Sledujte filmserver.cz také na Facebooku!
Přihlásit Přihlásit přes Facebook | Registrovat
Blu-ray recenze: Muž na laně

Blu-ray recenze: Muž na laně

Vydáno: 20.03.2016 09:26 v sekci Recenze | Blu-ray - Marek Slovák a Martin Bubrín

Je Muž na laně pouze atrakcí, která staví na závěrečném přechodu, nebo velmi dobře odvyprávěným filmem? Je lepší zhlédnout 2D verzi, nebo dát přednost 3D? Proč bonusy zklamou? Dozvíte se v Blu-ray recenzi.

Muž na laněRecenzoval/a Marek Slovák dne 20.03.2016 09:26. Je Muž na laně pouze atrakcí, která staví na závěrečném přechodu, nebo velmi dobře odvyprávěným filmem? Je lepší zhlédnout 2D verzi, nebo dát přednost 3D? Proč bonusy zklamou? Dozvíte se v Blu-ray recenzi. Hodnocení: 3.5
SDÍLET:     Sdílet na Facebook Sdílet na Twitter Odeslat mailem    
Joseph Gordon-Levitt ve filmu Muž na laně / The WalkMan on Wire (v české kinodistribuci jako Muž na laně, 2008) režiséra Jamese Marse je Oscarem oceněný dokument o Philippu Petitovi, který se za pomocí svých přátel 7. srpna 1974 prošel na visutém laně mezi ne zcela dostavěnými věžemi Světového obchodního centra. The Walk (v české kinodistribuci nešťastně jako Muž na laně, 2015) režiséra Roberta Zemeckise je filmem pojednávajícím o tomtéž "uměleckém zločinu století".

Následující řádky nebudou srovnáním obou děl, jelikož ta se objevovala v (nejenom) několika tuzemských kritikách při uvedení druhého jmenovaného snímku do kina a na "modré" nosiče. Všechny reflexe přitom docházely k banálnímu poznatku, že fikční dramatizace skutečné události je i díky použité technologii působivější v aktu věnovaném samotnému přechodu po laně, než je tomu u non-fikčního protějšku. Samotné vykonání "zločinu století" v textech bylo pojímáno jako ústřední atrakce, kterou umocňuje práce s hloubkou ostrosti a stereoskopií. Zapomínalo se na to, že samotný přechod, rozprostřený do skoro celého jednoho aktu, nebyl atrakcí narušující či dokonce zastavující samotné vyprávění. Byl naopak součástí narativu a působivosti nabýval mimo jiné díky tomu, že během něj byly zužitkovány dříve představené motivy navázané na ústřední postavu (poraněná noha, povětrnostní vlivy, poslední kroky ad.) a ustoupily sebeuvědomělé promluvy do kamery vytrhávající z ponoření se do fikce. The Walk se přizpůsobením triků a technologií (IMAX, 3D) potřebám vyprávění vyhýbá nedostatkům motion capture animovaných děl Roberta Zemeckise (Polární expres, Beowulf, Vánoční koleda), z nichž vystupovaly jednotlivé atrakce (muzikálové číslo, souboje, průlety místem). 

Joseph Gordon-Levitt ve filmu Muž na laně / The WalkNapětí nevychází z toho, jestli hrdina dosáhne svého cíle v podobě nezákonného akrobatického kousku, protože jeho základem je přinejmenším díky onomu dokumentu známá událost. Chvíle vzruchu zajišťuje uplatňování žánrových vývojových vzorců heist filmu (sestavování týmů, realizace plánu s řadou nepředpokládaných komplikací), které jsou ozvláštněny tím, že nikdo nic nekrade, "pouze" se někam vkrádá.

Ústřední otázkou sjednocující celé vyprávění není "jestli", nýbrž "jak". Samotný proces kladení si otázek je navíc zpřítomňován protagonistou vyprávějícím/prezentujícím svou verzi ze Sochy Svobody, přičemž jeho subjektivní hledisko odpovídá použitým stylistickým postupům, včetně francouzské černobílé pasáže, zdůrazňování některých rekvizit jejich umístěním v záběru a zvolené hudbě. V epilogu se sice "jak" promění na "proč", ale to už je velmi krátká chvíle na to, aby se z The Walk stala banálními významy zatěžkaná podívaná, jako se to přihodilo jiným ambiciózním hraným zemeckisovkám (Kontakt, Let). Naopak má svým vyprávěním, odvíjejícím se ve dvou časových rovinách, přesto s jasným směřováním, nejblíže k trilogii Návrat do budoucnosti a Forrestu Gumpovi. (MS: 9/10

IMAX upoutávka na film Muž na laně (2015)

BLU-RAY: 
BD obal filmu Muž na laně / The WalkMuž na laně byl pro studio nepochybně kritickým a komerčním zklamáním, což se podepsalo i na edici pro domácí kino. Vydání je pouze jedno, obsahující dva disky (film ve 2D plus bonusy a film ve 3D bez bonusů). Amaray je stylově bílý (náhledová fotografie vlevo je v tomto zavádějící) a nechybí vnitřní artwork, ale tím jakýkoliv "nadstandard" končí. Menu je statické, pouze podbarvené hudbou. Zhlédnutí přídavného materiálu zabere pouze mírně přes třicet minut (nepočítáme-li dobře deset minut kdo ví proč formou titulků či dabingem nepřeložených upoutávek na jiné snímky po samotném načtení disku). A neangličtináři mohou trojici převážně propagačních featurettů a sedm vystřižených scén rovnou přeskočit, protože nemají české titulky.  (MS)
 
Vystřižené scény z filmu Muž na laně (2015)

OBRAZ A ZVUK:
Fotografie z filmu Muž na laně / The WalkŘíká se, že Muže na laně Robert Zemeckis, jeden z prvních popularizátorů 3D animace v americkém blockbusteru, natočil jen kvůli čtvrtému aktu, v němž Philippe Petit uskuteční umělecký zločin století a projde se na napnutém ocelovém laně mezi věžemi Světového obchodního centra. Zážitek z této napínavé sekvence se samozřejmě zintenzivňuje s větší projekční plochou a přidaným rozměrem, který se zde jeví naprosto klíčový. Působivosti a nervydrásavosti z IMAXu se sice avizovaná chůze po laně rovnat nemůže, ale i tak jde jedno z nejlepších funkčních využití 3D jako atrakce, která je chytře začleněna do vyprávění.

Zemeckis na závěrečnou chůzi láká několika atrakčními scénami, při nichž ještě lano nevisí tolik nad zemí, aby se z toho člověku zatočila hlava. V těchto případech jde však jen o malé teasery, v nichž je používán třetí rozměr nejčastěji směrem ven z obrazovky. Překvapující je, že ač je snímek natočen ve 2D a konvertován do 3D až postprodukčně, zachovává si Muž na laně kýženou prostorovost i mimo atrakční scény – nejpůsobivější je samozřejmě celá škála velkých celků (na Paříž, na New York), které si začleněním postav či rekvizit do obrazu pohrávají s perspektivou. Nejpatrnější to je v samotném případě náročné přípravy „chůze“, při níž jsou postavy na okraji budovy neustále konfrontovány s okolním prostředím New Yorku.

Fotografie z filmu Muž na laně / The WalkPokud budete někomu chtít předvést možnosti 3D v prostorech domácího kina, které skvěle adresuje hloubku obrazu i atrakce směrem ven z obrazovky, jeví se Muž na laně jako ta nejideálnější volba. Závěrečný akt je potom přímo demo materiál – ač jsou při něm poznat limity nízkého rozpočtu (triky občas působí nepříjemně digitálně), sekvence ukazuje skvělý cit pro znázornění vzdálenosti, hloubky a prostorových vodítek, které dohromady dávají velmi imerzivní (oblíbené slovo) zážitek, v němž má divák tendenci střídavě pociťovat vzrušení i napětí. Ve 2D chůze na laně funguje také, ale samozřejmě s mnohem menším účinkem, protože už nejde o autorský záměr. Co se týče jiných „objektivních“ kvalit modrého disku, obraz je dalším špičkovým přepisem, bohatým na detaily i znázornění barev. Stejně bezchybná je také zvuková stopa, v níž nejvíce vynikne zvukový mix, který skvěle prostorově načrtává živoucí prostředí. (MB)


Promo featurette Muž. Snílek k filmu Muž na laně (2015)

BONUSY:
Joseph Gordon-Levitt ve filmu Muž na laně / The WalkNa filmu je sympatické, že není zatěžkán explicitními významy, které by byly doslovně sdělovány pro méně důvtipné publikum. O trojici krátkých dokumentů v bonusech totéž bohužel neplatí. Moc užitečných informací se z nich nedozvíte, protože mají podobu mírně prodloužených promo materiálů, ale instantních mouder je v nich dostatek, možná až nadbytek. 

Nejdelší featurette, Úžasný muž na laně (cca 11 min.), nám sdělí, že The Walk je "poctou umělci a výkonu", zatímco se poněkud roztříštěně věnuje povídání o věžích a o konvertování do 3D. Druhý nejdelší, První kroky - Trénink chůze po laně (9 min.), dá nahlédnout do spolupráce Josepha Gordona-Levitta a Philippa Petita, aby nás poučil, že "nejdůležitější je v životě rovnováha". Podpůrné pilíře (8,5 min.), nejkratší a poslední dokument, propojuje truismus "nelze všeho dosáhnout sám" s představením herců ve stylu heist snímků ze 70. let (a přisazuje si, že je třeba si jít za svým snem, aby v zásobárně prostopravd nějaká nechyběla). Zbytek výbavy tvoří sedm vystřižených scén (6 min.), které oprávněně skončily v koši počítače. A to vše bez české titulkové podpory. (MS)

Promofeaturette Milostný dopis New Yorku k filmu Muž na laně (2015)

ZÁVĚR: 
Fotografie z filmu Muž na laně / The WalkMuž na laně patří je nejlepším - protože významovými ambicemi vyprávění nezastiňujícím - filmem Roberta Zemeckise od Forresta Gumpa. Zároveň patří k jedněm z nejzdařilejších konverzí do 3D, protože stereoskopickou atrakci funkčně začleňuje do vyprávění a prohlubuje zážitek z něj. Zatímco snímek představuje příjemné překvapení, Blu-ray je zklamáním. Obraz a zvuk sice odpovídají zážitku z kina, a tak možné nedostatky odpovídají záměru a nelze je brát jako chyby, ale bonusů je pomálu, jsou spíše propagačního ražení a neobsahují jakoukoliv českou podporu. (MS)

NAŠE HODNOCENÍ FILMU:
7/10
Podobné filmy:
VAŠE HODNOCENÍ FILMU:
Líbí se mi Nelíbí   Chci vidět Nechci vidět
0,0
NÁZORY

Vložit názor

Povinné položky jsou označeny hvězdičkou. E-mail je třeba pouze pokud budete chtít zasílat reakce a nebude zveřejněn.

Zasílat reakce e-mailem na vaši reakci, článek nebo nezasílat.

Antispam: * Napište první dvě písmena ze slova filmserver
Bez správné odpovědi na tuto otázku nebude názor přidán. Přihlášeným se tato otázka nezobrazuje.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Rambo: Poslední krev 8/10
Recenze: Rambo: Poslední krev uzavírá slavnou sérii Sylvester Stallone se vrací naposledy jako vietnamský veterán John Rambo, aby se rozloučil s filmovými fanoušky v posledním díle symbolicky nazvaném Rambo: Poslední krev. čtěte zde
Vydáno: 21.09.2019 08:30 v sekci Recenze | Premiéry
0
TV tipy: 20. 9. 2019 - 26. 9. 2019
TV tipy: Švadlenka prožívá poslední prázdniny ve ztraceném městě Z Září se pomalu chýlí ke konci a televize stále nevytahují žádné filmové trumfy. Tento týden nicméně potěší premiéry nenápadného dobrodružného snímku Ztracené město Z a posledního vítěze Českých lvů, dramatu Všechno... čtěte zde
Vydáno: 20.09.2019 07:30 v sekci Radar | TV tipy
0
Kinopremiéry: 38. týden
Kinopremiéry: Rambo letí ke hvězdám, kde vyvádí psí kusy a píše román pro pokročilé Z pětice novinek, která v tomto týdnu obohatí programy kin, vyčnívají dvě. Tou první je meditativní sci-fi s Bradem Pittem Ad Astra, druhou pak pátý díl legendárního Ramba. Žebříček návštěvnosti ale nejspíš ovládne jiná... čtěte zde
Vydáno: 18.09.2019 07:30 v sekci Radar | Kinopremiéry
0
Takové krásné šaty 3/10
Recenze: Takové krásné šaty jsou hrdým uměleckým brakem Osobitý britský filmař Peter Strickland natočil film o prokletých šatech. Znovu se v něm na nikoho neohlížel, složil poctu italským giallo filmům a naservíroval lahůdku pro všechny cinefily plnou bizarních momentů. Nebo ne? čtěte zde
Vydáno: 17.09.2019 12:30 v sekci Recenze
0
Top 20 ČR: 37. týden
Top 20 ČR: Nabarvené ptáče na Přes prsty nestačilo Vrchol tuzemského žebříčku návštěvnosti patřil znovu české komedii Přes prsty. České drama Nabarvené ptáče se umístilo třetí. čtěte zde
Vydáno: 17.09.2019 07:30 v sekci Komentáře | Top 20 ČR
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Top 10: komerčně nejúspěšnější filmy 80. let (03.08.2019 16:00 v Články | Publicistika)
- Top 10: nejlepší filmy Toma Hankse (09.07.2019 14:00 v Články | Publicistika)
- Top 10: deset nejlepších rolí Meryl Streep (22.06.2019 12:00 v Články | Publicistika)
- Téma: Francis Ford Coppola: 10. nejlepších filmů (07.04.2019 10:00 v Články | Publicistika)
- Anne Hathaway bude Zemeckisovou Čarodějkou (17.01.2019 07:05 v Novinky | Zprávy)
- Téma: Zlatý glóbus část 2: 1981-2017 (16.12.2018 12:00 v Články | Publicistika)
- TV tipy: Spojenci v sirotčinci slečny Peregrinové zachraňují božskou Florence, která chce zemřít mladá (14.12.2018 07:30 v Radar | TV tipy)
- Vítejte v Marwenu: animované drama v novém traileru (30.11.2018 16:49 v Novinky | Trailery)
- Téma: Všechny filmy Woodyho Allena od nejhoršího po nejlepší - část.2 (18.11.2018 09:30 v Články | Publicistika)
- Dwayne Johnson bude král v eposu The King (30.08.2018 09:36 v Novinky | Zprávy)
- TV tipy: Sedm statečných, Dubček a americká reportérka přijíždějí polárním expresem do Jurského parku (17.08.2018 07:30 v Radar | TV tipy)
- Zemeckis se vydá mezi Čarodějky (21.06.2018 16:24 v Novinky | Zprávy)
- První trailer: Welcome to Marwen Roberta Zemeckise (20.06.2018 19:36 v Novinky | Trailery)
- Téma: nejlepší filmy roku 2017 podle filmserver.cz (08.01.2018 15:00 v Články | Žebříčky)
- Blu-ray recenze: Spojenci (01.07.2017 12:00 v Recenze | Blu-ray)
- TV Recenze: Máš oheň? Twin Peaks: Část 8 představuje prozatímní vrchol (29.06.2017 16:43 v Články | Televize)

PREMIÉRA TÝDNE   37/2019

Nabarvené ptáče
6/10

Adaptace kontroverzního románu reprezentovala tuzemskou kinematografii v hlavní soutěži benátského festivalu. O počinu Václava Marhoula, který vzbuzuje rozporuplné reakce, se tím pádem hodně mluví. Jak to s ním tedy dopadlo?

AKTUÁLNĚ V KINECH

Kompletní seznam kinopremiér naleznete zde.

TV TIPY

VYCHÁZÍ NA BLU-RAY

Kompletní seznam vycházejících BD naleznete zde.

VYCHÁZÍ NA DVD

Kompletní seznam vycházejících DVD naleznete zde.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

NEJNAVŠTĚVOVANĚJŠÍ FILMY (poslední týden)

NEJNAVŠTĚVOVANĚJŠÍ OSOBY (poslední týden)

filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
filmserver.cz - o filmech víme vše
©2010-2019 IMEG s.r.o.
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1804-5529
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver