Sledujte filmserver.cz také na Facebooku!
Přihlásit Přihlásit přes Facebook | Registrovat
Pojištění.cz - nejširší nabídka online pojištění v ČR!
Blu-ray recenze: Godzilla

Blu-ray recenze: Godzilla na modrém disku není godží

Vydáno: 17.10.2014 17:37 v sekci Recenze | Blu-ray - Marek Slovák a Martin Bubrín

Jak si Godzilla stojí mezi ostatními letošními blockbustery? Je bonusová výbava zklamáním? A jak vypadá třetí rozměr v nočních scénách? A kam se poděl Dolby Atmos? Dozvíte se v recenzi.

GodzillaRecenzoval/a Marek Slovák dne 17.10.2014 17:37. Jak si Godzilla stojí mezi ostatními letošními blockbustery? Je bonusová výbava zklamáním? A jak vypadá třetí rozměr v nočních scénách? A kam se poděl Dolby Atmos? Dozvíte se v recenzi. Hodnocení: 3.5
SDÍLET:    
Fotografie z filmu Godzilla / GodzillaGodzilla. Co k ní dodat, když valná většina si na ni nejspíš už názor udělala, protože ji neminula v kině (nejlépe v Dolby Atmos, které je opravdu vtahující, i když 3D projekce vzhledem k řadě nočních scén na zážitku příliš nepřidává). Jedná se o inteligentní blockbuster, u kterého i tvůrci Honest Trailers uznávají, že se povedl, i když si přitom nezapomenou dělat legraci z konceptu oddalování diváckého potěšení.

Pokud jste nečetli naše recenze, udělejte tak, prosím. Šéfredaktor napsal střízlivější pohled, daný zklamanými očekáváními a často opakovanou kritikou nezajímavosti postav. Já přispěl protipohledem, kdy jsem naopak ocenil důsledné dodržování velmi ne-blockbusterového konceptu, kdy hledisko je sice lidské, ale celková (makro)perspektiva pohledu na dění, je božská. Za předpokladu, že Godzillu chceme považovat za vyšší sílu udržující řád věcí.

Fotografie z filmu Godzilla / GodzillaZ toho vyplývá, že pokud přistoupíte na koncept, nebudete mít s tímto v některých ohledech nekonvenčním blockbusterem problém. A pokud znáte sérii filmů s titulním monstrem, nejspíš uznale pokýváte hlavou, že se k předloze přistupuje uctivě... a že nejde o remake, jak si mnozí mysleli nebo stále myslí, ale o pokračování, které může být regulérní součástí godzillího produkčního cyklu. V tomto ohledu je velmi vtipné zapuštění prvního setkání do úvodních titulků, které kombinují fikční aspekt (Godzilla, která se poprvé objevila roku 1954) s reálným (nukleární zbrojení v době studené války).

Ani Edwardsův příspěvek do zavedené série neopomíjí, že nejlepší Godzilly reflektovaly události, které měli diváci v dobré paměti, protože se jich (ne)přímo dotýkaly. Nechybí narážky na poměrně nedávnou fukujimskou katastrofu, připomenuty jsou i jiné výrazné tragické události. Mnohem důležitější ale je, že jsou součástí vyprávění, ve kterém jsou veškeré žánrové scény precizně inscenovány a divák se jimi může opájet.

Fotografie z filmu Godzilla / GodzillaČasté přirovnání k Stevenu Spielbergovi není náhodné, protože některé sekvence z Godzilly jsou nasnímány jako vybrané z Blízkých setkání třetího druhu (viz přílet odborníků na "místo činu"), Jurského parku (viz způsob snímání nelidských postav) či Války světů (viz železniční přejezd a následné probuzení se u vody). Nejedná se ovšem o "spielbergovskou" manýru a sledování zmíněných pasáží není z diváckého hlediska zautomatizované.

Pozornost je totiž z lidských postav, na které kladou důraz spielbergovská vyprávění, přesunuta na monstra. Lidé s nimi přímo nepřichází do interakce, spíše se navzájem míjejí a konání jedněch má dopad na druhé a naopak. Opustit lidské hledisko by ale znamenalo natočit paradokumentární experiment, na který by studia nejspíš nedala peníze, protože by vypadal jako na celovečerní stopáž natažený úvodní akt z 2001: Vesmírná Odysea.

Fotografie z filmu Godzilla / GodzillaGodzilla tak nevypadá, protože se lze opájet precizně inscenovanými - spielbergovskými - pasážemi, interpretovat narážky na nedávné události a oceňovat důslednost konceptu, kdy se Gareth Edwards nevzdal svých indie zásad. Před koupí blu-ray disku ale doporučujeme zapůjčení, protože je velká spousta zklamaných diváků, kteří své očekávání berou jako negativum filmu.

MONARCH: Časová linie Godzilly.

BLU-RAY:
BD obal filmu Godzilla / GodzillaJeden z filmů roku vyšel na blu-rayi hned v několika edicích, které se od sebe liší balením i počtem disků. Klasický amaray je dostupný s jedním (2D verze filmu plus bonusy) i dvěma nosiči (2D verze s bonusy a 3D na samostatné placce). Futurepack ve svých útrobách, v nichž na rozdíl od amaraye nechybí vnitřní artwork, skrývá disky dva (2D, 3D). Sběratele nepotěší, že namísto steelbooku vychází futurepack, ale jakmile ho dostanou do ruky, veškeré výtky opadnou. Ocas Godzilly je vystouplý, motiv pokračuje i na druhé straně a ladění do rudé barvy je stylové. Zklamání čeká až po vložení "modráků" do přehrávače, protože situování většiny scén s monstry do tmy nedá vyniknout třetímu rozměru a u česky otitulkovaných bonusů chybí detailnější pohled na vznik filmu.  

MONARCH: M.U.T.O. - Japonsko.

OBRAZ A ZVUK (BM): 
Fotografie z filmu Godzilla / GodzillaGodzilla už v kinech vzbuzovala obavy, že sledováním na menším plátně než IMAX ztratí polovinu svého monumentálního kouzla. Po vydání filmu na Blu-ray však přichází ujištění, že obří kaidžu dokáže zapůsobit i na půdorysu „pouhého“ domácího kina, a to díky audiovizuálnímu přepisu, který ikonickému japonskému monstru dodává prvotřídní péči, ostatně jak je u titulů společnosti Warner Bros. zvykem (viz podobně rozmáchlý Muž z oceli).
2D prezentace je tak prvotřídní ukázkou kinematografického spektáklu, i když samotný film jde vcelku razantně proti svým netradičním oddalováním diváckého potěšení (prostřihy pryč od akce). Obraz je neskutečně ostrý a dokonale přehledný, což potěší hlavně u snímku, jehož stěžejní pasáže a akční scény se odehrávají výhradně v noci. Navzdory monotónní barevné paletě rozprostírající se mezi odstíny černé a šedé je veškeré dění bez problému usledovatelné a dovolující vyniknout i jindy nepříliš realistickým vizuálním efektům – právě díky tomu, že je tma, samotná monstra nabývají na větší autenticitě, než když bychom viděli každý jejich nereálný záhyb za denního světla (srovnejte zjev Godzilly v závěrečné scéně). I tak by mohlo být drobným problémem sledovat snímek za dne, protože přísun denního světla na obrazovku televize tmavému obrazu dvakrát nesvědčí – a o to více 3D verzi.

Fotografie z filmu Godzilla / GodzillaTa je další ze stereotypních postkonverzí, s jejímž třetím rozměrem se nepočítá během samotného natáčení (smysluplné rozmístění objektů před kamerou), ale během postprodukce. Samotný proces však probíhal bez účasti kameramana filmu Seamuse McGarveye, což jde na výsledku dost poznat, protože to vypadá, stejně jako například nedávný Captain America: Návrat prvního Avengera, jako kdyby někdo zmáčkl tlačítko „convert“ a čekal, co z toho vyleze. Logicky film nejvíce tápe v akčních scénách, které jsou v podstatě to hlavní, kde mohl třetí rozměr vyniknout – nasazené brýle na nose však značně ubírají zážitku, protože snímek už nevyniká tak ostrým obrazem a automaticky ztmavuje již tak tmavé pasáže. Tma, kouř a mlha zkrátka odebírají filmu prostorovost a potřebnou hloubku, díky níž by vás Godzilla vtáhla přímo do centra dění.

Nepůsobivé bitvy monster trochu vylepšují denní scenérie (velké celky - japonská elektrárna, město, hory; kamerové přelety nad krajinou - důl), v nich zase hloubka naopak vynikne, ale nevyskytují se v nich hlavní atrakce (Godzilla a MUTO dávající si po tlamě). Lehké záchvěvy funkčního 3D se filmu daří zprostředkovávat pomocí hlediskových záběrů postav, které sledují obří stvoření skrze další plochu, třeba sklo. Ve srovnání s třetím rozměrem jiného kaidžu spektáklu, Pacific Rim - Útok na Zemi, vychází Godzilla bohužel jako poražený – velkofilm Guillerma del Tora se sice taky celý odehrával v dešti, ale svou hloubku a imerzivnost zprostředkoval barevně mnohem přehlcenější vizuální stránkou, který dokázala vtáhnout.

Fotografie z filmu Godzilla / GodzillaPokud pomineme nikterak oslnivý třetí rozměr, tak velká síla Godzilly spočívá hlavně ve zvukové stopě. Sedmikanálový track DTS-HD Master Audio nabízí precizní ozvučení na míru ušité velikosti titulního monstra, jehož řev má na maximální hlasitost potenciál „rozbíjet okna“ (subwoofer vám dá zkrátka zabrat). Zde se opět potvrzuje, že nejlepší audioprezentaci svědčí žánry sci-fi nebo fantasy, v nichž musí zvukaři přijít s neortodoxními mixy pro neexistující stvoření – krásným příkladem jsou zvuky MUTO, na nichž si vyhráli s maximální mírou kreativity.

Nejen jejich „řev“, ale i dokonale ozvučené (zdánlivě nepostřehnutelné) prostředí, perfektně oddělené dialogy a oldschoolový soundtrack Alexandre Desplata vytvářejí kakofonii zvuků, jíž bychom mohli nazvat takovým „zvukovým 3D.“ Škoda ale, že si k němu nemůžeme pustit odpovídající obraz. 


MONARCH: Operation: Lucky Dragon.

BONUSY
Plakát filmu Godzilla / Godzilla
Pokud je disk, na kterém je nejvýrazněji vidět ústup bonusů, je to tento. Ne že by bez pěti minut hodina přídavných materiálů nebyla ve výsledku slušnou výbavou, jenom... je možnost srovnání. Předchozí Edwardsova indie vztahovka s monstry v pozadí měla na blu-rayi skoro čtyři hodiny dokumentů, rozhovorů a vystřižených scén. Nechyběl ani audiokomentář, jehož absence zde zamrzí nejvíce; zvlášť po vyslechnutí si některých režisérových zajímavých prohlášení v dokumentech.

Vysokorozpočtová epika s monstry v popředí a nedůležitými postavami vedle nich má jenom čtyři krátkometrážní dokumenty (o celkové délce necelých čtyřiceti minut) a tři virální videa, která jsou dohledatelná na síti (o celkové délce cca čtvrt hodiny). Něco pozitivního před jejich zhodnocením? Česká titulková podpora nechybí!

Fotografie z natáčení filmu Godzilla / GodzillaPo "rozkliknutí" bonusové nabídky se nabídnou pouhé dvě položky: MONARCH a The Legendary Godzilla. Každá z nich obsahuje kratší featuretty, které si bohužel nelze pustit najednou. MONARCH uvítají ti, kdo nesledovali virální kampaň, během které byly v podobě videí zveřejňovány informace o historii a jednotlivých monstrech. Operation: Lucky Dragon v necelých třech minutách shrne vznik uskupení a první setkání s Godzillou. M.U.T.O. File ve čtyřech a půl minutách představí monstra, proti kterým se to titulní postaví, aby udrželo rovnováhu. A pokud se nechcete znovu dívat na celý film, ale rádi byste si ho připomněli, můžete zhlédnout sedm a půl minuty dlouhé video The Godzilla Revelation, ve kterém jsou shrnuty důležité události z trochu odlišné perspektivy. Příjemné je, že co bylo dříve rozděleno do několika krátkých videí, je zde vcelku.

Pod Legendary Godzilla jsou čtyři featuretty, ale za zmínku stojí jenom jeden - nejdelší - z nich. Godzilla: The Force of Nature stihne v necelé dvacetiminutovce probrat vše důležité, od původní Godzilly přes vážné uchopení látky a hru s perspektivou až k návrhu monster, lokacím, trikům ad. Nejde jenom o reklamní řeči a valná většina informací je opravdu zajímavých, ale krátkometrážní délka je vzhledem k množství témat vyloženě vražedná.

Ken Watanabe při natáčení filmu Godzilla / GodzillaPo obecném dokumentu následuje trojice kratších, zaměřených vždy na něco konkrétního. A Whole New Level of Destruction zaujme spojením praktických a digitálních efektů, Into the Void: The H.A.L.O. Jump zase velkou spoustou materiálů (previzualizace apod.) a odůvodněním zvolené hudby, Ancient Enemy: The M.U.T.O.s. pohledem na funkci monster v příběhu. Důraz na spojení fikce s historií funguje jako zastřešující rámec pro všechny přídavné materiály na disku, ale jeden z nejlepších kinofilmů roku si říká o mnohem více bonusů... nebo alespoň jeden delší, který by umožňoval větší vhled.

MONARCH: Godzilla Revelation - Japonsko.

ZÁVĚR:
Fotografie z filmu Godzilla / GodzillaJeden z nejlepších filmů tohoto roku vyšel ve velmi povedeném futurepacku, který si každý sběratel zařadí rád do sbírky. Vystouplý godzillí ocas je natolik stylový, že lze odpustit absentující možnost přehrát si zvuk řevu titulního monstra přímo na obalu. Obraz je ve třetím rozměru velmi potemnělý, a proto ani nevynikne potemnělost, a je veliká škoda, že Dolby Atmos prvenství uzmul o poznání méně komplexní a soudržný blockbuster tohoto léta. Bonusová výbava je zklamáním i v porovnání s jinými vysokorozpočtovými snímky, byť je třeba ocenit její českou lokalizaci. Na rozdíl od X-Men: Budoucí minulost ale není ohlášeno vydání druhé edice, a tak si na své přijdou pouze sběratelé a příznivci kaidžu eiga a nekonvenčních snímků.

VAŠE HODNOCENÍ FILMU:
Líbí se mi Nelíbí   Chci vidět Nechci vidět
0,0

WEDOS.cz - Nejlevnější registrátor domén v ČR, neomezený webhosting, virtuální a dedikované servery

NÁZORY

Vložit názor

Povinné položky jsou označeny hvězdičkou. E-mail je třeba pouze pokud budete chtít zasílat reakce a nebude zveřejněn.

Zasílat reakce e-mailem na vaši reakci, článek nebo nezasílat.

Antispam: * Napište první dvě písmena ze slova filmserver
Bez správné odpovědi na tuto otázku nebude názor přidán. Přihlášeným se tato otázka nezobrazuje.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Thelma 7/10
Recenze: Thelma je mysteriózním střetem křesťanské víry a lesbické sexuality Norské umělecké drama o probouzející se dívčí sexualitě a zakázané lásce, jejímuž naplnění brání náboženská bariéra, připomíná tematicky příbuzné filmy Neon Demon a Raw. čtěte zde
Vydáno: 15.12.2017 14:00 v sekci Recenze | Premiéry
0
TV tipy: 15. 12. 2017 - 21. 12. 2017
TV tipy: Paddington, řidič aut a Seabiscuit uhánějí do Země zítřka Předvánoční televizní výběr neukrývá žádnou zásadní novinku, premiér je v něm ale hned několik. K těm nejvýraznějším patří rodinný snímek Paddington a disneyovský propadák Země zítřka, vidět můžete i dostihového... čtěte zde
Vydáno: 15.12.2017 07:30 v sekci Radar | TV tipy
0
Star Wars: Poslední z Jediů 9/10
Recenze: Star Wars: Poslední z Jediů - šťavnatý prostředek trilogie Nové Hvězdné války jsou tradičně nejočekávanějším filmem roku. Prostřední část sequelové trilogie vnáší do známého syžetu celou řadu neotřelých nápadů, skutečně nečekané příběhové zvraty a důležité (i... čtěte zde
Vydáno: 13.12.2017 17:10 v sekci Recenze | Premiéry
0
Kinopremiéry: 50. týden
Kinopremiéry: Obávaný poslední z Jediů vyzve Seveřanku Thelmu Jako už tradičně je poslední velkou premiérou roku film ze světa Star Wars, tentokrát dokonce regulérní osmá epizoda. A je logické, že srovnatelnou konkurenci nemá, alternativou tak budiž tři evropská dramata a jedna komedie. čtěte zde
Vydáno: 13.12.2017 07:30 v sekci Radar | Kinopremiéry
0
Jumanji: Vítejte v džungli 4/10
Recenze: V Jumanji: Vítejte v džungli se z deskové hry stala videohra bez pravidel V pokračování dobrodružného filmu Jumanji z roku 1995 se stejnojmenná desková hra přetvoří ve videohru, která vcucne několik teenagerů do svého herního světa uprostřed džungle. čtěte zde
Vydáno: 12.12.2017 21:00 v sekci Recenze | Premiéry
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Zlaté glóby 2017: Nominacím vévodí Tvář vody a Akta Pentagon (11.12.2017 15:33 v Novinky | Zprávy)
- Ready Player One: Hra začíná v novém, neskutečném traileru (10.12.2017 20:10 v Novinky | Trailery)
- Akta Pentagon: Skrytá válka: Spielbergovo novinářské drama v prvním traileru (08.11.2017 07:31 v Novinky | Trailery)
- Liga spravedlnosti: velkolepý digifest v posledním traileru (09.10.2017 09:42 v Novinky | Trailery)
- Pacific Rim: Povstání v prvním traileru (07.10.2017 08:28 v Novinky | Trailery)
- Blu-ray recenze: Zodiac (režisérská verze) (03.09.2017 11:30 v Recenze | Blu-ray)
- Box Office: Zabiják & bodyguard vedou nejhorší víkend v roce (28.08.2017 07:30 v Komentáře | Box office)
- Zemřel "otec Texaského masakru" Tobe Hooper (27.08.2017 16:19 v Novinky | Zprávy)
- Blu-ray recenze: Kong: Ostrov lebek (11.08.2017 17:00 v Recenze | Blu-ray)
- TV tipy: Velká šestka útočí na Bílý dům, hledá pyramidu hrůzy a zajišťuje si vražedné alibi (28.07.2017 07:30 v Radar | TV tipy)
- První trailer: Ready Player One je geekův splněný sen (22.07.2017 23:31 v Novinky | Trailery)
- Pacific Rim: Uprising verbuje do armády v prvním teaseru (21.07.2017 09:36 v Novinky | Trailery)
- Recenze: Valerian a město tisíce planet – „šestý element“ (20.07.2017 07:00 v Recenze | Premiéry)
- Kinopremiéry: Valerian letí do Dunkerku, města tisíce planet (19.07.2017 07:30 v Radar | Kinopremiéry)
- Recenze: Spider-Man: Homecoming – odlehčený návrat pavoučího kluka… ehm, muže (30.06.2017 15:00 v Recenze | Premiéry)
- TV Recenze: Máš oheň? Twin Peaks: Část 8 představuje prozatímní vrchol (29.06.2017 16:43 v Články | Televize)
- Blu-ray recenze: Rogue One: Star Wars Story (27.06.2017 17:00 v Recenze | Blu-ray)

PREMIÉRA TÝDNE   48/2017

120 BPM
7/10

Francouzský film 120 BPM je intimním vztahovým gay dramatem, portrétem aktivistického hnutí ACT UP v Paříži 90. let i sugestivní připomínkou, že na AIDS se umírá i dnes.

AKTUÁLNĚ V KINECH

Kompletní seznam kinopremiér naleznete zde.

TV TIPY

VYCHÁZÍ NA BLU-RAY

Kompletní seznam vycházejících BD naleznete zde.

VYCHÁZÍ NA DVD

Kompletní seznam vycházejících DVD naleznete zde.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

NEJNAVŠTĚVOVANĚJŠÍ FILMY (poslední týden)

NEJNAVŠTĚVOVANĚJŠÍ OSOBY (poslední týden)

ČESKÉ TRAILERY

Star Wars: Síla se probouzí
V kinech od 17.12.2015
Jak básníci čekají na zázrak
V kinech od 14.04.2016
Captain America: Občanská válka
V kinech od 05.05.2016

NOVÉ FOTOGRAFIE

Thelma (7x)
Bright (1x)
Paříž 15:17 (1x)
Anihilace (1x)
Star Wars: Poslední z Jediů (3x)
Black Panther (1x)
Jumanji: Vítejte v džungli! (7x)
Altered Carbon (4x)
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
filmserver.cz - o filmech víme vše
©2010-2017 IMEG s.r.o.
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Mobilní verze | ISSN 1804-5529
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
DOPORUČUJEME: Kupte si nejprodávanější hosting v ČR se slevou 50% (slevový kód: FILMSERVER)
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver