Sledujte filmserver.cz také na Facebooku!
Přihlásit Přihlásit přes Facebook | Registrovat
TV tipy: 28. 6. 2019 - 4. 7. 2019

TV tipy: Nezvěstný Fúsi hledá v ponorce kosti a skalp

Vydáno: 28.06.2019 07:30 v sekci Radar | TV tipy - Vratislav Šálek | foto: facebook tvůrce

Televizní prázdniny startují letos ve velkém stylu, protože v programu najdete překvapivě hned několik atraktivních premiér. Největšími taháky jsou rozhodně prodloužená verze dramatu Ponorka a osobitý western Kosti a skalp.

SDÍLET:     Sdílet na Facebook Sdílet na Twitter Odeslat mailem    
Nezvěstný (Missing) (pátek 28. 6., ČT2, 23.30 - 01.30)

Plakát filmu Nezvěstný / MissingU nás jen málo známý thriller z počátku osmdesátých let byl oceněn Oscarem za scénář a na další tři nominován. Režisér a spoluscenárista Costa Gavras v něm vychází z literární předlohy dua Thomas Hauser a John Nichols, která zase popisovala skutečné události. Spolehl se tedy hlavně na autentický a hodně silný příběh, který je ovšem zabarven dost politicky, což je asi jeho největším problémem. Opírat se ale mohl i o svižné tempo, hutnější atmosféru a výtečnou práci s napětím, které skvěle graduje. Vyzdvihnout zaslouží i výtečné lokace, výprava a parádní hudba Vangelise. V obsazení pak dominují na Oscara nominovaní Jack Lemmon a Sissy Spacek. Škoda jen lehce přehnané stopáže, v níž se objevují i některé hluché momenty, které zbytečně boří konzistenci snímku. Zapomenutá záležitost.

Zajímavost: Film byl natočen na základě příběhu amerického novináře, který zmizel při krvavém převratu v Chile v roce 1973.

Originální trailer filmu Nezvěstný / Missing
Ponorka (Das Boot) (sobota 29. 6., ČT2, 20.00 - 23.25)

Plakát filmu Ponorka / Das BootNěmecké válečné drama z počátku osmdesátých let patří dnes ke klasikám žánru a pro světové publikum objevilo režiséra a scenáristu Wolfganga Petersena, který se posléze etabloval v Hollywoodu. Ten ty, kteří jeho americkou tvorbu znají, v mnohém překvapí, protože jeho nejslavnějšímu domácímu počinu zcela chybí laciný patos a tupá akce. Opírá se naopak o silně klaustrofobní atmosféru, působivý intimní příběh několika námořníků, syrovou a realistickou akci a bravurní a na Oscara nominované kameru a zvuk. Legendární už je dnes navíc i hudební motiv Klause Doldingera. V hlavních rolích naprosto excelují Jürgen Prochnow a Herbert Grönemeyer, které skvěle doplňují méně povědomé tváře. Pozitivem budiž to, že televize odvysílá režisérskou verzi, která tedy má vyměřenu monstrózní stopáž přesahující tři hodiny, která sice má několik hluchých míst a potřebovala by pokrátit, prohlubuje ale vztahy mezi postavami a nabízí několik epických momentů. Jeden z tipů týdne.

Zajímavost: Snímek byl natáčen nezvykle kontinuálně.

Originální trailer filmu Ponorka / Das Boot
Na západní frontě klid (All Quiet on the Western Front) (sobota 29. 6., ČT art, 22.20 - 00.30)

Plakát filmu Na západní frontě klid / All Quiet on the Western FrontPrvní adaptace románu slavného románu Ericha Marii Remarquea vznikla na počátku třicátých let, a i když na ní doba vzniku je hodně znát, zapůsobí i na dnešního diváka. Oscarem oceněný režisér Lewis Milestone se v ní předlohy drží doslovně, což ale není na škodu, protože v ní tedy ještě rezonují tehdy čerstvé zážitky z popisovaných bojů. Právě ty jsou tím nejsilnějším, co snímek nabízí, neboť autor se nebál na svou dobu netradičně brutálního zobrazení akce a hrůz, které válka přináší a spoléhal se na realističnost a takřka autenticitu. Vypomohl si i výbornou atmosférou, kterou dotvářela ještě černobílá kamera. Za zmínku pak stojí brilantní ozvučení, které fascinuje především z toho hlediska, že zvukový film byl v té době ještě v plenkách. V titulní roli se objeví tehdy ne moc známý Lew Ayres, jehož doplnili mimo jiné Louis Wolheim, John Wray nebo Arnold Lucy. Když divák snímku odpustí některé technické nedostatky odpovídající době vzniku a o něco pacifictičtější vyznění než u samotné knihy, nebude si mít prakticky nač stěžovat. 

Zajímavost: Když byl film promítán v Německu, nacisté ho sabotovali tím, že do kinosálů vypouštěli krysy.

Originální trailer filmu Na západní frontě klid / All Quiet on the Western Front
Za jedné bouřlivé noci (Arashi no yoru ni) (neděle 30. 6., ČT :D, 09.20 - 11.05)

Plakát filmu Za jedné bouřlivé noci / Arashi no yoru niV naší kotlině absolutně neznámé čtrnáct let staré japonské anime není úplně typickým zástupcem oblíbeného žánru a je určeno především dětskému publiku. Natěšený dospělý divák by tak mohl být trochu zklamaný, protože režisér a spoluscenárista Gisaburō Sugii v něm vsadil na jednoduchost, příběh tudíž není nikterak propracovaný, nýbrž "jen" prostinký, nenáročný a bez jakéhokoli přesahu, navíc působí hodně naivně a až moc pohádkově, což je dost nezvyklé. O moc lepší to pak není ani s vizuální stránkou, která je tedy perfektní, nikoli ale tak opulentní jako u jiných snímků. Tempo je ale svižné a na nudu v něm není moc prostor a také stopáž je vyměřena střídmě. Pro děti ideální záležitost na nedělní probouzení, pro ty ostatní trochu přeslazený počin. 

Zajímavost: Snímek vychází z obrázkové knihy Yûichiho Kimury.

Originální trailer filmu Za jedné bouřlivé noci / Arashi no yoru ni
Podporujte svého pistolníka! (Support Your Local Gunfighter) (neděle 30. 6., ČT2, 20.00 - 21.35)

Plakát filmu Podporujte svého pistolníka! / Support Your Local GunfighterAni komediální western z počátku sedmdesátých let u nás nepatří k těm nejznámějším. Režírující Burt Kennedy se v něm uchyluje k částečné parodii žánru, v tomto případě jde ale spíše o komedii plnou omylů. To tedy znamená, že příběh nedrží moc u sebe a sestává spíše z jednotlivých více, či méně vtipných scén a autor v něm spoléhá na svižné tempo, poctivou westernovou atmosféru a několik solidních přestřelek, které ale nejsou tím nejdůležitějším. Ústřední roli si zahrál James Garner, který ovšem postupem času ustoupí do pozadí a přenechá své místo Jacku Elamovi, který je solidní, postrádá ale větší charisma a není tak výrazný, dále se pak objeví třeba Suzanne PleshetteHarry Morgan nebo Joan Blondell. Největší škoda tak je to, že úroveň humoru je hodně nevyrovnaná a některé komické momenty působí až křečovitě. Slušná, i když nedotažená žánrovka.

Zajímavost: Snímek vznikl pod záštitou produkční společnosti Cherokee Production, kterou vlastnil James Garner.

Ukázka z filmu Podporujte svého pistolníka! / Support Your Local Gunfighter
Kosti a skalp (Bone Tomahawk) (pondělí 1. 7., ČT2, 22.10 - 00.20)

Plakát filmu Kosti a skalp / Bone TomahawkAčkoli je čtyři roky starý film uváděn jako dobrodružný western, není to tak úplně pravda a nepřipravený a tradičnější divák by z něho mohl být až šokován. Debutující režisér a o něco zkušenější scenárista S. Craig Zahler v něm totiž nikam nespěchá a spoléhá se na extrémně pomalé až meditativní tempo, v němž se zase tolik neděje. Daří se mu ale budovat hutnou atmosféru, k níž postupně přidává tajemství zahalující celý kraj. Potěší i vtipné dialogy, které vychází z interakce mezi postavami a přinášejí oživení jinak seriózního děje, který se v poslední třetině mění v něco neočekávaného a mnohem drsnějšího, než by kdo předpokládal a některé syrové a vskutku naturalistické scény z hlavy jen tak nevymizí. Výtečné je též obsazení, v němž hrají prim Kurt Russell, Matthew Fox, Patrick Wilson a Richard Jenkins. Jediným problémem tak je přepálená stopáž, která se může i kvůli zmiňovanému pomalému tempu zdát pro někoho až nesnesitelná. Více se o dalším z tipů týdne dozvíte z naší rubriky Za horizontem.

Zajímavost: Film byl natočen za jedenadvacet dní.

Oficiální trailer filmu Kosti a skalp / Bone Tomahawk
Ostrov pokladů (Treasure Island) (úterý 2. 7., Nova Cinema, 20.00 - 22.35 / sředa 3. 7., 12.40 - 15.15)

Plakát filmu Ostrov pokladů / Treasure IslandDobrodružný snímek z raných devadesátých let je dle většiny komentářů nejlepší adaptací slavného románu Roberta Louise Stevensona, což je o to paradoxnější, že je jen televizní. Režisér a scenárista Fraser Clarke Heston se v něm předlohy držel dost věrně a spolehl se na poctivou pirátskou atmosféru nepoznaných dálek a nekonečných moří, atraktivní dobrodružství plné přestřelek, pokladů a jakési klukovské naivity a v neposlední řadě i na svižné tempo. Nechybí tu ani na televizní poměry výborné akční scény, především ale výtečná hudba, která připomíná právě typické bukanýrské oslavy. Největším lákadlem je ovšem dokonalé obsazení, v němž hraje prim otec režiséra, famózní Charlton Heston, jemuž dělají společnost tehdy začínající a mutující Christian Bale, Oliver Reed, Christopher Lee, Richard Johnson nebo Pete Postlethwaite. Škoda jen přehnané délky. 

Zajímavost: Reed se podle režiséra bál výšek natolik, že ve scéně, kdy se jeho postava rozhlíží po zátoce, musel být připevněn lanem.

Originální trailer filmu Ostrov pokladů / Treasure Island
Nouzový let (Ekipazh) (úterý 2. 7., Prima Max, 20.00 - 22.35 / středa 3. 7., 15.15 - 17.55)

Plakát filmu Nouzový let / EkipazhAč má tři roky starý ruský thriller a remake staršího sovětského snímku Posádka v ohrožení typicky béčkový a zaměnitelný název, divák by ho neměl přehlédnout, protože jde o překvapivě vydařenou záležitost. Režisér a spoluscenárista Nikolaj Lebeděv v něm vzdává hold klasickým katastrofickým snímkům a využívá v něm veškerá klišé, přesto to dělá poměrně chytře a moderními způsoby. Spoléhá se na opulentní akční scény, které berou dech zejména ve druhé polovině a naštěstí též na poměrně zajímavou dialogovou část, která funguje díky velkému nadhledu, značnému množství humoru a sympatickým postavám. Pozitivem je i to, že výsledek není až na výjimky nechtěně směšný a nebere se moc vážně. V hlavní roli zaujme solidní Vladimir Mashkov, i ostatní jsou ale obsazeni vesměs dobře. Dojem tak kazí jen přetažená stopáž, která drhne v první polovině, která je o něco pomalejší a oněch dialogů je v ní přece jen přespříliš. Neznámá, ale dobře hodnocená žánrovka.

Zajímavost: Jde o vůbec první ruský film v historii, který se částečně natáčel na IMAXovskou kameru.

Originální trailer filmu Nouzový let / Ekipazh
Evžen Oněgin (středa 3. 7., ČT art, 22.40 - 00.40)

Plakát filmu  / Evžen OněginJak už název neznámého normalizačního československého dramatu napovídá, jedná se o televizní adaptaci nesmrtelného veršovaného románu Alexandra Sergejeviče Puškina, ovšem v operním podání. Režírující Petr Weigl v něm byl tedy omezen možnostmi malé obrazovky, ty ale využil na maximum, protože diváky okouzlí nádhernými exteriéry, honosnými budovami a kouzelnou atmosférou Ruska devatenáctého století. Nejvíc se ale samozřejmě mohl spolehnout na notoricky známý příběh, který se mu podařilo obohatit značným napětím a naštěstí i silnou romantickou linií, v níž vyniká její tragický rozměr. Odpůrcům opery by mělo vyhovovat obsazení, v němž hlavní role ztvárnili Michal Dočolomanský a Magda Vášáryová, za něž zpívali profesionální pěvci a pěvkyně, dále se pak objeví mimo jiné Kamila MagálováEmil Horváth nebo Antonie Hegerlíková. Překvapením pak budiž i snesitelná stopáž. Hodně raritní tip.

Zajímavost: Autorem opery i libreta je Petr Iljič Čajkovskij.

Ukázka z filmu není dostupná.

Fúsi (Fúsi) (čtvrtek 4. 7., ČT art, 21.15 - 22.50)

Český plakát filmu Fúsi / FúsiIslandsko-dánské drama je typicky severským kouskem, který ničím nepřekvapí, vesměs ale potěší. Režisér a scenárista Dagur Kári se v něm spoléhá především na hlavní postavu, která je realistická, poměrně sympatická a divák nemá problém se s ní sžít. I proto na něj pak jeho trápení dopadají větší silou. S tím souvisí i posmutnělá až depresivní atmosféra, která jí nedává moc naděje, k tomu se ještě přidává specifický severský drsný humor, který si nebere servítky a je hodně trefný a zároveň působivý. Zmínit se musí i atmosférická hudba a střídmá stopáž, v níž není prostor na nepodstatné scény. V titulní roli exceluje Gunnar Jónsson. To pak ani nevadí, že příběh je spíše sledem epizod, postrádá jakýkoli zásadní zvrat a je poměrně předvídatelný a očekávatelný. Tip pro milovníky severské kinematografie.

Zajímavost: Postavu mladé sousedky Hery si zahrála Franziska Una Dagsdóttir, což je dcera autora filmu.

Oficiální český trailer filmu Fúsi / Fúsi

NÁZORY

Vložit názor

Povinné položky jsou označeny hvězdičkou. E-mail je třeba pouze pokud budete chtít zasílat reakce a nebude zveřejněn.

Zasílat reakce e-mailem na vaši reakci, článek nebo nezasílat.

Antispam: * Napište první dvě písmena ze slova filmserver
Bez správné odpovědi na tuto otázku nebude názor přidán. Přihlášeným se tato otázka nezobrazuje.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Děda, postrach rodiny 4/10
Recenze: Děda, postrach rodiny je nepříliš vtipnou rodinnou komedií Největším lákadlem rodinné komedie Děda, postrach rodiny je herecké obsazení v čele s legendárním Robertem De Nirem v roli dědečka, který zápasí se svým vnukem o jeho pokoj. čtěte zde
Vydáno: 22.09.2020 12:30 v sekci Recenze | Premiéry
0
Top 20 ČR: 38. týden
Top 20 ČR: Princezna zakletá v čase vedla slabý víkend Nově vzedmutá vlna koronaviru ovlivnila i víkendovou návštěvnost v českých kinech. Slabý víkend opanovala pohádka Princezna zakletá v čase. čtěte zde
Vydáno: 21.09.2020 14:48 v sekci Komentáře | Top 20 ČR
0
Top 10: Mickey Rourke
Top 10: nejlepší role Mickeyho Rourkea V tomto článku si připomeneme deset nejlepších rolí amerického herce Mickeyho Rourkea, který nedávno oslavil 68. narozeniny. čtěte zde
Vydáno: 20.09.2020 10:00 v sekci Články | Publicistika
3
TV tipy: 18. 9. 2020 - 24. 9. 2020
TV tipy: Mike i Dave sháněj holku, s níž prožijí konec světa a líbánky v Las Vegas Slabá televizní nabídka pokračuje i tento týden, takže i nadále se do našeho výběru dostávají snímky poněkud hůře hodnocené a ne tak výrazné. Tím nejlákavějším budiž premiéra dramatu Je to jen konec světa Xaviera Dolana.... čtěte zde
Vydáno: 18.09.2020 07:30 v sekci Radar | TV tipy
0
Kinopremiéry: 38. týden
Kinopremiéry: Helmut Newton fotí princeznu zakletou v čase Aktuální šestice premiér je dost slabá a vyložené divácké lákadlo mezi ní chybí. Hned čtveřice novinek jsou totiž dokumenty, které doplňují ruské animované dobrodružství a tuzemská pohádka o cestování v čase. čtěte zde
Vydáno: 16.09.2020 07:30 v sekci Radar | Kinopremiéry
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Téma: filmy Jiřího Menzela od nejhoršího k nejlepšímu (12.09.2020 12:00 v Články | Publicistika)
- TV tipy: Děda Alice Cooper je lotr, protože z Thora udělal rudou volavku (28.08.2020 07:30 v Radar | TV tipy)
- TV tipy: Captain America a Ivanhoe rozpoutali občanskou válku, během které prožili nejdelší den (14.08.2020 07:30 v Radar | TV tipy)
- Zemřel herec Wilford Brimley (02.08.2020 09:28 v Novinky | Zprávy)
- TV tipy: Strážci Galaxie na planetě pokladů zoufale hledají Susan (31.07.2020 07:30 v Radar | TV tipy)
- Téma: Nejslavnější sci-fi filmy let 2000 - 2009 (25.07.2020 13:30 v Články | Publicistika)
- Téma: Všechny filmy Sylvestera Stallona od nejhoršího k nejlepšímu (04.07.2020 10:30 v Články | Publicistika)
- TV tipy: Dalida za studené války prožila čtvery Vánoce (03.07.2020 07:30 v Radar | TV tipy)
- Kinopremiéry: Samotáři koukají na Postřižiny (01.07.2020 07:30 v Radar | Kinopremiéry)
- Téma: nejslavnější sci-fi filmy 60. let (13.06.2020 14:30 v Články | Publicistika)
- TV tipy: Django a Anna Kareninová prožívají rok na dědině a řeší případ Sloane (12.06.2020 07:30 v Radar | TV tipy)
- TV tipy: Trestanci Borg a McEnroe jsou cizinci ve vlaku (29.05.2020 07:30 v Radar | TV tipy)
- Bluray recenze: Bitva u Midway rezignovala na jakékoli bonusové materiály (07.05.2020 12:30 v Recenze | Blu-ray)
- Top 10: Nejslavnější horory let 2010-2019 (02.05.2020 12:00 v Články | Publicistika)
- TV tipy: Kráska a zvíře vyslovují muži na odstřel přání smrti (10.04.2020 07:30 v Radar | TV tipy)
- Téma: Fenomén Twin Peaks - tehdy a teď (04.04.2020 12:00 v Články | Publicistika)
- TV tipy: Teroristka chodí na gympl, kde podstupuje souboj na slunci (03.04.2020 07:30 v Radar | TV tipy)
- TV tipy: Piráti z Karibiku rychle a zběsile plánují Salazarovu pomstu (27.03.2020 07:30 v Radar | TV tipy)

PREMIÉRA TÝDNE   35/2020

Mulan
5/10

Hraná předělávka Disneyho animovaného filmu Legenda o Mulan se oproti své předloze bere o dost vážněji, je zcela bez písniček, bez upovídaného dráčka, je méně nápaditá a hravá a obsahuje větší porcí nadpřirozena.

AKTUÁLNĚ V KINECH

Kompletní seznam kinopremiér naleznete zde.

TV TIPY

VYCHÁZÍ NA BLU-RAY

Kompletní seznam vycházejících BD naleznete zde.

VYCHÁZÍ NA DVD

Kompletní seznam vycházejících DVD naleznete zde.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

NEJNAVŠTĚVOVANĚJŠÍ FILMY (poslední týden)

NEJNAVŠTĚVOVANĚJŠÍ OSOBY (poslední týden)

filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
filmserver.cz - o filmech víme vše
©2010-2020 IMEG s.r.o.
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1804-5529
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver