Sledujte filmserver.cz také na Facebooku!
Přihlásit Přihlásit přes Facebook | Registrovat
Battle Royale

Stroj času: Brutální, nekompromisní a stále aktuálnější Battle Royale

Vydáno: 14.12.2014 12:00 v sekci Recenze | Stroj času - Vratislav Šálek

V roce milénia vyvolal ve velké části světa bouřlivé reakce japonský thriller Battle Royale, v němž se vybraná školní třída musí povraždit mezi sebou. Postupem času se z filmu stal kult, který je i po čtrnácti letech dost varovný.

Battle RoyaleRecenzoval/a Vratislav Šálek dne 14.12.2014 12:00. V roce milénia vyvolal ve velké části světa bouřlivé reakce japonský thriller Battle Royale, v němž se vybraná školní třída musí povraždit mezi sebou. Postupem času se z filmu stal kult, který je i po čtrnácti letech dost varovný. Hodnocení: 4
SDÍLET:    
V roce 1999 vzbudil v Japonsku velký poprask román debutujícího Koushuna Takamiho s názvem Battle Royale, který byl nelichotivou vizí budoucnosti země zapadajícího slunce. Bylo tak jen otázkou času, kdy vznikne jeho filmová adaptace. Té se hned o rok později zhostil doma přímo legendární, za hranicemi však takřka neznámý Kinji Fukasaku, který později prohlásil, že mu děj připomínal jeho mládí, kdy jako patnáctiletý musel pracovat v muniční továrně. V červenci 1945 se podnik dostal pod dělostřeleckou palbu a děti nemohly nikam utéct, takže se navzájem chránily vlastními těly. Ti přeživší navíc později byli nuceni těla svých zemřelých kamarádů odklidit. V tu chvíli všem došlo, že japonská vláda ohledně druhé světové války lhala a do jejich myslí se na dlouhá léta vkradla nenávist k dospělým.

Fotografie z filmu Battle Royale / Batoru rowaiaruA je pravda, že příběh Battle Royale je hodně podobný. Odehrává se v blíže nespecifikované budoucnosti, kdy se Japonsko potýká s obrovskou nezaměstnaností, dospělí ztrácí autoritu a děti zcela rezignují na docházku do školy. Proto přichází vláda s tzv. zákonem BR - každý rok je náhodně vybrána jedna třída, která je odvezena na odlehlý ostrov, kde se její členové musí vzájemně pozabíjet, dokud nezůstane naživu jeden jediný, který je vítězem celé hry.

S odstupem času je fascinující, jak moc je celý snímek nadčasový a paradoxně nejspíš ještě aktuálnější než v době svého vzniku. Fukasaku se s divákem opravdu nijak nemaže a od začátku mu dávkuje hodně hutnou a nepříjemnou atmosférou, z níž hmatatelně cítí, že tady se nebudou dít hezké věci. Celá první hodina je výborná a napínavá a jejím předčasným vrcholem je bezmála geniální a nepředvídatelná scéna se skvěle ironickým instruktážním videem, která naznačí, že se s nikým nebude jednat v rukavičkách.

Mnozí kritizují tvůrcův chladnější přístup, kdy vše vypráví s odstupem a film vysloveně nemá hlavního hrdinu, za sebe ale mohu napsat, že mi k filmu zcela přesně sedl, protože divák si nemůže být jist tím, kdo bude příští obětí a s nikým se nemůže úplně ztotožnit. Může si tak připadat jako nezúčastněný pozorovatel, což se ke konceptu jakoby reality show náramně hodí. Režisér ještě vše podmalovává částečně původní hudbou Masamichiho Amana, často si ale vypomáhá trefným použitím notoricky známých klasických skladeb, které mnohdy získají nový rozměr.

Fotografie z filmu Battle Royale / Batoru rowaiaruSamostatnou kapitolou pak zůstávají akční scény, které vyvolaly velký rozruch a staly se hodně diskutovanými. Je nezpochybnitelnou pravdou, že autor zvolil silně naturalistické řešení a akce je vskutku dost brutální a nekompromisní, takže tu nechybí useknuté končetiny, explodující hlavy, přesekané tepny atd. Jsou navíc výborně natočeny, takže si není nač stěžovat. Zároveň je ale na nich vidět veliká nadsázka a to, jak Fukasaku celý film myslel s nadhledem a záměrně je tzv. přepálil. A ačkoli primárně nejde o horor, bývá snímek často označován jako slasher, protože mrtvých a různých způsobů zabití je tu dost a dost. 

Pro neasijského diváka může být problémem orientace v postavách, protože všechny vypadají pro necvičené oko víceméně stejně a vzhledem k tomu, že je až na jedinou výjimku nehrají slavní herci, může v nich čas od času nastat zmatek. Onou výjimkou je i u nás dost známý Takeshi Kitano, jenž si roli učitele a vedoucího celého programu viditelně užívá, i když tu zas není tolik a v akci se bohužel objeví ještě méně. Pokud vám ale obecně vadí expresivní asijské herectví, nemusíte se bát, protože zde je ho jen minimum a je tím pádem zcela snesitelné. 

Objektivně řečeno je fakt, že druhá polovina už nemá takové grády a tempo, nelze si nevšimnout několika dějových děr (jak je možné, že když je zákon BR tak stěžejní, mladí lidé ho neznají) a koncept celého programu není zcela vysvětlen. Nejvíc asi zamrzí absence lepší a uspokojivější pointy, která je vesměs jen naznačena a ztrácí se v množství dalších informací a příliš ji neosvětlí ani dvě requia, která předchází závěrečným titulkům. Potenciál myšlenky tak asi nebyl úplně vytěžen, na druhou stranu k tomu ale moc nechybělo.

Fotografie z filmu Battle Royale / Batoru rowaiaruOsud filmu nebyl a dodnes není jednoduchý. Vyvolal debaty a diskuze ohledně násilí v médiích, bylo o něm otevřeně diskutováno na půdě japonského parlamentu a někteří konzervativní politici ho dokonce obvinili z toho, že může za novou vlnu zločinů spáchaných mladistvými. Japonské reakce bývají přirovnávány k těm, které se děly v Británii po premiéře dalšího kontroverzního filmu, Kubrickova Mechanického pomeranče. V USA nebyl BR jedenáct let oficiálně distribuován (s výjimkou několika projekcí na různých festivalech), což může souviset i s tím, že testovacímu publiku byl pouštěn nedlouho po nechvalně proslulém masakru na střední škole v Columbine a byl tím pádem jednoznačně zamítnut. V Německu je dokonce stále přísně zakázán.

Evidentně ale inspiroval spousty hollywoodských tvůrců od Quentina Tarantina po Edgara Wrighta a nejnověji můžete jeho stopy najít v mnohem korektnější sáze Hunger Games. Knižní variací budiž třeba výborná novela Jasutaka Cucuie Peklo, kde podobné hry nehrají studenti, nýbrž důchodci, čili další sociálně problémová skupina. Jeden čas se dokonce uvažovalo o hollywoodském remaku, naštěstí z něj ale sešlo a doufejme, že už k němu nikdy nedojde (ovšem třeba nějaký nízkorozpočtový remake v režii Paula Verhoevena bych si možná dal líbit, protože tahle podvratná látka je přesně pro něj).

V roce 2003 se pak film dočkal pokračování s podtitulem Requiem, které ale bohužel bylo silně poznamenáno tím, že Kinji Fukasaku trpěl rakovinou prostaty. Film, na němž pracoval z posledních sil, už bohužel nestihl dokončit a práci převzal jeho syn Kenta Fukasaku, který se nepotatil a výsledkem byla jen sotva průměrná akční tuctovka. Legendární jednička tak zůstala nepřekonána. 

Originální trailer Battle Royale / Batoru rowaiaru

NAŠE HODNOCENÍ FILMU:
8/10
VAŠE HODNOCENÍ FILMU:
Líbí se mi Nelíbí   Chci vidět Nechci vidět
0,0
NÁZORY

Vložit názor

Povinné položky jsou označeny hvězdičkou. E-mail je třeba pouze pokud budete chtít zasílat reakce a nebude zveřejněn.

Zasílat reakce e-mailem na vaši reakci, článek nebo nezasílat.

Antispam: * Napište první dvě písmena ze slova filmserver
Bez správné odpovědi na tuto otázku nebude názor přidán. Přihlášeným se tato otázka nezobrazuje.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Top 20 ČR 42. týden
Top 20 ČR: Venom je nezničitelný Marvelovský snímek Venom kraluje českému žebříčku návštěvnosti už třetí týden. Jeho pozici neohrozil ani slavný Michael Myers v hororu Halloween. čtěte zde
Vydáno: 23.10.2018 07:30 v sekci Komentáře | Top 20 ČR
0
Box office: 42. víkend
Box office: Halloween skóruje Nový Halloween je komerční trhák, jak dokazují rekordní víkendové tržby. Druhé nejlepší v historii. čtěte zde
Vydáno: 22.10.2018 07:30 v sekci Komentáře | Box office
0
Searching 9/10
Za horizontem: Searching je brilantním internetovým thrillerem Nováček Aneesh Chaganty natočil brilantní napínavý internetový thriller Searching, v němž zoufalý otec pátrá po své zmizelé dceři. čtěte zde
Vydáno: 21.10.2018 19:52 v sekci Recenze | Za horizontem
0
Mars 1/10
Recenze: Bizarní komedie Mars je vypravěčsky rozpadlým nepodařeným škvárem Česká komedie Benjamina Tučka, která vypráví o české expedici na Mars, je historicky prvním filmem natáčeným ve skutečném americkém simulátoru pobytu na Marsu. To je ale také to jediné, co jí lze přičíst k dobru. čtěte zde
Vydáno: 21.10.2018 08:00 v sekci Recenze | Premiéry
4
Apostle 8/10
Za horizontem: Apostle je drsný okultní thriller Gareth Evans se vrátil s mysteriózním thrillerem Apostle. Dan Stevens se v něm vydává najít svou sestru, kterou unesl tajemný ostrovní kult. čtěte zde
Vydáno: 20.10.2018 21:38 v sekci Recenze | Za horizontem
1
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Once Upon a Time in Hollywood: Bruce Dern nahradí Burta Reynoldse (28.09.2018 09:34 v Novinky | Zprávy)
- TV tipy: Osm hrozných stojí na mostě špionů, kde píše rumový deník (28.09.2018 07:30 v Radar | TV tipy)
- Eli Roth´s History of Horror: hororová antologie v traileru (25.09.2018 18:30 v Novinky | Trailery)
- Zemřel legendární herec Burt Reynolds (06.09.2018 22:04 v Novinky | Zprávy)
- Damon Herriman bude Charles Manson v TV seriálu Mindhunter (30.08.2018 17:27 v Novinky | Zprávy)
- Once Upon a Time In Hollywood: Charles Manson obsazen (29.08.2018 20:06 v Novinky | Zprávy)
- Once Upon a Time In Hollywood: Roman Polanski obsazen (28.08.2018 19:24 v Novinky | Zprávy)
- 30 kultovních filmů, na které nelze zapomenout (26.08.2018 12:00 v Články | Publicistika)
- Téma: Top 10 rolí Toma Cruise II. (05.08.2018 18:27 v Články | Publicistika)
- RoboCop se vrátí v novém sequelu (12.07.2018 09:00 v Novinky | Zprávy)
- UPDATE: Tarantinův "Hollywood" nabírá další herce (09.06.2018 09:54 v Novinky | Zprávy)
- Tarantinův "Hollywood" nabírá další herce (09.05.2018 11:02 v Novinky | Zprávy)
- Star Trek 4 bude režírovat žena (27.04.2018 07:52 v Novinky | Zprávy)
- 2001: Vesmírná odysea slaví 50 let (21.04.2018 16:47 v Novinky | Trailery)
- Top 10: Nejlepší filmy Stevena Spielberga (04.04.2018 11:44 v Články | Publicistika)
- Margot Robbie míří do Tarantinova "mansonovského" filmu (14.03.2018 09:04 v Novinky | Zprávy)

PREMIÉRA TÝDNE   42/2018

Halloween
7/10

Nový Halloween je přímým pokračováním původního Halloweenu z roku 1978, které konečně přichází s důstojným završením série a zadostiučiněním pro postavu hlavní hrdinky v podání Jamie Lee Curtis.

AKTUÁLNĚ V KINECH

Kompletní seznam kinopremiér naleznete zde.

TV TIPY

VYCHÁZÍ NA BLU-RAY

Kompletní seznam vycházejících BD naleznete zde.

VYCHÁZÍ NA DVD

Kompletní seznam vycházejících DVD naleznete zde.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

NEJNAVŠTĚVOVANĚJŠÍ FILMY (poslední týden)

NEJNAVŠTĚVOVANĚJŠÍ OSOBY (poslední týden)

ČESKÉ TRAILERY

Star Wars: Síla se probouzí
V kinech od 17.12.2015
Jak básníci čekají na zázrak
V kinech od 14.04.2016
Captain America: Občanská válka
V kinech od 05.05.2016

NOVÉ FOTOGRAFIE

Kursk (2x)
Zlatý podraz (1x)
Když draka bolí hlava (1x)
Nebezpečná laskavost (1x)
Dogman (1x)
Johnny English znovu zasahuje (1x)
Searching (6x)
Apostle (6x)
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
filmserver.cz - o filmech víme vše
©2010-2018 IMEG s.r.o.
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1804-5529
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver