Sledujte filmserver.cz také na Facebooku!
Přihlásit Přihlásit přes Facebook | Registrovat
Blu-ray recenze: Osm hrozných

Blu-ray recenze: Osm hrozných

Vydáno: 26.06.2016 12:00 v sekci Recenze | Blu-ray - Marek Slovák a Martin Bubrín | foto: facebook tvůrce

(Diskutabilně) nejlepší tarantinovka vychází na (neoddiskutovatelně) nejhůře po bonusové stránce vybaveném DVD/BD s Tarantinovým filmem. Výborný zvuk a zejména obraz zklamání napravuje. Více v recenzi.

Osm hroznýchRecenzoval/a Marek Slovák dne 26.06.2016 12:00. (Diskutabilně) nejlepší tarantinovka vychází na (neoddiskutovatelně) nejhůře po bonusové stránce vybaveném DVD/BD s Tarantinovým filmem. Výborný zvuk a zejména obraz zklamání napravuje. Více v recenzi. Hodnocení: 3.5
SDÍLET:     Sdílet na Facebook Sdílet na Twitter Odeslat mailem    
Jennifer Jason Leigh ve filmu Osm hrozných / The Hateful EightK poslední tarantinovce jste si na FilmServeru mohli z mé klávesnice přečíst obsáhlou kritiku, kterou ani po opakovaných zhlédnutích nemám potřebu měnit. Nebudu, jak je v jistých kruzích zvykem, citovat sám sebe, ale dovolím si krátký doplněk. Z reakcí laické i odborné obce na volnou trilogii revidující skutečnou i kinematografickou minulost (Hanebný pancharti, Nespoutaný Django, Osm hrozných) si dovoluji vyvodit dva závěry: 1.) Poslední trojice snímků tehdejšího "šílence z videopůjčovny" si nejspíš pro svou epičnost a významovou ambicióznost získala uznání od těch, kdož příliš neholdoval kolážovitější, vypravěčsky roztříštěnější a se znalostí inspiračních zdrojů počítající předchozí tvorbě Quentina Tarantina. 2.) Vedle rekrutování nových příznivců a příznivkyň se začaly ozývat odmítavé hlasy z řad stálých přívrženců a přívrženkyň.

Nehodlám se blíže věnovat prvnímu bodu, protože důvody pro získání nových fanoušků a fanynek jsou v něm přímo obsaženy. Namísto toho si dovolím zauvažovat nad druhým bodem. Hlavním důvodem pro onen odliv dle mého spočívá v rozporu mezi veřejným obrazem tvůrce spojovaného s jeho snímky (obojí má být "cool": okázalé, hravé, nezatížené společenskými a kulturními komentáři) a tomu neodpovídající podobou oněch posledních děl.  

Michael Madsen ve filmu Osm hrozných / The Hateful EightTrojice Hanebný pancharti, Nespoutaný Django a Osm hrozných má taktéž epizodické vyprávění rozdělené do kapitol, ale děj se až na různě rozsáhlé vzpomínkové pasáže odvíjí lineárně. Na rozdíl od Pulp Fiction - Historek z podsvětí, Jackie Brown či dvoudílného Kill Bill nestaví na odiv svou organizaci vyprávění (hru s časovým pořádkem prezentovaných událostí a střídáním perspektiv), nepoutá pozornost ke "švům" v samotném narativu (elipsy v Gaunerech, změna ústředních postav v Grindhouse: Auto zabiják).  

S tím souvisí i představa, že tarantinovky jsou zábavné, protože obsahují hlášky a překvapují výbuchy násilí. Opomíjí se však funkce těchto prostředků. Jednotlivé monology/dialogy rytmizují vyprávění a (ne)poskytují potřebné informace. Především však mají slovní výmluvy samotné vyprávění zpomalovat, oddalovat očekávaný a požadovaný klimax (často právě ono násilí) scén, větších bloků či celého příběhu. Osm hrozných v míře retardace narativu překročilo pro některé únosnou mez, protože i když je vše řečené zužitkováno, ono čekání trvá dlouho (první výstřel padne krátce po hodině a půl) a je vyplněno zdánlivě nepodstatným povídáním "o politice".

Samuel L. Jackson ve filmu Osm hrozných / The Hateful EightPrávě ono "o politice" může být onou velkou černou mambou, která v některých divácích a divačkách vyvolává onen dávivý reflex, protože není schopný/schopná pojmout něco vážného v něčem předpokládaně zábavném. Tarantino se uvedl na scénu kultovním dialogem o významu písně Like a Virgin v Gaunerech, v popkulturních referencích pokračoval až do Grindhouse: Auto zabiják, protože se jeho postavy k filmům, hudbě ad. produktům vztahovaly a definovaly na základě nich. V Hanebných panchartech a Nespoutaném Djangovi se situace obrátila, když nejenom populární kultura, ale i mýty a legendy byly použity ke komentování ne zas tak dávné historie... a v Osmi hrozných historie (Lincolnův dopis, válka za nezávislost) reflektuje současné napětí ve společnosti.

Možná je na čase přestat vnímat Quentina Tarantina jako šílence z videopůjčovny, potažmo cool znalce obskurních kinematografických produkčních cyklů a děl do nich náležících, ale jako aktivistu. Aktivistu účastnícího se protestů proti policejnímu násilí na Afroameričanech, na což část policejních sborů ve Spojených státech reaguje ignorováním Osmi hrozných v kinech. Poupravení si náhledu a s ním spojeným očekáváním může u některých pochybovačů a pochybovaček vést k přehodnocení závěru volné trilogie nikoliv jako nezábavné manýry, nýbrž jako odvážného vykročení směrem k větší angažovanosti (na rovině významů)... a znepokojivé ambivalenci (na rovině vyprávění). (MS: 10/10)

Spot k filmu Osm hrozných (2015)

BLU-RAY:
BD obal filmu Osm hrozných / The Hateful EightOsm hrozných u nás vychází ve dvou dostupných edicích, které se liší pouze obalem, nikoliv obsahem. První - levnější - je v klasickém amarayi (plast), který je ale stylově v bílém. Druhá - dražší, limitovaná - má podobu mediabooku, ve kterém je navíc na necelé dvě desítky fotografií (vycházející z plakátů postav a fotosek). Obě mají pouze kinoverzi, protože roadshow varianta s předehrou, přestávkou a prodlouženými sekvencemi na žádném nosiči oficiálně nevyšla, přestože ji některé e-shopy chybně avizují. Sběratelé toužící po jiném balení či více bonusech se musí ohlédnout po světě, například jeden z řetězců ve Spojených státech amerických nabízí variantu ve steelbooku, druhý zase bonusový DVD disk s cca půlhodinovým filmem o filmu. Nejlákavější - a také nejdražší - je francouzská edice, která slibuje celý scénář, tarantinovskou knihu, soundtrack na vinylu a 70mm políčko.
 
To tuzemský Blu-ray vzniklý v lokálním authoringu měl při svém prvotním uvedením na trh "navíc" pouze zpožďující se titulky ve třetí patnáctiminutové kapitole. Zpoždění nikterak zásadní (několik sekund), ale i tak je dobrou zprávou, že se Magic Box jakožto distributor rozhodl vydat opravenou várku a "vadný" disk zdarma vyměnit za opravený (se správně načasovanými, s obrazem a zvukem sesynchronizovanými titulky). Při vzpomínce na výpravné provedení Kill Bill na DVD (dvoudisk s exkluzivními bonusy pro ČR/SR) a s několika BD edicemi Nespoutaného Djanga (s prequelovým komiksem, se soundtrackem...) zamrzí, že Osmi hrozným se nedostalo takové péče.

OBRAZ A ZVUK:
Fotografie z filmu Osm hrozných / The Hateful EightQuentin Tarantino natočil svůj western na 70mm film, což je materiál naposledy použitý u snímku Paula Thomase Andersona Mistr a sci-fi Christophera Nolana Interstellar. Rozdílem oproti zmíněným filmům je však tzv. roadshow verze, která se přibližuje, nebo vlastně lépe zdatně imituje, projekční podmínky westernových snímků, na něž Osm hrozných odkazuje. Extrémně širokoúhlý obraz, který s sebou nese spoustu obrazových informací, však mohli diváci vidět jen v limitovaných kinech v Americe, evropští diváci si zase mohli na určenou dobu zajet do Vídně, případně na 70mm festival Krrrr!, kde byla Tarantinova novinka uvedena ve své delší verzi, tj. s patnáctiminutovou přestávkou uprostřed, která plní formu klasického hudebního intermezza. Takto byste měli film vidět, ve své celistvosti a v širokoúhlém provedení, v němž mezi sebou interaguje hned několik plánů obrazu (skoro jako na divadelním jevišti), ale bohužel jej neuvidíte.

Takový zážitek Blu-ray logicky zprostředkovat nemůže, ač jde dozajista o jeden z nejlepších přepisů roku, který může zdatně konkurovat jak syrovým thrillerům jako REVENANT: Zmrtvýchvstání nebo Sicario: Nájemný vrah, tak i blockbusterům jako Star Wars: Síla se probouzí nebo Marťan. Při sledování Osmi hrozných je výhodou co největší projekční plocha, jelikož se obraz v netradičním formátu 2,76:1 zplošťuje do podlouhlé „nudle“, v níž mají tendenci zanikat některé jemné detaily v pozadí či zadních plánech (při sledování na notebooku či monitoru počítače se obávám, že bude imerze ještě o to menší).

Fotografie z filmu Osm hrozných / The Hateful EightKromě toho se však obrazovému přepisu nedá vytknout téměř nic – na Oscara nominovaný kameraman Robert Richardson díky natáčení na analog zprostředkovává vskutku filmový zážitek, ať už jde o velkolepé zasněžené celky či komplexně zachycený prostor galanterie, který je rozdělen do několika zdánlivě izolovaných sektorů dle hlavních antagonistů. Filmové zrno je dominantní hlavně v interiérech, a to zejména při nočních scénách, kde převládá jen lehké světlo v podobě svíček, případně krb. Mizanscéna je bohatá na detaily v zadních plánech, které dokreslují živoucí a pulzující prostředí, vyvolávající uvěřitelnou atmosféru – sníh za okny a dveřmi, neustála hra se stíny a světlem, navíc strhující kontrasty, jak v rámci interiéru, tak ve srovnání s chladnými exteriéry.

Spolu s vybroušenými dialogy je sledování skutečně vtahujícím zážitkem, do něhož navíc vstupují šokující atrakce v podobě gore scén, jež díky své praktičnosti působí uvěřitelně, i když záměrně přehnaně. A zvuk? Pokud pomineme geniální soundtrack Ennia Morriconeho, který zdatně navozuje paranoidní atmosféru jako z nejlepších adaptací Agathy Christie (nebo osmdesátkové Věci), jsou zvukové efekty další důležitou složkou, která vytváří ještě více uvěřitelnou a vtahující atmosféru. Ruchy jako neustále pulzující vichřice za okny, vrzající vrata, detaily v pozadí, či srozumitelnost dialogů jsou zkrátka na prvotřídní úrovni. Výhrou je v tomto případě dobré domácí kino, které dokáže zprostředkovat prostor Minniiny galanterie jakožto pulsujícího organismu, ve kterém platí jasné zvukové zákonitosti. (BM: 10/10)


Featurette 70milimetrový skvost k filmu Osm hrozných (2015)

BONUSY:
Fotografie z natáčení filmu Osm hrozných / The Hateful EightZatímco po stránce obrazového a zvukového přepisu je možné řadit Osm hrozných k jedněm z nejlepších tarantinovek na BD, ne-li rovnou nejlepší, po bonusové stránce patří jednoznačně k nejhorším. Pouhé dva alespoň česky otitulkované bonusy (70milimetrový skvost a V zákulisí Osmi hrozných) dají dohromady necelých dvanáct a půl minuty. A co hůř, byly k vidění už před premiérou v rámci propagace. Zajímavější, než "co" říkají, je způsob, jakým jeden featurette zdánlivě zaměřený na techniku a druhý na herecké představitele "to" prezentují.

Může se zdát, že v 70milimetrovém skvostu je určující technologie, ale primární je osoba Quentina Tarantina. Je to on, kdo se rozhodl film natočit v tomto formátu. Je to on, kdo často spolupracuje s kameramanem Robertem Richardsonem, který chtěl použít panavisioňácké čočky, protože přesně ty by se Tarantinovi mohly zamlouvat. Je to on, kdo je znalý filmové historie, a tak mu nestačil pouze daný formát, ale chtěl to spojit se způsobem uvádění příznačný pro sedmdesátky v 50. a 60. letech. A je to on, kdo do svých filmů od Pulp Fiction dál obsazuje Samuela L. Jacksona, který je "moderátorem" promo featurettu. Podobně ve featurettu V zákulisí Osmi hrozných se může zdát, že prim hrají (ehm) herci, ale o nich se mluví buď ve vztahu k jejich časté spolupráci s Tarantinem (Samuel L. Jackson, Tim Roth, Kurt Russell, Michael Madsen), nebo s ohledem na to, že ztvárňují postavy napsané tak dobře Tarantinem. (MS: 2/10)

Featurette V zákulisí Osmi hrozných k filmu Osm hrozných (2015)

ZÁVĚR: 
Kurt Russell, Samuel L. Jackson, Jennifer Jason Leigh ve filmu Osm hrozných / The Hateful EightRoad show verze (zatím?) nebyla oficiálně ohlášena. S ohledem na to, že se dlouho slibované The Whole Bloody Affair u Kill Bill pravděpodobně nedočkáme nikdy a že double-feature verze Grindhouse je dostupná pouze v zahraničí, s českou edicí "roadshowácké" prodloužené varianty nelze dost dobře počítat. Disk má referenční obraz, který patří k letošním nejlepším přepisům, a především výborný film, který patří k tomu nejlepšímu, co Tarantino kdy napsal a zrežíroval. (MS

NAŠE HODNOCENÍ FILMU:
7/10
VAŠE HODNOCENÍ FILMU:
Líbí se mi Nelíbí   Chci vidět Nechci vidět
0,0
NÁZORY

Vložit názor

Povinné položky jsou označeny hvězdičkou. E-mail je třeba pouze pokud budete chtít zasílat reakce a nebude zveřejněn.

Zasílat reakce e-mailem na vaši reakci, článek nebo nezasílat.

Antispam: * Napište první dvě písmena ze slova filmserver
Bez správné odpovědi na tuto otázku nebude názor přidán. Přihlášeným se tato otázka nezobrazuje.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Kinopremiéry: 43. týden
Kinopremiéry: Paralelní matky milují paroží svého robota a podstupují kurz manželské touhy Na konci října obohatí kina šest novinek, mezi nimiž jednoznačný hit chybí. Dušičkovou tradici hororů udrží tajemné Paroží, děti pak budou rodiče lákat hlavně na druhý díl animované Addamsovy rodiny. čtěte zde
Vydáno: 27.10.2021 07:30 v sekci Radar | Kinopremiéry
0
Top 20 ČR: 42. týden
Top 20 ČR: Duna brala prvenství O právě uplynulém víkendu se v českých kinech chodilo nejvíce na sci-fi Duna, které přitáhlo do kin 74 tisíc diváků a bylo jednoznačně nejúspěšnější novinkou minulého týdne. čtěte zde
Vydáno: 26.10.2021 07:30 v sekci Komentáře | Top 20 ČR
0
Box office: 42. víkend
Box office: Duna byla první Sci-fi epos Duna bral prvenství amerického žebříčku tržeb. Jde o nejlepší výsledek režiséra Denise Villeneuva (Blade Runner 2049). čtěte zde
Vydáno: 25.10.2021 07:30 v sekci Komentáře | Box office
0
Recenze: Duna 10/10
Recenze: Vizuálně strhující Duna rozvážně otevírá nové světy a potvrzuje status filmu roku Dobrodružná sci-fi Duna byla stejně jako spousta dalších filmů několikrát odložena, ale v tomto případě platí otřepané pravidlo, že čekat se vyplácí. Pokud byste si měli vybrat jeden jediný film, na který jít letos do kina,... čtěte zde
Vydáno: 23.10.2021 12:00 v sekci Recenze | Premiéry
0
Seriál Arcane chystá velkolepou premiéru
Seriál Arcane chystá velkolepou premiéru, sledovat ji může každý streamer Seriál Arcane ze světa populární hry League of Legends brzy dorazí na Netflix. Už 7. listopadu se fanoušci dočkají uvedení prvních dílů. Diváci jej budou moci sledovat nejenom na Netflixu, ale velkolepá premiéra se uskuteční také... čtěte zde
Vydáno: 22.10.2021 12:30 v sekci Novinky | Zprávy
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Zemřel Sonny Chiba (19.08.2021 18:47 v Novinky | Zprávy)
- Dafoe a Waltz budou Dead for a Dollar (22.06.2021 12:00 v Novinky | Zprávy)
- Portrét: Bruce Willis - cesta do filmového zatracení (13.03.2021 13:30 v Články | Publicistika)
- TV tipy: Než rychle a zběsile přišla bouře nastala nejtemnější hodina (26.02.2021 07:30 v Radar | TV tipy)
- Guy Ritchie se vydá do války (23.02.2021 14:48 v Novinky | Zprávy)
- Top 10: kameramani s nejvíce Oscary (13.02.2021 10:00 v Články | Publicistika)
- Top 10: scenáristé s nejvíce Oscary (06.02.2021 09:30 v Články | Publicistika)
- Bluray recenze: Sci-fi thriller Tenet doprovází hodinu a čtvrt dlouhý film o filmu (08.01.2021 12:30 v Recenze | Blu-ray)
- R.I.P.: Hvězdy, které nás v roce 2020 opustily (22.12.2020 13:46 v Novinky | Zprávy)
- Téma: Top 10 herci, kteří byli nominováni, ale Oscara nezískali (03.10.2020 18:00 v Články | Publicistika)
- PTA obsadil hlavní role nového filmu (03.09.2020 07:00 v Novinky | Zprávy)
- Téma: Nejslavnější sci-fi filmy let 2010 - 2019 (15.08.2020 12:00 v Články | Publicistika)
- Odešla ikona filmové hudby (06.07.2020 10:08 v Novinky | Zprávy)
- Top 10: nejslavnější akční filmy let 2000 - 2009 (30.05.2020 12:00 v Články | Publicistika)
- Quentin Tarantino označil za nejlepší film uplynulé dekády Sociální síť (29.05.2020 11:48 v Novinky | Zprávy)
- Top 20 ČR: druhý víkend autokin ovládl Tarantino (12.05.2020 07:30 v Komentáře | Top 20 ČR)
- Zemřel herec Allen Garfield (08.04.2020 08:56 v Novinky | Zprávy)
- Harvey Weinstein stráví 23 let ve vězení (11.03.2020 19:43 v Novinky | Zprávy)

PREMIÉRA TÝDNE   42/2021

Duna
10/10

Dobrodružná sci-fi Duna byla stejně jako spousta dalších filmů několikrát odložena, ale v tomto případě platí otřepané pravidlo, že čekat se vyplácí. Pokud byste si měli vybrat jeden jediný film, na který jít letos do kina, určitě by to měla být právě Duna.

AKTUÁLNĚ V KINECH

Kompletní seznam kinopremiér naleznete zde.

TV TIPY

VYCHÁZÍ NA BLU-RAY

Kompletní seznam vycházejících BD naleznete zde.

VYCHÁZÍ NA DVD

Kompletní seznam vycházejících DVD naleznete zde.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

NEJNAVŠTĚVOVANĚJŠÍ FILMY (poslední týden)

NEJNAVŠTĚVOVANĚJŠÍ OSOBY (poslední týden)

filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
filmserver.cz - o filmech víme vše
©2010-2021 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1804-5529
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver
Zavřít reklamu