Recenze: Černá komedie Úhoři mají nabito je zoufale nesoudržná a nevtipná

Vydáno: 19.02.2019 07:00 - Jan Varga | foto: facebook tvůrce

Pět mužů se převléká za policejní zásahové komando a pak šikanuje a fyzicky napadá nic netušící lidi. Nová komedie Vladimíra Michálka a Petra Pýchy postrádá morálku, humor, konzistenci i smysl.

Úhoři mají nabitoRecenzoval/a Jan Varga dne 19.02.2019 07:00. Pět mužů se převléká za policejní zásahové komando a pak šikanuje a fyzicky napadá nic netušící lidi. Nová komedie Vladimíra Michálka a Petra Pýchy postrádá morálku, humor, konzistenci i smysl. Hodnocení: 1
Úhoři mají nabito
Úhoři mají nabito
Komedie
Česká republika, 2018 , 101 min.

Režie: Vladimír Michálek
Scénář: Vladimír Michálek, Petr Pýcha
Kamera: Martin Štrba
Herci: Oldřich Kaiser, Matěj Hádek, Kryštof Hádek, Jiří Vyorálek, Patrik Holubář, Matej Ruppert, Martin Sitta, Jiří Lábus

Česká premiéra: 21.02.2019

Hodnocení: 2/10

Distributor: Falcon

Fotografie z filmu / Úhoři mají nabitoČeský film Úhoři mají nabito natočil režisér Vladimír Michálek, který kdysi točil velmi dobré a oceňované filmy, ale v posledních letech měl v kinech akorát podprůměrného Pohádkáře a vyloženě otřesné Prázdniny v Provence (které byly tak špatné a bizarní, až byly díky tomu místy zábavné). Film Úhoři mají nabito však svou mimořádnou nepodařeností vtipný ani zábavný bohužel není a je pouze špatný, přestože vznikl podle scénáře, na němž Vladimír Michálek spolupracoval se scenáristou Petrem Pýchou, autorem scénáře k filmu Všechno bude.
 
Hrdiny snímku je skupina pěti mužů různého věku (zhruba od pětadvaceti do šedesáti), kteří si své šedivé, nudné a prázdné životy na malém městě oživují zvláštním koníčkem – vydávají se za členy policejního útvaru rychlého nasazení (URNA), včetně veškerého vybavení od kompletního oblečení přes střelné zbraně až po kouřové granáty, a takto vystrojeni přepadají nic netušící lidi v hospodách, kulturních centrech i v jejich vlastních domovech a různě je buď mlátí, nutí ležet na zemi s rukama za hlavou, nebo je jiným způsobem šikanují – a mají z toho srandu a adrenalin. Hrají je Oldřich Kaiser (který jim velí a je hlavním organizátorem), Matěj Hádek, Kryštof HádekJiří Vyorálek a Patrik Holubář.

Matěj Hádek, Patrik Holubář ve filmu / Úhoři mají nabitoV tuto chvíli se nabízí otázka, proč by měl divák proboha fandit postavám, které jsou ztvárněny jako stupidní, vulgární a pologramotní burani, co se neustále chovají jako nesympatičtí a nekompetentní idioti, pomalu ani nedají dohromady kloudnou větu, umí se akorát scházet v hospodě u piva a nadávat na všechno a na všechny a zajímavé je na nich pouze jejich netradiční hobby, spočívající v ilegální a tím pádem trestné činnosti, při níž navíc (sem tam i dost násilně) ubližují náhodným lidem.
 
Podle tvůrců je film Úhoři mají nabito černou komedií. Je to s podivem, neboť vůbec není vtipný (a dokonce ani úsměvný nebo legrační), neobsahuje jediný vtip (slovní ani vizuální) a jeho jediným zdrojem humoru se zdá být mluva hlavních hrdinů (spočívající v tom, že všichni mají značně omezenou slovní zásobu a soustavně říkají „ty vole“ za každým druhým slovem) a pak jedna scéna, v níž se Jiří Lábus (ve velmi okrajové roli) otočí zády k divákům takovým způsobem, že mu jsou přitom výrazně vidět nahý zadek a varlata. Plus sem tam občasné pokusy o opilecké/buranské hlášky, které jsou nicméně tak bizarní a krkolomné, že se nemají šanci uchytit.
 
Patrik Holubář ve filmu / Úhoři mají nabitoZápletka spočívá v tom, že jedné noci se hrdinové vracejí z úspěšné akce a po cestě zastaví na benzínce (stále v mundůrech policejního zásahového komanda), která je zrovna shodou okolností přepadávána maskovaným lupičem, jenž při spatření domnělých policistů zpanikaří a prostřelí si hlavu vlastní zbraní, s níž předtím ohrožoval slečnu u pokladny (Anna Kameníková). Hrdinové urychleně vyklidí pole a nějakou dobu další akce nepodnikají, dokud se situace neuklidní. Jeden z nich se nicméně poté náhodou spřátelí s onou pokladní z benzínky, z jakéhosi bizarního důvodu ji zasvětí do činnosti, kterou s kamarády provozuje, a ona mu za to prozradí nejedno překvapení.

Následný vývoj událostí bohužel nelze popsat bez prozrazování zásadních spoilerů. I tak by to ale šlo dost těžko, neboť děj filmu je extrémně nesmyslný, nesoudržný a plný bizarních náhod, chyb v kontinuitě a zvláštních a nepochopitelných událostí, jež nelze nijak racionálně vysvětlit ani interpretovat. Viz tyto scény:
 
 • Hrdinové se připravují vyjet do akce a oblékají se. Oldřich Kaiser říká: „Nic tady nezapomeňte, pojedeme tam hodinu, tak ať se nemusíme vracet,“ zatímco venku je slunečný den. Když ale hrdinové přijíždějí na místo, je skoro půlnoc.

 • Hrdiny někdo vydírá, o čemž Oldřich Kaiser jako jediný neví. Když se s ním pak ostatní setkají, tvrdí mu, že je vše v pořádku (načež si to on ještě speciálně ověřuje a oni mu znovu řeknou, že se nic neděje). V další scéně ale Kaiser zjevně o tom vydírání už ví, ovšem aniž by mu to kdokoli řekl.

 • Patrik Holubář, Kryštof Hádek, Jiří Vyorálek ve filmu / Úhoři mají nabitoProdavačka z benzínky se chce k hrdinům přidat, leč je jí vysvětleno, že to je absurdní, protože k tomu potřebuje vědět, jak to v policejním komandu chodí, a musí mít speciální výstroj za velkou spoustu peněz. V závěru filmu hrdinové stejně jdou do akce i s prodavačkou, i když nemá potřebné znalosti (avšak už má kompletní výstroj, bůhví odkud).

 • Hrdinové při odchodu z hospody močí do řeky a pak se tou řekou z nějakého důvodu brodí proti proudu a opilecky přitom hýkají něco v tom smyslu, že jsou jako úhoři, kterým teroristé přidělávají na těla výbušniny. Odtud zřejmě název snímku, přestože v celém zbytku filmu už o úhořích jiná zmínka nepadne.

 • Jeden z hrdinů si na zahradě podomácku vyrobí ruské kuželky s elektronickým počítadlem, které při každém sražení kuželek eroticky vzdychá. S dějem filmu to nijak nesouvisí.

 • S dějem filmu nesouvisí ani ta skutečnost, že jeden z hrdinů pracuje v půjčovně loděk, kde má nějakou přítelkyni (asi), která tam akorát leží nahá (a nic jiného nedělá), a když si někdo přijde půjčit loďku, tak je seřván, že voda je špinavá a vodáci jsou kreténi. Jiný z hrdinů zas pracuje v prodejně cyklistických kol, přičemž zákazníky opakovaně nechává na těch kolech bez placení ujet a je mu to jedno (protože je asi dement).

 • Když hrdinové odjíždějí z akce, tak se všichni navzájem plácají po zádech, jak se jim zátah vydařil, a Oldřich Kaiser je jako velitel mise pyšně chválí. V následující scéně (v hospodě) jim ale najednou začne nadávat za to, jak se během akce dopouštěli základních amatérských chyb.

 • V jednu chvíli dojde k nečekané situaci, kdy je potřeba rychle někoho podplatit. Postava Oldřicha Kaisera má naštěstí v kapse náhodou deset tisíc korun.

 • Hrdiny filmu za jejich činnost nikdy nikdo nenahlásí, a to ani, když se během jedné své akce náhodou setkají se skutečným policejním komandem, jehož velitel se akorát podiví tomu, proč se jeho mise účastní najednou tolik lidí.

 • Film končí titulkem, že podle výroční zprávy BIS vznikají na území ČR paramilitární skupiny, což má zřejmě vyvolat v divácích dojem, že obsah filmu má cosi společného se skutečnými událostmi a s aktuální situací v ČR, přestože se celý odehrává mimo jakoukoli uvěřitelnou realitu.
Matěj Hádek, Kryštof Hádek ve filmu / Úhoři mají nabitoPodobných rozporuplností, nejasností, nesmyslů a obecně nedostatků je přitom ve filmu mnohem víc, neb k nim průběžně dochází neustále. Film Úhoři mají nabito je z hlediska scénáře a dramaturgie natolik rozpadlý a nelogický, že v něm nejenže nelze obhájit smysl leckterých pasáží, ale ani nejde rozklíčovat motivace a chování naprosté většiny postav, a to nejen v rámci celého filmu, ale mnohdy ani v rámci jednotlivých scén. Vyprávění příběhu je zoufale roztříštěné, nahodilé a zmatené a navíc až zbytečně moc skáče v čase, a to tím způsobem, že nějaká postava vždy vyřkne určitou informaci, přičemž divák se podiví, odkud tu informaci vzala, načež následuje flashback, v němž se zpětně vysvětlí, jak ta postava k té informaci přišla.
 
Dalším naprosto zásadním problémem je absence jakéhokoli náznaku morálky nebo etického hodnocení napříč celým filmem, v němž se různé postavy soustavně dopouštějí činů, které nevyvolávají žádnou odpovídající reakci. Hlavní hrdinové jsou nezodpovědní hloupí idioti, kteří pro zábavu, pocit kamarádské pospolitosti a potěšení vlastního ega ubližují náhodným lidem, což je ale natočeno bez jakékoli komediální stylizace a podáváno tak, že by jim diváci měli fandit, vybudovat si k nim pozitivní vztah a později s nimi i soucítit a strachovat se o jejich zdraví a bezpečí, což se však katastrofálně míjí účinkem. Když někdo poruší slib, tak se to přejde bez odezvy, když někdo někoho podvede a dotyčný mu na to přijde, tak podvodníka namísto trestu přibere do party.
 
Patrik Holubář, Matěj Hádek, Oldřich Kaiser ve filmu / Úhoři mají nabitoV průběhu filmu se navíc žádná z postav nepolepší, hlavní hrdinové na konci filmu dál provozují stejnou nezákonnou činnost jako na začátku a tvůrci snímku ještě jejich konání alibisticky ospravedlňují tím, že jim jako cíle vybírají různé pytláky či podlé bohaté podnikatele, které následně prezentují jako „to větší zlo“, které je potřeba potrestat. Ve výsledku ale nikdo potrestán není, film svým ideově pomateným hrdinům fandí a vzhlíží k nim prostřednictvím postavy Anny Kameníkové, která se jako jediná zdá být jejich koníčkem i jimi samotnými zálibně fascinována a okouzlena.

Film kupodivu působí značně odbytě nejen z hlediska režie a scénáře, ale po řemeslné stránce obecně, včetně hudby a střihu. Jediných ucházejícím aspektem jsou kreace (těžko mluvit o výkonech) některých herců v hlavních rolích, kteří se svým mnohdy netradičním fyzickým vzezřením a dikcí alespoň strefují do určité stylizace, přestože přitom vypadají, jako kdyby své ploché, stereotypní a karikované postavy neměli jak pořádně uchopit.
 
Je sice pravda, že existuje mnoho ještě strašnějších českých filmů než Úhoři mají nabito, ale to lze jen těžko brát jako dostatečnou omluvu. Tenhle navíc vznikl za podpory Státního fondu kinematografie, což, pokud to bylo více než deset korun, je poněkud alarmující.

[Recenze původně vyšla na filmovém blogu FilmSpot.cz.]

Originální trailer k filmu Úhoři mají nabito


NÁZORY

Vložit názor

Povinné položky jsou označeny hvězdičkou. E-mail je třeba pouze pokud budete chtít zasílat reakce a nebude zveřejněn.

Zasílat reakce e-mailem na vaši reakci, článek nebo nezasílat.

Antispam: * Napište první dvě písmena ze slova filmserver
Bez správné odpovědi na tuto otázku nebude názor přidán.

 • Film nemůže za to, že divák má IQ houpacího koně... (Jan Hofírek, 26.02.2019 06:38) Reagovat

  http://kniznirecenzeetc.blogsp...

  • Re: Film nemůže za to, že divák má IQ houpacího koně... (Jan Varga, 26.02.2019 14:44) Reagovat

   Jen pár vysvětlivek k Vašemu komentáři:

   Nic proti filmům, kde si divák musí ledacos domýšlet. Ale pokud Kaiserovi jeho kamarádi řekli o tom vydírání (akorát to ve filmu není vidět), tak proč ho předtím dvakrát po sobě ujišťují, že je vše v pořádku (což ve filmu je). Vážně by dávalo víc smysl, kdyby ve filmu byla scéna, kde mu kamarádi oznamují to vydírání (jeho reakce by mohla být zajímavá), než scéna, ve které to opakovaně zapírají. Nejde o to, že bych si nedovedl věci domyslet, ale o to, jakým způsobem film nakládá s informacemi a jestli to dělá smysluplně.

   U toho práskání na postavy, provádějící nelegální činnost, není až tak důležité to, z jakých důvodů je nikdo nenahlásí, nýbrž to, jaké poselství z toho plyne - že když se budete převlékat za policejní zásahové komando a pro zábavu terorizovat lidi (byť křiváky), tak vám to projde. Hlavní hrdinové se nedočkají vůbec žádného trestu či postihu (ani při střetu s reálnou policií) a snímek jejich činnost místo toho ospravedlňuje.

   Jinak nikde v recenzi nezmiňuji, že bych se u Lábusova zadku zasmál (opak je pravdou), pokud to tedy také platilo na mě. To jste si zase Vy zřejmě domyslel něco, co jste si domyslet neměl.

   • Re: Film nemůže za to, že divák má IQ houpacího koně... (Jan Hofírek, 27.02.2019 11:59) Reagovat

    „Nic proti filmům, kde si divák musí ledacos domýšlet. Ale pokud Kaiserovi jeho kamarádi řekli o tom vydírání (což evidentně řekli, akorát to ve filmu není vidět), tak proč ho předtím dvakrát po sobě ujišťují, že je vše v pořádku (což vidět je). Vážně by dávalo víc smysl, kdyby ve filmu byla scéna, kde mu kamarádi oznamují to vydírání (jeho reakce by mohla být zajímavá), než scéna, ve které to opakovaně zapírají. Nejde o to, že bych si nedovedl věci domyslet, ale o to, jakým způsobem film nakládá s informacemi a jestli to dělá smysluplně.“

    V tomto máte pravdu, určitě by bylo logičtější a patrně i zábavnější, kdyby se ta scéna natočila tak, jak říkáte. Ale i bez toho je zřejmé, že Kaiserovi se to jeho kámoši nejdřív báli říct, pak však – když jim už nic jiného nezbývalo – kápli božskou (což se – určitě hodně dramaticky – odehrálo „za kulisami“) a následně je Kaiser již v obraze.

    „U toho práskání na postavy, provádějící nelegální činnost, není až tak důležité to, z jakých důvodů je nikdo nenahlásí (třeba si i myslí, že jde o skutečné policisty, že), nýbrž to, jaké poselství z toho plyne - že když se budete převlékat za policejní zásahové komando a pro zábavu terorizovat lidi (byť křiváky), tak vám to projde. Hlavní hrdinové se nedočkají vůbec žádného trestu či postihu (ani při střetu s reálnou policií) a snímek jejich činnost místo toho ospravedlňuje.“

    Tady vážně nevím, s čím máte problém. „Jaké poselství z toho plyne“ – no třeba takové, o jakém mluvíte, že „když budete pro zábavu terorizovat lidi, tak vám to projde“. Proč by ve filmu (navíc v černé komedii), měla zvítězit spravedlnost a všechno skončit jako v pohádce? Copak neexistuje tolik jiných filmů, v nichž zlo nejenže není potrestáno, ale nakonec triumfuje?
    Mimochodem – opravdu ta pětice falešných policistů „terorizuje lidi“? Vždyť se nikdy nikomu nic nestane, snad s výjimkou toho, že si prožijí chvilku strachu (mnohdy oprávněného, viz pytlák).

    Co se týká toho zadku – nemám důvod Vám nevěřit, že jste se nezasmál. Ovšem v samotné recenzi tu scénu označujete za humornou: „... jeho jediným zdrojem humoru se zdá být mluva hlavních hrdinů... a pak jedna scéna, v níž se Jiří Lábus (ve velmi okrajové roli) otočí zády k divákům takovým způsobem, že mu jsou přitom výrazně vidět nahý zadek a varlata.“

    • Re: Film nemůže za to, že divák má IQ houpacího koně... (Jan Varga, 27.02.2019 18:15) Reagovat

     Děkuji za reakci. Ještě tedy drobnost:

     Kaiser - ano, je to zřejmé, že se to muselo muselo odehrát tak, jak píšete. A to rozhodně nerozporuji. Nicméně kritizuji to, jak je ta scéna sestavena.

     Práskání - zlo může vyhrát, to jistě, ale děje se tak obvykle v hororech nebo ve filmech, které jsou nějak zásadně stylizované, vyvážené velkou porcí ironie či nadsázky, nebo je v nich zlo reprezentováno ultra-záporáky (viz Sedm, Mlčení jehňátek, Impérium vrací úder...), zatímco Úhoři jsou podáváni víceméně realisticky a hrdinové jsou vylíčeni jako kladné postavy obyčejných lidí, bojujících za lepší svět. Problém je pak právě v tom, že film k nim ani jako k záporným postavám nepřistupuje, na jejich jednání nevidí nic špatného a tím, že je nechá vyhrát, dává divákům špatný příklad.

     Terorizování - na začátku v té hospodě hlavní hrdinové několikrát použijí fyzické násilí, po němž několik lidí skončí v bezvědomí, mimo jiné. Jinak pod pojmem terorizování myslím obecně buzerování, ne že by muselo jít nutně o terorismus.

     Zadek - v tom případě jsem měl asi zvolit jinou formulaci, nicméně to, že bych se tomu zasmál, v textu explicitně nezmiňuji a podle mě to z toho ani nevyplývá - "jediným zdrojem humoru se zdá být" bylo myšleno, tak, že to pravděpodobně vtipné být mělo (což neznamená, že bylo).

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY