Sledujte filmserver.cz také na Facebooku!
Přihlásit Přihlásit přes Facebook | Registrovat
Blu-ray recenze: Purpurový vrch

Blu-ray recenze: Purpurový vrch na modrém disku

Vydáno: 15.03.2016 09:49 v sekci Recenze | Blu-ray - Marek Slovák | foto: facebook tvůrce

Purpurový vrch vyšel na BD, který by neměl uniknout vaší pozornosti, protože po stránce bonusové (díky audiokomentáři) a zvukové (díky DTS:X) patří k jedněm z nejzdařilejších.

Purpurový vrchRecenzoval/a Marek Slovák dne 15.03.2016 09:49. Purpurový vrch vyšel na BD, který by neměl uniknout vaší pozornosti, protože po stránce bonusové (díky audiokomentáři) a zvukové (díky DTS:X) patří k jedněm z nejzdařilejších. Hodnocení: 4.5
SDÍLET:     Sdílet na Facebook Sdílet na Twitter Odeslat mailem    
Mia Wasikowska ve filmu Purpurový vrch / Crimson PeakV prologu filmu je nám ústřední postavou sděleno, že nepůjde o duchařský příběh, ale příběh s duchy reprezentujícími minulost. Řečeným je jasně vymezen žánr, kterým navzdory propagaci a značce režiséra (Princ bez království, Mimic) a zároveň (výkonného) producenta (žánrovek jako Mama či Sirotčinec) Guillerma del Tora není horor, ale romance. Nikoliv ledasjaká, ale gotická, která má jasně stanovená pravidla týkající se vývoje vyprávění (vysoce nekomunikativního, směřujícího k odhalení záhady v minulosti) i jeho prvků (postupně na síle nabývající ženská postava přicházející tajemství na kloub, starodávný dům s nejasnou minulostí).

Je třeba dodat, že úvodní slova jsou součástí záblesku budoucího dění ze samotného konce snímku, a tak vše mezi oběma uzlovými body (prologem a epilogem) je značně subjektivizovanou vzpomínkou, která je navíc zarámovaná jako kniha psaná hlavní hrdinkou. Purpurový vrch není gotickou romancí, která by křísila duchy svých žánrových souputníků z dob klasického Hollywoodu, ale vyprávěním o vyprávění, resp. o původu gotických romancí/hororů: protagonistka sama se vnímá jako Mary Shelly, ale potenciální vydavatel knihy jí vytkne, že jejímu spisovatelskému veledílu chybí romance. My následně tuto romanci sledujeme a postavy během ní reflektují svou příslušnost k určitým žánrovým typům (rozhovor protagonistky se sestrou tragického hrdiny o motýlech, milostná scéna) a postupně se od nich oprošťují, případně očekávání s tím spojená podvrací (přerod do final girl, muž jako dáma v nesnázích, antagonista vyjevující se jako tragický hrdina).  
 
Jessica Chastain, Tom Hiddleston ve filmu Purpurový vrch / Crimson Peak
Nejenom značně sebereflexivním vyprávěním, ale i sebeuvědomělým stylem se Purpurový vrch vyčleňuje z ranku pouhých nápodob gotických romancí (hororů). Může je evokovat větší délkou záběrů a kontinuitními postupy (zvukové můstky po příjezdu na Allerdale, dialogové háčky umožňující navázání paralelní linie vyšetřování vedlejší postavy s děním na Purpurovém vrchu). Převládají ovšem postupy, které se nepodřizují potřebám vyprávění, ale jsou navázány na významy: tonální odlišení dvou míst (Buffalo, Alerdalle) podle jejich prosperity a životnosti, kostýmy stavící svými vzory a barvou do opozic postavy (Lucille, Edith), architektura s opakujícími se a k něčemu odkazujícími prvky atd.

Purpurový vrch je nepochybně nesmírně promyšleným dílem, které je svou sebereflexivností vyprávění a umělecky motivovanými stylistickými postupy pozoruhodným příspěvkem k nepříliš rozsáhlému žánru gotických romancí/hororů. Dokladem toho, že del Toro sice (výkonně) produkuje žánrově konvenčnější počiny, ale jeho vlastní jsou mnohem ambicióznější. Znovu po Pacific Rim se však jedná o film vhodný více na rozbor než na sledování, během kterého by se divák/divačka nořila do komplexního světa a šel/šla by spolu s postavami, protože výsledek je opětovně nesoudržný. Vymezuje se vůči vnějším normám gotických romancí (vývoj vztahu je plný výpustek znemožňující napojení se) i proti svým vlastním stanoveným vnitřním normám (tři akty pracuje s postavami jako s typy, aby v posledním tyto podvracel), což má za následek rozpadlost. Přesto je na tuto tlející mrtvolu výborný pohled, i když nejvíc zaujme, ehm, patologa. (8/10)

BD spot na film Purpurový vrch (2015)

BLU-RAY:
BD obal filmu Purpurový vrch / Crimson PeakPurpurový vrch na rozdíl od předchozího filmu Guillerma del Tora, Pacific Rim, nevychází ve dvoudiskové edici v několika sběratelských provedeních. Naopak se k nám dostává plastové balení (s romantickým vnitřním artworkem), odlišené pouze svým zabarvením do ruda, s jedním diskem, který po spuštění zklame statickým - pouze hudbou podbarveným - menu. Veškeré výhrady tímto však. končí. Na rozdíl od Ex Machina jsme nepřišli o zvukovou stopu v DTS:X mixu, konkurujícímu Dolby Atmos. Bezmála hodina a čtvrt česky otitulkovaných bonusů spolu s alespoň anglicky otitulkovaným režisérským audiokomentářem patří po stránce informativnosti k těm zdaleka nejzdařilejším, a to i ve srovnání s vícediskovými edicemi jiných titulů. 

Výňatek z BD featurettu k filmu Purpurový vrch (2015)


OBRAZ A ZVUK:
Fotografie z filmu Purpurový vrch / Crimson PeakPurpurový vrch je film, jehož některé stylistické postupy se osamostatňují od potřeb vyprávění, uskupují se do vzorců a posilují některé motivické/tematické prvky. Z napsaného nepřímo vyplývá, že je určen pro opakované zhlédnutí. Ideálně v přítmí domácího kina; zvlášť když je obraz a zvuk věrnou reprodukcí kinozážitku.

Díky tomu odpadá jedna z výtek, která na adresu přepisu zaznívají v angloamerických recenzích: obraz byl tmavý a detaily se v něm ztrácely v některých nočních scénách v druhém a třetím aktu zcela záměrně. Barevná paleta, ve které v rámci stylizace převládají v první části snímku teplé barvy (zlatavá, hnědá) a po přesunu do panství studené (tmavě modrá a zelená), je vystižena velmi věrně (včetně samotným názvem akcentované purpurové a v závěru bílé). 

Zvuk je možné si jako na jednom z mála u nás dostupných titulů poslechnout i v DTS:X, které jsme kvůli nedostatečné výbavě domácího kina nemohli adekvátně zhodnotit. Na disku je ovšem dostupné (vedle překvapivě kvalitního českého dabingu s povedeným hlasovým obsazením) i DTS HD Master 7.1. V něm nezanikne ani jeden dialog/monolog, vycházejících z centru, aniž by se ubíralo na intenzitě zvukových efektů prostředí, které jsou nemálo atmosferické: skřípění podlah, starého výtahu, vítr ad. zaručeně způsobí mrazení u mnohých diváků a divaček při sledování a poslechu po všech stránkách referenčního disku. (10/10)

Výňatek z BD featurettu (o barvách) k filmu Purpurový vrch (2015)

BONUSY:
Guillermo del Toro při natáčení filmu Purpurový vrch / Crimson Peak"Po všech stránkách" neplatí jenom o obrazových a zvukových kvalitách, ale i o těch bonusových, a to obzvlášť s ohledem na podvybavenost (a nebo naopak zbytečnou nastavovanost) mnohých filmů na "modrých" discích. Purpurový vrch sice nemá celovečerní dokument (jako Blade II, Hellboy II v 2DVD), ale ona více než hodina tematických dokumentů spolu s jedním z nejlepších audiokomentářů zmíněný "nedostatek" plně vynahrazují.

Angloameričtí publicisté se o del Torově audiokomentáři vyjadřují v tom slova smyslu, že sám o sobě stojí za pořízení disku, případně že by si ho měli povinně poslechnout fanoušci/fanynky snímku a aspirující filmaři/filmařky. Pod jejich slova se lze pouze podepsat, ovšem s dodatkem, že se uvedené týká lidí ovládajících angličtinu, protože tento bonus na rozdíl od ostatních není jako jediný česky otitulkován. Neangličtináři tak přijdou o nesmírně informativní povídání, ze kterého del Toro vychází jako poučený žánrový znalec (gotických romancí i gotických hororů), který vědomě volil určité postupy vzpírající se očekávání podobně poučeného publika. 

Fotografie z filmu Purpurový vrch / Crimson PeakŠkoda, že del Torovo povídání nedoprovází i pětici nijak zásadních vystřižených scén o celkové délce čtyř a půl minut. (Před premiérou se spekulovalo, že bylo vystřiženo výrazně víc.) Zato každý z featurettů je doprovázen jeho krátkým textovým poznatkem, který "odemkne" video. Úvodní informace není jediným, co sérii tematických dokumentů spojuje. Všechny mají společný jednak zastřešující rejstřík Guillerma del Tora jako auteura, jednak akcentování toho, jak on jako režisér, scenárista a znalec žánru uzpůsobil gotickou romanci své vizi. 

Starému a strašidelnému domu jakožto nepostradatelném prvku každé správné gotické podívané je věnováno hned několik dokumentů. První čtyři, souborně označené jako Vzpomínky na Purpurový vrch a trvající každý od čtyř do šesti minut, se detailně věnují jednotlivým místům v něm: hale, kuchyni, dolům, dějišti v závěru. Dva další, dvanáctiminutový Živý organismus a osmiminutový Pozor na Purpurový vrch, zmapují titulní sídlo od prvotních návrhů přes výstavbu ve studiu až k procházce před zbouráním s průvodcem Tomem Hiddlestonem. 

Jessica Chastain ve filmu Purpurový vrch / Crimson Peak
Bezmála osm minut dlouhá featurette Světlo a tma Purpurového vrchu porovnává město Buffalo se sídlem v Alerdalle, a to zejména co do barevné odlišnosti, která má výsledné dílo diferenciovat i od jiných žánrově spřízněných počinů. Významotvorností barev, odpovídající del Torově vizi a odpovídající vývoji postav i žánru, se zabývá devítiminutovka Ručně vyrobená gotika. V Purpurové přízraky se v sedmi minutách dozvídáme, že záměrem bylo vytvořit moderní duchařský příběh (v žádné gotice nesmí duch přece chybět), který by byl zároveň moderní, a tak tvůrci kombinovali praktické efekty duchů s těmi vizuálními. Vzhledem k zajímavým a zážitek obohacujícím informacím o jednotlivých aspektech (dům, kostýmy, duchové) zamrzí, že nejméně času - pouhých pět minut - je věnováno "zastřešujícímu" dokumentu Úvod do gotické romance. V něm je stvrzeno, že del Toro je tvůrcem a znalcem, který k žánru přistupuje po svém (s důrazem na význam, byť vyjadřovaný skrze stylistické postupy) a který koriguje i divácká očekávání (romance, nikoliv horor!). (8/10)  
 
BD featurette Purpurové přízraky k filmu Purpurový vrch (2015)


ZÁVĚR: 
Logo filmu Purpurový vrch / Crimson PeakPurpurový vrch vyšel na jednom z nejlepších modrých disků od začátku tohoto roku. Sběratele a sběratelky může mrzet, že je k dispozici pouze amaray (klasické plastové balení), ale mělo by je těšit, že je stylově odlišeno rudou (nikoliv purpurovou) barvou. Po audiovizuální stránce se jedná o věrnou reprodukci toho, co bylo k vidění a slyšení v kině, přičemž díky bezchybnému obrazovému přepisu a zvukovém mixu v DTS:X vyniknou největší klady snímku (výprava, kamera, hudba). Jedinou slabinou paradoxně zůstává snímek samotný, který je důmyslným, ale rozpadlým příspěvkem k (sub)žánru gotických romancí.   

NAŠE HODNOCENÍ FILMU:
9/10
VAŠE HODNOCENÍ FILMU:
Líbí se mi Nelíbí   Chci vidět Nechci vidět
0,0
NÁZORY

Vložit názor

Povinné položky jsou označeny hvězdičkou. E-mail je třeba pouze pokud budete chtít zasílat reakce a nebude zveřejněn.

Zasílat reakce e-mailem na vaši reakci, článek nebo nezasílat.

Antispam: * Napište první dvě písmena ze slova filmserver
Bez správné odpovědi na tuto otázku nebude názor přidán. Přihlášeným se tato otázka nezobrazuje.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Top 10: akční filmy 90. let
Téma: nejslavnější akční filmy 90. let V pokračování našeho seriálu o filmových žánrech se podíváme na zlatou éru akčního filmu a představíme vám desítku slavných akčních snímků z 90. let. čtěte zde
Vydáno: 23.05.2020 12:00 v sekci Články | Publicistika
3
Emma. 6/10
Recenze: Jemně komediální Emma. se úspěšně pokusila být sebeironická Hlavní hrdinkou britské, jemným delikátním humorem okořeněné adaptace románu Jane Austenové, je dvacetiletá, bohatá a trochu domýšlivá Emma, která sama nemá na svatbu ani pomyšlení, leč s oblibou dělá dohazovačku jiným. čtěte zde
Vydáno: 22.05.2020 12:30 v sekci Recenze | Premiéry
0
TV tipy: 22. 5. 2020 - 28. 5. 2020
TV tipy: Tarzan a rudí američtí psanci prožívají podzim v New Yorku Ani konec letošního května není v televizích ve znamení žádných zásadních novinek. Mainstream zastupuje třeba dobrodružná Legenda o Tarzanovi, fajnšmekři si naopak vychutnají epické tříoscarové drama Warrena Beattyho Rudí.... čtěte zde
Vydáno: 22.05.2020 07:30 v sekci Radar | TV tipy
0
Kinopremiéry: 21. týden
Kinopremiéry: Vysoká dívka Emma řekla malou lež a ocitla se v Mariině ráji Jasným lákadlem následujícího týdne v omezeném režimu kin je nová adaptace románu Jane Austen Emma. Vedle ní pochopitelně startují menší a náročnější filmy, mezi nimiž vyniká komediální drama Malá lež. čtěte zde
Vydáno: 20.05.2020 07:30 v sekci Radar | Kinopremiéry
0
Top 20 ČR: 20. týden
Top 20 ČR: Kina jsou opět v provozu Po dvou měsících se v Česku znovu otevřela kina a lidé chodili znovu nejvíce na domácí dokument V síti, který vedl žebříček i před zavřením kin. čtěte zde
Vydáno: 19.05.2020 07:30 v sekci Komentáře | Top 20 ČR
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- TV tipy: Král Artuš se ocitá za zrcadlem, kde hledá purpurový vrch (14.02.2020 07:30 v Radar | TV tipy)
- Oscar 2018: Nejlepší kamera (11.02.2018 10:56 v Články | Publicistika)
- The Shape of Water: Del Torova hororová pohádka v traileru (20.07.2017 15:25 v Novinky | Trailery)
- Michael Shannon se přidá k novému filmu Guillerma Del Tora (10.05.2016 18:00 v Novinky | Zprávy)
- BD a DVD tipy: Rozhněvaní marťani a rapeři na tenkém laně (11.02.2016 07:00 v Radar | BD a DVD tipy)
- TOP 20 ČR: Češi vyrazili přes víkend výhradně na Jamese Bonda (10.11.2015 07:47 v Komentáře | Top 20 ČR)
- TOP 20 ČR: Žebříček vyfakovali němečtí učitelé (03.11.2015 07:00 v Komentáře | Top 20 ČR)
- Box Office: Nejhorší víkend roku 2015 (02.11.2015 07:00 v Komentáře | Box office)
- TOP 20 ČR: Marťanovo první místo ulovil lovec Vin Diesel (27.10.2015 07:00 v Komentáře | Top 20 ČR)
- Recenze: Purpurový vrch - démoni, kteří neděsí (21.10.2015 16:30 v Recenze | Premiéry)
- TOP 20 ČR: Marťanův vrchol žebříčku zůstal nezdolaný (20.10.2015 17:00 v Komentáře | Top 20 ČR)
- Box Office: diváci měli u pokladen Husí kůži (19.10.2015 07:00 v Komentáře | Box office)
- Kinopremiéry: Legendy padají z Purpurového vrchu (14.10.2015 08:54 v Radar | Kinopremiéry)
- Box Office: fantasy Petr Pan je dalším z obřích propadáků roku (12.10.2015 07:00 v Komentáře | Box office)
- Trailer: Guillermo del Toro zve na hororový Purpurový vrch (13.05.2015 18:12 v Novinky | Trailery)
- Hudba Hollywoodu: slavné melodie se rozezní v Praze (16.03.2015 07:00 v Novinky | Zprávy)
- Crimson Peak: Del Torův gotický horor v prvním traileru (14.02.2015 09:34 v Novinky | Trailery)
- Téma: Nejočekávanější filmy roku 2015, část III. - žánrovky (18.01.2015 17:30 v Články | Publicistika)
- První foto: Gotická Jessica Chastain v Crimson Peak (22.12.2014 16:38 v Novinky | Zprávy)
- Skull Island: King Kongovi se postaví Tom Hiddleston (16.09.2014 19:33 v Novinky | Zprávy)

PREMIÉRA TÝDNE   20/2020

Emma.
6/10

Hlavní hrdinkou britské, jemným delikátním humorem okořeněné adaptace románu Jane Austenové, je dvacetiletá, bohatá a trochu domýšlivá Emma, která sama nemá na svatbu ani pomyšlení, leč s oblibou dělá dohazovačku jiným.

AKTUÁLNĚ V KINECH

Kompletní seznam kinopremiér naleznete zde.

TV TIPY

VYCHÁZÍ NA BLU-RAY

Kompletní seznam vycházejících BD naleznete zde.

VYCHÁZÍ NA DVD

Kompletní seznam vycházejících DVD naleznete zde.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

NEJNAVŠTĚVOVANĚJŠÍ FILMY (poslední týden)

NEJNAVŠTĚVOVANĚJŠÍ OSOBY (poslední týden)

filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
filmserver.cz - o filmech víme vše
©2010-2020 IMEG s.r.o.
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1804-5529
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver