Sledujte filmserver.cz také na Facebooku!
Přihlásit Přihlásit přes Facebook | Registrovat
Muzikál aneb Cesty ke štěstí

Recenze: Muzikál aneb pocta Starcům na chmelu

Vydáno: 20.01.2016 17:10 v sekci Recenze | Premiéry - Jan Varga | foto: facebook tvůrce

Český hudebně-taneční film Muzikál aneb Cesty ke štěstí režisérky Slobodanky Radun (MY2) je muzikálem, který by chtěl být poctou prvnímu českému muzikálu vůbec, kultovní klasice Starci na chmelu.

Muzikál aneb Cesty ke štěstíRecenzoval/a Jan Varga dne 20.01.2016 17:10. Český hudebně-taneční film Muzikál aneb Cesty ke štěstí režisérky Slobodanky Radun (MY2) je muzikálem, který by chtěl být poctou prvnímu českému muzikálu vůbec, kultovní klasice Starci na chmelu. Hodnocení: 2

Muzikál aneb Cesty ke štěstí

Muzikál aneb Cesty ke štěstí
Hudební / Taneční
Česká republika, 2015 , 85 min.

Režie: Slobodanka Radun
Scénář: Václav S. Sadilek
Kamera: Petr Hojda
Hudba: Petr Malásek
Herci: Vica Kerekes, Roman Vojtek, Martin Pisařík, Jiří Korn, Adam Mišík, Vladimír Polívka, Anna Fialová, Václav Kopta, Josef Laufer, Jaroslava Obermaierová, Filip Vlastník, Petr Kotvald, Eduard Klezla, Václav Jílek, Z Nhung

Česká premiéra: 14.01.2016

Distributor: BIOSCOP

SDÍLET:     Sdílet na Facebook Sdílet na Twitter Odeslat mailem    
Fotografie z filmu  / Muzikál aneb Cesty ke štěstíJeho hrdiny jsou náctiletí studenti jakési herecké/taneční/pěvecké konzervatoře, kteří jedou na soustředění na letní tábor, kde mají během dvou týdnů pod vedením dvojice kantorů (Roman Vojtek a Vica Kerekes) nacvičit Starce na chmelu jako divadelní hru, kterou pak plánují předvést před veřejným publikem.

Ze začátku se jako hlavní zápletka jeví soupeření dvou chlapců (Adam Mišík, Vladimír Polívka) o hlavní roli nesmělého Filipa (což je trochu s podivem, neb zatímco Adam je na postavu Filipa jako dělaný, tak Vladimír by se od pohledu naprosto dokonale hodil do role jeho soka, sebevědomého frajírka Honzy) a snaha studentů obejít konzervativní přístup svého učitele a zanést do představení moderní taneční choreografii. Postupně se ale začnou přidávat další zápletky, jako je náhlé zamilované vzplanutí jedné ze studentek k jakémusi slavnému zpěvákovi, jenž se shodou okolností vyskytne poblíž (a kterého hraje Martin Pisařík, mající úplně stejnou úpravu vlasů a vousů jako Roman Vojtek, takže jsem si je na začátku pletl).

Fotografie z filmu  / Muzikál aneb Cesty ke štěstíVe filmu logicky dojde na docela dost písniček ze Starců na chmelu v novém provedení (vyjma těch propagandistických či oslavujících pospolitost socialistického lidu a jeho pracovní morálku), a to je prima. Hezky se to poslouchá a hezky se na to dívá (aranžmá, kostýmy, pohledná děvčata, hezky tvarovaní hoši). Tančení okolo je také celkem pěkně provedené (na české poměry), a když studenti začnou při hromadném promítání Starců spontánně vytvářet improvizované pohybové kreace, tak to působí skoro až magicky. Úrovně např. americké série Let's Dance nebo některých profesionálnějších vystoupení z televizních talentových soutěží film nedosahuje, což je pochopitelné a rozhodně nemám v úmyslu mu to vyčítat. Že herci netančili vždy dokonale synchronizovaně, nebo že nedělali trojitá salta se šesti výkruty, mi rozhodně vadilo míň, než když jim k tomu tančení dvakrát zazněl nějaký otřesný německý hip-hop.
 
Co už ale snímku vyčítat lze, je nedostatečná provázanost písňových textů s příběhem (scénář psal debutující Václav S. Sadilek ml. ve spolupráci s Jiřím Mádlem). Obyčejně písně v muzikálu posouvají děj kupředu (víceméně nahrazují dialogy) a hrdinové v nich zpívají o svých pocitech, motivacích, snech, apod. Když se začne zpívat nebo tančit v Muzikálu, tak děj v naprosté většině případů zcela zamrzne a neposunuje se nikam, neb jde o izolované sekvence, náhodně roztroušené napříč příběhem. Postavy ty písně navíc zpívají skutečně jen proto, že je mají ve scénáři k divadelní hře a potřebují je natrénovat, ale že by měly nějaký přesah do jejich vlastního příběhu, se říct nedá. Kdyby měli za úkol místo Starců na chmelu hrát něco jiného, bylo by to jedno a příběh by zůstal netknut.

Fotografie z filmu  / Muzikál aneb Cesty ke štěstíDruhá značná, ještě zásadnější výtka spočívá v tom, že z onoho nacvičování je vidět zatraceně málo. Písničky a tanečky hrdinové předvádějí někde na louce, u táboráku, či na vesnické zábavě, až když už je mají skvěle nacvičené včetně choreografie, přičemž z jejich nácviku vidíme sotva pár desítek vteřin v celém filmu. Dialogy netrénuje vůbec nikdo. Ze závěrečného představení v divadle pak nevidíme už lautr nic, protože film končí roztažením opony a příchodem tří kytaristů.
 
Dobré hudební/taneční filmy jsou přitom založené právě na podrobném ukazování tréninku, kdy sledujeme hrdiny, jak se lopotí a dělají chyby při náročnějších sekvencích, a v závěru trneme, jestli se jim podaří naostro vystoupit už bez chyb, a jsme dojatí, když se tak stane (viz třeba Hříšný tanec nebo Škola ro(c)ku). Tohle tím pádem zcela odpadává. Mnohé ze studentů v jejich divadelních rolích dokonce vůbec neuvidíme.
 
Nedokonalost scénáře (resp. výsledného sestřihu) je pak znát i v jiných ohledech:
 
  • Jeden ze studentů si při tancování ošklivě zlomí nohu a je ohrožena jeho kariéra. Film nicméně skončí, aniž bychom se dozvěděli, jak to s ním dopadlo.
  • Nedá se rozluštit, zda Vica Kerekes a Roman Vojtek hrají manželský pár, nebo jen kolegy, co se k sobě nápadně mají (a partnery mají někde jinde).
  • Postava Vicy Kerekes má s sebou na soustředění malého synka, který občas něco slovensky zažvatlá, leč jeho význam v ději je prakticky nulový.
  • Že je jedna z dívek hlavní ženskou hrdinkou, vám začne pomalu docházet někdy okolo poloviny filmu, do té doby je jen jednou tanečnicí z davu. Sice je zmíněno, že je nejlepší a nejtalentovanější, leč od začátku je mnohem více prostoru věnováno jiné dívce, po níž pokukuje hlavní hrdina (a jejich náznak rodícího se vztahu mimochodem vyzní zcela do prázdna). A nijak se neřeší, že tato nejtalentovanější herečka, pověřená hlavní rolí ve hře, se den před premiérou rozhodne nevystupovat.
  • Film pravděpodobně neměl být komediální, a když v něm přesto sem tam zazní nějaký vtip, tak se většinou svou agresivitou nehodí do jinak veskrze poetické atmosféry filmu: „Dej mi cigaretu.“ „Neměla bys kouřit, jinak dopadneš jako Amy Winehouse.“ „Ta moc nekouřila, ta smažila extraligu.“

Fotografie z filmu  / Muzikál aneb Cesty ke štěstíS původními Starci se snímek míjí i v interpretaci. Tam byly hlavními tématy nevinná láska dvou hlavních hrdinů - vybočujících jedinců, přežívající navzdory nařízením autorit a společnosti, jež jejich vztahu nepřála. Jejich vyloučení ze školy a následný společný odchod s rukou v ruce, který jim spolužáci záviděli, pro ně však znamenal morální vítězství. V Muzikálu je za vybočujícího jedince naopak pouze autoritativní učitel se svým konzervativním přístupem k látce, motiv vzdoru je pak zosobněn snahou žáků (tedy většiny) prosadit si moderní stylizaci. A hlavní hrdinka se sice v závěru vydává za štěstím díky lásce a musí pro to i něco obětovat, ale rozhodně přitom nejde o lásku netolerovanou, natožpak zakázanou.
 
Jako muzikálová pocta Starcům na chmelu nebo jako film o nacvičování divadelní hry je tedy výsledek tristní a spíš připomíná českou variaci na standardní současný taneční film typu např. zmiňovaného Let´s Dance (a má i podobně slabý děj), v němž se shodou okolností tančí zrovna na písničky ze Starců. Těžko odhadnout, jestli bude divákům, kteří vedou původní film v paměti jako legendu ze zlatého fondu české kinematografie, Muzikál raději vyhovovat jako moderní ohlédnutí za jejich milovanou klasikou, nebo je bude štvát coby její „zprznění“. Mladou generaci ale s nejvyšší pravděpodobností oslovovat nebude, protože ti mají lepší taneční čísla k dispozici všude na internetu, a Starce na chmelu jim také nijak nepřiblíží, protože s těmi má společného jen pár zprofanovaných písní.

[Recenze původně vyšla na filmovém blogu FilmSpot.cz.]

Muzikál aneb Cesty ke štěstí

NAŠE HODNOCENÍ FILMU:
4/10
Podobné filmy:
VAŠE HODNOCENÍ FILMU:
Líbí se mi Nelíbí   Chci vidět Nechci vidět
0,0
NÁZORY

Vložit názor

Povinné položky jsou označeny hvězdičkou. E-mail je třeba pouze pokud budete chtít zasílat reakce a nebude zveřejněn.

Zasílat reakce e-mailem na vaši reakci, článek nebo nezasílat.

Antispam: * Napište první dvě písmena ze slova filmserver
Bez správné odpovědi na tuto otázku nebude názor přidán. Přihlášeným se tato otázka nezobrazuje.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Alan Parker
Téma: Všechny filmy Alana Parkera seřazené od nejhoršího k nejlepšímu V tomto článku si připomeneme čtrnáct celovečerních snímků britského režiséra Alana Parkera, které si seřadíme od nejhoršího k nejlepšímu či spíše od dobrého k tomu nejskvělejšímu. čtěte zde
Vydáno: 08.08.2020 12:00 v sekci Články | Publicistika
0
TV tipy: 7. 8. 2020 - 13. 8. 2020
TV tipy: Jedinečný Baťa prožívá léto v Provence a hledá zlatý kruh Unylá letní nabídka v televizích pokračuje a ani v tomto týdnu nenabídnou programy nic tak zásadního, kvůli čemu by stálo za to sahat po ovladači. Jedinou výjimkou mezi příjemnými žánrovkami je premiéra druhého Kingsmana. čtěte zde
Vydáno: 07.08.2020 07:30 v sekci Radar | TV tipy
0
Kinopremiéry: 32. týden
Kinopremiéry: Ava a Trollové bez soucitu vzpomínají na Itálii Nevídanými devíti premiérami začíná srpen v tuzemských kinech. K těm nejatraktivnějším určitě patří hvězdně obsazené akční drama Ava: Bez soucitu, rodiny s dětmi zase budou chodit na druhé dobrodružství animovaných Trollů. ... čtěte zde
Vydáno: 05.08.2020 07:30 v sekci Radar | Kinopremiéry
0
Top 20 ČR: 31. týden
Top 20 ČR: Havel se udržel v čele Na vrcholu domácího žebříčku návštěvnosti kin se udržel Havel. Druhé místo uhájily 3Bobule. Nejúspěšnější z novinek byl Démon zatracení. čtěte zde
Vydáno: 03.08.2020 14:18 v sekci Komentáře | Top 20 ČR
0
Arnold Schwarzenegger: všechny filmy od nejhoršího po nejlepší
Téma: Všechny filmy Arnolda Schwarzeneggera od nejhoršího po nejlepší V tomto článku se podíváme na všechny filmy Arnolda Schwarzeneggera seřazené od nejhoršího po nejlepší počínaje jeho první velkou rolí v Barbaru Conanovi. čtěte zde
Vydáno: 01.08.2020 10:30 v sekci Články | Publicistika
22
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Trollové: Světové turné: český trailer (25.07.2020 10:46 v Novinky | Trailery)
- TV tipy: Teroristka chodí na gympl, kde podstupuje souboj na slunci (03.04.2020 07:30 v Radar | TV tipy)
- Trollové vyráží na Světové turné v novém traileru (07.03.2020 10:54 v Novinky | Trailery)
- Recenze: Modelář Petra Zelenky se odvážně pouští do české i mezinárodní politiky (07.02.2020 12:00 v Recenze | Premiéry)
- Kinopremiéry: Super mazlíčci a modelář sledují podivuhodnou proměnu Harley Quinn (05.02.2020 07:30 v Radar | Kinopremiéry)
- Špióni v převleku odhalují supertajný trailer (19.11.2019 08:52 v Novinky | Trailery)
- Kinopremiéry: Abstinent Terminátor prožívá s Addamsovou rodinou šťastné a veselé (30.10.2019 07:30 v Radar | Kinopremiéry)
- Kinopremiéry: Zloba a staříci popíjejí U zlaté rukavice a čekají dobrou smrt (16.10.2019 07:30 v Radar | Kinopremiéry)
- Recenze: Spider-Man: Daleko od domova – vyhláškovaný epilog k Avengers (03.07.2019 11:00 v Recenze | Premiéry)
- TV tipy: Kde najít fantastická zvířata, tátovu volhu a památkáře? (22.03.2019 07:30 v Radar | TV tipy)
- Kinopremiéry: Pašerák putuje se sobíkem a prožívá své manželské etudy (20.03.2019 07:30 v Radar | Kinopremiéry)
- Kinopremiéry: Šťastný Lazzaro objevil v kouzelném parku skleněný pokoj (13.03.2019 07:30 v Radar | Kinopremiéry)
- Recenze: Jiří Mádl se scenáristicky a režijně zdokonaluje s filmem Na střeše (07.02.2019 07:00 v Recenze | Premiéry)
- Kinopremiéry: Potomek Marie, královny skotské si na střeše žije svůj LEGO příběh (06.02.2019 07:30 v Radar | Kinopremiéry)
- Kinopremiéry: Žena v běhu na válečné stezce prožívá ticho před bouří (30.01.2019 07:30 v Radar | Kinopremiéry)
- Recenze: Motivační komedie Ženy v běhu úspěšně sází na jistotu (29.01.2019 11:00 v Recenze | Premiéry)
- Recenze: Hastrman je výraznou žánrovou směsicí o vodnické lásce k ženě a rodné krajině (21.04.2018 07:00 v Recenze | Premiéry)
- Recenze: První česká boat movie Do větru je slibným debutem, nikoli však skvělým (05.04.2018 07:00 v Recenze | Premiéry)
- Kinopremiéry: Nico požila zelenou piluli a ztratila Stalina, jehož vyzvala na souboj pohlaví (04.04.2018 07:30 v Radar | Kinopremiéry)
- TV tipy: Anděl Páně bojuje ve válce Jihu proti Severu o srdce Popelky a Evity (22.12.2017 07:30 v Radar | TV tipy)

PREMIÉRA TÝDNE   30/2020

Proxima
6/10

Eva Green ztvárnila ve francouzském dramatu Proxima astronautku, která získá nabídku letět jako jediná žena na vesmírnou misi na Mars, kvůli čemuž ale musí na poměrně dlouhou dobu opustit svou sedmiletou dcerku...

AKTUÁLNĚ V KINECH

Kompletní seznam kinopremiér naleznete zde.

TV TIPY

VYCHÁZÍ NA BLU-RAY

Kompletní seznam vycházejících BD naleznete zde.

VYCHÁZÍ NA DVD

Kompletní seznam vycházejících DVD naleznete zde.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

NEJNAVŠTĚVOVANĚJŠÍ FILMY (poslední týden)

NEJNAVŠTĚVOVANĚJŠÍ OSOBY (poslední týden)

filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
filmserver.cz - o filmech víme vše
©2010-2020 IMEG s.r.o.
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1804-5529
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver