Asociace zahraničních novinářů v Hollywoodu (zkráceně HFPA) vznikla v Hollywoodu v roce 1943. První ceny se udílely v lednu 1944 za minulý rok. Prvním vítězem se stal film The Song of Bernadette. Vedle ceny za nejlepší film (ještě se nerozlišovalo drama a komedie/muzikál) byly předány ještě ceny pro nejlepšího herce, herečku, herce ve vedlejší roli, herečku ve vedlejší roli a režii. O rok později se vítězem stal snímek Farář u Sv. Dominika.
HFPA při prvních ročnících neuváděla nominace, pouze vítězné snímky. Vítězem třetího ročníku bylo vyhlášeno drama Ztracený víkend. Novinkou 3. ročníku bylo udělení ceny za Nejlepší film podporující porozumění mezi národy, kterou získal film The House I Live In. Vítězem 4. ročníku se stalo filmové drama Nejlepší léta našeho života. Novinkou byla Zvláštní cena, kterou získal neherec Harold Russell ze zmíněného filmu.
5. ročník přinesl hned několik novinek. Filmem minulého roku byl vyhlášen film Džentlmenská dohoda. Poprvé se udělily ceny za Nejlepší scénář a Nejlepší hudbu. Také se udělily ceny za Nejlepší kameru, za Nejlepší herecký objev roku a Nejlepšího mladistvého herce. Zvláštní cenu za prosazování významu obrazovky získal Walt Disney za Bambi.
Také 6. ročník byl něčím originální. Cenu za nejlepší film totiž získaly filmy dva: Johnny Belinda a Poklad na Sierra Madre. Výjimečnou událostí bylo udělení Zlatého glóbu za Nejlepší mladistvý herecký výkon pro herce z Československa Ivana Jandla ve filmu Poznamenaní. Za stejný film pak Jandl získal i Oscara. Ceny si ale osobně převzít nemohl. Je dosud jediným Čechem, který získal obě tato prestižní filmová ocenění. V době komunismu ale byla obě ocenění pro mladého herce pouze přítěží.
50.léta
Při 9. ročníku byl v roce 1952 poprvé oceněn umělec cenou za celoživotní přínos. Získal ji režisér Cecil B. DeMille a cena od té doby nese jeho jméno. Poprvé také byl oceněn Nejlepší film - drama (Místo na výsluní) a Nejlepší film - komedie/muzikál (Američan v Paříži).
10. ročník přinesl první z osmi nominací pro herečku Katharine Hepburn. Zlatý glóbus ale na rozdíl od Oscara (toho získala čtyřikrát) nikdy nezískala. 11. ročník nabídl v kategorii Nejlepší film znovu jen jednoho vítěze - film Roucho. Poprvé se udělila cena v kategorii Nejlepší dokument - A Queen Is Crowned. Cenu pro nejlepší herečku si odnesla v kategorii drama Audrey Hepburn za Prázdniny v Římě. Šlo o její jediný glóbus, i když byla potom nominována ještě osmkrát.
12. ročník přinesl první Zlatý glóbus Marlonu Brandovi za film V přístavu. Cenu za nejlepší herečku si odnesla Grace Kelly za film Děvče z venkova. Ta získala cenu i rok předtím za nejlepší vedlejší roli ve filmu Mogambo. 13. ročník přinesl poprvé ocenění televizním počinům. A poprvé byl oceněn herec posmrtně - James Dean získal zvláštní cenu za film Na východ od ráje.
14. ročník přinesl už třetí Zlatý glóbus herečce Ingrid Bergman, získala ho za film Anastázie. Nejoblíbenějším hercem světa byl rok po své smrti vyhlášen James Dean. 15. ročník patřil filmům Most přes řeku Kwai (drama) a Děvčata (muzikál/komedie), které oba získaly každý po třech cenách. 16. ročník přinesl v roce 1959 rozdělení kategorie Nejlepší film na Nejlepší drama (Útěk v řetězech), Nejlepší muzikál (Gigi) a Nejlepší komedie (Auntie Mame). To trvalo až do roku 1963.
17. ročník přinesl cenu Elizabeth Taylor za výkon ve filmu Suddenly, Last Summer. Byl to jediný glóbus, který za svůj život získala. Nominována pak byla ještě třikrát. 18. ročník přinesl cenu herci Jacku Lemmonovi za výkon v komedii Byt. Před rokem získal glóbus za výkon v komedii Někdo to rád horké. Lemmon je, co se týče nominací na Zlatý glóbus, dodnes rekordmanem. Nominován byl celkem dvaadvacetkrát, přitom cenu získal čtyřikrát.
60. léta
19. ročník opanoval muzikál West Side Story, který získal čtyři ceny. 20. ročník patřil historickému velkofilmu Lawrence z Arábie, který z devíti nominací získal šest cen, což byl do té doby rekord. Herečka Rosalind Russell dokázala získat pátý glóbus za film Gypsy. Jako jediná herečka v historii proměnila každou nominaci v cenu, pětkrát byla nominována a pětkrát Zlatý glóbus získala. 23. ročník přinesl pět Zlatých glóbů historickému velkofilmu Doktor Živago. Herec Omar Sharif za něj získal už svůj třetí glóbus. Cenu pro nejlepší herečku získala Julie Andrews za výkon v muzikálu Za zvuků hudby. Cenu získala i rok předtím, opět za výkon v muzikálu - Mary Poppins.
24. ročník opět po delší době připomněl kinematografii tehdejšího Československa. Formanovy Lásky jedné plavovlásky byly nominovány v kategorii Nejlepší zahraniční film a polská herečka Ida Kaminska z filmu Obchod na korze byla nominována v kategorii Nejlepší herečka - drama. Obě nominace byly neproměněné. 25. ročník patřil snímku Absolvent, který získal pět cen. Menzelův film Ostře sledované vlaky nominaci na Nejlepší zahraniční film, na rozdíl od Oscarů, neproměnil.
27. ročník přinesl, stejně jako rok předtím, cenu herci Peteru O'Toolovi za filmy Lev v zimě a Sbohem, pane profesore. Byl to už jeho čtvrtý a zároveň poslední Zlatý glóbus, zatímco Oscara nezískal nikdy žádného. Poprvé se také televizní kategorie rozdělily na dramatické a komediální/muzikálové. 28. ročník ovládl snímek Love Story s pěti glóby. V televizních kategoriích přibyla kategorie vedlejších hereckých výkonů.
70. léta
29. ročník, kdy zvítězil kriminální film Francouzská spojka, přinesl poprvé kategorii Nejlepší televizní film. Herečka Carol Burnett získala už třetí glóbus za svůj komediální pořad The Carol Burnett Show. 30. ročník ovládl gangsterský epos Kmotr s pěti cenami. Novinkou byla kategorie Nejlepší dokument. Svůj jediný Zlatý glóbus si odnesl za roli poručíka Colomba Peter Falk. 31. ročník ovládl horor Vymítač ďábla, který získal čtyři Zlaté glóby. V kategorii nejlepší dokument zvítězil film Visions of Eight o Olympiádě v Mnichově. Jeden ze segmentů natočil Miloš Forman. Třetí Zlatý glóbus za sebou získal komediální seriál All in the Family.
Ve 32. ročníku se odehrál souboj mezi filmy Čínská čtvrť a Kmotr II, který vyhrál první ze zmíněných se čtyřmi cenami. Kmotr II odešel s prázdnou. Na Oscarech se to pak obrátilo. Kmotr II získal šest cen, zatímco Čínská čtvrť jen jednu. Jack Nicholson získal prvního z celkem šesti glóbů a sedmnácti nominací. Zlatý glóbus získal Alan Alda za seriál M*A*S*H. Později za něj získal ještě dalších pět cen.
33. ročník ovládl Formanův Přelet nad kukaččím hnízdem, který získal celkem šest cen včetně pěti hlavních: Nejlepší film, režie, scénář, herec a herečka v hlavní roli. Nejvíce nominací (11) měl muzikál Nashville, ale cenu získal jen jednu: za nejlepší píseň. Třetí glóbus získala herečka Ann-Margret za snímek Tommy. Celkem tato herečka získala pět Zlatých glóbů. 34. ročník ovládl snímek Zrodila se hvězda, který proměnil všech pět nominací. Arnold Schwarzenegger získal Zlatý glóbus za Objev roku za roli kulturisty ve filmu Zůstaň hladový.
Při 35. ročníku se tří nominací dočkal Woody Allen za Annie Hallovou, ale na rozdíl od Oscarů neproměnil ani jednu. V kategoriích nejlepší film zvítězily filmy Nový začátek (drama) a Loučím se, děvče (komedie/muzikál). 36. ročník ovládl snímek Půlnoční expres, který z osmi nominací získal šest cen. Dvakrát po sobě byla Nejlepší herečkou zvolena Jane Fonda (Julie a Návrat domů). Poprvé byla na Zlatý glóbus nominována Meryl Streep. S 31 nominacemi je pak Streep absolutní rekordmankou.
37. ročník ovládlo drama Kramerová versus Kramer, které z osmi nominací získalo čtyři ceny. Meryl Streep získala za postavu Joanny Kramerové svůj první Zlatý glóbus za Nejlepší vedlejší roli. K dnešnímu dni jich získala osm, což je absolutní rekord. 38. ročník patřil filmu Obyčejní lidé, který z osmi nominací proměnil pět, včetně Nejlepší režie pro Roberta Redforda. Svůj jediný glóbus získal Robert De Niro za roli boxera ve filmu Zuřící býk.
Pokračování v druhé části.