Sledujte filmserver.cz také na Facebooku!
Přihlásit Přihlásit přes Facebook | Registrovat
Blu-ray recenze: Den nezávislosti: Modrý útok

Blu-ray recenze: Den nezávislosti: Nový útok

Vydáno: 19.11.2016 10:00 v sekci Recenze | Blu-ray - Marek Slovák

Den nezávislosti podruhé zaútočil na kina po 20 letech, kdy nostalgické počiny byly divácky úspěšné, ale jeho tržby byly zklamáním. Nyní Den nezávislosti útočí na modrých discích, jejichž prodej může vést k pokračování.

Den nezávislosti: Nový útokRecenzoval/a Marek Slovák dne 19.11.2016 10:00. Den nezávislosti podruhé zaútočil na kina po 20 letech, kdy nostalgické počiny byly divácky úspěšné, ale jeho tržby byly zklamáním. Nyní Den nezávislosti útočí na modrých discích, jejichž prodej může vést k pokračování. Hodnocení: 3.5
SDÍLET:     Sdílet na Facebook Sdílet na Twitter Odeslat mailem    
Fotografie z filmu Den nezávislosti: Nový útok / Independence Day: ResurgencePamatujete, když se psal rok 1996 a do kin vstupoval Den nezávislosti jakožto velký blockbuster, jehož atrakce (zejména destrukce Bílého domu) vyniknou výhradně na velkém plátně? Pamatujete, že zatímco v zahraničí si získal spoustu příznivců jakožto provinilé potěšení, u nás byl považován za blockbusterovou normu? A víte, že velké tržby měly jiné velkorozpočtové pokračování po letech (Jurský svět, Star Wars: Síla se probouzí), a tak je obracení se do minulosti a oprašování značek divácky žádané? Chcete vzpomínat na to, jaké něco podle vás bylo? 

Pokračování Dne nezávislosti s podtitulem Nový útok naráží na to, že část publika se chce obracet do minulosti, protože ji míjí superhrdinské počiny, ale má určitou zavádějící představu, jaké co bylo, či zná přesné nároky na to, jaké co má být. Dvojka zestárne rychleji než jednička, protože kvůli množství postav pracuje spíše s typy, než aby nabízela prokreslenější jedince, a nahrazení důmyslné kombinace praktických a počítačových triků masivním natáčením před modrým plátnem způsobí rychlé zastarání. Neznamená to ovšem, že by šlo o špatný snímek, protože většina negativních reakcí u nás i v zahraničí vychází právě ze zavádějících vzpomínek na první díl a poměřování ho s jeho následovníkem. A přestože nejenom divácká, ale i čtenářská obec má ráda opakování (či sequely připomínající spíše remaky), já se mu vyhnu a odkážu raději na svou kritiku z dob uvedení do kin. Jenom otázka, jestli se dočkáme třetí části, zůstává ve hvězdách, protože Nový útok díky tržbám ze světa pokryl náklady na vznik, ale nestal se kdo ví jak výdělečným. Asi těch konkurenčních vzpomínání po letech (Krotitelé duchů, Jason Bourne...) bylo nějak moc. (8/10

Vystřižená scéna z filmu Den nezávislosti: Nový útok (2016)

BLU-RAY:
BD obal filmu Den nezávislosti: Nový útok / Independence Day: ResurgenceNezáleží na tom, kolik blockbuster utržil při svém prvním životě během uvedení do kin, protože pro následný druhý život na nosičích pro domácí kino se stalo normou vydat vedle klasického amaraye (plastového balení) i steelbook. Nejinak (nedávno po Warcraft: První střet) tomu je u Den nezávislosti: Nový útok, který ale namísto běžných tří edic je k dostání pouze ve dvou. Jednak v plastovém obalu s jedním diskem, na kterém je film ve 2D a veškeré bonusy, jednak ve steelbooku s dvěma disky, kdy druhý navíc nabízí snímek ve 3D. Žádný dvoudiskový amaray, pokud chcete třetí rozměr, budete si za něj muset kvůli plechu připlatit, byť ten se graficky od plastu liší pouze zadní stranou (logo namísto mimozemské královny nahánějící autobus) a vnitřním artworkem (odlétající pozemské lodě z hangáru na místo nové mužské hvězdy). A pro úplnost je třeba dodat, že neočekávejte žádnou prodlouženou verzi, o které se i na základě Emmerichových vyjádření po premiéře spekulovalo, ale mezi bonusy je aspoň osm minut vystřižených scén.

Nepovedené záběry z filmu Den nezávislosti: Nový útok (2016)

OBRAZ A ZVUK:
Fotografie z filmu Den nezávislosti: Nový útok / Independence Day: ResurgenceDen nezávislosti: Nový útok je blockbuster, natáčel se na Red kamery a dokončoval se v rozlišení ve 4K, postprodukčně byl konvertován do 3D. V kinech byl ke slyšení v Dolby Atmos, na modrém disku je "pouze" v DTS-HD 7.1 MA (a mj. i v pětikanálovém českém dabingu). Očekáváte, že se zde dočtete něco jiného, než že se jedná o referenční obrazový a zvukový přepis, potažmo že jde o demo materiál? 

Pokud ano, čekáte i vzhledem k výše uvedenému marně, protože u velkorozpočtové studiové produkce jde o standard. Přesto - nebo právě proto - je zajímavější se soustředit na několik problematických aspektů. Z důvodu několika stylistických voleb není obraz tak detailní, jak by si technofilové a technofilky s velkými zobrazovači asi přáli/y. Jednak se podstatná část scén odehrává v noci (s dobře vykreslenou černou, v níž se nic neztrácí), jednak je obraz tónován jako u valné většiny velkofilmů do modrých či oranžových barev, a tak stejně nebo podobně barevné plochy mají tendenci splývat. Paradoxem je, že různé (pozemské i mimozemské) lodě a samotní mimozemšťané jsou detailnější než třeba lidská pokožka nebo oblečení (zejména jednolité vojenské uniformy). (9/10)

Fotografie z filmu Den nezávislosti: Nový útok / Independence Day: ResurgenceKvůli stylistickým rozhodnutím nejde ani napsat, že máte upřednostnit dražší 3D variantu. Uvedené nesouvisí jenom s tmavšími či do modra tónovanými sekvencemi, kvůli kterým tolik nevynikne třetí rozměr, ale i s prací s nízkou hloubkou ostrosti a přeostřováním mezi několika plány, kdy se přidaná dimenze stává až rušivou, protože je díky tomuto postupu obraz vnímán jako trojrozměrný. Ve výsledku dvousečné je nadměrné užívání v počítači vzniklých či v něm značně upravených scén. Na jednu stranu letecké pasáže či katastrofické orgie i boje s mimozemšťany skvěle pracují s trojdimenzionalitou, na druhou stranu jakékoliv pasáže s lidským prvkem a digitálně dodělávaným pozadím působí i kvůli zmiňované práci s nízkou hloubkou ostrosti a tónováním ploše. Trojrozměrný průměr, při nejlepším mírný nadprůměr. (7/10)

Absence Dolby Atmos nevadí (je přítomno na Ultra HD, které u nás - prozatím? - nevychází), DTS-HD 7.1 MA je zcela dostačující. Mluvené slovo nezaniká (při "fekálních" vtipech vyloženě na škodu), zvukové efekty - pozemské a mimozemské lodě přilétající z mimoobrazového prostoru, palba z pušek i různé vnitroobrazové katastrofy - utvářejí zdání trojrozměrnosti a vtahují více než výše kritizované 3D. Patetičnost Wanderovy a Klaserovy hudby ve správných chvílích vydoluje kýžené emoce. Na rozdíl od nedávných blockbusterů, ve kterých není mix vyvážený a demonstruje technologii, než že by opravdu sloužil vyprávění (mrk mrk Warcraft: První střet, mrk mrk X-Men: Apokalypsa), je osmikanál u Dni nezávislosti příkladem toho, jak by zvuk měl u letního (toužebného) trháku znít. (10/10)

Výňatek z featurettu Další den: Z natáčení filmu Den nezávislosti: Nový útok z BD filmu Den nezávislosti: Nový útok (2016)

BONUSY:
Roland Emmerich při natáčení filmu Den nezávislosti: Nový útok / Independence Day: Resurgence
Je ironické, že o dvacet let starší předchůdce má lepší bonusovou výbavu (převážně převzatou z 2DVD vydání) než jeho nákladnější pokračování vzniklé v současnosti. I tak ale dokáže zabavit na necelé tři a půl hodiny, i když ono "zabavit" není úplně přesné. Audiokomentář režiséra dokazuje, že Emmerich nevyniká jako spíkr, jelikož k sobě potřebuje dalšího mluvčího (ideálně Devlina, který ovšem na rozdíl od tracku k jedničce tentokrát absentuje). Ačkoliv se dozvíte něco o obsazení, o tom, co je trik a co bylo skutečně na place, jaký záběr či scénu dělala která triková společnost apod., celé to zní (potlačovanému německému akcentu navzdory) suše. Trivia titulky by v tomto případě byly lepší, Emmerich přeci jenom spíše popisuje a doplňuje faktické údaje, než aby odhaloval proces vzniku.

Jeho úsečný komentář si lze navolit i u osmi minut vystřižených scén, u kterých je nakonec dobře, že jim nebyly dokončeny triky a zařazeny do slibované rozšířené verze, protože se bez nich snímek obejde. Povětšinou jde o tzv. "character bits", které u jednorozměrných postav, potažmo žánrových typů, opravdu nejsou potřeba. Některé by navíc narušovaly náladu (vážnější rozhovor u silnice, smrt prezidentky). Šest minut nepovedených scén pobaví, i když spíše kvůli omylům na place (neposlušný pes, obtížnost natáčení před modrým pozadím), nikoliv nuceným hláškám z úst Goldbluma. Za určité rozšíření filmu se dá považovat i dvojice featuretů, které byly dostupné před premiérou na jiné platformě: falešný dokument Válka roku 1996, která vyplňuje mezeru mezi prvním a druhým dílem, a tříminutový TV pořad It´s Early, ABQ!, ve kterém Goldblum a Hirsch jsou za své postavy. Na rozdíl od jiných transmediálních franšíz se Nový útok bez svých rozšíření obejde, protože vše podstatné (vzpamatování se po útoku, smrt jistého hrdinného pilota, vybudování základny, narušený vztah mezi otcem a synem) je nám sděleno ve snímku samotném. Vedle dnes již na discích málo přítomných upoutávek (dva trailery, jeden televizní spot, dohromady mírně přes pět minut) je dobrým doplňkem galerie kreseb, kterou se lze proklikat buď samostatně, nebo si jednotlivé části přehrát (cca 13 minut). Je rozdělena do pěti sekcí, v nichž jsou detailní náčrtky mimozemšťanů (69), umělé inteligence (8), lidí (35 - včetně jejich technologie), míst (18) a megalomanských obrázků, s nimiž filmaři prezentovali film studiu (17).

Liam Hemsworth, Jeff Goldblum ve filmu Den nezávislosti: Nový útok / Independence Day: ResurgenceHlavním bonusem je 55 minut dlouhý a do 4 částí rozčleněný film o filmu Další den: Z natáčení filmu Den nezávislosti: Nový útok. Na DVD ho nenajdete (výše zmíněné materiály ano), je exkluzivní pro Blu-ray. I proto by člověk očekával, že bude méně propagační, více věcný. Pozornost si ovšem zaslouží, protože klade důraz na budování světa příběhu, což nebývá častým rétorickým rejstříkem making-of materiálů. Zase ovšem nelze pominout, že všemi částmi (jedna zaměřená více na herce, druhá na praktickou stránku natáčení, třetí na triky atd.) prostupuje osoba Emmericha jako vizionáře-megalomana, kterému je díky trikové trechnologii umožněno převádět na plátno své velikášské "obrazy".

V dokumentu se dozvíme vše podstatné (o nápadu na pokračování, o obsazování, o rozdílu mezi jedničkou a dvojkou s ohledem na pokrok technologií, o přístupu k žánrové kombinatronice a nečekaném odhalení v případě MacGuffinu, o návrzích lodí, o realizaci některých scén...), ale nic z toho, co by člověka opravdu zajímalo a šlo by za očekávatelné pochvalné povídání (ani zmínka o neobsazení Willa Smitha apod.). Navíc si jednotlivé části, do kterých je ani ne hodinový materiál rozdělen, docela protiřečí, protože v jedné je oslavováno, co všechno vzniklo ručně (lodě, výbava hangáru apod.), v druhé se zase adoruje počítačová animace, kdy skoro 90% se natáčelo v ateliérech a většina před modrým pozadím. Dvojka se i díky archivním záběrům z realizace jedničky prezentuje jako její upgradovaná, epičtější verze, jenže ve všem tom budování světa s jeho rekvizitami (lodě, zbraně, technologie) před modrým pozadím zanikají postavy. (7/10)

Featurette Válka roku 1996 z BD k filmu Den nezávislosti: Nový útok (2016)

ZÁVĚR: 
Logo filmu Den nezávislosti: Nový útok / Independence Day: Resurgence
Druhý Den nezávislosti se nedoporučuje snadno, protože u něj na rozdíl od jedničky nepanuje konsensus o tom, jaká je to - třebaže provinilá - zábava. Odvážím se ale tvrdit, že Nový útok se bude zamlouvat spíše těm, kteří mají rádi jednak velmi dobře odvyprávěné filmy, v nichž vše zapadne na své místo a postavy mají jasnou funkci, jednak poučenému publiku obeznámenému se sci-fi, válečnými, monster a katastrofickými počiny, které se brakují a skládají v nový tvar. Zato Blu-ray se doporučuje celkem snadno. Obraz a zvuk je výborný, i když bych radil nevyhazovat zbytečně peníze za spíše průměrnou 3D (kon)verzi. Bonusy jsou adekvátní vzhledem k neuspokojivým tržbám a v porovnání s ostatní konkurencí patří k mírnému nadprůměru (potěší bezmála hodinový film o filmu).  
 

NAŠE HODNOCENÍ FILMU:
7/10
VAŠE HODNOCENÍ FILMU:
Líbí se mi Nelíbí   Chci vidět Nechci vidět
0,0
NÁZORY

Vložit názor

Povinné položky jsou označeny hvězdičkou. E-mail je třeba pouze pokud budete chtít zasílat reakce a nebude zveřejněn.

Zasílat reakce e-mailem na vaši reakci, článek nebo nezasílat.

Antispam: * Napište první dvě písmena ze slova filmserver
Bez správné odpovědi na tuto otázku nebude názor přidán. Přihlášeným se tato otázka nezobrazuje.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
TV tipy: 22. 3. 2019 - 28. 3. 2019
TV tipy: Kde najít fantastická zvířata, tátovu volhu a památkáře? Závěr března se v televizích navrací k normálu. To tedy znamená, že na programu jsou spíše solidní, ale nijak výjimečné žánrovky a pozapomenuté počiny. Jasným tipem týdne je premiéra filmu Fantastická zvířata a kde je najít.... čtěte zde
Vydáno: 22.03.2019 07:30 v sekci Radar | TV tipy
0
Pašerák 6/10
Recenze: Pašerák Clinta Eastwooda poučuje o rodinných hodnotách Nový film Clinta Eastwooda (který v něm zároveň ztvárnil hlavní roli) je natočen volně na motivy skutečné události z roku 2014, kdy devadesátiletý americký stařík pašoval velké náklady kokainu pro mexický drogový kartel. čtěte zde
Vydáno: 21.03.2019 07:00 v sekci Recenze | Premiéry
0
Kinopremiéry: 12. týden
Kinopremiéry: Pašerák putuje se sobíkem a prožívá své manželské etudy Z aktuálního kvarteta premiér je tou nejzajímavější opožděné uvedení krimi Pašerák Clinta Eastwooda, který se tak do tuzemských kin vrací po třech letech. Komerčním hitem ale nejspíš bude česká romantická komedie LOVEní.... čtěte zde
Vydáno: 20.03.2019 07:30 v sekci Radar | Kinopremiéry
0
Top 20 ČR: 11. týden
TOP 20 ČR: Captain Marvel dále vládne českým kinům Captain Marvel pokračuje v dominanci v českých kinech i týden po premiéře. Mezitím česká komedie Ženy v běhu pokořila hranici jednoho miliónu diváků. čtěte zde
Vydáno: 19.03.2019 07:30 v sekci Komentáře | Top 20 ČR
0
Box office: 11. víkend
Box Office: Captain Marvel opakuje triumf Captain Marvel utržila už 760 milionů a zopakovala si první pozici z minulého víkendu. Nevedlo se sci-fi novince Captive State. čtěte zde
Vydáno: 18.03.2019 07:30 v sekci Komentáře | Box office
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Recenze: Captain Marvel – první a nejmocnější ústřední hrdinka MCU? (06.03.2019 10:30 v Recenze | Premiéry)
- Krotitelé duchů nabírají obsazení (02.03.2019 10:51 v Novinky | Zprávy)
- Zemřel anglický herec Albert Finney (08.02.2019 18:10 v Novinky | Zprávy)
- Na cestě jsou třetí Krotitelé duchů (16.01.2019 06:45 v Novinky | Trailery)
- Téma: top 40: hrdinové akčních filmů část 1. (01.12.2018 12:00 v Články | Publicistika)
- Recenze: Dívka v pavoučí síti – „nepokračování“ slavné krimi série (05.11.2018 12:30 v Recenze | Premiéry)
- Jon Favreau natáčí TV sérii Star Wars (07.10.2018 11:42 v Novinky | Zprávy)
- Recenze: Venom – kompromisy ve znamení spousty přístupné zábavy (04.10.2018 15:30 v Recenze | Premiéry)
- TV tipy: Paterson bere Ryanovu dceru na nejdelší jízdu do Jurského světa (24.08.2018 07:30 v Radar | TV tipy)
- V obsazení Star Wars: Episode IX bude i Carrie Fisher (28.07.2018 17:49 v Novinky | Zprávy)
- TOP 20 ČR: Česko ovládl animák z Transylvánie (17.07.2018 07:30 v Komentáře | Top 20 ČR)
- TOP 20 ČR: Češi chodili na dinosaury (26.06.2018 07:30 v Komentáře | Top 20 ČR)
- Box Office: Jurský svět 2 otvírá vysoko (25.06.2018 07:30 v Komentáře | Box office)
- Recenze: Jurský svět: Zánik říše – podruhé ve stejné řece (tentokrát lávové) (21.06.2018 07:00 v Recenze | Premiéry)
- Box Office: Úžasňákovi 2 trhali rekordy (18.06.2018 07:30 v Komentáře | Box office)
- Horor Arachnofobie se dočká remaku (17.06.2018 14:16 v Novinky | Zprávy)
- Recenze: Solo: Star Wars Story – ultimátní fanouškovská jízda (22.05.2018 18:03 v Recenze | Premiéry)
- Box Office: Avengers lámou rekordy (30.04.2018 07:30 v Komentáře | Box office)
- Jurský svět 3 bude režírovat Colin Trevorrow (31.03.2018 11:52 v Novinky | Zprávy)
- Recenze: Ready Player One: Hra začíná – „geekařská sci-fi od vedle“ (27.03.2018 09:00 v Recenze | Premiéry)

PREMIÉRA TÝDNE   11/2019

Pašerák
6/10

Nový film Clinta Eastwooda (který v něm zároveň ztvárnil hlavní roli) je natočen volně na motivy skutečné události z roku 2014, kdy devadesátiletý americký stařík pašoval velké náklady kokainu pro mexický drogový kartel.

AKTUÁLNĚ V KINECH

Kompletní seznam kinopremiér naleznete zde.

TV TIPY

VYCHÁZÍ NA BLU-RAY

Kompletní seznam vycházejících BD naleznete zde.

VYCHÁZÍ NA DVD

Kompletní seznam vycházejících DVD naleznete zde.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

NEJNAVŠTĚVOVANĚJŠÍ FILMY (poslední týden)

NEJNAVŠTĚVOVANĚJŠÍ OSOBY (poslední týden)

filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
filmserver.cz - o filmech víme vše
©2010-2019 IMEG s.r.o.
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1804-5529
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver