Oscarová kategorie nazvaná Nejlepší zahraniční film je vyhrazena neanglicky mluveným filmům a americká Akademie filmového umění a věd, která každoročně ocenění uděluje, do ní musí z celého světa vybrat pouhých pět "nejlepších" filmů. Letos tímto oscarovým "sítem" prošly tyto snímky: El abrazo de la serpiente z Kolumbie, Mustang z Francie, Saulův syn z Maďarska, Theeb u Jordánu a Krigen z Dánska. Největší šanci na zisk zlaté sošky má výherce Zlatého glóbu v této kategorii, Saulův syn.
Saulův syn (Laszlo Nemes)
Saulův syn je nepochybně hlavním favoritem v kategorii Nejlepší zahraniční film. Jde o maďarské drama, které se zabývá událostmi holokaustu za druhé světové války. Maďarsko zatím u Oscarů uspělo pouze jednou v roce 1981, kdy získal Oscara snímek Mefisto, který byl rovněž situován do druhé světové války. Obecně se dá říci, že u oscarové akademie mají filmy vracející se k otřesným událostem historie, a druhé světové války nebo holokaustu zvláště, zelenou a jsou často oceňovány. Ať už jde o, námatkou vyberme, Schindlerův seznam či Pianistu. Namítne se, že toto jsou příklady amerických, případně v angličtině natočených filmů. Ano, ale téma holocaustu je univerzální a nezáleží na tom, v jakém jazyku a v jaké zemi je natočen. Tomuto poselství zkrátka rozumí dobře všude, i v Hollywoodu.
Mustang (Deniz Gamze Ergüven)
To Francie, ta patří k tradičním oscarovým zemím. I když posledního Oscara v této kategorii získala naposled už v roce 1992 za drama Indočína. Od té doby měla pouze nominace. Letos se o cenu bude ucházet francouzské drama v turečtině, natočené v Turecku narozeném, ale ve Francii vychovaným režisérem Denizem Gamze Erguvenem. Pět sester žijících na venkově severního Turecka se jednoho slunečného dne vrací ze školy a nevinně se dává do hry u jezera se zdejšími chlapci. Avšak to, co je pro ně bezelstná hra, je pro jejich tradičně smýšlející babičku a strýčka nepřípustný a imorální skandál, který nevhodně odhaluje jejich bující sexualitu. Domácnost se pro dívky okamžitě mění ve vězení, kde jsou sestry izolovány od okolního života, vychovávány ke správným mravům a nuceny k dodržování tradiční role ženy v muslimské společnosti. Mustang je druhým největším favoritem po Saulově synovi, což naznačuje i jeho přítomnost v nominacích na Zlatý glóbus. Dá se ale očekávat, že i na Oscarech vedle Saulova syna neuspěje.
El abrazo de la serpiente (Ciro Guerra)
Multijazykové (převažuje španělština) dobrodružné drama El abrazo de la serpiente (Objetí hada) reprezentuje Kolumbii a někteří diváci ho možná viděli na mezinárodním filmovém festivalu v Karlových varech minulý rok. Amazonský šaman Karamakate, který je poslední z přeživších svého kmene, se během čtyřiceti let setkává se dvěma okcidentálními vědci, kteří se snaží rozkrýt tajemství zázračné a posvátné rostliny chakruny. Spolu s nimi se v nevšedním černobílém snímku vydává na život měnící transcendentální cestu amazonským pralesem. Kolumbijský snímek je jasným outsiderem. Úspěchem je už účast v pětce nominovaných. Kolumbie dosud žádného Oscara nezískala. Ve skutečnosti jde o vůbec první nominaci pro tuto zemi, což je pro Kolumbii historický přelom.
Theeb (Naji Abu Nowar)
Drama Theeb je dalším velkým outsiderem této kategorie. Reprezentuje Jordánsko. Je rovněž vůbec prvním jordánským filmem, který se ovjevuje v užší pětici na Oscara nominovaných zahraničních filmů. Arabská poušť v roce 1916. Snímek Theeb vypráví příběh jednoho chlapce, který se po smrti svého otce vydává na cestu k dospělosti. Když je poklidný život Theebova beduínského kmene narušen příchodem britského armádního důstojníka s tajným posláním, Theebův starší bratr Hussein souhlasí, že vojáka doprovodí na nebezpečné cestě přes arabskou poušť. Během výpravy jsou však přepadeni a Theeb i přes svůj velmi nízký věk rychle pochopí, že pokud chce zůstat naživu, musí dostát vlastnostem vlka, podle kterého byl pojmenován, a zakusit, co je to dospělost, důvěra i zrada. Pokud by Theeb cenu získal, byl by to podobný historický okamžik jako u kolumbijského snímku.
Krigen (Tobias Lindholm)
Posledním z pětice filmů nominovaných na Nejlepší film v kategorii zahraničních filmů je dánské válečné drama Krigen (Válka). Snímek reprezentuje Dánsko, které se v seznamu nominovaných zemí objevuje celkem často. Naposledy to bylo před dvěma roky, kdy bylo nominované drama Hon. Oscara Dánsko získalo naposledy v roce 2010 za film Lepší svět. Nepředpokládá se, že by Dánsko uspělo takto "brzo", ale možné je všechno. Krigen se zabývá účastí Dánska na vojenských operacích v Afghánistánu. Zde je to konkrétně na příkladu jednoho vojenského důstojníka. Film se zabývá následky na jeho účasti ve válce, jaký má na jeho rodinu i na jeho Zemi.
And The Oscar Goes to…
Už to tu bylo zmíněno několikrát. Největší šance na ziska Oscara v kategorii Nejlepší zahraniční film má letos maďarský snímek Saulův syn. Uvidíme, zda se papírové předpoklady nakonec splní.
Šance podle Filmserveru:
- Saulův syn 85%
- Mustang 10%
- El abrazo de la serpiente 1%
- Theeb 1%
- Krigen 3%
Po kategorii nejlepší zahraniční film navážeme ihned s kategorií nejlepší animovaný film. Letošním favoritem je snímek V hlavě, který už v této kategorii získal Zlatý glóbus. Spolu s ním jsou ještě nominovány filmy Anomalisa, Ovečka Shaun ve filmu, Chlapec a svět a When Marnie Was There.
V hlavě (Peter Docter, Ronaldo Del Carmen)
Veleúspěšná pixarovka V hlavě je největším favoritem na zisk Oscara v kategorii Nejlepší animovaný film roku. Režisér Peter Docter už přitom jednoho Oscara v této kategorii získal s filmem Vzhůru do oblak před sedmi lety. Letos má velkou šanci tento úspěch zopakovat a získat druhou sošku. V hlavě bylo komerčně i kriticky velmi úspěšným filmem a jasným triumfem studia Pixar. Spolu s Docterem je nominován ještě Ronaldo Del Carmen, pro nějž jde o první nominaci. Oba tvůrci jsou pak ještě za tento film nominováni v kategorii Nejlepší původní scénář.
Ovečka Shaun ve filmu (Mark Burton, Richard Goleszowski)
Celovečerní podoba oblíbeného seriálu nazvaná Ovečka Shaun ve filmu je u nás také dobře známa i díky tomu, že se u nás podobně jako V hlavě hrála v kinech. Ovečka Shaun ve filmu je jasným outsiderem a neočekává se, že by Oscara v této kategorii skutečně získala. Režisér Mark Burton je v této kategorii nováčkem, je to jeho první nominace. Spolu s ním je nominován producent filmu Richard Starzack.
Anomalisa (Charlie Kaufman, Duke Johnson)
Stop-motion animák pro dospělé Anomalisa od scenáristy a režiséra Charlieho Kaufmana v kinech teprve uvidíme. Charlie Kaufman dosud v oscarových nominacích figuroval jen jako scenárista. Jednoho Oscara také získal za scenář k filmu Věčný svit neposkvrněné mysli. Jeho nominace v této kategorii je překvapením. Jeho reálné šance na zisk sošky jsou ale mizivé. Spolu s ním jsou nominováni Duke Johnson a producentka Rosa Tran.
Chlapec a svět (Alê Abreu)
Do kin právě vstupuje brazilský animovaný snímek Chlapec a svět, který je čtvrtým z pětice nominovaných v kategorii Nejlepší animovaný film roku. Je o malém chlapci, který se vydává na dobrodružnou cestu světem za svým otcem. Chlapec a svět je jasným outsiderem této pětice, který může pouze šokovat, kdyby cenu získal.
Omoide no Mânî (Hiromasa Yonebayashi)
Posledním z pětice je japonský animovaný film Omoide no Mani od studia Ghibli, který je v pětici zastoupený pod anglickým názvem When Marnie Was There. Japonsko je tradiční oblíbenou zemí, která bývá v nominacích v této kategorii často zastoupena. Naposledy Japonsko v této kategorii uspělo s filmem Cesta do fantazie v roce 2001. Nepředpokládá se, že by letos Japonsko s tímto filmem uspělo a spíše jde o "čestnou" nominaci pro zemi, která má velkou tradici v tomto odvětví. Spolu s režisérem Yonebayashim je nominován i producent filmu Yoshiaki Nishimura.
And The Oscar Goes To…
Tady nemá cenu předpokládat, že by Oscara získal jiný snímek než V hlavě. Nebo si snad Akademie přichystala letos překvapení?
Šance podle Filmserveru:
- V hlavě 96%
- Ovečka Shaun ve filmu 1%
- Anomalisa 1%
- Chlapec a svět 1%
- Omoide no Mânî 1%