Sledujte filmserver.cz také na Facebooku!
Přihlásit Přihlásit přes Facebook | Registrovat
Téma: Všechny filmy Martina Scorseseho od nejhoršího po nejlepší

Téma: Všechny filmy Martina Scorseseho od nejhoršího po nejlepší

Vydáno: 17.11.2019 08:30 v sekci Články | Publicistika - Václav Limberk | foto: facebook tvůrce

Martin Scorsese sice slaví už 77. narozeniny, ale jeho pracovní úsilí vůbec nepolevuje. Brzy uvidíme jeho novinku jménem Irčan. Do té doby se podíváme zpět na všechny hrané filmy jeho dlouhé a plodné kariéry.

SDÍLET:     Sdílet na Facebook Sdílet na Twitter Odeslat mailem    
24. Bertha z dobytčáku

Barbara Hershey, David Carradine ve filmu Bertha z dobytčáku / Boxcar BerthaJediný film, který Martin Scorsese natočil na zakázku. Tu dostal od béčkařského guru Rogera Cormana. Bertha z dobytčáku byla variací na Bonnie a Clyde jen s větší mírou sexu a násilí. Ústřední dvojici vraždících milenců ztvárnili herci Barbara Hershey a David Carradine. Většina filmových kritiků stejně jako John Cassavetes film odsoudila jako plýtvání talentem na filmový brak.

Originální trailer filmu Bertha z dobytčáku 
Zina Bethune, Harvey Keitel ve filmu Kdo to klepe na moje dveře / I Call First23. Kdo to klepe na moje dveře

Celovečerní hraný debut, který Scorsese začal natáčet v roce 1965. Jeho původní název byl I Call First. Kromě toho, že tímto filmem vedle režiséra debutoval i herec Harvey Keitel, o něm není moc co psát, snad jen to, že na režijní debut to nebylo nejhorší.

 

Scéna z filmu Kdo to klepe na moje dveře 
22. Počítání mrtvých

Nicolas Cage, Patricia Arquette ve filmu Počítání mrtvých / Bringing Out the DeadMěl to být druhý Taxikář, ale nebyl. A to i když pro něj scénář napsal stejný autor Paul Schrader. Jenže tento "nemocniční" thriller je povrchní líbivou podívanou a spíše připomíná stylistické cvičení v kamerových jízdách než pod kůži se zadírající story o vykoupení. Každopádně kameraman Robert Richardson odvedl skvělou práci a hudební soundtrack se také povedl. Film samotný už bohužel tolik ne.

Originální trailer filmu Počítání mrtvých
21. Kundun

Fotografie z filmu Kundun / KundunZ trojice Scorseseho spirituálních (nábožensky orientovaných) filmů je snímek o tibetském dalajlámovi - Kundun - ten nejméně vzrušující. Je odtažitý, je chladný, profesionálně natočený a nudný. Po řemeslné stránce mu ale samozřejmě nelze nic vytknout. Roger Deakins za kamerou i Philip Glass s hudbou odvedli to nejlepší, co mohli. 

Originální trailer filmu Kundun
20. Alice už tu nebydlí

Ellen Burstyn ve filmu Alice už tu nebydlí / Alice Doesn't Live Here AnymorePrvní Scorseseho film s výraznou ženskou rolí, jíž ztvárnila Ellen Burstyn, která byla dokonce za tento film oceněna Oscarem. Alice už tu nebydlí je milý obyčejný film a pro režiséra až překvapivě umírněný a neokázalý. Hezký film, který už ale bohužel poněkud zapadnul.

 

Originální trailer filmu Alice už tu nebydlí
19. Špinavé ulice

Robert De Niro, Harvey Keitel ve filmu Špinavé ulice / Mean StreetsPrvní Scorseseho skutečně autorský film, kterým se započala éra jeho filmů o malých zlodějíčcích a rádoby gangsterech, která pokračovala přes skutečně gangsterské charaktery v pozdějších filmech. V hlavních rolích zazářili Harvey Keitel a především Robert De Niro, který po tomto filmu odsunul do té doby hlavního Keitela na vedlejší kolej.

Originální trailer filmu Špinavé ulice
18. Věk nevinnosti

Daniel Day-Lewis, Winona Ryder ve filmu Věk nevinnosti / The Age of InnocenceDalší vytříbený, ale chladný film, jehož vycizelovanost je až nechutná stejně jako charaktery hlavních postav, jejichž nalinkovaný život se řídíl konvencemi, podle nichž se muselo ve vysoké společnosti té doby žít. Poprvé se tu s režisérem sešli herci Daniel Day-Lewis stejně jako Michelle Pfeiffer a Winona Ryder, která si za potrét své naivní puťky vysloužila oscarovou nominaci.

Originální trailer filmu Věk nevinnosti
17. Barva peněz

Paul Newman, Tom Cruise ve filmu Barva peněz / The Color of MoneyScorseseho první velký studiový film, který je pokračováním černobílého dramatu Biliárový králPaul Newman za ztvárnění zestárlého hráče kulečníku Eddieho Felsona získal svého jediného Oscara. Přehrávající Tom Cruise je zde místy nesnesitelný. Na filmu nejvíce zaujmou dynamicky sestříhané sekvence z kulečníkových stolů, které vytváří strhující "balet koulí".

Originální trailer filmu Barva peněz
16. New York, New York

Liza Minnelli, Robert De Niro ve filmu / New York, New YorkPrvní Scorseseho ambiciózní velkofilm ze 70. let, kterým se pokusil odklonit od toho, co předtím dělal a s čím měl úspěch. S tímto filmem naopak úspěch neměl, což poté u režiséra způsobilo deprese a potíže s kokainem. Tento nostalgicky laděný a depresivní muzikál nezachránili ani De Niro, který se naučil hrát na saxofon, ani Liza Minnelli, která nazpívala titulní píseň.

Originální trailer filmu New York, New York
15. Vlk z Wall Street

Fotografie z filmu Vlk z Wall Street / The Wolf of Wall StreetScorseseho nejvulgárnější a morálně nejodpornější snímek. Těžko říct, proč Scorsese natočil tříhodinovou ságu o amorálním burzovním makléři z Wall Street, který se tímto filmem doslova prosouložil a profetoval.  Leonardo DiCaprio tu znovu dokázal, že dokáže zahrát téměř cokoliv. Film je to ale nesmírně otravný, což nemění fakt, že jde o Scorseseho komerčně nejúspěšnější titul.

Český trailer filmu Vlk z Wall Street
14. Mlčení

Andrew Garfield ve filmu Mlčení / SilenceMlčení stojí přesně na opačném spektru Scorseseho rozsahu tvorby. Toto vysoce ambiciózní drama je posledním dílem jeho naboženské trilogie, které omračuje svými ambicemi. Opravdu si Scorsese myslel, že tento film osloví publikum? Film samozřejmě nemilosrdně propadl. Nicméně Andrew Garfield předvedl poctivý a silný herecký výkon.

Originální trailer filmu Mlčení
13. Gangy New Yorku

Leonardo DiCaprio, Daniel Day-Lewis ve filmu Gangy New Yorku / Gangs of New YorkVe své době šlo o režisérův nejambicióznější projekt, který ale nedopadl na sto procent a nejlépe pro něj sedí označení rozporuplný. Poprvé se tu sešel režisér s hercem Leonardem DiCapriem, který od té doby nahradil Roberta De Nira a stal se jeho kmenovým hercem. DiCapria tu ale herecky zastínil na Oscara nominovaný Daniel Day-Lewis v roli Billa Řezníka, který tu vypálil jeden ze svých top hereckých výkonů. Film měl ale u Oscarů velkou smůlu, z deseti nominací neproměnil ani jednu.

Originální trailer filmu Gangy New Yorku
12. Skrytá identita

Leonardo DiCaprio, Jack Nicholson ve filmu Skrytá identita / The DepartedTento film přinesl Martinu Scorsesemu konečně Oscara za režii a to i přesto, že nejde o jeho nejlepší film. Nepatří dokonce ani mezi jeho deset nejlepších, alespoň soudě podle tohoto žebříčku. I tak je ale tato gangsterka z Bostonu svižně natočenou zábavou s dobrými hereckými výkony DiCapria, Matta DamonaMarka Wahlberga a Jacka Nicholsona v roli, kde bychom spíše očekávali De Nira.

Originální trailer filmu Skrytá identita
11. Prokletý ostrov

Leonardo DiCaprio, Mark Ruffalo ve filmu Prokletý ostrov / Shutter IslandScorseseho hororově laděný thriller s DiCapriem a Markem Ruffalem je temný filmový trip, z něhož se vám zamotá hlava. Byla to skutečnost, nebo jen zlá noční můra? Hádanka, kterou nerozluštíte ani po opakovaném zhlédnutí. Nicméně stále skýtá stejný požitek, pokud tedy takovým požitkům holdujete.

 

Originální trailer filmu Prokletý ostrov
10. Letec

Leonardo DiCaprio ve filmu Letec / The AviatorHerecký koncert DiCapria jako megalomana Howarda Hughese, za který měl získat Oscara, se jmenuje Letec. Oscara ale nakonec získala jen Cate Blanchett za portrét herecké divy Katharine Hepburn. Skutečný požitek také skýtají dechberoucím způsobem natočené letecké záběry, v nichž opět zazářil kameraman Robert Richardson, který také zafilm získal svého druhého Oscara.

Originální trailer filmu Letec
9. Hugo a jeho velký objev 

Asa Butterfield, Chloë Grace Moretz ve filmu Hugo a jeho velký objev / HugoScorseseho "dětský" film je velkou oslavou kinematografie jako takové na pozadí příběhu o filmovém průkopníkovi Georgesi Mélièsovi. Šlo ale především o fenomenální triumf technologický a James Cameron ho označil jako nejlepší film, jaký ve 3D viděl. Komerčně nicméně film propadl, což vzhledem k jeho nostalgickému ladění nepřekvapí. Richardson za film získal třetího Oscara za kameru.

Český trailer filmu Hugo a jeho velký objev
8. Mys hrůzy

Robert De Niro, Gregory Peck ve filmu Mys hrůzy / Cape FearPrvotřídní špičkový thriller, který je remakem stejnojmenného filmu z roku 1962. Tehdejší hlavní protihráče Roberta Mitchuma a Gregoryho Pecka obsadil do vedlejších rolí. Ve filmu opět září De Niro v roli psychopatického násilníka Maxe Cadyho, který stíhá slizkého právníka Nicka Nolteho. V roli jeho dcery na sebe upozornila Juliette Lewis.

Originální trailer filmu Mys hrůzy
7. Mafiáni

Joe Pesci, Robert De Niro, Ray Liotta, Paul Sorvino ve filmu Mafiáni / GoodfellasČlověk by skoro myslel, že Scorsese točil hlavně filmy o mafiánech, i když právě Mafiáni byl jeho prvním skutečně mafiánským snímkem se vším všudy. A povedl se mu na výbornou. Na pomoc přispěchal osvědčený De Niro, ale jak jeho, tak i Raye Liottu v hlavní roli neočekávaně zastínil démonický Joe Pesci v roli psychopatického zabijáka Tommyho De Vita, která mu vynesla zaslouženého Oscara za vedlejší roli.

Originální trailer filmu Mafiáni
6. Král komedie

Robert De Niro ve filmu Král komedie / The King of ComedyKrál komedie, to je další mistrovský kousek, který ale ve své době divácky naprosto propadl. Není divu. Příběh o magorovi, který unese známého komika (Jerry Lewis), aby ho zastoupil a stal se bavičem, je čímkoliv, jen ne lehce stravitelnou diváckou záležitostí. Ovšem De Niro jako samozvaný Král komedie září a Sandra Bernhard vystřihla rovněž působivou kreaci psychicky vyšinuté postavy. Král komedie byl jednou z inspirací pro Jokera, kde roli magora po De Nirovi "zdědil" Joaquin Phoenix, zatímco De Niro hraje roli, kterou hrál v Králi komedie Jerry Lewis.

Originální trailer filmu Král komedie 
5. Poslední pokušení Krista

Willem Dafoe, Harvey Keitel ve filmu Poslední pokušení Krista / The Last Temptation of ChristScorseseho nejzdařilejší a nejpoutavější náboženský film a první díl jeho volné spirituální trilogie (Kundun, Mlčení) byl ve své době také jeho nejkontroverznějším filmem, jaký kdy udělal. Scorsese se totiž odvážil ukázat Ježíše jako člověka z masa a kostí, který pochybuje o sobě i svém údělu. V úchvatně natočeném filmu exceluje Willem Dafoe stejně jako kameraman Michael Ballhaus. Ve vedlejší roli Piláta zaujme David Bowie a netradičně obsazený Harvey Keitel jako kudrnatý zrzek Jidáš.

Originální trailer filmu Poslední pokušení Krista
4. Po zavírací hodině

Fotografie z filmu Po zavírací hodině / After HoursPo zavírací hodině je rovněž mistrovským dílem, i když tentokrát pouze oddechovým. Je ale natolik brilantně natočeno a má tak svébytný humor, že ho nelze než neřadit mezi absolutní špičku, i když je jen o jedné bouřlivé noci obyčejného programátora, kterého skvěle zahrál Griffin Dunne.

Originální trailer filmu Po zavírací hodině
3. Casino

Robert De Niro, Joe Pesci ve filmu / CasinoVelké ambice mělo jeho skoro tříhodinové mafiánské retro, které Scorseseho zastihlo na absolutním vrcholu jeho filmařských sil. Strhujícím způsobem natočený film vám nedá na chvíli vydechnout a na dlouhou dobu naposledy se tu objevili vedle sebe Joe Pesci (opět jako psychopatický vraždící magor) a De Niro jako dospělá verze bývalého mafiána snažícího se etablovat jako vážený člověk. Na oba pány se dotahuje Sharon Stone ve své životní roli luxusní showgirl Ginger. Potěšil i James Woods v drobné, ale brilantní roli malého podvodníka a pasáka Lestera.

Originální trailer filmu Casino
2. Zuřící býk

Fotografie z filmu Zuřící býk / Raging BullMistrovsky natočený životopisný film o primitivovi jménem Jake La Motta, který byl shodou okolností výborným boxerem. De Niro tu předvedl svůj životní výkon na hranici fyzických možností. Od té doby se přibírání váhy stalo standardem, ale ve své době byl De Niro průkopníkem. Film je sice životopisem boxera, ale stejnou pozornost Scorsese věnuje i pouličnímu násilí a drobným postavám gangsterů stejně jako vztahům mezi bratry a ničivému vztahu s LaMottovou ženou Vicki (Cathy Moriarty). Film bohužel získal z devíti nominací na Oscara jen dva. Akademie Scorseseho okradla o jeho prvního Oscara za režii.

Originální trailer filmu Zuřící býk
1. Taxikář

Robert De Niro, Jodie Foster ve filmu Taxikář / Taxi DriverScorseseho nejlepším a nejoriginálnějším filmem je dodnes toto drama o samozvaném andělovi pomsty Travisu Bickleovi, nespavostí trpícím vietnamském veteránovi, který chce vyčistit New York podaný zde jako metafora pekla. Scénář k tomuto nadčasovému filmu napsal Paul Schrader, který čerpal z vlastních zážitků, kdy nemohl spát, navštěvoval pornokina a žil v autě a týdny s nikým nepromluvil. Scorsese to dokázal přetavit ve svůj nejpůsobivější film, který stále odolává zubu času a drží si své kouzlo filmu pohybujícího se na pomězí reality a (zlého) snu. De Niro je tu naprosto úžasný a popravdě tu měl za portrét této nejednoznačné postavy získat Oscara. Skvělá je tu i mladičká Jodie Foster v roli prostitutky Iris a Harvey Keitel v roli jejího přítele a pasáka přezdívaného Sport. Taxikář je nesmrtelný film, který Scorsese dosud nepřekonal. Pokud se mu to ovšem nepovede s filmem Irčan, který je mnohými oslavován jako jeho nové mistrovské dílo.

Originální trailer filmu Taxikář

NÁZORY

Vložit názor

Povinné položky jsou označeny hvězdičkou. E-mail je třeba pouze pokud budete chtít zasílat reakce a nebude zveřejněn.

Zasílat reakce e-mailem na vaši reakci, článek nebo nezasílat.

Antispam: * Napište první dvě písmena ze slova filmserver
Bez správné odpovědi na tuto otázku nebude názor přidán. Přihlášeným se tato otázka nezobrazuje.

 • moj názor (thornhill, 17.11.2019 16:44) Reagovat

  Mafiáni sú Martyho najvačší masterpiece a mali by byť prvý. siedme miesto je hodne mimo.druhý Raging Bull,tretí Taxikár. Král komedie je podla mňa preceňovaný, na Scorseseho formát je to nudný film. Shutter Island je moc vysoko a naopak najlepšia spolupráca Scorsese-Caprio Vlk z Wall street nízko. oceňujem vysoko After Hour

 • Vlk z Wall Street nejotravnejsi film??? Jako "... (tolar911, 18.11.2019 07:46) Reagovat

  Vlk z Wall Street nejotravnejsi film??? Jako "hello"?

 • A tento žebříček sestavil kdo? Autor článku?... (strike, 18.11.2019 10:53) Reagovat

  A tento žebříček sestavil kdo? Autor článku? Velmi subjektivní a diskutabilní ...

  • Re: A tento žebříček sestavil kdo? Autor článku?... (V.L., 18.11.2019 16:52) Reagovat

   Hmm a on je nějaký žebříček "objektivní"? To by mě tedy velmi zajímalo, jak by takový "objektivní" žebříček vypadal...

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
TV tipy: 14. 5. 2021 - 20. 5. 2021
TV tipy: Šofér Dumbo uvízl na mělčinách, kde ho čeká inferno V tomto týdnu se v televizích objeví hned několik premiér, jejichž hodnocení sice není úplně nejlepší, o divácké atraktivnosti u nich ale nemůže být pochyb. Zářnými příklady budiž thriller Inferno a disneyovka Dumbo. ... čtěte zde
Vydáno: 14.05.2021 07:30 v sekci Radar | TV tipy
0
Box office: 18. víkend
Box office: Rozhněvaný muž je na špici Akční film Rozhněvaný muž s Jasonem Stathamem opanoval vrchol žebříčku Box office během právě uplynulého víkendu. čtěte zde
Vydáno: 10.05.2021 07:30 v sekci Komentáře | Box office
0
TV tipy: 7. 5. 2021 - 13. 5. 2021
TV tipy: Diváku, uteč před sviňákem do Jurského světa Hned několik atraktivních premiér si televizní dramaturgové nachystali na první polovinu května. Divácky nejvstřícnější určitě budou pokračování Jurského světa a Oscarem oceněný podvratný satirický horor Uteč. čtěte zde
Vydáno: 07.05.2021 07:30 v sekci Radar | TV tipy
0
V květnu na streamovacích službách: Pestrá nabídka žánrů, z které si vybere každý!
V květnu na streamovacích službách: Pestrá nabídka žánrů, z které si vybere každý! Máj je prý lásky čas. Streamovací služby ale o romantiku ve svých snímcích moc nezavadí. Těšit se můžete na silná dramata, komiksový seriál nebo zombie horor. Bude z čeho vybírat, tak jen do toho! čtěte zde
Vydáno: 06.05.2021 07:30 v sekci Radar
0
Blu-Ray: Marťan 8/10
Blu-Ray recenze: Sci-fi Marťan vychází spolu s více než hodinou bonusů Film Marťan vychází znovu na Blu-Ray, doprovázený různorodými bonusovými materiály, z nichž značná část překračuje hranici běžných filmů o filmu a působí spíš jako sada video-doplňků k jeho ději. čtěte zde
Vydáno: 04.05.2021 07:30 v sekci Recenze | Blu-ray
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Matt Damon jede za dcerou v dramatu Stillwater (11.05.2021 18:36 v Novinky | Trailery)
- Blu-Ray recenze: Le Mans ’66 přichází s hodinovým filmem o filmu (28.04.2021 07:30 v Recenze | Blu-ray)
- Chystá se anglicky mluvený remake oscarového vítěze Chlast (27.04.2021 08:00 v Novinky | Zprávy)
- Trailer komedie Here Today (23.04.2021 19:56 v Novinky | Trailery)
- TV tipy: Barry Seal, Giordano Bruno a Hanele spolu hrají dvojí hru, v níž je pronásleduje čistokrevné zlo (23.04.2021 07:30 v Radar | TV tipy)
- Zemřela herečka Helen McCrory (17.04.2021 08:20 v Novinky | Zprávy)
- Ramy Youssef míří do Poor Things (15.04.2021 12:00 v Novinky | Zprávy)
- Zemřel režisér Richard Rush (13.04.2021 14:03 v Novinky | Zprávy)
- TV tipy: Gagarin, Pancho Villa, Igor Stravinsky a Coco Chanel jsou Street Kings (09.04.2021 07:30 v Radar | TV tipy)
- Trailer: Mainstream (08.04.2021 08:00 v Novinky | Trailery)
- Sam Mendes natočí Empire of Light (07.04.2021 09:12 v Novinky | Zprávy)
- TV tipy: Raubíř Ralf se v domě ztracených duší objevil na špatné straně, kde prožil zoufalství a získal naději (02.04.2021 07:30 v Radar | TV tipy)
- Russell Crowe se přidává k novému Thorovi (30.03.2021 19:13 v Novinky | Zprávy)
- Téma: Eddie Murphy: zlaté dítě z Brooklynu (27.03.2021 13:30 v Články | Publicistika)
- TV tipy: Aquaman s Aladinem se ocitli na bloku 99, kde prožívají rodinné štěstí (26.03.2021 07:30 v Radar | TV tipy)
- Zemřel francouzský režisér Bertrand Tavernier (25.03.2021 19:42 v Novinky | Zprávy)
- TV tipy: Thelma našla úkryt v zoo a v něm všechny prachy světa (19.03.2021 07:30 v Radar | TV tipy)
- TV tipy: Stážisti na planetě opic potkávají babu na zabití (12.03.2021 07:30 v Radar | TV tipy)

PREMIÉRA TÝDNE   41/2020

Chlast
8/10

Kritický portrét společnosti, v níž je všudypřítomný alkohol součástí národní kultury, a zároveň vyvážené drama o čtveřici středoškolských učitelů, kteří si v rámci vědeckého pokusu udržují konstantní hladinku půl promile.

AKTUÁLNĚ V KINECH

Kompletní seznam kinopremiér naleznete zde.

TV TIPY

VYCHÁZÍ NA BLU-RAY

Kompletní seznam vycházejících BD naleznete zde.

VYCHÁZÍ NA DVD

Kompletní seznam vycházejících DVD naleznete zde.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

NEJNAVŠTĚVOVANĚJŠÍ FILMY (poslední týden)

NEJNAVŠTĚVOVANĚJŠÍ OSOBY (poslední týden)

filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
filmserver.cz - o filmech víme vše
©2010-2021 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1804-5529
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver
Zavřít reklamu