Sledujte filmserver.cz také na Facebooku!
Přihlásit Přihlásit přes Facebook | Registrovat
Pojištění.cz - nejširší nabídka online pojištění v ČR!
Makrorecenze: Avengers: Age of Ultron

Makrorecenze: Avengers: Age of Ultron

Vydáno: 10.05.2015 19:11 v sekci Recenze | Makrorecenze - Redakce

Avengers: Age of Ultron v mnohých očích za prvním dílem zaostává, podle jiných jde zase o krok dál směrem k dalším filmům marvelovského univerza. Jaký na ni máme názor my, se dočtete v naší skromné makrorecenzi.

SDÍLET:    
Naše makrorecenze jsou tu od toho, aby odhalily, které filmy jsou předurčeny k nadžánrovému úspěchu, a které naopak nikoli. Tři lidé, tři názory. 

CIRKUS BUDE!

Plakát filmu Avengers: Age of Ultron / The Avengers: Age of UltronBanda pestrobarevných superhrdinů se vrací, aby... co vlastně? Marvel už rezignoval na budování nového příběhu a zvolil komerčně osvědčenou cestu zahušťování scénáře, v němž se najednou objevují křiklavě nečekané součástky (Hawkeyeova rodina), přehršel postav, bezuzdné expozivní bouře a čím dál temnější tón vyprávění. Je fascinující, jak dobře to všechno v kontextu šíleného světa Avengers šlape... stejně jako je fascinující, jaká je to ve skutečnosti kolosální hovadina.

Nováčci budou při sledování poněkud ztraceni, neboť bez znalosti alespoň několika předchozích marvelovek nemají mnoho šancí pochopit význam všech scén/postav na plátně; nad výdělkem ovšem spláčou možná i znalci - Ultronův příběh je de facto pouhým trailerem na závěrečné kombo "Infinity Wars" a zbytek není ničím jiným než dalším bojem proti dalšímu záporákovi, jenž má zase o něco rafinovanější metody a opět zaručeně zná cestu, jak Avengery zničit (navzdory ohranému tématu vzbouřené umělé inteligence však Ultron ≠ tradiční záporák; naopak, patrně by ustál i náročnější film). Zvraty ničím nepřekvapí - všechny bez vyjímky spočívají v tom, že se na scéně objeví nová postava a provede s aktuálním stavem akční veletoč, nebo prostě některá z těch stávajících změní názor ("ty seš zlej, s tebou já už nehraju!"). 

Whedon je naštěstí hračička a jak už jsem řekl, v kontextu vlastního univerza hrajou marvelovští panáci první ligu. Divák nemá čas vydechnout a v jednom kuse zírá, jakou si dal někdo práci, aby plejády vířících CGI fragmentů udržovaly skvostnou choreografii a nevypadaly blbě. Totéž platí pro ústřední hereckou eskadru, která už se svými rolemi náležitě srostla a je malá velká radost každou její tvář pozorovat.

Fotografie z filmu Avengers: Age of Ultron / The Avengers: Age of UltronPsyché zamilované Natašky bohužel docela otravuje, Starkův "bezpečný svět" ve své zbrklosti působí mimomísně a rozpory ve skupině hrdinů jsou všeobecně příšerně nahodilé, následkem čehož jsem si v jejich průběhu pravidelně přál, aby si už zase začal někdo s někým dávat po hubě. Vážně - nevěřil jsem snaze o přesah tam, kde je třicet z dvaatřiceti postav pouhými efektními rekvizitami; známe je ze čtyř a více filmů a přesto se o nikoho ani trochu nebojíme. Navzdory povinné pointě (vítězství dobra) si nemyslím, že by to bylo úplně dobře. Obstojněji fungují jen Hulkova dilemata a nečekaně také protichůdné Ultronovy pohnutky, jejichž nevyzpytatelnost a jakási "lidská" zranitelnost může býti námětem k mnoha diskuzím. Ve výsledku se dá zážitek v kině popsat jako uspokojivý (3D funkční a přehledné), přestože jsou druzí Avengeři jedním z těch megafilmů, které netoužím vidět znovu a solidně se bavím nad afektovanými výkřiky i pochybnými analýzami zarytých blockbusterových plnopalbařů.

P.S. Včera jsem se přistihl, že uvažuji nad druhými Avengers a kinem, aniž by mi okamžitě docvaklo, že jsem je už před týdnem viděl. Au... 

Pavel Pinker: 6-7/10


AVENGERS: SUPER FILM O LIDECH

Plakát filmu Avengers: Age of Ultron / The Avengers: Age of Ultron
Avengers byli dle některých výborným komiksovým filmem, protože pojednávali o superhrdnech. Pokračování Avengers s podtitulem Age of Ultron je naopak super, protože je o lidech, kteří jsou superhrdiny - a i v akčních pasážích volí lidskou perspektivu, když je kladen důraz na bezpečí obyvatel měst, jsou zachraňováni civilisté apod. Ačkoliv pracuje s overreacherovským narativem, kdy vědec stvoří potenciální hrozbu pro lidstvo, žánrově se nejvíc přibližuje právě válečnému snímku. V něm jeden tým bojuje proti společnému nepříteli, kterého pomohl (spolu)vytvořit - a nechybí ani rekrutování nových členů, motivační proslovy během bitvy ad.

Paradoxně je dvojka v tuzemsku kritizována za to, že na rozdíl od sólovek jednotlivých superhrdinů není žánrově odlišená. Nemístných výtek zaznívá přitom několik: vyprávění se nikam neposouvá dál a je pouhou záminkou pro vršení mnohdy nepřehledných atrakcí, z hlediska stylu jde o nevýrazné dílo a záporák je nezajímavý. Vzhledem k tomu, že příspěvek do makrorecenze vzniká víc než týden po premiéře, je možné za pomocí konkrétních - místy spoileroidních - příkladů tato nejčastěji zmiňovaná negativa vyvrátit. 

Plakát filmu Avengers: Age of Ultron / The Avengers: Age of UltronNepočítáme-li Ant-Mana, je Age of Ultron završením druhé marvelovské fáze. Tvrdit, že jsme se na jejím konci nikam dál nedopracovali, znamená nejenom ignorovat přírůstek v podobě nových postav (Scarlet Witch, Vision) a přetransformování S.H.I.EL.D.u, ale i celý epilog sestávající z obměny původního týmu za zcela nový. Vyprávění s velkým počtem hlavních i vedlejších postav opravdu není jenom zástěrkou k přívalu digibordelu. Naopak by člověk těžko pohledal blockbuster, ve kterém by akce jednak byla vždy pečlivě motivována ve vyprávění, jednak během ní postavy procházely vývojem, který by byl příčinně rozvíjen. Dvojčata změní svůj cíl, k sbližování Black Widow a Bruce Bannera/Hulka dochází především během ní, jsou prohlubovány názorové střety mezi členy Avengerů, kdy je předjímán budoucí rozkol, nahlédneme do obav Avengerů díky funkčně využité schopnosti Scarlet Witch ad. Nepíšíc o tom, že nejsou za sebe sázeny trikově opulentní pasáže, protože je podstatný zmiňovaný lidský prvek při ochraně/zachraňování občanů. 

Týmové (ne)spolupráci se podřizuje i styl, který svými záběry-sekvencemi vybočuje z normy toho, jak je v současnosti snímána a stříhána akce. Zatímco v jedničce byl jeden okázalý záběr ukazující superhrdiny jako tým, dvojka takovým začíná a přidává změnu hledisek v rámci záběru-sekvence. Je-li něco rychleji stříháno, až v tom divák/divačka přestává mít přehled, má to své opodstatnění v tom, že i superhrdinové ztrácí orientaci, jak na tom jsou ostatní členové (např. únos Black Widow). A stejně jako v první části je (ne)shoda v dialogové sekvenci vyjádřena prostřednictvím toho, že protagonisté jsou buď v jednom záběru (shoda), nebo se používá figury záběr-protizáběr (neshoda) - a nově přibylo odlišení na základě svícení (např. Stark a Banner nad budoucím Visionovým tělem). Vůbec je oproti předchozímu dílu styl mnohem (sebe)uvědomělejší díky odkazování ke konkrétním ikonickým výjevům z komiksu a díky nejenom digitálním průletům předjímajícím důležitost určitého prostoru později ve vyprávění, ale i vizualizací střetu dvou umělých inteligencí.

Plakát filmu Avengers: Age of Ultron / The Avengers: Age of UltronPožadavek, že akční film je tak dobrý, jak je jeho záporák, se většinou omezuje na to, kdo je do role antagonisty obsazen (James Spader, výborný hlasový projev), nikoliv na jeho úlohu ve vyprávění. Kritizovaný Ultron je poměrně nekonvenční padouch, jehož motivace jsou nám hned z počátku známy, ale cíl - konkrétní uskutečnění plánu - se dozvídáme až v průběhu vyprávění. Nejdůležitější jsou jeho dva rysy. Jednak je odvrácenou stránkou Tonyho Starka/Iron Mana, což vráží klín mezi Avengers, jednak se jeho vědomí může přemísťovat z jedné plechovky do další, a tak je vhodným padouchem pro tým, ve kterém s ním poměří síly všichni pěkně postupně (Iron Man ve Wakandě, Kapitán Amerika na náklaďáku, Vision - Thor - Hulk - Scarlet Witch v závěrečném aktu). 

Pokud je Avengers: Age of Ultron v něčem problematickým počinem, není to z hlediska Marvel Cinematic Universe (MCU) ve vyprávění stojícím na místě, nevýrazném stylu anebo nijakém záporákovi (ignorujme významovou rovinu, kdy se nabízí interpretace s ohledem na N.S.A. a další aféry představující pro Světového policajta "hrozbu" zevnitř). Potíž může činit serializovaná povaha celého MCU. Zatímco Avengers ještě fungovali jako crossover, ve kterém se setkali superhrdinové představení v sólovce (a pár dalších), Avengers: Age of Ultron neobstojí jako samostatné vyprávění nezávislé na komiksovém předpokračování a seriálových Agents of S.H.I.E.L.D. Strukturně - a rytmicky - tak jde o značně nevyrovnané dílo. Dílo, které je super tím, že není super.

Marek Slovák: 9/10


DALŠÍ SEŠIT KOMIKSOVÉHO KOMPLETU

Plakát filmu Avengers: Age of Ultron / The Avengers: Age of UltronPsát o serialitě u snímku, který je již jedenáctým celovečerním počinem marvelovského filmového univerza, sice vyznívá trochu od boku, ale s Avengers: Age of Ultron se sdílený vesmír konečně posunul do fáze, kterou známe z komiksových sešitů a jež nemohla dosud být díky nedostatečné zabydlenosti světa velkým počtem postav dosažena. To, co bude nejspíše plně rozvedeno až v následujícím Captain America: Civil War, zde nabývá své prvotní podoby, v níž už není nutné, aby měla každá z postav svůj vlastní plnohodnotný prostor na plátně – hlavním rysem totiž již není dostatečné prokreslení a spojení týmu, což nabízela jednička, nýbrž jeho rozšíření směrem k následujícím filmům už tak dosti nabité Fáze III.

Postavy, které důvěrně známe a díky několika filmům dokážeme odhadnout jejich chování, dostávají pozoruhodné backstory, které více prohlubují jejich srostlost se základními kameny univerza, zatímco ty nové jen načrtnou svůj potenciál (Scarlet Witch, Vision, Ulysess Klaw) směrem k dalším počinům, případně se objeví i několik dalších (Falcon, War Machine) v podobě vtipných cameo rolí. Různorodý výskyt postav, proměnlivost jejich počtu, četnost „zastávek“ ve vyprávění nebo „urychlených“ podzápletek (Thorova návštěva jeskyně) může samozřejmě působit poněkud matoucím dojmem, díky čemuž Age of Ultron nabývá nesourodosti jako celku, protože toho chce na poměry hollywoodského blockbusteru stihnout příliš za velmi krátkou dobu.

Plakát filmu Avengers: Age of Ultron / The Avengers: Age of UltronTou „krátkou“ dobou je 141 minut stopáže, při níž je zřetelně rozpoznatelná delší verze (Whedon zmiňoval původní 195-minutový sestřih, mluvilo se i o tříhodinové verzi, která vyjde na Blu-ray), z níž musel být výsledný materiál sestříhán. Nedotaženost finálního produktu je sice cítit méně než třeba z takového posledního Hobita, film tím nicméně v několika momentech trpí, protože má na rozehrání komiksového kolosu o mnoha postavách a zápletkách velmi málo času. I přesto jde však v rámci možností o perfektní zakončení stávajících událostí marvelovského univerza, které opět zúročuje Whedonovy scenáristické dovednosti ze psaní televizních seriálů (svižné dialogy, hlášky) a nabízí další porci bohužel již generické akční stránky, která kromě úvodního přepadení hradu působí již lehce vyčpěle (ve finále se sice více zachraňují civilisté, stále jde však o souboj Avengers a hordy anonymních nepřátel) a rozhodně nejde o hlavní highlighty filmu.

Za ty se považují spíše momenty, kdy jsou všichni hrdinové pohromadě, a buďto se špičkují (párty na začátku), spolupracují (závěrečná obrana v kostele), nebo spolu jen prostě tráví čas (Hawkeyeova farma), což je jev, který jde svým konzervatismem vcelku razantně proti komiksovým adaptacím konkurenčních studií. Narušitelem této přátelské sebranky je tentokrát Ultron, navzdory tvůrčím proklamacím jeden ze zatím nejslabších marvelovských padouchů, který je i přes svou perfektní vizáž a hlasový přednes Jamese Spadera jen robotem z výprodeje nechávajícím vzpomenout na bolestivou Transcendenci (zároveň slouží jako pouhý konstrukt z hlediska osobního vývoje Tonyho Starka, který vyvrcholí až v příštím filmu).

Nakonec zde mohu v podstatě uvést přesně to, co jsem napsal u prvního dílu: „ryzí požitek z komiksového filmu v té nejčistší podobě“, tentokrát jen s tou změnou, že se ještě více přibližuje té pravé esenci komiksových sešitů – což nemusí být zrovna k užitku, protože mnohdy díky své serializované povaze rezignuje na základní požadavky na výstavbu filmového díla jako takového.

Martin Bubrín: 8/10

Český trailer #2 filmu Avengers: Age of Ultron

Hlavní recenzi filmu najdete ZDE.

WEDOS.cz - Nejlevnější registrátor domén v ČR, neomezený webhosting, virtuální a dedikované servery

NÁZORY

Vložit názor

Povinné položky jsou označeny hvězdičkou. E-mail je třeba pouze pokud budete chtít zasílat reakce a nebude zveřejněn.

Zasílat reakce e-mailem na vaši reakci, článek nebo nezasílat.

Antispam: * Napište první dvě písmena ze slova filmserver
Bez správné odpovědi na tuto otázku nebude názor přidán. Přihlášeným se tato otázka nezobrazuje.

  • Slovákove drísty čítať, rovnako ako pri Trans... (JohnWayne, 12.05.2015 11:12) Reagovat

    Slovákove drísty čítať, rovnako ako pri Transformers, to je des

  • Slováčik pls :D nebuď failer a radšej sa nauč... (JohnWayne, 20.11.2015 15:20) Reagovat

    Slováčik pls :D nebuď failer a radšej sa nauč čo je to réžia :D

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
TV tipy: 18. 8. 2017 - 24. 8. 2017
TV tipy: Zabijáci se účastní honu na lišku a Silkwoodová jim vaří kohouta na víně Prázdniny pomalu končí a televize začínají ožívat. Na tento týden sice nepřichystaly žádnou velkou premiéru, potěší ovšem zařazení na Oscara nominovaných dramat Silkwoodová a Hon na lišku nebo severského thrilleru Zabijáci.... čtěte zde
Vydáno: 18.08.2017 07:30 v sekci Radar | TV tipy
0
Po strništi bos 6/10
Recenze: Po strništi bos je dějově nejrozpadlejší film Jana Svěráka Nový film Jana Svěráka, natočený podle knihy Zdeňka Svěráka, se odehrává před událostmi z Obecné školy a jsme v něm svědky začleňování malého Edy Součka do venkovského života a do nové klukovské party... čtěte zde
Vydáno: 17.08.2017 15:06 v sekci Recenze | Premiéry
3
Hra o trůny S07E05 8/10
TV recenze: Hra o trůny S07E05 – Východní hlídka Pátá epizoda je spíše oddychem po akcí našlapaném předchozím dílu. Připravuje však půdu pro další třeskuté události v posledních dvou dílech sedmé řady. POZOR: Text obsahuje nezbytné spoilery k předchozím epizodám! čtěte zde
Vydáno: 16.08.2017 14:00 v sekci Články | Televize
0
Kinopremiéry: 33. týden
Kinopremiéry: Zabiják a bodyguard přicházejí po strništi bos Jasnou tuzemskou událostí poloviny srpna v kinech je premiéra svěrákovské komedie Po strništi bos, která je prequelem slavné Obecné školy. Jedinou konkurencí jí je akční komedie Zabiják & bodyguard. čtěte zde
Vydáno: 16.08.2017 07:30 v sekci Radar | Kinopremiéry
0
Blu-ray recenze: Pod rouškou noci 8/10
Blu-ray recenze: Pod rouškou noci a modrého disku Co skrývá Ben Affleck pod rouškou? Je zvuk v Dolby Atmos důvodem, abyste si film nepouštěli kvůli hlasitosti v noci? V jakých temnotách se ztratily vystřižené scény? Na něco z toho odpovídá kritika Pod rouškou noci. čtěte zde
Vydáno: 15.08.2017 18:00 v sekci Recenze | Blu-ray
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Captain Marvel se bude odehrávat v 90. letech (23.07.2017 16:00 v Novinky | Zprávy)
- Liga spravedlnosti v novém traileru z Comic Conu (22.07.2017 23:24 v Novinky | Trailery)
- Recenze: Spider-Man: Homecoming – odlehčený návrat pavoučího kluka… ehm, muže (30.06.2017 15:00 v Recenze | Premiéry)
- První trailer: nový marvelovský seriál Inhumans (30.06.2017 10:38 v Novinky | Trailery)
- První trailer: marvelovský Black Panther (10.06.2017 15:42 v Novinky | Trailery)
- Spider-Man: Homecoming má nový trailer (24.05.2017 11:20 v Novinky | Trailery)
- Liga spravedlnosti mění režiséra (24.05.2017 10:06 v Novinky | Zprávy)
- Zemřel herec Powers Boothe (15.05.2017 11:44 v Novinky | Zprávy)
- Recenze: Strážci Galaxie Vol. 2 – podruhé a ještě ujetěji (03.05.2017 09:43 v Recenze | Premiéry)
- Blu-ray recenze: Doctor Strange aneb marvelovská norma (29.04.2017 10:00 v Recenze | Blu-ray)
- Joss Whedon bude režírovat film o Batgirl (30.03.2017 20:19 v Novinky | Zprávy)
- Spider-Man: Homecoming v novém traileru (28.03.2017 15:16 v Novinky | Trailery)
- Joe Carnahan a Frank Grillo udělají nový Zátah (16.02.2017 16:10 v Novinky | Zprávy)

PREMIÉRA TÝDNE   32/2017

Annabelle 2: Zrození zla
6/10

Hororové pokračování Annabelle 2: Zrození zla se odehrává dějově před událostmi z filmu Annabelle z roku 2014. Je to takové to "jak to všechno začalo a odkud se vzala ta strašidelná panenka" a podobně.


Chaty

AKTUÁLNĚ V KINECH

Kompletní seznam kinopremiér naleznete zde.

TV TIPY

VYCHÁZÍ NA BLU-RAY

Kompletní seznam vycházejících BD naleznete zde.

VYCHÁZÍ NA DVD

Kompletní seznam vycházejících DVD naleznete zde.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

NEJNAVŠTĚVOVANĚJŠÍ FILMY (poslední týden)

NEJNAVŠTĚVOVANĚJŠÍ OSOBY (poslední týden)

ČESKÉ TRAILERY

Star Wars: Síla se probouzí
V kinech od 17.12.2015
Jak básníci čekají na zázrak
V kinech od 14.04.2016
Captain America: Občanská válka
V kinech od 05.05.2016

NOVÉ FOTOGRAFIE

Kingsman: Zlatý kruh (1x)
Po strništi bos (8x)
Molly's Game (2x)
Zabití posvátného jelena (3x)
Mission: Impossible 6 (1x)
The Meyerowitz Stories (3x)
Wind River (1x)
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
filmserver.cz - o filmech víme vše
©2010-2017 IMEG s.r.o.
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Mobilní verze | ISSN 1804-5529
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
DOPORUČUJEME: Kupte si nejprodávanější hosting v ČR se slevou 50% (slevový kód: FILMSERVER)
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver