Sledujte filmserver.cz také na Facebooku!
Přihlásit Přihlásit přes Facebook | Registrovat
Blu-ray recenze: Warcraft: První střet

Blu-ray recenze: Warcraft: První (a poslední?) střet

Vydáno: 22.10.2016 18:00 v sekci Recenze | Blu-ray - Marek Slovák | foto: facebook tvůrce

Warcraft: První střet cílil především na fanoušky a fanynky franšízy, což vedlo k propadu v kinech, ale film má jakožto netradičně pojatá fantasy co nabídnout i příznivcům a příznivkyním žánru. BD otupí Atmosem a bonusy.

Warcraft: První střetRecenzoval/a Marek Slovák dne 22.10.2016 18:00. Warcraft: První střet cílil především na fanoušky a fanynky franšízy, což vedlo k propadu v kinech, ale film má jakožto netradičně pojatá fantasy co nabídnout i příznivcům a příznivkyním žánru. BD otupí Atmosem a bonusy. Hodnocení: 3.5
SDÍLET:     Sdílet na Facebook Sdílet na Twitter Odeslat mailem    
Fotografie z filmu Warcraft: První střet / Warcraft: První stretO adaptacích videoher panuje představa, že až na výjimky z pravidla (Silent Hill, Final fantasy: Esence života) neměly spatřit světlo promítaček kinosálů, případně neměly zabírat místo na disku jiných filmům v digitalizovaných multiplexech. Warcraft: První střet měl onu kletbu špatných filmových adaptací kultovních videoher prolomit, protože do něj byly nejenom zainvestovány nemalé peníze (rozpočet se uvádí ve výši 160 milionů), ale hlavně byl jako režisér najat Duncan Jones. Ten Duncan Jones, jehož jméno je spojováno s chytrými středněrozpočtovými sci-fi jako Moon a Zdrojový kód, které si pohrávají s myslí a mírou vědění postav i s publikem.   

Warcraft ovšem v kinech zklamal (s výjimkou čínského trhu), protože propadl jak komerčně, tak i kriticky (ačkoliv přijetí angloamerickou odbornou obcí bylo drtivější než v případě evropských - a obzvláště tuzemských - recenzentů a recenzentek). Krátce před premiérou se vytvořilo zdání, že film je určen výhradně fanouškům a fanynkám videoherní předlohy, respektive předloh, což potvrdily i první reakce, které byly bezmezně nadšené ze strany fandomu, zklamané od ostatních. Zacílení na oddané - přitom početné publikum - není překvapující, protože jde o dlouhodobější strategii studií. Mytologie není dostatečně představena, členitým světem se skáče, jak je zrovna potřeba, a navzdory archetypálnosti postav není dostatek času na jejich prokreslení. Předpokládá se, že vše je známo předem, publikum se dokáže emocionálně zaangažovat proto, že u her strávilo minimálně několik hodin svého života.

Fotografie z filmu Warcraft: První střet / Warcraft: První stretWarcraft totiž není v prvé řadě filmová adaptace videohry (konkrétně prvních dvou z poloviny 90. lett), ale součástí rozsáhlé transmediální franšízy, která čítá řadu přidružených výrobků (včetně universum rozšiřujících komiksů, kanonických knih a dalších předmětů). Své vyprávění a světy buduje napříč médii, film je pouze střípek, který má potěšit oddané (a ideálně nabrat další). Těm udělá radost převzetím postupů známým z warcraftových videoher, jako je barevné podání, přelety nad bojištěm, funkce některých postav (kouzelníků apod.) ve vyprávění atd. 

Nesejde na tom, že Duncan Jones je spojován s vypravěčsky sofistikovanými tituly, protože důležité pro jeho angažmá je oddanost franšíze a dostatečná obeznámenost s ní. Vedle toho jeho jméno jakožto značka může přitáhnout i tzv. niche publikum, které se podle předsudečných představ o něm vyvyšuje nad videohrami a jejich filmovými verzemi, ale dá na jméno tvůrce. Otázkou je, jestli má Warcraft: První střet co nabídnout i těm, kteří, či které nejsou obeznámeni, či obeznámené se světem, ve kterém se střetávají lidé a orkové, a celovečerní snímek je pro ně prvním seznámením s tímto rozsáhlým fenoménem.

Toby Kebbell ve filmu Warcraft: První střet / Warcraft: První stretParadoxně snaha zavděčit se početné fandovské základně tím, že po vzoru předloh dostanou dostatečný prostor obě strany konfliktu (lidé, orkové), je na filmu jakožto fantasy ozvláštňující. Warcraft: První střet není vysokou fantasy, ve které by byla jasně dána strana dobrá a strana zla a nepřipouštěly by se jakékoliv odstíny šedi (trilogie Pán prstenů). Není ani pohádkovou fantasy, ve které by chyběl materiál nevhodný pro děti (naopak PG-13 je vytěženo, jak jen to jde) a ve které by fantaskní svět sloužil jako pozadí pro vývoj nezletilé/ho hrdiny/hrdinky (Letopisy Narnie). Nemá ani svět, potažmo světy, které by vycházely z konkrétního historického období, do kterého by přidávaly trochu nadpřirozena (Hra o trůny).   

Warcraft: První střet navazuje na zcela jinou tradici, kterou představuje osmdesátkový Barbar Conan, a to fantasy subžánru meč a magie. Podstatné je, že se to mezi sebou dostatečně řeže, přičemž v atrakcích jde více o vyřešení osobních sporů, než věcí je přesahujících, jelikož často jde o pomstu (zde Duraton za své orky) či romanci (zde románek mezi Gamorou a Lotharem). S tímto subžánrem je navíc spojena určitá pokleslost, či spíše v dobrém slova smyslu pulpovost (brakovost). Nevadí, že charaktery postav a jejich vývoj jsou jasně dané, zvraty předvídatelné, vyprávění skokové, svět nedostatečně zadefinovaný a mnohé je záminkou pro zřetězení atrakcí, protože to k braku neodmyslitelně patří.

Dominic Cooper ve filmu Warcraft: První střet / Warcraft: První stretDuncan Jones se svým přístupem ovšem staví dost netradičně k fantasy meče a magie. Jednak namísto příběhu jedné morálně nejednoznačné postavy jich máme hned několik, jednak namísto jasného rozdělení na dvě strany se mezi oběma (lidé, orkové) hledají na úrovni vyprávění (např. zrádný čaroděj u lidí i orků, individualita v každém táboru) i stylu (např. modře vs. zeleně tónované sekvence) paralely. Jones si po dvou středněrozpočtových hardcore sci-fi (Moon, Zdrojový kód), ve kterých významové přesahy ustoupily hře s nestabilní myslí postav, zkusil vysokorozpočtové fantasy, ve kterém výchozí brakovost posloužila ke hře s paralelismy (Warcraft: První střet). Opět se mu povedlo žánr ozvláštnit, jenže tentokrát se nenašel dostatečný počet diváků a divaček, a tak má nyní Blu-ray vdechnout druhý život sofistikovanému braku. (7/10)

Komiks Bond of Brotherhood (1. kapitola) k filmu Warcraft: První střet (2016)

BLU-RAY:
BD obal filmu Warcraft: První střet / Warcraft: První stretWarcraft: První střet v kinech neutržil ani tolik, aby se zaplatily náklady na výrobu, natož na propagaci. Možná proto, že většina tržeb pocházela z evropských a asijských oblastí, nikoliv ze Spojených států amerických, se studio snaží dostat do černých čísel vydáváním "modrých" sběratelských edic. Film u nás vychází nejprve v o něco dražších steelbokových baleních, z nichž jedno je jednodiskové (člověk s modře pomalovanou tváří na jedné, Orkem s červeně pomalovaným obličejem na druhé straně a tuto dichotomii dál rozpracovávajícím vnitřním artworkem), druhé dvoudiskové (s mírně embosovaným erbem lva na přední straně, na druhém disku je 3D verze). Na klasické plastové balení si bude třeba počkat víc než měsíc a půl, oficiální datum vydání je stanoveno na 30. 11. Studia se ale snaží, aby druhý život snímku na nosičích pro domácí kina byl dlouhý, protože nechybí zvukový mix v Dolby Atmos a skoro dvě hodiny bonusových materiálů. Součástí balení je dokonce leták s hesly na postavy do hry zdarma, což hráče a hráčky nepochybně potěší.

Featurette World of VFX k filmu Warcraft (2016)

OBRAZ A ZVUK:
Toby Kebbell ve filmu Warcraft: První střet / Warcraft: První stretPlatí, že animované filmy na Blu-rayi povětšinou představují demo materiál, jelikož vznikaly rovnou v počítači. Warcraft: První střet je z velké části v podstatě animovaným počinem, jelikož se využila technika motion capture pro většinu nelidských postav a prostředí se dorenderovalo. I díky teplé barevné paletě, ve které převládá zelená a modrá, je míra detailnosti u postav a míst spojených s Orky ohromující. Nejenom jejich obličej, ale i vlasy či vousy, věci, kterými jsou ověšeni. To stejné platí pro brnění a vůbec kostýmy či meče a další rekvizity lidí. Mírné měkčení není dáno zaváháním obrazového přepisu, ale odpovídá tomu, jak film vypadal v kině, respektive jak se pracovalo s kulisami a jejich kombinací s animací.

Originální zvuková stopa je v Dolby Atmos, což je mix, který se poslední dobou začal používat z podobných důvodů, z jakých dochází ke konverzím do 3D: divák/divačka si za něj v kině (potažmo na BD) připlatí, a to nehledě na výslednou kvalitu. Odstrašujícím případem z poslední doby byli poslední X-Meni s podtitulem Apokalypsa, naopak jako vzor může mnohým sloužit Revenant: Zmrtvýchvstátní. Atmos u Warcraft: První střet je někde mezi těmito dvěma póly, protože místy napomáhá zdání trojrozměrnosti prostředí, orientaci v něm (při zvucích z mimobrazového prostoru přecházejících do vněobrazového prostoru) a vnoření do fantaskního světa, jindy - byť v menšině případů - je jenom ohlupující kakofonií zvuků (při některých atrakčních scénách u videoherních záběrů shora). Dialogy i monology jsou bezproblémově srozumitelné, hudba Ramina Djawadiho vyniká a stejně tak rozmanité ruchy (neexistujících zvířat, ale i řinčení mečů, seker a dalších zbraní). (9/10)   

Featurette World of Mo-Cap k filmu Warcraft (2016)

BONUSY:
Fotografie z natáčení filmu Warcraft: První střet / Warcraft: První stretPrvní dobrá zpráva je, že bonusy vydají skoro na dvě hodiny času, což ve srovnání s valnou většinou výbavy blockbusterů činí nadprůměr. Druhou dobrou zprávou je, že všechny materiály mají docela kvalitní české titulky, a tak jim porozumí i neangličtináři. Špatnou zprávou je, že namísto skutečného vhledu do dlouholetého vzniku filmové adaptace videoherní franšízy se dočkáme několika spíše propagačních featurettů, audiokomentář bohužel absentuje. Vzhledem k tomu, nakolik studia zasahovala do výsledné podoby letošních velkorozpočtových titulů, si mnozí a mnohé jistě hodně slibovali/y od vystřižených a prodloužených scén, ale namísto v různých textech často zmiňovaných čtyřiceti minut nepoužitého materiálu je na disku ani ne čtvrthodina.  

Co tedy v bonusové složce je? Necelých čtrnáct minut vystřižených a prodloužených scén v různých fázích dokončenosti. Většina z nich lépe vykresluje vztahy mezi postavami - hlavně mezi Lotharem a Gamorou, a tak je škoda, že nebyly dokončeny a použity. O něco méně přínosné jsou nepovedené scény, které ve třech a půl minutách sestávají z přeřeků a obecně velmi pubertálního žertování, což některým nemusí sednout. Naopak na disku přítomný dvou a půl minutový teaser z roku 2013 není klasickou upoutávkou sestávající ze záběrů z filmu, ale prodlouženou úvodní scénou, která byla promítnuta v rámci propagace na Comic Conu. Jako součást filmu, která se do něj z různých důvodů nedostala, lze považovat i pětidílný animovaný komiks Pouta bratrství, jehož zhlédnutí zabere bezmála 54 minut. Škoda, že se nedá přečíst v klasické statické podobě, protože necelá namluvená hodina s obrázky je na sledování vyčerpávající - a ve výsledku svou ledabylou propojeností se snímkem není tak obohacující jako prequelové komiksy na BD Inception či Predátorů

Fotografie z natáčení filmu Warcraft: První střet / Warcraft: První stret"Zbytek" bonusů tvoří několik kratších tematických dokumentů, které sice dohromady dají padesát minut, ale samy o sobě jsou tak krátké, že si od nich nelze slibovat víc než několik pochvalných vyjádření a záběry z natáčení a realizace triků. Šestidílný Svět Warcraftu ve filmu v pěti až sedmiminutových featurettech zběžně zmapuje vývoj herní sérii a Jonesovo rozhodnutí zanechat obě hlediska (Origin Story, 4:54 min.); vychválí herce a herečky, jak jen to jde (Svět talentu, 5:35 min.); poodhalí tvorbu několika trikových postav jako Gryfon či Golem (Svět VFX, 5:09 min.); prozradí, jak se kostýmy věrně držely hry, ale mají v sobě i určitou realističnost (Odívání světa, 6:16 min.); dá nahlédnout na "oživování" Orků v podobě prvních testů, animace vlasů ad. (Svět mo-capu, 6:50 min.) a podívá se na zásadní moment jedné bojové scény (Svět kaskadérských kousků, 5:07 min.).

Tuhle šestici doplňuje tříminutový showreel ILM, ve kterém sledujeme několik scén od prvních animací až k jejich výsledné podobě, sedm a půl minut dlouhé promo featurette Warcraft: Expozice v muzeu Madame Tussaud o tvorbě warcraftových figurín do slavného muzea a šest a půl minutový dokument o fandomu Fanoušci Warcraftu, ale fakticky hlavně o cosplayerech a cosplayerkách. Z padesáti minut dokumentárního materiálu člověk nabude dojmu, že na prvním místě jsou fanoušci a fanynky, ale jenom když platí. (7/10

Featurette World of Stunts k filmu Warcraft (2016)

ZÁVĚR: 
BD obal filmu Warcraft: První střet / Warcraft: První stretWarcraft: První střet již mají na Blu-ray či DVD doma hráči a hráčky, a tak pro ně následující (ne)doporučující řádky pozbývají smyslu. Ostatní si fantasy mohou pořídit, aby se přesvědčili, že podle videoherní předlohy (či spíše předloh) může vzniknout celkem zdařilý film. Blu-ray má obrazový a zvukový přepis, který je možné označit za demo materiál, a to zvlášť díky vtahujícímu 3D a spíše otupujícímu než orientaci v atrakčních scénách usnadňujícímu Dolby Atmos. U bonusů potěší, že k nim nechybí české titulky, ale přestože zabaví na bezmála dvě hodiny, jsou spíše zklamáním. Žádný opravdu informativní audiokomentář, pouze menší část z těch dobře čtyřiceti minut vystřižených scén a featuretty, které jsou spíše propagačního rázu (plus kvůli své délce ubíjející pohyblivý komiks).  

Featurette History of Creation k filmu Warcraft (2016)

NAŠE HODNOCENÍ FILMU:
7/10
VAŠE HODNOCENÍ FILMU:
Líbí se mi Nelíbí   Chci vidět Nechci vidět
100,0
NÁZORY

Vložit názor

Povinné položky jsou označeny hvězdičkou. E-mail je třeba pouze pokud budete chtít zasílat reakce a nebude zveřejněn.

Zasílat reakce e-mailem na vaši reakci, článek nebo nezasílat.

Antispam: * Napište první dvě písmena ze slova filmserver
Bez správné odpovědi na tuto otázku nebude názor přidán. Přihlášeným se tato otázka nezobrazuje.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Téma: Oscar 2021: jací jsou favorité?
Téma: Oscar 2021: jací jsou favorité? UPDATE: Letošní Awards Season je zcela odlišná od všech ostatních kvůli celosvětové pandemii koronaviru, která neblaze ovlivnila nejen svět filmu a Oscarů. Jací jsou letošní favorité, se snaží přiblížit následující přehled. čtěte zde
Vydáno: 23.11.2020 17:30 v sekci Články | Publicistika
0
Box office: 47. víkend
Box office: tržby se propadly na dno Americký žebříček tržeb zažil historické dno, když se tržby vedoucího snímku Slečna bestie propadly o hrozivých šestašedesát procent. čtěte zde
Vydáno: 23.11.2020 07:30 v sekci Komentáře | Box office
0
Smrtonosná zbraň od nejhorší po nejlepší
Téma: filmová série Smrtonosná zbraň seřazená od nejhorší po nejlepší Filmová série čtyř Smrtonosných zbraní je legendární. Režisérem všech čtyř dílů je Richard Donner. Hlavními představiteli ústřední dvojice byli Mel Gibson a Danny Glover. čtěte zde
Vydáno: 21.11.2020 12:00 v sekci Články | Publicistika
1
TV tipy: 20. 11. 2020 - 26. 11. 2020
TV tipy: Mistr hazardu Batman ztratil Stalina a volá netvora Ani blížící se poslední měsíc roku nepřiměl televize k zásadnějším změnám, tudíž se tak nelze těšit na žádné velké premiéry. Z těch menších ale rozhodně stojí za pozornost fantasy Volání netvora a satira Ztratili jsme... čtěte zde
Vydáno: 20.11.2020 07:30 v sekci Radar | TV tipy
1
Jak se točí nový Jurský svět v pandemických podmínkách?
Jak se točí nový Jurský svět v pandemických podmínkách? O krachujících firmách, lidech bez práce a tíživé situaci slýcháme dnes a denně ze všech stran. Pojďme se podívat na to, jak pandemie koronaviru ovlivnila natáčení připravovaných blockbusterů i menších nezávislých filmů. čtěte zde
Vydáno: 16.11.2020 12:30 v sekci Články | Publicistika
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- TV tipy: Fanaticky zamilovaný Lego Batman zažívá v roce 1984 svůj první střet (29.11.2019 07:30 v Radar | TV tipy)
- Téma: (ne)slavné filmové propadáky (14.09.2019 14:00 v Články | Publicistika)
- Recenze: Tomb Raider – do kina s gamepadem (15.03.2018 09:30 v Recenze | Premiéry)
- Mute: Sci-fi Duncana Jonese v traileru (31.01.2018 16:07 v Novinky | Trailery)
- Mute Duncana Jonese bude mít premiéru na Netflixu v únoru (20.01.2018 13:14 v Novinky | Zprávy)
- Za horizontem: Will Smith je vyvolený ve fantasy Bright od Netflixu (07.01.2018 18:00 v Recenze | Za horizontem)
- Review: 43. Letní filmová škola v Uherském Hradišti (20.08.2017 21:04 v Články | Publicistika)
- Recenze: Pasažéři jsou oddychová sci-fi bez velkých diváckých nároků (31.12.2016 11:00 v Recenze | Premiéry)
- Box Office: Rogue One ovládnul sváteční víkend (27.12.2016 07:35 v Komentáře | Box office)
- Které filmy se uchází o Oscara za vizuální efekty? (06.12.2016 18:53 v Novinky | Zprávy)
- Legendary si zajistilo práva na Dunu Franka Herberta (22.11.2016 17:00 v Novinky | Zprávy)
- Videoherní Assassin's Creed v druhém traileru (18.10.2016 15:40 v Novinky | Trailery)
- Druhý Warcraft se vůbec nemusí uvádět v amerických kinech (30.08.2016 20:25 v Novinky | Zprávy)
- Box Office: propadák Ben-Hur na Sebevražedný oddíl nestačil (22.08.2016 07:00 v Komentáře | Box office)
- TOP 20 ČR: kina překvapivě ovládla Sezn@mka (02.08.2016 07:00 v Komentáře | Top 20 ČR)

PREMIÉRA TÝDNE   41/2020

Chlast
8/10

Kritický portrét společnosti, v níž je všudypřítomný alkohol součástí národní kultury, a zároveň vyvážené drama o čtveřici středoškolských učitelů, kteří si v rámci vědeckého pokusu udržují konstantní hladinku půl promile.

AKTUÁLNĚ V KINECH

Kompletní seznam kinopremiér naleznete zde.

TV TIPY

VYCHÁZÍ NA BLU-RAY

Kompletní seznam vycházejících BD naleznete zde.

VYCHÁZÍ NA DVD

Kompletní seznam vycházejících DVD naleznete zde.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

NEJNAVŠTĚVOVANĚJŠÍ FILMY (poslední týden)

NEJNAVŠTĚVOVANĚJŠÍ OSOBY (poslední týden)

filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
filmserver.cz - o filmech víme vše
©2010-2020 IMEG s.r.o.
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1804-5529
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver