Reklama

Za horizontem: Bone Tomahawk - drsný a netradiční western

Vydáno: 12.12.2015 10:00 - Václav Limberk

Bone Tomahawk je název westernu scenáristy a debutujícího režiséra S. Craiga Zahlera. V hlavní roli se představí Kurt Russell a Patrick Wilson. Rozhodně se připravte na neobvyklý zážitek.

Kosti a skalpRecenzoval/a Václav Limberk dne 12.12.2015 10:00. Bone Tomahawk je název westernu scenáristy a debutujícího režiséra S. Craiga Zahlera. V hlavní roli se představí Kurt Russell a Patrick Wilson. Rozhodně se připravte na neobvyklý zážitek. Hodnocení: 3.5
Varování na úvod: Tento film není pro slabé povahy a především žaludky. Bone Tomahawk je další z řady netradičních westernů a připojuje se k nedávné "renesanci" westernového žánru. Ale na rozdíl od takových filmů jako The Homesman nebo Slow West nebo i staršího kousku Opravdová kuráž jde zase jinou cestou. Novinkou je zde použití hororových prvků, které byste v uvedených kouscích nenašli. A kanibalismus už tuplem ne. A právě kanibalismus zde hraje dost důležitou úlohu. Přesto nejde o horor, ani o westernový horor. Bone Tomahawak je spíše western s hororovými prvky.

Lili Simmons, Patrick Wilson ve filmu  / Bone TomahawkNatočil ho americký scenárista, spisovatel a nyní i debutujucí režisér S. Craig Zahler. Ten zde ukázal svůj osobitý režijní styl, který se absolutně nepodobá klasickým westernům o hrdinech divokého západu, a příliš ani revizionistickým kouskům jako byli například Nesmiřitelní nebo "konverzačky" Quentina Tarantina typu Nespoutaný Django. Zahler se střeží toho, aby si z divokého západu udělal "cirkus" a drží se velmi věcného, ale soustředěného způsobu vyprávění.

Zahlerův příběh se odehrává v blíže neurčené pustině na divokém západě zhruba v druhé polovině devatenáctého století. V době, kdy se v rodící se civilizaci ještě vyskytovaly kmeny "lidí", které byly pro normálního člověka stejně záhadné jako mimozemšťani. V malém městečku Bright Hope žije pár obyvatel. Přirozenou autoritu tu má místní šerif Franklin Hunt (Kurt Russell), který zde s pomocí svého zástupce Chicory (Richard Jenkins) hledí na to, aby tu byl pořádek. Ten je ale jednoho dne narušen příjezdem Purvise (David Arquette). Ve městě žije také Arthur O´Dwyer (Patrick Wilson) se svou ženou Samanthou (Lili Simmons), která pomůže ošetřit střeleného Purvise. Samantha, Purvis a jiný zástupce Nick jsou posléze druhý den nezvěstní. Z přepadení v nedaleké stodole vychází na povrch, že byli uneseni. Od místního indiána se dozví, že je unesli členové primitivního kmenu obývající jeskyně, kterým se říká "Troglodyti". Šerif s Chicorou, místním štramákem Brooderem (Matthew Fox) a manželem Samanthy, který má zraněnou nohu, se je vydají zachránit.

Richard Jenkins, Kurt Russell ve filmu  / Bone TomahawkRozhodně se nedá o Bone Tomahawk tvrdit, že by se někam pospíchalo. Film má něco málo přes dvě hodiny a Zahler sází spíše na pozvolně plynoucí jízdu mužů pustinou, až má divák pocit, že si vyjeli na výlet. Cestou narazí akorát na dva zvědy, jinak se povětšinou řeší jen zraněná noha Samanthyina manžela Arthura. Zahler záměrně nechává ve filmu situace složené z dlouhého povídání a sezení mužů u ohně a nevystřihuje "zbytečnou vatu", což má za následek mírné ukolíbání diváka, který se může během sledování nudit a říkat si, co to má jako znamenat? Má to znamenat akorát to, že se Zahler snaží o co největší autenticitu a co nejmenší spektakulárnost. Putování pustinou, kde se nic neděje, je skutečně chvílemi zdlouhavé. Je ale jasné už z úvodní expozice, že se jedná jen o pověstný klid před bouří. Ta se pozléze odehraje se zdrcující intenzitou a explicitní naturalističností, která se obvykle ve westernech nevyskytuje. 

Musí se ocenit originální masky "Troglodytů", které vypadají opravdu povedeně stejně jako děsivě. Z herců hraje velmi snaživě Patrick Wilson a velmi dobře sem zapadá také ostřílený Kurt Russell, díky němuž máme pocit, že to musí dobře dopadnout. Kanibalistické scény z jeskyně se vám zaručeně zaryjí pod kůži. Ve výsledku jde o kvalitně odvedenou práci režiséra i herců, kterou sráží jen několik nelogičností a přes realističnost i několik těžko uvěřitelných prvků. Rozhodně je ale Zahlerův drsný western dost originální a přes dílčí výtky profesionálně zvládnutý.

Originální trailer filmu Bone Tomahawk
Reklama

NÁZORY

Vložit názor

Povinné položky jsou označeny hvězdičkou. E-mail je třeba pouze pokud budete chtít zasílat reakce a nebude zveřejněn.

Zasílat reakce e-mailem na vaši reakci, článek nebo nezasílat.

Antispam: * Napište první dvě písmena ze slova filmserver
Bez správné odpovědi na tuto otázku nebude názor přidán.

Reklama

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY