Sledujte filmserver.cz také na Facebooku!
Přihlásit Přihlásit přes Facebook | Registrovat
Battle Royale

Stroj času: Brutální, nekompromisní a stále aktuálnější Battle Royale

Vydáno: 14.12.2014 12:00 v sekci Recenze | Stroj času - Vratislav Šálek

V roce milénia vyvolal ve velké části světa bouřlivé reakce japonský thriller Battle Royale, v němž se vybraná školní třída musí povraždit mezi sebou. Postupem času se z filmu stal kult, který je i po čtrnácti letech dost varovný.

Battle RoyaleRecenzoval/a Vratislav Šálek dne 14.12.2014 12:00. V roce milénia vyvolal ve velké části světa bouřlivé reakce japonský thriller Battle Royale, v němž se vybraná školní třída musí povraždit mezi sebou. Postupem času se z filmu stal kult, který je i po čtrnácti letech dost varovný. Hodnocení: 4
SDÍLET:    
V roce 1999 vzbudil v Japonsku velký poprask román debutujícího Koushuna Takamiho s názvem Battle Royale, který byl nelichotivou vizí budoucnosti země zapadajícího slunce. Bylo tak jen otázkou času, kdy vznikne jeho filmová adaptace. Té se hned o rok později zhostil doma přímo legendární, za hranicemi však takřka neznámý Kinji Fukasaku, který později prohlásil, že mu děj připomínal jeho mládí, kdy jako patnáctiletý musel pracovat v muniční továrně. V červenci 1945 se podnik dostal pod dělostřeleckou palbu a děti nemohly nikam utéct, takže se navzájem chránily vlastními těly. Ti přeživší navíc později byli nuceni těla svých zemřelých kamarádů odklidit. V tu chvíli všem došlo, že japonská vláda ohledně druhé světové války lhala a do jejich myslí se na dlouhá léta vkradla nenávist k dospělým.

Fotografie z filmu Battle Royale / Batoru rowaiaruA je pravda, že příběh Battle Royale je hodně podobný. Odehrává se v blíže nespecifikované budoucnosti, kdy se Japonsko potýká s obrovskou nezaměstnaností, dospělí ztrácí autoritu a děti zcela rezignují na docházku do školy. Proto přichází vláda s tzv. zákonem BR - každý rok je náhodně vybrána jedna třída, která je odvezena na odlehlý ostrov, kde se její členové musí vzájemně pozabíjet, dokud nezůstane naživu jeden jediný, který je vítězem celé hry.

S odstupem času je fascinující, jak moc je celý snímek nadčasový a paradoxně nejspíš ještě aktuálnější než v době svého vzniku. Fukasaku se s divákem opravdu nijak nemaže a od začátku mu dávkuje hodně hutnou a nepříjemnou atmosférou, z níž hmatatelně cítí, že tady se nebudou dít hezké věci. Celá první hodina je výborná a napínavá a jejím předčasným vrcholem je bezmála geniální a nepředvídatelná scéna se skvěle ironickým instruktážním videem, která naznačí, že se s nikým nebude jednat v rukavičkách.

Mnozí kritizují tvůrcův chladnější přístup, kdy vše vypráví s odstupem a film vysloveně nemá hlavního hrdinu, za sebe ale mohu napsat, že mi k filmu zcela přesně sedl, protože divák si nemůže být jist tím, kdo bude příští obětí a s nikým se nemůže úplně ztotožnit. Může si tak připadat jako nezúčastněný pozorovatel, což se ke konceptu jakoby reality show náramně hodí. Režisér ještě vše podmalovává částečně původní hudbou Masamichiho Amana, často si ale vypomáhá trefným použitím notoricky známých klasických skladeb, které mnohdy získají nový rozměr.

Fotografie z filmu Battle Royale / Batoru rowaiaruSamostatnou kapitolou pak zůstávají akční scény, které vyvolaly velký rozruch a staly se hodně diskutovanými. Je nezpochybnitelnou pravdou, že autor zvolil silně naturalistické řešení a akce je vskutku dost brutální a nekompromisní, takže tu nechybí useknuté končetiny, explodující hlavy, přesekané tepny atd. Jsou navíc výborně natočeny, takže si není nač stěžovat. Zároveň je ale na nich vidět veliká nadsázka a to, jak Fukasaku celý film myslel s nadhledem a záměrně je tzv. přepálil. A ačkoli primárně nejde o horor, bývá snímek často označován jako slasher, protože mrtvých a různých způsobů zabití je tu dost a dost. 

Pro neasijského diváka může být problémem orientace v postavách, protože všechny vypadají pro necvičené oko víceméně stejně a vzhledem k tomu, že je až na jedinou výjimku nehrají slavní herci, může v nich čas od času nastat zmatek. Onou výjimkou je i u nás dost známý Takeshi Kitano, jenž si roli učitele a vedoucího celého programu viditelně užívá, i když tu zas není tolik a v akci se bohužel objeví ještě méně. Pokud vám ale obecně vadí expresivní asijské herectví, nemusíte se bát, protože zde je ho jen minimum a je tím pádem zcela snesitelné. 

Objektivně řečeno je fakt, že druhá polovina už nemá takové grády a tempo, nelze si nevšimnout několika dějových děr (jak je možné, že když je zákon BR tak stěžejní, mladí lidé ho neznají) a koncept celého programu není zcela vysvětlen. Nejvíc asi zamrzí absence lepší a uspokojivější pointy, která je vesměs jen naznačena a ztrácí se v množství dalších informací a příliš ji neosvětlí ani dvě requia, která předchází závěrečným titulkům. Potenciál myšlenky tak asi nebyl úplně vytěžen, na druhou stranu k tomu ale moc nechybělo.

Fotografie z filmu Battle Royale / Batoru rowaiaruOsud filmu nebyl a dodnes není jednoduchý. Vyvolal debaty a diskuze ohledně násilí v médiích, bylo o něm otevřeně diskutováno na půdě japonského parlamentu a někteří konzervativní politici ho dokonce obvinili z toho, že může za novou vlnu zločinů spáchaných mladistvými. Japonské reakce bývají přirovnávány k těm, které se děly v Británii po premiéře dalšího kontroverzního filmu, Kubrickova Mechanického pomeranče. V USA nebyl BR jedenáct let oficiálně distribuován (s výjimkou několika projekcí na různých festivalech), což může souviset i s tím, že testovacímu publiku byl pouštěn nedlouho po nechvalně proslulém masakru na střední škole v Columbine a byl tím pádem jednoznačně zamítnut. V Německu je dokonce stále přísně zakázán.

Evidentně ale inspiroval spousty hollywoodských tvůrců od Quentina Tarantina po Edgara Wrighta a nejnověji můžete jeho stopy najít v mnohem korektnější sáze Hunger Games. Knižní variací budiž třeba výborná novela Jasutaka Cucuie Peklo, kde podobné hry nehrají studenti, nýbrž důchodci, čili další sociálně problémová skupina. Jeden čas se dokonce uvažovalo o hollywoodském remaku, naštěstí z něj ale sešlo a doufejme, že už k němu nikdy nedojde (ovšem třeba nějaký nízkorozpočtový remake v režii Paula Verhoevena bych si možná dal líbit, protože tahle podvratná látka je přesně pro něj).

V roce 2003 se pak film dočkal pokračování s podtitulem Requiem, které ale bohužel bylo silně poznamenáno tím, že Kinji Fukasaku trpěl rakovinou prostaty. Film, na němž pracoval z posledních sil, už bohužel nestihl dokončit a práci převzal jeho syn Kenta Fukasaku, který se nepotatil a výsledkem byla jen sotva průměrná akční tuctovka. Legendární jednička tak zůstala nepřekonána. 

Originální trailer Battle Royale / Batoru rowaiaru

NAŠE HODNOCENÍ FILMU:
8/10
VAŠE HODNOCENÍ FILMU:
Líbí se mi Nelíbí   Chci vidět Nechci vidět
0,0
NÁZORY

Vložit názor

Povinné položky jsou označeny hvězdičkou. E-mail je třeba pouze pokud budete chtít zasílat reakce a nebude zveřejněn.

Zasílat reakce e-mailem na vaši reakci, článek nebo nezasílat.

Antispam: * Napište první dvě písmena ze slova filmserver
Bez správné odpovědi na tuto otázku nebude názor přidán. Přihlášeným se tato otázka nezobrazuje.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
TV tipy: 23. 3. 2018 - 29. 3. 2018
TV tipy: Dalajláma pátrá na ulici Cloverfield 10 po nejhledanějším muži a páskách z Nagana Hned čtyři premiéry vynikají v aktuální desítce pravidelných televizních tipů. Jsou jimi retro podívaná Krycí jméno U.N.C.L.E., sci-fi horor Ulice Cloverfield 10, osobitý krimithriller Nejhledanější muž a dokument Pásky z Nagana.... čtěte zde
Vydáno: 23.03.2018 07:30 v sekci Radar | TV tipy
0
Pacific Rim: Povstání 6/10
Recenze: Jako povrchní zábava s epickou akcí Pacific Rim: Povstání plní účel Pokračování filmu, ve kterém se obří roboti mlátí s obřími monstry, navazuje v obdobném duchu na události z jedničky po deseti letech, zhruba stejně zábavně, zhruba stejně dementně. Akční scény jsou nicméně super. čtěte zde
Vydáno: 22.03.2018 07:00 v sekci Recenze | Premiéry
2
Dej mi své jméno 7/10
Recenze: Gay romance Dej mi své jméno je citlivou studií křehkosti lásky Mimořádně empatické drama o lásce a homosexuální romanci odráží ústřední téma filmu a pocity svých hrdinů i prostřednictvím metaforicky užívané literatury, hudby, sochařství a nepravidelně plynoucího času. čtěte zde
Vydáno: 21.03.2018 12:00 v sekci Recenze | Premiéry
0
Kinopremiéry: 12. týden
Kinopremiéry: Králíček Petr a Máří Magdaléna řídí povstání kaiju robotů V kinech sice startuje celá desítka filmů, přesně polovina z ní jsou ovšem dokumenty, které jsou určeny specifickému publiku. Většinového diváka spíše osloví pokračování sci-fi Pacific Rim nebo biblická Máří Magdaléna.... čtěte zde
Vydáno: 21.03.2018 07:30 v sekci Radar | Kinopremiéry
0
Máří Magdaléna 4/10
Recenze: Mdlá a šedivá Máří Magdaléna do Ježíšova života nic nového nepřináší Do hlavních rolí biblického filmu, který nahlíží na příběh Ježíše Krista očima Máří Magdalény, obsadil Garth Davis herečku Rooney Mara a herce Joaquina Phoenixe. čtěte zde
Vydáno: 20.03.2018 07:00 v sekci Recenze | Premiéry
2
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Margot Robbie míří do Tarantinova "mansonovského" filmu (14.03.2018 09:04 v Novinky | Zprávy)
- Novinka Quentina Tarantina má název, obsazení a popis děje (01.03.2018 15:09 v Novinky | Zprávy)
- Roman Polanski v novém Tarantinově filmu (02.02.2018 14:14 v Novinky | Zprávy)
- Sequel Kingovy knihy Doctor Sleep natočí Mike Flanagan (27.01.2018 07:38 v Novinky | Zprávy)
- Nový RoboCop na obzoru? (24.01.2018 10:12 v Novinky | Zprávy)
- Leonardo DiCaprio potvrzen pro Nový film Quentina Tarantina (13.01.2018 19:26 v Novinky | Zprávy)
- Tarantinův Star Trek získal scenáristu (22.12.2017 09:37 v Novinky | Zprávy)
- Tarantinův Star Trek skutečně vznikne. A bude eRko. (08.12.2017 08:48 v Novinky | Zprávy)
- Natočí Quentin Tarantino nový Star Trek? (06.12.2017 11:25 v Novinky)
- Tarantinův devátý film získal datum premiéry (02.12.2017 08:24 v Novinky | Zprávy)
- Tom Cruise v novém Tarantinově filmu? (16.11.2017 14:58 v Novinky | Zprávy)
- Tarantino hledá pro svůj devátý film nové studio (03.11.2017 14:26 v Novinky | Zprávy)
- Bond 25: Kdo ho bude režírovat? (27.07.2017 10:12 v Novinky | Zprávy)
- Recenze: Nápaditý i zábavný Baby Driver (27.07.2017 08:00 v Recenze | Premiéry)
- Kinopremiéry: Baby Driver srdečně vítá druhou stranu naděje (26.07.2017 07:30 v Radar | Kinopremiéry)
- Quentin Tarantino chystá film o Charlesi Mansonovi (12.07.2017 15:35 v Novinky | Zprávy)
- Sony plánuje Baby Driver 2 (08.07.2017 10:47 v Novinky | Zprávy)
- TV tipy: Maršál, Robinsonovi, Austin Powers a myšák Stuart Little jsou kamarádi do deště (19.05.2017 07:30 v Radar | TV tipy)
- Ozvěny Febiofestu: Zlín (16.05.2017 15:56 v Články | Festivaly)
- Zemřel herec Michael Parks (10.05.2017 20:10 v Novinky | Zprávy)

PREMIÉRA TÝDNE   12/2018

Pacific Rim: Povstání
6/10

Pokračování filmu, ve kterém se obří roboti mlátí s obřími monstry, navazuje v obdobném duchu na události z jedničky po deseti letech, zhruba stejně zábavně, zhruba stejně dementně. Akční scény jsou nicméně super.

AKTUÁLNĚ V KINECH

Kompletní seznam kinopremiér naleznete zde.

TV TIPY

VYCHÁZÍ NA BLU-RAY

Kompletní seznam vycházejících BD naleznete zde.

VYCHÁZÍ NA DVD

Kompletní seznam vycházejících DVD naleznete zde.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

NEJNAVŠTĚVOVANĚJŠÍ FILMY (poslední týden)

NEJNAVŠTĚVOVANĚJŠÍ OSOBY (poslední týden)

ČESKÉ TRAILERY

Star Wars: Síla se probouzí
V kinech od 17.12.2015
Jak básníci čekají na zázrak
V kinech od 14.04.2016
Captain America: Občanská válka
V kinech od 05.05.2016

NOVÉ FOTOGRAFIE

Hotel Transylvánie 3: Příšerózní dovolená (2x)
The Spy Who Dumped Me (4x)
Pásky z Nagana (1x)
Under the Silver Lake (2x)
Pacific Rim: Povstání (7x)
Máš ji! (2x)
Máří Magdaléna (7x)
Králíček Petr (1x)
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
filmserver.cz - o filmech víme vše
©2010-2018 IMEG s.r.o.
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Mobilní verze | ISSN 1804-5529
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver