Sledujte filmserver.cz také na Facebooku!
Přihlásit Přihlásit přes Facebook | Registrovat
Blu-ray recenze: Captain America: Občanská válka

Blu-ray recenze: Captain America: Občanská válka

Vydáno: 28.09.2016 17:30 v sekci Recenze | Blu-ray - Marek Slovák a Martin Bubrín | foto: Marvel

Captain America: Občanská válkaRecenzoval/a Marek Slovák dne 28.09.2016 17:30. Hodnocení: 3
SDÍLET:     Sdílet na Facebook Sdílet na Twitter Odeslat mailem    
Robert Downey Jr., Chris Evans ve filmu Captain America: Občanská válka / Captain America: Obcanská válkaCaptain America: Občanská válka je třetí díl Captain America a s ohledem na počet postav ze samostatných sólovek v podstatě Avengers 2,5. Důležitější než to je, že začíná třetí fázi marvelovského universa. Přichází s dříve pouze slibovanými změnami, a to jak na úrovni vnějších - v rámci superhrdinských cross-overů a budoucích spin-offů - i vnitřních - v rámci marvelovského universa - norem.

Film první proměňuje razantním způsobem, protože proti sobě nestaví dva týmy superhrdinů/vigilantů, přičemž na straně jednoho by i díky více času mu věnovanému byla naše sympatie (viz libovolní X-Meni). Pozornost mají Captain America i Iron Man přibližně stejnou, co se týče minut věnovaných každému z představitelů rozdílného postoje. Není ani odhalen jeden superhrdina jakožto antagonista, který by z důvodu vyššího dobra páchal zlo a šel přes mrtvoly (viz Watchmen). Podstatný je skutečně střet v rovině osobní (Bucky/Winter Soldier jako bývalý kamarád s přeprogramovaným myšlením/teroristická hrozba a pozůstatek zaniklé organizace) i profesní (ne/podepsání Sokovijské smlouvy jakožto dohledu nad superhrdiny/samozvance). A navzdory částečné vmanipulovanosti do střetu titulní "občanská" válka nevede ke sjednocení (viz Batman v Superman: Úsvit spravedlnosti). 

Jeremy Renner, Elizabeth Olsen, Chris Evans, Sebastian Stan ve filmu Captain America: Občanská válka / Captain America: Obcanská válkaV porušování pravidel, které byly ustanoveny a následně dodržovány předchozími superhrdinskými počiny, zachází film ještě dál. Dovolí (následují spoilery, ale beztak jste to všichni viděli) nezvykle civilnímu antagonistovi Zemovi, aby zvítězil, když je jeho plán "rozděleni padnou" zdárně doveden do konce. Jsou nám představeni dva noví superhrdinové (Black Panther, Spider-Man), ovšem oproti zvyklostem u jednoho z nich přeskakuje origin story (Spider-Man), u druhého překvapí svým rozjímavým vyvrcholením (Black Panther).

Captain America: Občanská válka obměňuje i to, čeho se držely předchozí marvelovky. K podpisu smlouvy, která způsobí rozkol v týmu Avengerů (bývalých i současných), vede nejenom nepovedená akce ze začátku, ale i ty přechozí. Více než dříve se pracuje s navázáním na dřívější události a spoléhá se na diváckou obeznámenost s nimi ("cameo" Ant-Mana a generála Rosse, objevení se Hawkeye), která předtím byla potřeba jenom ve vztazích mezi několikadílnými sólovkami (trilogie Iron Man a Captain America, dvoudílný Thor) a týmovkami (oba Avengers). Vedle příčinně rozvíjených vypravěčských linií (Winter Soldier), motivů (vztah Cap-Bucky) a témat (nedůvěra k vládním institucím) z předchozích Capových částí se pracuje s tématy (vedlejší ztráty, pomsta) a narativy (obměna týmu, změna stran) z týmovek. Nově se k nim přidávají i témata (otázka veřejného dohledu nad akumulací moci), motivy (individualita jako součást týmu, výčitky za nepřímo zaviněné neštěstí druhých) a vypravěčské linie (Ultron) z dílů s Iron Manem. Občanská válka je víc než Avengers 2,5 spíš cross-overem dvou franšíz (Captain America a Iron Man) v jednom universu. 

Chadwick Boseman, Paul Bettany, Robert Downey Jr., Scarlett Johansson, Don Cheadle ve filmu Captain America: Občanská válka / Captain America: Obcanská válkaI vůči transmediálním střípkům universa poprvé zastává poněkud odlišný přístup. Zatímco relace Captain America (první dva díly) - Agenti S.H.I.E.L.D.u (první dvě série televizního pořadu) se týkala vzájemného ovlivňování vyprávění, nově se vztah film-epizody seriálu odpoutává od potřeb vyprávění a klade důraz na tematické paralely (rozkol kvůli ideologické otázce, vzájemná vzrůstající nedůvěra mezi členy apod.). A nejinak tomu je s prequelovými komiksy, kdy v tom k Občanské válce jde o konfrontaci dvou hledisek (Captaina, Iron Mana), jíž je podřízeno vše.  

Odhlédne-li se od otázky subverze vnitřních a vnějších norem, je zde ještě "problém" kvality filmu samotného. Captain America: Občanská válka je především výborně odvyprávěným, formálně promyšleným filmem. Zvládá přehledně a srozumitelně nastínit zázemí i motivace nemalého počtu postav, k nimž přidává další, což umožňuje vyprávění krom jiného i rytmizovat (půlhodinový "rozestup" mezi Black Pantherem a Spider-Manem). Ústřední konflikt efektivně rozděluje do pracovní i osobní sféry akce, čemuž uzpůsobuje i svou výstavbu. Body obratu na konci aktů směrují pozornost na (ne)podepsání Sokovijské smlouvy, zatímco dílčí body obratu v polovině aktů jsou zasvěceny konfliktu Bucky-Cap-Iron (Man)... a vše se ústrojně spojuje v závěru. 

Concept art filmu Captain America: Občanská válka / Captain America: Obcanská válkaV něm do sebe zapadne několik žánrových vzorců (superhrdinská dekonstrukce spojená s revenge-flickem a zastřešena politickým thrillerem), které jsou nápaditě kombinovány a které čerpají z toho uznávaného z historie kinematografie (politický thriller vychází z původního Mandžuského kandidáta a Telefonu). Funkčnost celku je dána i důsledností snímku jakožto formálního systému, který je postaven na opozicích. Nejenom názorových (Team Cap vs. Team Iron Man), ale i vypravěčských (střet mezi Capem a Iron Manem a následně jejich týmy, rozložení obratů v pracovní a osobní rovině, velkolepé akční scéně na letišti a komorní na konci ad.), stylistických (přechod od ruční kamery ke steadycamovým záběrům, protiklad prvního a druhého plánu například ve Starkově upravené vzpomínce atd.) a tematických (např. Pantherův proslov o smysluplnosti pomsty v kombinaci se závěrečným očekávaným soubojem tří). Pokud je z formálního hlediska Captain America: Občanská válka výborným filmem, pak s ohledem na práci s porušováním norem je výjimečným. (10/10)

Výňatek z dokumentu Společně zvítězíme, rozděleni padneme: Jak se natáčel Captain America: Občanská válka (2016) k filmu Captain America: Občanská válka (2016)


BLU-RAY:
BD obal filmu Captain America: Občanská válka / Captain America: Obcanská válkaCaptain America: Občanská válka vychází v několika edicích, které jsou vzhledem k přítomnosti pouze české dabingové a titulkové stopy (vedle původního znění, samozřejmě) určeny pouze pro náš trh. Kromě jednodiskové varianty v plastovém balení, kterou si lze zakoupit s návlekem podle preferencí (Iron Man/Captain America), si lze pořídit dvoudiskovou edici v amarayi i ve steelbooku. Druhý disk obsahuje pouze film v překvapivě povedeném, přestože až dodatečně přidávaném třetím rozměru - a scénu na letišti má v IMAX formátu. Steelbook je jeden z graficky nejpovedenějších, jaké jsou u nás dostupné, protože má na přední straně desturované symboly dvou ikon (Iron Mana a Captaina) a na zadní ikonický - komiksovou předlohu citující - výjev ze závěrečného střetu. Bohužel, jak je u disneyovek zvykem, namísto plnohodnotného sedmikanálového zvuku DTS-HD MA máme pouze DTS-HD HR, zato jsme aspoň nepřišli o žádné bonusové materiály. A jenom pro úplnost dodávám, že k zakoupení jsou i kolekce se všemi třemi díly Captain America, a to jak ve 2D (levnější varianta s jednodiskovkami), tak ve 3D (dražší varianta s dvoudiskovkami - 2D film a bonusy plus 3D disk). (MS)  

Výňatek z dokumentu Společně zvítězíme, rozděleni padneme: Jak se natáčel Captain America: Občanská válka (2016) k filmu Captain America: Občanská válka (2016)

OBRAZ A ZVUK: 
Elizabeth Olsen ve filmu Captain America: Občanská válka / Captain America: Obcanská válkaU marvelovek bývá zvykem nadávat na odbytou 3D postkonverzi a vychvalovat zvukovou stránku. U Captain America: Občanská válka je tomu právě naopak – zatímco 2D verze (po níž sáhne většina diváků) si drží všechny atributy předchozích komiksovek tandemu Disney/Marvel, nyní za ní o moc nezaostává ani 3D provedení, které v rámci možností domácího kina funguje skvěle. Vyniká zejména práce s hloubkou a jednotlivými plány akce, a to i v obyčejných dialogových scénách, kde je vždy jasně odděleno popředí a pozadí obrazu. Například hned úvodní scéna s vyslýcháním Zimního vojáka skvěle vyvolává iluzi hlubokého prostoru jak pomocí práce kamery (pomalá jízda), tak i rozestavěním prvků před kamerou.

3D se neztratí ani v akčních scénách, kterých je ve filmu několik, a jsou od sebe odlišné. Úvodní honička/bitka s Crossbonesem ještě jakoby upomínala na roztěkanou dokumentární kinetiku Návratu prvního Avenegra (avšak jsou v ní přítomny trojrozměrné atrakce jako například Falconův dron nebo Capův štít), nejlepší sekvence na lipském letišti představuje precizně choreografovanou akci, v níž se neztratí spousta protagonistů a divák si jejich boje může přehledně vychutnat. Oproti 2D verzi navíc obsahuje změnu formátu na 16:9, protože daná sekvence byla natočena na IMAX kamery. Jde o skvělý přídavek rozšiřující měřítko celé akční scény.

Co se týče nějakých „objektivních“ měřítek Blu-raye, nelze si na obrazový přepis nijak stěžovat. Film je možná méně nápaditý po stránce barev (akční scéna na „sterilním“ letišti nebo potemnělé finále v šeru), ale i tak opět udiví precizní drobnokresbou (kostýmy), plnými barvami (pleťovky) a i uspokojivou prací se stíny. Mírné zklamání však přichází u zvukové stopy, protože ta přichází na český trh oproti zahraniční značně omezená – místo DTS-HD MA se k nám dostal pouhý DTS-HD HR. Pocítit to je například při nevyrovnaném poměru hlasitosti, jako když třeba někdy jen stěží slyšíme dialogy, ale ve stejnou chvíli je přeruší příliš hlasitý výbuch. Celkově jde ale jen o drobnou vadu na kráse jinak perfektního Blu-raye. (BM: 8/10)


Výňatek z dokumentu Společně zvítězíme, rozděleni padneme: Jak se natáčel Captain America: Občanská válka (2016) k filmu Captain America: Občanská válka (2016)

BONUSY:
Tom Holland ve filmu Captain America: Občanská válka / Captain America: Obcanská válkaPokud jsem výše psal, že "jsme aspoň nepřišli o žádné bonusové materiály", neznamená to, že by jejich absence byla jakoukoliv ztrátou. Snad s výjimkou audiokomentáře dvojice režisérů (Anthony a Joe Russovi) a scenáristů (Christophera Mrkuse a Stephena McFeelyho), o kterém jako jediném obal kdo ví proč "mlčí". Čtveřice tvůrců zajímavým způsobem zdůvodňuje své filmařské volby, které se v prvé řadě týkají vyprávění a postav v něm, ale dostanou se i k přejímání komiksových postupů ve filmovém médiu a k narušování konvencí ohledně výstavby uměleckých děl. Méně mluví o rozhodnutí ohledně stylu, o svých inspiracích apod., a tak je jejich mluvené slovo méně informativní než v případě Návratu prvního Avengera, ale i tak by si ho měl/a poslechnout každý/každá, kdo umí anglicky. Audiokomentář jako jediný neobsahuje české titulky, nemá dokonce ani ty anglické, které by napomáhaly rozlišit, kdo zrovna mluví.

Jako hlavní je přitom prezentován dvoudílný film o filmu Společně zvítězíme, rozděleni padneme: Jak se natáčel Captain America: Občanská válka, který má dohromady kolem 45 minut. V první části je řeč o komiksové předloze a odklonu od ní, režisérech a jejich přístupu k látce, postavách a rozpracování vztahů mezi nimi, natáčení některých scén (dálniční naháněná, bitka na schodech), o staronových postavách (Ant-Manovi a generálu Rossovi); v druhé části se rozeberou stěžejní akční scény (střet na letišti, závěrečný fight), noví superhrdinové (Spider-Man, Black Panter) a jejich představitelé (Tom Holland, Chadwick Boseman), funkce záporáka, zvrat a jeho předpřipravenost v předchozích snímcích a další. Pokud to z předchozí věty nevyplynulo, je toho na tak krátkou dobu spousta, nic není probráno do hloubky a převažují naučená pochvalná vyjádření (Russoových, Downeyho i Evanse). Přesto zaměření na postavy umožňuje sjednotit tlachy, jejichž sledování a poslech je ztrátou času. 

Chadwick Boseman ve filmu Captain America: Občanská válka / Captain America: Obcanská válka
Postavami se zabývá i zbylá trojice čtyřminutových featurettů. Jeden věnovaný Captainu America, druhý Iron Manovi, oba sloužící jako připomenutí pro zapomnětlivé a snažící se z úst povolaných přidat psychologickou hloubku tam, kde není. Třetí je neskrývaným promem na Doctor Strange, ve kterém kromě upoutávky samotné něco řeknou i tvůrci (Feige, Derrickson) i herci (Benedict Cumberbatch, Chiwetel Eijofor, Tilda Swinton, Mads Mikkelsen) a uvidíme i záběry z natáčení a obrázkové návrhy. Nejde se ale za shrnutí výchozího bodu zápletky, diferenciace oproti ostatním marvelovkám (vícedimenzionální, poznávání další části vesmíru) a oslavných povídaček.  

Zbytek tvoří ani ne tříminutové přežblepty, pod čímž si představte celkem zábavné nepovedené záběry z natáčení, a necelých osm minut vystřižených a prodloužených scén, z nichž nejvíc prostoru a jako jediná si pozornost zaslouží ta prodloužená z pohřbu jisté vedlejší postavy. I v těchto případech jde o "character bits", protože u Marvelu jsou superhrdinové na prvním místě. Aspoň se o tom snaží přesvědčit těch zhruba 70 minut videobonusů (a dvě a půl hodiny audiobonusů). Veškeré kritice navzdory je ale výbava Captain America: Občanská válka z marvelovek tou nejlepší přinejmenším od druhého Thora. (5/10)    

Výňatek z dokumentu Společně zvítězíme, rozděleni padneme: Jak se natáčel Captain America: Občanská válka (2016) k filmu Captain America: Občanská válka (2016)

ZÁVĚR: 
Logo filmu Captain America: Občanská válka / Captain America: Obcanská válkaCaptain America: Občanská válka je jedním z nejlepších letošních blockbusterů a jednou z nejlepších marvelovek, což platí i o Návratu prvního Avengera. Pokud nevlastníte ani jeden z dílů "capovské" trilogie, dejte přednost soubornému balení (ve 2D, 3D je převážně zbytečné). Pokud si potrpíte na sběratelské edice a předchozí díly již vlastníte, jděte do steelbooku, který je svým provedením (kombinujícím embosovaný i lesklý povrch) jedním z nejzdařilejších. Nejlíp ale uděláte, pokud si buď počkáte na kolekci s třetí fází a bonusy navíc, nebo kvůli ošizenému zvuku objednáte ze zahraničí. 

VAŠE HODNOCENÍ FILMU:
Líbí se mi Nelíbí   Chci vidět Nechci vidět
100,0
NÁZORY

Vložit názor

Povinné položky jsou označeny hvězdičkou. E-mail je třeba pouze pokud budete chtít zasílat reakce a nebude zveřejněn.

Zasílat reakce e-mailem na vaši reakci, článek nebo nezasílat.

Antispam: * Napište první dvě písmena ze slova filmserver
Bez správné odpovědi na tuto otázku nebude názor přidán. Přihlášeným se tato otázka nezobrazuje.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Sci-fi 90. léta
Téma: nejslavnější sci-fi filmy 90. let V pokračování našeho seriálu o žánrech se zaměříme na sci-fi. Ve čtvrtém díle budou obsaženy přelomové snímky tohoto žánru z období devadesátých let 20. století. čtěte zde
Vydáno: 11.07.2020 12:30 v sekci Články | Publicistika
0
Než skončí léto 6/10
Recenze: Drama Než skončí léto je sebevědomým festivalovým debutem Zahajovací film festivalové přehlídky Tady Vary vstupuje i do běžné distribuce. Jde o debut talentované australské režisérky, natočený podle divadelní hry, která vypráví o šestnáctileté dívce s rakovinou a o její podivné první... čtěte zde
Vydáno: 10.07.2020 13:00 v sekci Recenze | Premiéry
0
TV tipy: 10. 7. 2020 - 16. 7. 2020
TV tipy: Pan Tau způsobil v pozdním létě poplach v oblacích Aktuální televizní nabídka odpovídá letním měsícům, v nichž přednost dostávají hlavně reprízy a poněkud slabší žánrovky. Výjimkou jsou ovšem dvě lákavé premiéry v podobě Rogue One: Star Wars Story a The Florida Project.... čtěte zde
Vydáno: 10.07.2020 07:30 v sekci Radar | TV tipy
0
Bluray recenze: Richard Jewell 7/10
Bluray recenze: Richard Jewell je vzpomínán jako hrdina a oběť ve filmu i v bonusech Film Richard Jewell vychází na DVD a Blu-Ray. Kromě filmu samotného na disku naleznete i dvojici bonusů, věnovanou vzniku a natáčení snímku a skutečnému příběhu Richarda Jewella. A také polský simultánní dabing... čtěte zde
Vydáno: 08.07.2020 12:00 v sekci Recenze | Blu-ray
0
Kinopremiéry: 28. týden
Kinopremiéry: Meky čeká, než skončí léto, aby mohl jít krást koně Festival se v Karlových Varech letos nekoná, zájemcům ho tak nahrazuje minipřehlídka Tady Vary. A hned dva počiny, které v ní jsou k vidění, drama Než skončí léto a dokument Meky, vstoupí tento týden i do širší distribuce.... čtěte zde
Vydáno: 08.07.2020 07:30 v sekci Radar | Kinopremiéry
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Vyproštění je největším filmovým hitem dneška (04.05.2020 11:36 v Novinky | Zprávy)
- Top 10: komerčně nejúspěšnější filmy 2010-2019 (15.02.2020 11:30 v Články | Publicistika)
- Scarlett Johansson je Black Widow v novém traileru (14.01.2020 11:30 v Novinky | Trailery)
- Recenze: Spider-Man: Daleko od domova – vyhláškovaný epilog k Avengers (03.07.2019 11:00 v Recenze | Premiéry)
- Recenze: Captain Marvel – první a nejmocnější ústřední hrdinka MCU? (06.03.2019 10:30 v Recenze | Premiéry)
- Tom Holland a Chris Evans znovu spolu v hororu The Devil All the Time (17.01.2019 08:27 v Novinky | Zprávy)
- Recenze: Ant-Man a Wasp – ještě menší a zábavnější, avšak zaměnitelný (29.06.2018 09:45 v Recenze | Premiéry)
- Recenze: Avengers: Infinity War – epický začátek vyvrcholení marvelovské ságy (25.04.2018 14:57 v Recenze | Premiéry)
- Recenze: Black Panther – poctivá a neotřelá marvelovka (14.02.2018 09:00 v Recenze | Premiéry)
- Téma: Nejočekávanější filmy roku 2018, část 1. (14.01.2018 10:02 v Články | Publicistika)
- Marvelovský Black Panther se představuje v novém traileru (16.10.2017 17:07 v Novinky | Trailery)
- James Cameron začal natáčet sequely sci-fi Avatar (27.09.2017 06:51 v Novinky | Zprávy)
- Recenze: Spider-Man: Homecoming – odlehčený návrat pavoučího kluka… ehm, muže (30.06.2017 15:00 v Recenze | Premiéry)
- První trailer: marvelovský Black Panther (10.06.2017 15:42 v Novinky | Trailery)
- Spider-Man: Homecoming má nový trailer (24.05.2017 11:20 v Novinky | Trailery)
- Recenze: Strážci Galaxie Vol. 2 – podruhé a ještě ujetěji (03.05.2017 09:43 v Recenze | Premiéry)
- Blu-ray recenze: Doctor Strange aneb marvelovská norma (29.04.2017 10:00 v Recenze | Blu-ray)
- Spider-Man: Homecoming v novém traileru (28.03.2017 15:16 v Novinky | Trailery)
- Joe Carnahan a Frank Grillo udělají nový Zátah (16.02.2017 16:10 v Novinky | Zprávy)
- "Rogue One" je komerčně nejúspěšnějším filmem roku 2016 (15.01.2017 09:00 v Novinky | Zprávy)

PREMIÉRA TÝDNE   27/2020

Než skončí léto
6/10

Zahajovací film festivalové přehlídky Tady Vary vstupuje i do běžné distribuce. Jde o debut talentované australské režisérky, natočený podle divadelní hry, která vypráví o šestnáctileté dívce s rakovinou a o její podivné první lásce.

AKTUÁLNĚ V KINECH

Kompletní seznam kinopremiér naleznete zde.

TV TIPY

VYCHÁZÍ NA BLU-RAY

Kompletní seznam vycházejících BD naleznete zde.

VYCHÁZÍ NA DVD

Kompletní seznam vycházejících DVD naleznete zde.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

NEJNAVŠTĚVOVANĚJŠÍ FILMY (poslední týden)

NEJNAVŠTĚVOVANĚJŠÍ OSOBY (poslední týden)

filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
filmserver.cz - o filmech víme vše
©2010-2020 IMEG s.r.o.
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1804-5529
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver