materiály, jimiž jsou dvojice trailerů a obsáhlá fotogalerie, přítomna ve formě dlouhé prezentace.

Černobílý dokument nahlíží na vznik Nabarveného ptáčete na ploše jedenácti lineárně řazených kapitol, a jelikož i samotné natáčení Marhoulova eposu probíhalo chronologicky, tak v podstatě znovu převypráví děj filmu. Mnohaletý počáteční vývoj je přitom výrazně zestručněn a shrnut do několika málo vět. Dokument končí ve chvíli, kdy dojde k natočení poslední chybějící scény, a nezahrnuje do sebe tudíž ani fázi post-produkce, ani následnou cestu snímku do distribuce. Rok trvající natáčení je pak až na výjimky líčeno jako velmi neproblematické až idylické, přičemž ty patrně nejproblematičtější aspekty, jimiž bylo např. shánění postupně docházejících finančních prostředků, jsou obvykle odbyty během pár vteřin.

Stellan Skarsgård, Petr Kotlár ve filmu  / Nabarvené ptáče
© Jan Dobrovský
Z filmu je jasně zřejmé, že představitel hlavního hrdiny Petr Kotlár při natáčení nijak zvlášť nestrádal (akorát se občas hodně nudil), že žádné zvíře nepřišlo k újmě (což je mnohokrát důrazně opakováno) a že na place byli všichni kamarádi a ohromní profesionálové. Petr Kotlár má ostatně v dokumentu funkci vypravěče, který všechny etapy natáčení zaujatě komentuje a představuje jednotlivé členy štábu – nicméně je zřejmé, že je při tom podřízen předem připravenému scénáři. Mnohem autentičtěji a přesvědčivěji tudíž působí bezprostřední záběry přímo z natáčecích lokací, v nichž dětský herec pochopitelně jedná už jen sám za sebe a nijak neskrývá, co si o některých režisérových nápadech myslí ve skutečnosti.

Při sledování 11 barev ptáčete tak divák získá z natáčení příjemný a pozitivní pocit, což bylo zřejmě záměrem filmařů, zároveň se ale nedá zbavit vtíravého dojmu, že některé věci si tvůrci raději nechali pro sebe – viz zkratkovité zmínky o mimořádně náročné produkci, o niž se přitom dokument na pár místech jen letmo otře. I tak jde ale o velmi solidní film o filmu, který Nabarvenému ptáčeti prokazuje velkou službu a v podstatě jej zároveň činí přístupnějším pro ty, kteří s jeho zhlédnutím kvůli jeho domnělé přílišné surovosti doposud otáleli.

Technické specifikace (Blu-ray):

Zvukové formáty: originální znění DTS HD Master Audio 5.1, slovenský komentář pro nevidomé Dolby Digital 2.0

Titulky: české, české pro neslyšící, anglické, francouzské, italské, maďarské, německé, polské, slovenské, slovenské pro neslyšící, ukrajinské

Obrazové formáty: 16:9 / 2,39:1

V prodeji od 29. 4. 2020

Česká republika, Slovensko, Ukrajina 2019, 169 minut

Český trailer k filmu Nabarvené ptáče

NAŠE HODNOCENÍ FILMU:
9/10
VAŠE HODNOCENÍ FILMU:
Líbí se mi Nelíbí   Chci vidět Nechci vidět
0,0
NÁZORY

Vložit názor

Povinné položky jsou označeny hvězdičkou. E-mail je třeba pouze pokud budete chtít zasílat reakce a nebude zveřejněn.

Zasílat reakce e-mailem na vaši reakci, článek nebo nezasílat.

Antispam: * Napište první dvě písmena ze slova filmserver
Bez správné odpovědi na tuto otázku nebude názor přidán. Přihlášeným se tato otázka nezobrazuje.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
TV tipy: 17. 9. 2021 - 23. 9. 2021
TV tipy: Nepříčetná policajtka vydává příkaz k popravě S pomalu nastupujícím podzimem jako by televize boj o diváka vzdaly. Znovu spoléhají na osvědčené reprízy a novinek, které by stály za řeč, moc nenabízí. V tomto týdnu tak nejvíc upoutají experimentální horor a artový western. čtěte zde
Vydáno: 17.09.2021 07:30 v sekci Radar | TV tipy
0
Bluray recenze: Grandhotel Budapešť 8/10
Bluray recenze: Grandhotel Budapešť vyšel na DVD a Bluray v re-edici Snímek Wese Andersona z roku 2014 vyšel v tomtéž roce na českém trhu v distribuci Bontonfilmu, letos byl znovu vydán na nosičích DVD a Blu-Ray pro změnu pod hlavičkou Magic Boxu. čtěte zde
Vydáno: 16.09.2021 07:30 v sekci Recenze | Blu-ray
0
Kinopremiéry: 37. týden
Kinopremiéry: Zelený rytíř v marťanské lodi hledá lásku pod kapotou Po náloži z minulého týdne vstupuje tentokrát do kin pouze pět novinek. Hned čtyři z nich jsou ale určeny převážně náročnějším divákům a fajnšmekrům. Tím nejpřístupnějším tak zůstává jen svérázné fantasy Zelený... čtěte zde
Vydáno: 15.09.2021 07:30 v sekci Radar | Kinopremiéry
0
Cesta domů 4/10
Recenze: Režisér Tomáš Vorel uzavírá svou trilogii s filmem Cesta domů Po Cestě z města (2000) a Cestě do lesa (2012) završuje režisér Tomáš Vorel trilogii snímkem Cesta domů, v němž se opět vrací k osudům rodin Marákových a Papošových. čtěte zde
Vydáno: 14.09.2021 12:30 v sekci Recenze | Premiéry
0
Top 20 ČR: 36. týden
Top 20 ČR: Shang-Chi porazil Zátopka Marvelovský hrdina Shang-Chi a legenda o deseti prstenech porazil domácího Zátopka v těsném souboji o první příčku domácího žebříčku tržeb. čtěte zde
Vydáno: 14.09.2021 07:30 v sekci Komentáře | Top 20 ČR
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- TV tipy: Nabarvené ptáče pozoruje tajemnou záři nad Pacifikem, poznává tvář vody a nakonec se ocitá v síti (05.03.2021 07:30 v Radar | TV tipy)
- Český lev 2020: Nominacím vévodí Krajina ve stínu (19.01.2021 07:30 v Novinky | Zprávy)
- Na Oscary vyšle Česko Šarlatána (13.10.2020 11:25 v Novinky | Zprávy)
- TV tipy: Král léta Doctor Strange řeší vraždu v Orient expresu (21.08.2020 07:30 v Radar | TV tipy)
- Kinopremiéry: Zapomenutý princ pořádá lov na koronavirus a projíždí se Afrikou na pionýru (13.05.2020 07:30 v Radar | Kinopremiéry)
- Český lev 2020: filmem roku je Nabarvené ptáče (07.03.2020 22:16 v Články | Publicistika)
- Nejlepším českým filmem podle kritiků jsou Staříci (02.02.2020 09:58 v Novinky | Zprávy)
- Český lev 2020: Nominace vedou Vlastníci a Nabarvené ptáče (15.01.2020 12:18 v Novinky | Zprávy)
- Oscar 2020: nominacím vévodí Joker (13.01.2020 15:04 v Články | Publicistika)
- Téma: nejlepší filmy roku 2019 podle filmserveru (06.01.2020 16:57 v Články | Žebříčky)
- Shortlist oscarových kandidátů odtajněn (17.12.2019 10:25 v Novinky | Zprávy)

PREMIÉRA TÝDNE   34/2021

Zátopek
8/10

Zahajovací film karlovarského festivalu je na české poměry špičkově realizovaným sportovním dramatem ze života Emila Zátopka, kterého ztvárnil herec Václav Neužil, a jeho manželky Dany, kterou si zahrála Martha Issová.

AKTUÁLNĚ V KINECH

Kompletní seznam kinopremiér naleznete zde.

TV TIPY

VYCHÁZÍ NA BLU-RAY

Kompletní seznam vycházejících BD naleznete zde.

VYCHÁZÍ NA DVD

Kompletní seznam vycházejících DVD naleznete zde.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

NEJNAVŠTĚVOVANĚJŠÍ FILMY (poslední týden)

NEJNAVŠTĚVOVANĚJŠÍ OSOBY (poslední týden)

filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
filmserver.cz - o filmech víme vše
©2010-2021 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1804-5529
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver
Zavřít reklamu