Sledujte filmserver.cz také na Facebooku!
Přihlásit Přihlásit přes Facebook | Registrovat
Téma: Top 10 rolí Toma Cruise II.

Téma: Top 10 rolí Toma Cruise II.

Vydáno: 05.08.2018 18:27 v sekci Články | Publicistika - Václav Limberk | foto: facebook tvůrce

Před pěti lety jsme hodnotili nejlepší role Toma Cruise. Ten je i při premiéře nejnovějšího dílu své M:I franšízy Mission: Impossible - Fallout stále zářivou megahvězdou. Jaké jsou jeho další top role?

SDÍLET:     Sdílet na Facebook Sdílet na Twitter Odeslat mailem    
Před pěti lety mělo premiéru sci-fi Nevědomí. V současné době se v kinech hraje Mission: Impossible - Fallout. Společným jmenovatelem obou, stejně jako desítek dalších snímků, v nichž se tento herec objevil, je Tom Cruise, který je stále jednou z nejzářivějších hollywoodských megastar už od doby, kdy se objevil ve své průlomové roli pilota Mavericka v popcornové 80kové klasice Top Gun. Tehdy se kolega z redakce ohlížel za nejlepší desítkou Cruiseových filmových rolí (zde). Jaké jsou ale další filmové vrcholy herce, který stříbrná plátna brázdí už čtvrtou dekádu, kdy se objevil ve svém filmovém debutu Večerka? (Bráno chronologicky)

10. Barva peněz

Paul Newman, Tom Cruise, Mary Elizabeth Mastrantonio ve filmu Barva peněz / The Color of MoneyPrvní vážná zkouška hercovy předčasné herecké vyzrálosti přišla v roce 1986, kdy se kromě snímku Top Gun, který ho vystřelil mezi nejzářivější hollywoodské hvězdy, objevil i ve svém prvním "dospělém" filmu, a sice v dramatu Barva peněz, které natočil zkušený Martin Scorsese. V tomto sequelu dramatu Biliárový král si Cruise zahrál po boku samotného "biliárového krále" Paula Newmana, který o tehdejším mladém herci mluvil s nadějemi. Cruise tu naplno demonstroval dvě stránky svého herectví, které ho ve víceméně nepozměněné podobě provázejí až do dnešních dnů. Na jedné straně to bylo jeho soustředění na roli a záblesky skutečného hereckého talentu, které se na druhé straně střídaly se záblesky Cruiseova egomaniactví, kdy se do popředí dostává nikoliv Cruise herec, ale Cruiseovo ego. Už v počátku jeho herecké dráhy se tyto dvě stránky jeho osobnosti v sobě svářily, což je možná podstata hercovy přitažlivosti pro davy (a odpudivosti pro ty ostatní). Jen dodejme, že svého jediného Oscara si za Barvu peněz odnesl jeho herecký kolega, tehdy už zkušený herecký veterán Paul Newman.

Scéna z filmu Barva peněz
9. Pár správných chlapů

Tom Cruise ve filmu Pár správných chlapů / A Few Good MenByla-li Barva peněz Cruiseovou první hereckou zkouškou, pak právnické drama z vojenského prostředí Pár správných chlapů bylo jeho maturitou. Cruise už měl v té době za sebou dvě velké životní role v dramatech Rain Man, kde ho ale podobně jako v Barvě peněz zastínil jeho starší herecký kolega, v tomto případě oscarový Dustin Hoffman a v životopisném válečném dramatu Narozen 4. července, kde mohl konečně naplno zazářit jako hlavní postava. V tomto filmu se objevil po boku "ženského Toma Cruise" Demi Moore a zkušeného několikaoscarového veterána Jacka Nicholsona. A světe div se (nebo nediv se), zatímco Demi Moore se spíš ještě snažila hrát, Cruiseovi se tu po boku Nicholsona kolena nerozklepala a předvedl tu solidní herecký výkon, za který se nemusel vedle mnohem zkušenějšího herce stydět. Jejich závěrečné finále v soudní síni je strhující a opravdu stojí za vidění.

Scéna z filmu Pár správných chlapů
8. Mission: Impossible

Tom Cruise ve filmu Mission: Impossible / Mission: ImpossibleSkutečnou životní roli ale Tom Cruise našel až v roce 1996, kdy si zahrál ve špionážním akčním snímku Briana De Palmy Mission: Impossible založeném na stejnojmenné televizní sérii ze 60. let. Zde se konečně našel, což dokazuje i to, že se z M:I stala jeho nejmilovanější série, ke které se už šestkrát vrátil, a jistě to nebylo naposledy. Cruise tu konečně naplno mohl rozvinout své nepochybné fyzické přednosti, jaké role zvláštního agenta a špióna vyžaduje a k tomu připojit své vrozené osobní charisma, které tu na rozdíl od jeho herecky ambiciózních projektů (například ve stejné době natočené sportovní drama Jerry Maguire) může válcovat jeho herecký talent. V Mission: Impossible si Cruise realizoval herecký sen mnohých herců, stvořil si vlastního Jamese Bonda, vlastní filmovou sérii, která je jen jeho. 

Scéna z filmu Mission: Impossible
7. Spalující touha

Tom Cruise ve filmu Spalující touha / Eyes Wide ShutV roce 1999 měl Cruise dvě velké herecké přiležitosti. V epickém dramatu Magnolia si na malé ploše vystřihl svou nejlepší hereckou kreaci vůbec a na to si se svou tehdejší manželkou Nicole Kidman zahrál v posledním filmu předčasně zesnulého génia Stanleyho Kubricka Spalující touha. Také tento fakt, že si pro sebe a svou manželku Cruise "zabral" poslední snímek legendárního filmaře, svědčí o hercově mimořádné star power. Kubrick se tehdy vracel po 12 letech z režijního odpočinku, kam se odsunul po svém válečném snímku Olověná vesta. Ve své době byl filmovou kritikou Cruiseův výkon hodnocen jako statický a zapadající ve stínu své manželky díky pasivitě postavy, kterou hrál. Podle mého soudu tu byl ale přesvědčivý a nezvykle civilní. Ta tam byla jeho typická herecká manýra, kterou reprezentují jeho typické exaltované výbuchy na plátně.

Originální trailer filmu Spalující touha
6. Poslední samuraj

Ken Watanabe, Tom Cruise ve filmu Poslední samuraj / The Last SamuraiHistorické válečné drama epických rozměrů Poslední samuraj bylo dalším Cruiseovým ambiciózním projektem, který měl být novou výzvou pro hvězdu jeho formátu, ale ve výsledku byl jen rozporuplným, veskrze průměrným snímkem. Více než Cruiseovou vinou to je ale "zásluhou" režiséra Edwarda Zwicka, jehož si herec pro tento historický epos vybral. Zwick je tu hlavním kamenem úrazu nejen pro Cruise, ale pro každého, s kým přišel do styku. Zwick nikdy nedokázal překročit stín vlastního historického snímku z americké občanské války Glory, který přinesl prvního hereckého Oscara Denzelu Washingtonovi. Zwick má zálibu v rozmáchlých dobových freskách (Legenda o vášni), které ale dojíždí na celkovou povrchnost, s jakou jsou zpracovány. Poslední samuraj je toho dalším dokladem. Vnějškovou atraktivitu snímku  - muž ze západu a navíc sám Tom Cruise - se stane bojovníkem z východu - sráží typická zwickovská okázalost a povrchnost. Cruise tu tak nabídl jen o něco méně působivou kreaci "Statečného srdce" než třeba jeho o pár let starší herecký kolega Mel Gibson ve stejnojmenném dobrodružném historickém velkofilmu. 

Originální trailer filmu Poslední samuraj
5. Válka světů

Tom Cruise ve filmu Válka světů / War of the WorldsTo sci-fi Válka světů, ve kterém se Cruise znovu sešel (po jejich první spolupráci v dickovské sci-fi Minority Report) s všestranným géniem Stevena Spielberga, bylo jiné kafe. Ačkoliv není Válka světů žádné přelomové dílo žánru ani historie, jde o typicky spielbergovsky zábavný a zručně natočený snímek, který je také Cruiseovým dosud komerčně nejúspěšnějším titulem (v USA) jeho bohaté filmografie. Znovu se ukázalo, že když se spojí nejoblíbenější filmař (stále) současnosti (míněno Spielberg) s nejoblíbenější hereckou hvězdou současnosti (stále), nemůže vzniknout špatný snímek ani propadák. Válka světů je toho ještě zářivějším příkladem, než byla o tři roky starší znamenitá scifárna Minority Report. A tam, kde byla Minority Report progresivnější, tam je Válka světů typičtější a bližší klasickým standardům popcornové zábavy, a díky tomu o to úspěšnějším.

Originální trailer filmu Válka světů
4. Valkýra

Tom Cruise, Tom Wilkinson ve filmu Valkýra / ValkyrieValkýra byla dalším Cruiseovým ambiciózním projektem, takovým Posledním samurajem 2, který nedopadl úplně ideálně. Chtělo by se napsat, že Valkýra je filmem zwickovštějším než samotný Zwick. Bryan Singer s ní uvízl někde na půli cesty mezi uměleckým filmem a blockbusterem a výsledek není uspokojivý ani na jedné z front. Na seriózní art snímek je Valkýra příliš povrchní, na blockbuster je zase příliš "realistická". Cruise se zase jednou snaží své publikum odkojené Top Guny a Mission: Impossible přesvědčit, že má na víc, ale opět to - podobně jako mnohokrát předtím - dopadlo tak, že nepřesvědčil úplně ani své pravověrné fandy, ani ty, kteří Cruise nemusí. Mnohem lépe si pak s těmito historickými událostmi poradil Quentin Tarantino ve filmu Hanebný pancharti, který se na nějakou historickou přesnost raději vykašlal v zájmu toho, aby na rozdíl od Valkýry nabídl čistou nekorektní zábavu namísto "korektního umění".

Originální trailer filmu Valkýra
3. Zatím spolu, zatím živi

Cameron Diaz, Tom Cruise ve filmu Zatím spolu, zatím živi / Knight and DayTom Cruise se vrátil k tomu, co mu šlo vždy nejlépe, k jednoduché, nekomplikované, ale svižné a hlavně zábavné akci. I přes všechna romantická klišé, on - supertajný nezničitelný agent, ona - obyčejná malá myška, přesto je spojí velká láska, je tento odlehčený, komediálně laděný neoficiální Mission: Impossible sequel v režii Jamesa Mangolda tou nejlepší ukázkou toho, že Cruise je i přes přibývající roky stále ten nadšením a akcí neutuchajícím mladíkem, jakým se prezentoval už od svých filmových počátků. Navíc spojení s Cameron Diaz bylo dokonalé, neboť oba svým způsobem ve své době nejlépe reprezentovali to, čemu se říká star power. O tom, že Diaz nikdy moc hrát neumělam, se není třeba rozepisovat. Na to by bylo třeba zase jiné topky.

Originální trailer filmu Zatím spolu, zatím živi
2. Jack Reacher: Poslední výstřel

Tom Cruise ve filmu Jack Reacher: Poslední výstřel / Jack ReacherV roce 2012 si Cruise zadělal na další franšízu, když se převtělil do postavy bývalého elitního vojáka Jacka Reachera z knih Lee Childa v akčním thrilleru Jack Reacher: Poslední výstřel, na němž se poprvé sešel se scenáristou a režisérem Christopher McQuarriem. Tím samým, který o tři roky později s Cruisem natočil pátou M:I Mission: Impossible - Národ grázlů a i aktuální šestý díl. Jack Reacher se mohl stát Cruiseovým novým Ethanem Huntem, ale po průměrném sequelu Jack Reacher: Nevracej se, který natočil Edward Zwick, je otázkou, co bude s touto načatou sérií dále. Vrátí se Cruise ještě někdy jako Jack Reacher?

Originální trailer filmu Jack Reacher: Poslední výstřel 
1. Na hraně zítřka

Tom Cruise ve filmu Na hraně zítřka / Edge of TomorrowO dva roky později se Cruise vrátil ke sci-fi žánru, který mu vedle toho akčního sedí nejlépe, v originálním sci-fi Na hraně zítřka, které natočil Doug Liman. Na hraně zítřka mělo slušný komerční ohlas, takže dvojice již plánuje sequel, který by pod názvem Live Die Repeat and Repeat měl vzniknout v blízké budoucnosti. Ještě před tím ale Cruise natočí sequel ke svému zřejmě nejslavnějšímu filmu, kterým je popcornovka Top GunTop Gun: Maverick se už začal natáčet. Tom Cruise je zatím nezastavitelný a snad i nesmrtelný. Alespoň to tak, po skoro 40 letech, co se na plátně objevuje, vypadá.

Originální trailer filmu Na hraně zítřka

NÁZORY

Vložit názor

Povinné položky jsou označeny hvězdičkou. E-mail je třeba pouze pokud budete chtít zasílat reakce a nebude zveřejněn.

Zasílat reakce e-mailem na vaši reakci, článek nebo nezasílat.

Antispam: * Napište první dvě písmena ze slova filmserver
Bez správné odpovědi na tuto otázku nebude názor přidán. Přihlášeným se tato otázka nezobrazuje.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
TV tipy: 24. 9. 2021 - 30. 9. 2021
TV tipy: Dvojitý milenec má zraněné srdce a mění se v gentlemana s pistolí Ani s končícím zářím se situace v televizích moc nemění a zásadní premiéry stále ustupují osvědčeným a mnohokrát viděným hitům. Tento týden tak nejvíc upoutají asi romance Zraněná srdce a krimikomedie Gentleman s pistolí. ... čtěte zde
Vydáno: 24.09.2021 07:30 v sekci Radar | TV tipy
0
Kinopremiéry: 38. týden
Kinopremiéry: Quo Vadis, zbožňovaný vlku? Z šestice aktuálních premiér má největší divácký potenciál hvězdně obsazená tuzemská komedie Zbožňovaný režiséra a scenáristy Petra Kolečka. Náročnější publikum pak určitě ocení chválené festivalové drama Quo Vadis,... čtěte zde
Vydáno: 22.09.2021 07:30 v sekci Radar | Kinopremiéry
0
Top 20 ČR: 37. týden
Top 20 ČR: Zátopek se vrací na první místo Po týdnu se na první místo domácího žebříčku tržeb vrátil český snímek Zátopek, který sesadil z trůnu amerického superhrdinu z marvelovky Shang-Chi a legenda o deseti prstenech. čtěte zde
Vydáno: 21.09.2021 07:30 v sekci Komentáře | Top 20 ČR
0
Box office: 37. víkend
Box office: Shang-Chi vládne dál Marvelovka Shang-Chi a legenda o deseti prstenech potřetí obhájila prvenství v žebříčku tržeb a nic na tom nezměnil ani western Cry Macho Clinta Eastwooda. čtěte zde
Vydáno: 20.09.2021 07:30 v sekci Komentáře | Box office
0
TV tipy: 17. 9. 2021 - 23. 9. 2021
TV tipy: Nepříčetná policajtka vydává příkaz k popravě S pomalu nastupujícím podzimem jako by televize boj o diváka vzdaly. Znovu spoléhají na osvědčené reprízy a novinek, které by stály za řeč, moc nenabízí. V tomto týdnu tak nejvíc upoutají experimentální horor a artový western. čtěte zde
Vydáno: 17.09.2021 07:30 v sekci Radar | TV tipy
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- West Side Story má nový trailer (16.09.2021 09:35 v Novinky | Trailery)
- Nový Top Gun a sedmá Mission: Impossible přesunuty o další půlrok (04.09.2021 09:00 v Novinky | Zprávy)
- Zemřel Sonny Chiba (19.08.2021 18:47 v Novinky | Zprávy)
- Téma: Ve stínu nejslavnější role: Rupert Grint (Ron Weasley, série Harry Potter filmů) (24.07.2021 10:30 v Články | Publicistika)
- Kinopremiéry: Rozhněvaný muž má čas poznat psa Gumpa, který ho naučil žít (21.07.2021 07:30 v Radar | Kinopremiéry)
- Joseph Kosinski natočí Chariot (13.07.2021 18:18 v Novinky | Zprávy)
- Recenze: Black Widow klade důraz na rodinné vztahy, stále ale zůstává akčním popcornovým blockbusterem (09.07.2021 12:30 v Recenze | Premiéry)
- TV tipy: Johanka z Arku, kapitán Bombarďák a Godzilla poznávají továrnu na sny (09.07.2021 07:30 v Radar | TV tipy)
- Zemřel Robert Downey Sr. (07.07.2021 20:49 v Novinky | Zprávy)
- Zemřel režisér a producent Richard Donner (06.07.2021 10:22 v Novinky | Zprávy)
- TV tipy: Lví král je poberta a pašerák, který se vydal na výlet do Měsíčního údolí (25.06.2021 07:30 v Radar | TV tipy)
- TV tipy: Úžasňákovi krotí duchy a stepfordské paničky a stávají se nepřáteli lidu (18.06.2021 07:30 v Radar | TV tipy)
- Ewan McGregor bude zdolávat Everest (17.06.2021 09:00 v Novinky | Zprávy)
- TV tipy: Svatý Black Panther je iracionální muž (04.06.2021 07:30 v Radar | TV tipy)
- Zemřel producent Jerome Hellman (29.05.2021 07:18 v Novinky | Zprávy)
- TV tipy: Muž jménem Ove ví, že poslouchat Bohemian Rhapsody je sázkou na nejistotu (28.05.2021 07:30 v Radar | TV tipy)
- TV tipy: Zmizelá favoritka Eurovize si musí dávat pozor na Boba Dylana (21.05.2021 07:30 v Radar | TV tipy)
- Blu-Ray recenze: Le Mans ’66 přichází s hodinovým filmem o filmu (28.04.2021 07:30 v Recenze | Blu-ray)

PREMIÉRA TÝDNE   34/2021

Zátopek
8/10

Zahajovací film karlovarského festivalu je na české poměry špičkově realizovaným sportovním dramatem ze života Emila Zátopka, kterého ztvárnil herec Václav Neužil, a jeho manželky Dany, kterou si zahrála Martha Issová.

AKTUÁLNĚ V KINECH

Kompletní seznam kinopremiér naleznete zde.

TV TIPY

VYCHÁZÍ NA BLU-RAY

Kompletní seznam vycházejících BD naleznete zde.

VYCHÁZÍ NA DVD

Kompletní seznam vycházejících DVD naleznete zde.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

NEJNAVŠTĚVOVANĚJŠÍ FILMY (poslední týden)

NEJNAVŠTĚVOVANĚJŠÍ OSOBY (poslední týden)

filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
filmserver.cz - o filmech víme vše
©2010-2021 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1804-5529
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver
Zavřít reklamu