Sledujte filmserver.cz také na Facebooku!
Přihlásit Přihlásit přes Facebook | Registrovat
Téma: Deset nejlepších filmů Davida Lynche

Téma: Deset nejlepších filmů Davida Lynche

Vydáno: 20.05.2017 19:03 v sekci Články | Publicistika - Václav Limberk

David Lynch se vrací na televizní obrazovky s revivalem svého kultovního seriálu Městečko Twin Peaks. Lynch však proslul především jako filmový režisér. V tomto článku jsme se pokusili seřadit všechny jeho celovečerní filmy od nejhorších k nejlepším.

SDÍLET:     Sdílet na Facebook Sdílet na Twitter Odeslat mailem    
Dnes už "zasloužilý" filmový režisér David Lynch se po mnoha letech na odpočinku letos vrací s třetí řadou Twin Peaks, seriálu, který na počátku devadesátých let minulého století způsobil "menší televizní revoluci" a zcela jistě měl velký vliv na další vývoj a směřování televizních pořadů a seriálů. Lynch byl ale vždy především filmař, i když za 40 let natočil jen deset celovečerních filmů. Vedle toho ale udělal spoustu krátkých filmů, reklam a také zmíněný televizní seriál. Vzhledem k tomu, že natočil jen deset celovečerních filmů, obsáhne tento žebříček všechny jeho tituly.

10. Inland Empire
Laura Dern ve filmu / Inland EmpireLynchův skoro tříhodinový experimentální film natočený na digitální kameru bez pevného scenáře je zároveň i jeho posledním hraným filmem. Ovšem slovo hraný film je zde nutno brát velmi s rezervou, protože kromě toho, že v tomto filmu vystupují někteří známí herci jako Jeremy Irons a Lynchovi oblíbenci Harry Dean Stanton, Grace Zabriskie a Laura Dern a také herec Justin Theroux, který ztvárnil hlavní roli v předchozím jeho kousku Mulholland Drive, nemá Inland Empire s "klasickým" hraným filmem nic společného. Jde o sled halucinogenních scén nedávajících žádný smysl, což by až tak zásadně nevadilo, žel tříhodinová délka filmu, do něhož zakomponoval i své "Králíky" ze stejnojmenného filmu, je pro "normálního" diváka naprosto neúnosná a Inland Empire je tak pouze nudný a natažený blábol filmaře, který si tento ulítlý experiment, který mu připomněl jeho filmové začátky, určitě užil mnohem více než divák. Inland Empire je filmem tak pro jednoho diváka z miliónu.

Originální trailer filmu Inland Empire


9. Duna
Fotografie z filmu Duna / DuneDunu natočil Lynch na zakázku, kterou mu zadal slavný filmový producent a byznysmen Dino De Laurentiis. Lynch zde dostal velkorysý rozpočet proto, aby převedl na plátno "nezfilmovatelný" román Franka Herberta. A Lynch, který nikdy nebyl tvůrcem typu Stevena Spielberga a George Lucase, nedokázal s poskytnutými prostředky udělat nic jiného, než že je promrhal. Duna má sice několik typicky "lynchovských" postav a momentů, ale jinak jde o naprostý umělecký i komerční propadák a důkaz toho, že komerční film je pro tak osobitého tvůrce, jakým je Lynch, horším místem než peklo. Jedním z mála pozitiv Duny byla účast Kylea MacLachlana, kterého zde režisér pro sebe objevil. 
UPDATE: Nebudu už měnit, co jsem napsal, každopádně názor na Dunu jsem zrevidoval po přečtení knihy. Lynchova Duna je obdivuhodný film, bohužel byla příliš ambiciózní, a proto propadla. 

Originální trailer filmu Duna


8. Twin Peaks: Fire Walk with Me
Sheryl Lee, Kyle MacLachlan ve filmu / Twin Peaks: Fire Walk with MeTwin Peaks: Fire Walk with Me, který byl natočen po úspěchu televizního seriálu Městečko Twin Peaks a sleduje události před smrtí středoškolačky Laury Palmer, Lynch točit ani nechtěl a nejspíše ho ani točit neměl. Mnoho fanoušků si ale tento film přálo. Respektive si přáli film, který by jim prodloužil stavy euforie navozené magickým světem televizního Městečka. Lynch jim ale místo toho natočil zfilmovanou studii psychického teroru, sadismu a násilí, které okořenil svými oblíbenými surrealistickými výjevy snového charakteru. Jen ve své první půlhodině, která sleduje pátrání dvou speciálních agentů Chestera Desmonda (Chris Isaak) a Sama Stanleyho (Kiefer Sutherland), kteří vyšetřují vraždu Teresy Banks, byl tento zbytečný film, který nic nového neobjevil, skutečně zajímavý. Návrat do Městečka Twin Peaks tak nic nového ani zajímavého nepřinesl, i když obsahuje pár skutečně dobře natočených psychothrillerových okamžiků.


Originální trailer filmu Twin Peaks: Fire Walk with Me

7. Sloní muž
John Hurt ve filmu Sloní muž / The Elephant ManSloní muž byl prvním pokusem (a také posledním, snad ještě vedle pozdějšího "Alvina Straighta") natočit obyčejný lidský film, který by dokázal, že Lynch není jen totální úchyl, který natočil Mazací hlavu. Předlohou byl skutečný život "sloního muže" Josepha Merricka, který žil na konci 19. století v Londýně. Ve filmu ho pod nesprávným jménem John Merrick představoval John Hurt. Sloní muž je seriózní film se vším všudy. Hrají v něm převážně slavní, charakterní herci jako Anthony Hopkins, John Gielgud a Anne Bancroft, má nádherný černobílý obraz (kamera Freddie Francis) a až na pár snových scén si tu Lynch odpustil své oblíbené surrealistické ujetiny, které v Mazací hlavě tvořily jeho hlavní náplň.

Těžko lze o Sloním muži říct, že je sedmým nejhorším Lynchovým filmem, ale je spíše sedmým nejlepším. A to jen proto, že ostatní Lynchovy filmy jsou přeci jen ještě o něco lepší nebo alespoň lynchovštější. Sloní muž dokázal, že i někdo jako Lynch dokáže, když chce, natočit citlivý a civilní příběh. Za film byl dokonce poprvé nominován na Oscara za režii.

Originální trailer filmu Sloní muž

6. Mazací hlava
Jack Nance ve filmu Mazací hlava / EraserheadMazací hlava je debutový celovečerní film Davida Lynche. Sám ho považuje za své nejlepší, nejosobnější dílo. Já mu to neberu, pro něj šlo asi více než jen o film, jak ho vnímáme my, jako zdroj zábavy. Pro něj byla Mazací hlava psychoterapie, způsob jak přežít. Vznikala dlouze a bolestivě několik let a je především osobitou osobní výpovědí. O Mazací hlavě se opravdu nedá napsat, že to je film. Je to cosi, co je natočené na filmový materiál, ale do filmu to má stejně daleko jako Lynch ke komedii. Mazací hlava je jeden dlouhý černobílý klip, v němž je spousta surrealistických, absurdních a bizarních výjevů.

Lynchovo alter ego představoval Jack Nance, Lynchův maskot, kterého pak neopomněl obsadit i do většiny svých dalších autorských projektů. Měl jsem možnost vidět Mazací hlavu v kinosále s kvalitním zvukem a byl to jedinečný a neopakovatelný prožitek, což je zároveň i jeho omezení, protože jde o neopakovatelnou záležitost, kterou lze vidět jen jednou. Opakuji, že to není ani tak film, jako spíše niterný prožitek, který nelze znovu prožít a nešel by ani znovu a jindy natočit. Byl to "film", který ale musel vzniknout, aby se potom Lynch mohl posunout dále.

Originální trailer filmu Mazací hlava

5. Příběh Alvina Straighta
Richard Farnsworth ve filmu Příběh Alvina Straighta / The Straight StoryDruhý Lynchův "dospělý" film je vedle Sloního muže Příběh Alvina Straighta, který je stejně jako Sloní muž inspirován skutečným příběhem muže, který se v roce 1994 vydal na sekačce rychlostí pět mil za hodinu na cestu dalekou 240 mil za svým bratrem. Alvina ve filmu představoval zkušený herec a kaskadér Richard Farnsworth, jeho bratra Lyla Lynchův oblíbenec Dean Stanton. 

Příběh Alvina Straighta je Lynchovým nejdiváčtějším a nejcivilnějším filmem, který natočil. Spousta diváků se v době jeho uvedení divila, že něco tak "normálního" mohl natočit právě Lynch. Pro skalní "lynchovce" ale režisér přichystal pár bizarních momentů, které Alvin na své cestě potkává. Celkově jde ale o opravdu nezávadný a milý film i s nádhernými záběry pšeničných polí, které lemují Alvinovu poklidnou cestu, kameru stejně jako u Sloního muže obsluhoval Freddie Francis, a také s krásnou hudbou Lynchova kmenového skladatele Angela Badalamentiho.

Originální trailer filmu Příběh Alvina Straighta

4.Zběsilost v srdci
Nicolas Cage, Laura Dern ve filmu Zběsilost v srdci / Wild at HeartA nyní již, jak se říká, začíná jít do tuhého, neboť mi zbývají pouze čtyři Lynchovy filmy, z nichž každý je vynikajicí a každý je něčím naprosto unikátní. Například Zběsilost v srdci, která mu získala hlavní cenu Zlatou palmu v Cannes v roce 1990, kdy byl na tvůrčím vrcholu především i kvůli Městečku Twin Peaks, které natáčel ve stejné době. Zběsilost v srdci byla označována jako film, v němž se "Elvis setkává s Čarodějem ze země Oz" a Lynch ho označil jako "výlet Elvise a Marylin do pekla". Obě označení sedí a Zběsilost v srdci je opravdu plná odkazů jak na Elvise Presleyho, tak i na Čaroděje ze země Oz.

Zběsilost v srdci
byla také označována jako ukázka filmové postmoderny nebo jako film, který glorifikuje násilí, jako "orgie násilí". Pravda, film je značně osobitý, těžko mu lze přilepit nějakou nálepku, někam ho zařadit, nějak ho označit. Je to sice road movie a tento motiv je v americkém filmu velmi oblíbený, ale vše ostatní, co spolu dva mladí milenci Sailor (Nicolas Cage) a Lula (Laura Dern) na útěku před Lulinou matkou (skutečná matka Laury Dern Diane Ladd) zažívají, je z říše nenormálnosti, perverzity, úchylnosti a nočních můr. Jednoho z nejodpornějších a zároveň nejpřitažlivějších padouchů ve filmu tu ztvárnil Willem Dafoe. Zběsilost v srdci je těžko zařaditelný žánrový i stylový mišmaš, který je ale ve výsledku zcela originální a fungující. V rukou kohokoli jiného než Lynche by vznikla jen banalita plná násilí. 

Originální trailer filmu Zběsilost v srdci

3. Lost Highway
Patricia Arquette, Bill Pullman ve filmu / Lost HighwayLost Highway je podobný úlet jako třeba Mazací hlava, ale už bez její osobní intenzivnosti a naléhavosti, přesto ji řadím nad Mazací hlavu. Proč? Protože Lost Highway je i přes všechnu její bizarnost a ulítlost neobyčejně zábavným a přitažlivým filmem, který se může vidět x-krát a přesto neztratí nic ze své tajemnosti a neopakovatelnosti. Lost Highway, kterou Lynch označil jako "psychogenní fugu", nemusíte pochopit, nemusíte ji rozluštit, a přesto si ji můžete jednou a pak i podruhé a nakonec i pokaždé užít tak, jako byste ji viděli poprvé. Film je také ukázkou Lynchovy umělecké invence a svobody. Možná už se mohlo zdát, že Lynch po Modrém sametu a Mazací hlavě nenatočí nic skutečně originálního, ale Lost Highway je naprostá ukázka toho, co to znamená tvůrčí originalita.

Co na tom, že nejdříve sledujeme saxofonistu Freda Madisona (Bill Pullman), jak trpí žárlivostí na svou ženu Renée (Patricia Arquette) a pak najednou automechanika Peta Daytona (Balthazar Getty), jak si začne s milenkou mafiána panna Eddyho (Robert Loggia), která je blond verzí Madisonovy ženy, i když se jmenuje Alice, ale hraje ji znovu Patricia Arquette. Co na tom, že v Lost Highway nic nedává smysl a nic se nevysvětlí a konec je takový, že žádný není? Co na tom, když to je zároveň tak fascinující a stále to nutí člověka přemýšlet nad tím, co vidí, aniž by zároveň dospěl k nějakému uspokojivému rozumovému vysvětlení. Lost Highway má ale opravdu úžasnou vizuální podobu, která Lynche spojila s novým kameramanem, kterým se po Elmesovi stal Peter Deming a neméně úžasný hudební soundtrack, na jehož podobu dohlíželi Lynch, Badalamenti a Trent Reznor, tehdy ještě frontman Nine Inch Nails, který "do filmu" začal dělat až později.

Originální trailer filmu Lost Highway

2. Mulholland Drive
Laura Harring, Naomi Watts ve filmu Mulholland Drive / Mulholland Dr.Těsně pod vrcholem Lynchovy tvorby dlí jeho mistrovský kus z roku 2001, kterým se "rozloučil s filmem", skoro dvouapůlhodinový epos Mullholand Drive, který jakoby shrnoval celoživotní Lynchovo snažení a filmové směřování. Mullholand Drive měl nejdříve být televizní seriál, jehož pilot ale společnost ABC odmítla a Lynch tak ze "znouzectnosti" proměnil tento pilot ve svůj (skoro) nejlepší film vůbec. Mullholand Drive je filmem mnoha témat, stylů a postav a jediným, co ho sjednocuje, je Lynchův geniální dotek, který nikdy nedovolí, aby se z něj stala jen hora nesourodých motivů a prvků. Ještě k větší dokonalosti zde přivedl to, co načal už v Lost Highway.

Proměnu identit postav, jejich záměnu, vrstvení a zdvojování. Hlavní postavy tu jsou sice jen dvě, ambiciózní naivní herečka Betty (Naomi Watts), která přijede dobýt Hollywood a tajemná brunetka "Rita" (Laura Harring) trpící ztrátou paměti po autonehodě. Jenže pak je tu ještě mladý režisér Adam (Justin Theroux), který nemůže tak docela obsadit do svého filmu, koho by on chtěl a řada vedlejších postav včetně typických lynchovských bizarních figur, jakými tu jsou pan Roque (Michael J. Anderson) nebo tajemný Kovboj (Lynchův producent Monty Montgomery). Pak je tu také onen film ve filmu a také sen ve snu a to celé dohromady je tak šílené, že vám z toho po konci filmu jde hlava kolem a stále nevíte, co jste vlastně viděli. Ale je to fascinující "balíček". A přinesl také Lynchovi jeho třetí (a dosud poslední) oscarovou nominaci za režii.

Originální trailer filmu Mulholland Drive

1. Modrý samet
Isabella Rossellini, Kyle MacLachlan ve filmu Modrý samet / Blue VelvetModrý samet je bez diskuze Lynchovým nejlepším, protože nejstylovějším, nejukázněnějším a také nejpromyšlenějším filmem, protože na rozdíl od úletů typu Mazací hlava, Lost Highway a Mulholland Drive dává celý smysl, což mu ale neubírá na jeho celkové originalitě a jedinečnosti. Také to je asi, a Mazací hlava musí prominout, nejlynchovštější Lynchův film. Pokud chcete poznat, co je to Lynch, pak musíte v první řadě vidět především Modrý samet. Lynch ho natočil po fiasku Duny a byl to znovu Dino De Laurentiis, který na něj po neúspěchu s Dunou nezanevřel, naopak mu poskytl skromný rozpočet pro jeho nejlepší snímek. Lynch tu zobrazuje navenek malebný a idylický obraz typického amerického maloměsta, pod jehož povrchem, podobně jako později v Twin Peaks, je ukryto něco hodně shnilého a perverzního.

Zatímco MacLachlan byl ideální představitel nevinného mladíka, který v sobě objeví i temné stránky a Laura Dern byla ještě před hereckým rozpukem, který ji zastihl o čtyři roky později ve Zběsilosti v srdciIsabella Rossellini byla dokonalá jako žena vamp i oběť zároveň a především to byl Dennis Hopper, který vytvořil nejpůsobivějšího lynchovského záporáka a nejspíše jednu z nejlepších postav padoucha ve filmu vůbec. Modrý samet je dokonalé umělecké dílo, v němž vše dokonale ladí dohromady - idylické záběry Fredericka Elmese, hudební motivy Angela Badalamentiho, originální scénář, skvělé herecké výkony a nakonec jedinečný Lynchův režijní rukopis. To vše z něj dělá nejen dle mého soudu jeho nejlepší film. Lynch byl za něj také podruhé nominován na Oscara za režii. 

Originální trailer filmu Modrý samet

NÁZORY

Vložit názor

Povinné položky jsou označeny hvězdičkou. E-mail je třeba pouze pokud budete chtít zasílat reakce a nebude zveřejněn.

Zasílat reakce e-mailem na vaši reakci, článek nebo nezasílat.

Antispam: * Napište první dvě písmena ze slova filmserver
Bez správné odpovědi na tuto otázku nebude názor přidán. Přihlášeným se tato otázka nezobrazuje.

 • ... (strom-z, 25.05.2017 17:43) Reagovat

  "Modrý samet je "bez diskuze" Lynchovým nejlepším" - za mě ani omylem, Mulholland Drive mě chytil stokrát víc

  • Re: ... (V.L., 08.01.2019 10:38) Reagovat

   Tím líp.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Rambo: Poslední krev 8/10
Recenze: Rambo: Poslední krev uzavírá slavnou sérii Sylvester Stallone se vrací naposledy jako vietnamský veterán John Rambo, aby se rozloučil s filmovými fanoušky v posledním díle symbolicky nazvaném Rambo: Poslední krev. čtěte zde
Vydáno: 21.09.2019 08:30 v sekci Recenze | Premiéry
0
TV tipy: 20. 9. 2019 - 26. 9. 2019
TV tipy: Švadlenka prožívá poslední prázdniny ve ztraceném městě Z Září se pomalu chýlí ke konci a televize stále nevytahují žádné filmové trumfy. Tento týden nicméně potěší premiéry nenápadného dobrodružného snímku Ztracené město Z a posledního vítěze Českých lvů, dramatu Všechno... čtěte zde
Vydáno: 20.09.2019 07:30 v sekci Radar | TV tipy
0
Kinopremiéry: 38. týden
Kinopremiéry: Rambo letí ke hvězdám, kde vyvádí psí kusy a píše román pro pokročilé Z pětice novinek, která v tomto týdnu obohatí programy kin, vyčnívají dvě. Tou první je meditativní sci-fi s Bradem Pittem Ad Astra, druhou pak pátý díl legendárního Ramba. Žebříček návštěvnosti ale nejspíš ovládne jiná... čtěte zde
Vydáno: 18.09.2019 07:30 v sekci Radar | Kinopremiéry
0
Takové krásné šaty 3/10
Recenze: Takové krásné šaty jsou hrdým uměleckým brakem Osobitý britský filmař Peter Strickland natočil film o prokletých šatech. Znovu se v něm na nikoho neohlížel, složil poctu italským giallo filmům a naservíroval lahůdku pro všechny cinefily plnou bizarních momentů. Nebo ne? čtěte zde
Vydáno: 17.09.2019 12:30 v sekci Recenze
0
Top 20 ČR: 37. týden
Top 20 ČR: Nabarvené ptáče na Přes prsty nestačilo Vrchol tuzemského žebříčku návštěvnosti patřil znovu české komedii Přes prsty. České drama Nabarvené ptáče se umístilo třetí. čtěte zde
Vydáno: 17.09.2019 07:30 v sekci Komentáře | Top 20 ČR
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Mark Ruffalo v traileru dramatu Dark Waters (19.09.2019 10:14 v Novinky | Trailery)
- Nový Uprchlík míří na televizní obrazovky (18.09.2019 08:30 v Novinky | Zprávy)
- Watchmen: nová komiksová TV série v traileru (14.09.2019 18:10 v Novinky | Trailery)
- V plánu je nový prequel Hry o trůny (13.09.2019 08:03 v Novinky | Zprávy)
- TV tipy: Hastrman, Jackie a Viktor Frankenstein jsou zoufalci (13.09.2019 07:30 v Radar | TV tipy)
- Chystá se remake akčního filmu Tváří v tvář (10.09.2019 13:26 v Novinky | Zprávy)
- Robert Pattinson a Willem Dafoe v novém traileru filmu The Lighthouse (09.09.2019 16:51 v Novinky | Trailery)
- Top 10: filmy podle Stephena Kinga (07.09.2019 12:00 v Články | Publicistika)
- Blu-ray recenze: Cesta od thrilleru ke komedii ve filmu Mrazivá pomsta (02.09.2019 12:30 v Recenze | Blu-ray)
- Top 10: filmy Richarda Gerea (31.08.2019 10:00 v Články | Publicistika)
- The Two Popes: novinka od Netflixu v traileru (30.08.2019 10:00 v Novinky | Trailery)
- Lady and the Tramp: trailer nové disneyovky (24.08.2019 09:59 v Novinky | Trailery)
- Edward Norton se vrací v traileru filmu Temná tvář Brooklynu (23.08.2019 07:33 v Novinky | Trailery)
- Marriage Story: nová dramedie Noaha Baumbacha (21.08.2019 12:45 v Novinky | Trailery)
- Top 10: nejslavnější horory 70. let (18.08.2019 14:00 v Články | Publicistika)
- Zemřel herec Peter Fonda (17.08.2019 05:35 v Novinky | Zprávy)
- Malé ženy: první trailer nového filmu Grety Gerwig (14.08.2019 08:45 v Novinky | Trailery)
- Nicolas Cage a Laurence Fishburne v traileru Running with the Devil (08.08.2019 14:15 v Novinky | Trailery)
- Top 10: komerčně nejúspěšnější filmy 80. let (03.08.2019 16:00 v Články | Publicistika)

PREMIÉRA TÝDNE   37/2019

Nabarvené ptáče
6/10

Adaptace kontroverzního románu reprezentovala tuzemskou kinematografii v hlavní soutěži benátského festivalu. O počinu Václava Marhoula, který vzbuzuje rozporuplné reakce, se tím pádem hodně mluví. Jak to s ním tedy dopadlo?

AKTUÁLNĚ V KINECH

Kompletní seznam kinopremiér naleznete zde.

TV TIPY

VYCHÁZÍ NA BLU-RAY

Kompletní seznam vycházejících BD naleznete zde.

VYCHÁZÍ NA DVD

Kompletní seznam vycházejících DVD naleznete zde.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

NEJNAVŠTĚVOVANĚJŠÍ FILMY (poslední týden)

NEJNAVŠTĚVOVANĚJŠÍ OSOBY (poslední týden)

filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
filmserver.cz - o filmech víme vše
©2010-2019 IMEG s.r.o.
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1804-5529
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver