Sledujte filmserver.cz také na Facebooku!
Přihlásit Přihlásit přes Facebook | Registrovat
Pojištění.cz - nejširší nabídka online pojištění v ČR!
Téma: 10 nejlepších rolí Robina Williamse

Téma: 10 nejlepších rolí Robina Williamse

Vydáno: 15.08.2014 17:00 v sekci Články | Publicistika - Marek Slovák

Robin Williams byl znám především jako komik, a to díky svým rolím v rodinných komediích jako Mrs. Doubtfire - Táta v sukni či Flubber. Článek se však zaměřuje na jeho opomíjené, ale zato pozoruhodné tituly.

SDÍLET:    
Uznávaný byl ale za své spíše dramatické role, o čemž svědčí čtyři nominace na Oscara, z toho jedna proměněná. Žel jediná byla v kategorii Nejlepší mužský herecký výkon ve vedlejší roli (za ztvárnění terapeuta v dramatu Dobrý Will Hunting), ostatní - neproměněné - za role hlavní (Dobré ráno, Vietname!Společnost mrtvých básníků a Král Rybář).

Následující výběr si neklade za cíl sestavit žebříček deseti skutečně nejlepších výkonů Robina Williamse, jelikož jeho kariéra - a tudíž i filmografie - je velmi obsáhlá a autor těchto řádků neviděl vše. (S Williamsovou frekvencí, kdy zvládal až osm filmů za rok, to ani mnohdy není v diváckých silách.) Proto tuto desítku berte spíše jako upozornění na opomíjené tituly, které by neměly uniknout vaší pozornosti, zvlášť nyní, když je dobré si připomenout Williamsovu hereckou variabilitu.

Pepek námořník (Robert Altman)
Fotografie z filmu Pepek námořník / PopeyeJednoznačně nejprapodivnější položka ve filmografii nejenom Robina Williamse, ale i - a to především - Roberta Altmana. Celovečerní hranou adaptaci Pepka námořníka lze chápat jako vyvrcholení Altmanových žánrových subverzí, z nichž stojí za zmínku spíše ty zdařilejší ze 70. let, tj. protiválečná satira M.A.S.H., western McCabe a paní Millerová či neonoir Dlouhé loučení. Pepek námořník je hrdě pokleslá podívaná, která je velmi věrná svému animovanému/komiksovému předobrazu, a to včetně hereckých výkonů. Kdo postavu zná, ví, že má povětšinou jeden specifický výraz na tváři, a ten Robin Williams napodobuje velmi věrně. Až je s podivem, že mu to nezůstalo. Přesvědčit se můžete na vlastní oči (a vzhledem k hudebnímu výstupu i uši) níže, protože přikládáme klip z vrcholné sekvence filmu:

Ukázka z filmu Pepek námořník (1980).

Svět podle Garpa (George Roy Hill)
Fotografie z filmu Svět podle Garpa / The World According to GarpSvět podle Garpa měl premiéru roku 1982, což je dva roky poté, co byl do kin uveden Pepek námořník, který se navzdory své podivnosti nikdy nestal kultem. Oba snímky ale dobře ukazují Williamsův široký herecký rozptyl. Adaptace Johna Irvinga je ale důležitá i z jiného důvodu, která bývá v případě textů o představitelu ústřední role opomíjena. Vybíral si role, které jsou angažované v otázkách práv menšin, což velmi dobře dokládá postava Garpa, jehož (fiktivní) matkou je feministka a dobrým přítelem transvestita. Vedle toho je ale obdivuhodná Williamsova schopnost uhrát jednu postavu napříč různými obdobími od jejího dospívání až po dospělost, a to pouze vhodně zvolenou mimikou, způsobem mluvy apod.

Upoutávka na film Svět podle Garpa (1982).

Dobrodružství barona Prášila (Terry Gilliam)
Fotografie z filmu Dobrodružství barona Prášila / The Adventures of Baron MunchausenPokud jste si mysleli, že nejbizarnější rolí Robina Williamse byl Pepek námořník, nejspíš jste neviděli Dobrodružství Barona Prášila, ve kterém je jeho hlava odpoutána od těla, protože si nikdy nerozuměly. Podle mnohých nejhorší snímek ex-Pythona Terryho Gilliama, který je v našich končinách porovnáván s klasikou od Karla Zemana, je dokladem toho, jak obrovskou škálu různých poloh dokáže Williams vystřídat na malé ploše: od hlavy-intelektu přes tělo-fyzično, kdy se charakter postavy promění hned několikrát během pouhých tří a půl minut. Propadák nominovaný na 4 Oscary (výprava, kostýmy, masky, vizuální efekty) ale znamenal navázání spolupráce s Gilliamem, která byla zúročena o tři roky později v Králi rybáři, ve kterém taktéž balancoval mezi různými polohami (profesor historie vs. blázen).

Robin Williams v Dobrodružství Barona Prášila (1988).

Čas probuzení (Penny Marshall)
Robert De Niro, Robin Williams ve filmu Čas probuzení / AwakeningsZa Čas probuzení byl Williams nominován na Zlatý Glóbus a v médiích bylo reflektováno, že přechází od komediálních k dramatickým rolí (viz video níže, kde o tom vede řeč s Jimmy Carterem). Rok předtím byla totiž uvedena Společnost mrtvých básníků (1989) a dva roky před ní Dobré ráno, Vietname (1987) - snímky, za které byl nominován na Oscara v kategorii Nejlepší mužský herecký výkon v hlavní roli. Je ale paradoxní, že k takové změně vnímání vůbec došlo, protože Williamsovy slavné komediální role byly především televizní (seriál Mork a Mindy, filmy jako Ty nejlepší časyKlub Ráj nebyly nikterak výrazné ani v kariéře svých režisérů) a již na počátku 80. let hrál v ceněném dramatu Svět podle Garpa. Biografické retro drama Penny Marshall ukazuje, že Williams zvládá i polohy, které nejsou na hraně přehrávání (někdy za ní). Měl ale tu smůlu, že v podobných případech bývají vyzdvihováni spíše ti herci, kteří hrají mentálně narušené postavy, jež bývají vnímány jako výzva.

(Nesestříhaný) rozhovor s Robinem Williamsem o Času probuzení (1990).

Hamlet (Kenneth Branagh)
Fotografie z filmu / HamletHamlet je především spojován s osobou Kennetha Branagha, který si po siru Laurenci Olivierovi monopolizoval shakespearovské adaptace, ale nemělo by se zapomínat na to, že má i velmi dobrou ruku při poměrně netradičním - proti typu herců jdoucím - castingu. (O Branaghových volbách, proč koho obsadil a jak k obsazování vůbec přistupoval, více v tomto videu.) Adaptace je ve filmografii Robina Williamse příznačná tím, že je jedním z mnoha projektů, které zvládl během jednoho roku. Vedle více než čtyřhodinového Hamleta byly totiž ve stejném roce (1996) uvedeny do kin další historické drama Bomba pro Greenwich, queer komedie Ptačí klec, v níž ztvárnil jednu z hlavních rolí, nevydařený experiment Jack, kde hrál titulního Jacka, a na video putoval Aladin a král zlodějů, kde znovu namluvil kultovní postavu džina.

Robin Williiams na natáčení Hamleta (1996).

Ptačí klec (Mike Nichols)
Fotografie z filmu Ptačí klec / The BirdcagePro Mika Nicholse jsou ústřední vztahy, resp. to, co je ve společnosti přijímáno jako normotvorné a co je již neakceptovatelné (viz vivisekce manželství v Kdo se bojí Virginie Woolfové?, láska dvou věkem vzdálených lidí v Absolventovi či seznamování se v odcizené době v Na dotek). Adaptace divadelní hry Elaine May a Jeana Poireta je toho dokladem, protože na komediálním půdorysu rozehrává hru, v níž homosexuální pár před rodiči snoubenky syna jednoho z nich musí předstírat tradiční heterosexuální rodinu. Role homosexuála může snadno sklouznout k urážející karikatuře, jako se to stalo v řadě komedií fungujících na bázi sitcomu. Robin Williams ovšem dokázal vybalancovat komediální a dramatickou polohu, feminní rysy osobnosti nepřehánět a ztvárnit komplexní postavu s bohatým vnitřním světem, jak dokazuje klip pod tímto odstavcem.

Klip z filmu Ptačí klec (1996).

Jak přicházejí sny (Vincent Ward)
Robin Williams ve filmu Jak přicházejí sny / What Dreams May ComeRodinný film? Ani náhodou! Hlavní postava (hraná Robinem Williamsem) zemře během prvních patnácti minut, jeho filmová manželka spáchá sebevraždu - a děti jim zemřely před prvními titulky. Vskutku netradiční role pro někoho, kdo rok předtím dokončil disneyovku Flubber a ve stejném roce šla do kin melodramatická kýčovina Doktor Flastr. Williams se snaží, seč může (a v dramatických polohách při rozhovorech se svou ženou je výborný), ale styl mnohdy vítězí nad vyprávěním, resp. nad překombinovaným scénářem a nesoudržnou vizí světa tvořeného ze vzpomínek, snů, nočních můr apod. Přesto byste tento projekt neměli minout, pokud jste ho neviděli, protože ohlasy na něj jsou velmi rozporuplné. A jedna věc je nezpochybnitelná: ambice (jak režiséra kladoucího důraz na styl, tak Williamsova snaha střídat různý typ rolí a jít proti svému zavedenému - komediálnímu - typu).

Klip "Peklo" z filmu Jak přicházejí sny (1998).

Expres foto (Mark Romanek)
Robin Williams ve filmu Expres foto / One Hour PhotoRok 2002 byl pro Robina Williamse zlomový, protože se objevil hned ve třech filmech, které narušily jeho image rodinného chlápka. V Insomnii ztvárnil racionálně uvažujícího vraha, který má nad detektivem psychologickou výhodu. V černé komedii Smoochy sociopata, který se chce zbavit své konkurence v branži pro dětskou zábavu. A v Expres foto, svém nejsoustředěnějším výkonu vůbec, ambivalentní postavu, u které není až do samého závěru jisté, jestli vyhlédnutou rodinu ohrožuje, nebo naopak ochraňuje. Bezchybný minimalistický výkon založený na řeči těla a jinak posazeném hlasu patří k Williamsovým nejlepším.

Upoutávka na film Expres foto (2002).

Insomnie (Christopher Nolan)
Robin Williams, Al Pacino ve filmu Insomnie / InsomniaExpres foto mělo v zahraničí rozporuplné ohlasy, a to hlavně kvůli konci, který byl na žádost studia, ale proti záměrů tvůrců předěláván na základě ohlasů z testovacích projekcí. U nás šel celovečerní režijní debut videoklipového režiséra Marka Romaneka pouze na videokazety, a tak Insomnie uvedená v kinech působila jako průlomová/zlomová Williamsova herecká kreace. Do jisté míry tomu tak je, protože zatímco v Expres foto či Smoochym se vyprávění omezuje především na něj, v Insomnii tvoří paralelní postavu k detektivovi ztvárněném Alem Pacinem. Ne že by se na hereckém projevu nepodepisoval styl, kdy je odlišnost a zároveň podobnost mezi oběma postavami daná jejich oblečením. Ovšem konkurovat zdatně Pacinovi svede málokdo a Williamsovi se to bezpochyby povedlo, zvlášť když jeho vrah dovede zneklidnit tím, že působí jako chlapík od vedle.

Upoutávka na film Insomnie (2002).

Konečný sestřih (Omar Naim)
Fotografie z filmu Konečný sestřih / The Final CutKonečný sestřih je další z titulů, které u nás vyšly pouze na videu, což je z hlediska ekonomického potenciálu filmu docela pochopitelné rozhodnutí distributora. Sci-fi thriller se zajímavou premisou o člověku, který sestříhává videa, jež mají připomenout zesnulého. V čem je sci-fi element? V tom, že se tzv. final cut dělá ze záznamu, který byl pořizován v průběhu celého života díky do očí implantovanému zařízení. V čem je thrillerový prvek? Člověk zodpovědný za "rodinná videa" objeví něco, co mělo zůstat ostatním skryto. Potenciál zůstal nevytěžen (obzvlášť v rovině fungování fikčního světa a prokreslení motivací postav), ale Konečný sestřih slouží jako další doklad Williamsovy volby ambiciózních projektů v prvních pár letech nového tisíciletí. Jeho výkon je - stejně jako ve dvou předchozích případech - tlumený, čemuž napomáhá i styl, kdy je povětšinou umísťován až do dalších plánů.

Upoutávka k filmu Konečný sestřih (2004).

Robin Williams ve filmu Jumanji / JumanjiNa rozdíl od předchozích tematických nej, které vždy věnujeme vybrané předčasně zesnulé osobě, se toto nezaměřovalo na "nejlepší výkony". (Ačkoliv při nejmenším Insomnie či Expres foto by se mezi ně daly bezpochy počítat.) Cílem článku bylo představit Williamsovy méně známé role a poukázat na široký rozptyl, který je pro jeho filmografii příznačný, přestože byl zaškatulkován jako komediální herec. Na svůj největší - alespoň z komerčního hlediska - úspěch již nenaváže, ale stále ho můžeme vidět v několika filmech, které stihnul před svou sebevraždou dokončit.

Kterou roli Robina Williamse máte nejraději vy?

WEDOS.cz - Nejlevnější registrátor domén v ČR, neomezený webhosting, virtuální a dedikované servery

NÁZORY

Vložit názor

Povinné položky jsou označeny hvězdičkou. E-mail je třeba pouze pokud budete chtít zasílat reakce a nebude zveřejněn.

Zasílat reakce e-mailem na vaši reakci, článek nebo nezasílat.

Antispam: * Napište první dvě písmena ze slova filmserver
Bez správné odpovědi na tuto otázku nebude názor přidán. Přihlášeným se tato otázka nezobrazuje.

 • Hezky clanek, diky za nej.... (Michal, 16.08.2014 09:45) Reagovat

  Hezky clanek, diky za nej.

 • Good Will Hunting, Dead Poets Society... (gumidekmedvidek, 17.08.2014 09:25) Reagovat

  Good Will Hunting, Dead Poets Society

 • Mne osobne sa velmi pacil film Ako prichadzaju sny... (Mery, 17.08.2014 22:34) Reagovat

  Mne osobne sa velmi pacil film Ako prichadzaju sny (What Dreams May Come).
  Podla mna je jedinecny a dej je velmi pekny. Doteraz som taketo svojske filmy videla fakt len par.
  :)

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
TOP 20 ČR: 46. týden
TOP 20 ČR: Liga spravedlnosti po právu sundala Poirota Nedlouho po marvelovském Thorovi, který se nyní drží na bronzu, do kin vletěla skupina superhrdinů z DC v Lize spravedlnosti, mezi nimi zůstala vtisknutá Branaghova detektivka Vražda v Orient Expresu. čtěte zde
Vydáno: 21.11.2017 07:30 v sekci Komentáře | Top 20 ČR
0
Box office: 46. víkend
Box Office: Liga spravedlnosti nenaplnila očekávání Pátá komiksovka ze série rozšířeného DC univerza, Liga spravedlnosti otevřela pod hranicí očekávání a pod hranicí sta milionů dolarů, což je zatím nejslabší otvírák pro DCEU vůbec. čtěte zde
Vydáno: 20.11.2017 07:30 v sekci Komentáře | Box office
0
TV tipy: 17. 11. 2017 - 23. 11. 2017
TV tipy: Kingsmanovi je znovu sedmnáct a očekává exodus Druhá polovina listopadu láká v televizi hlavně na premiéru prvního dílu vynikající akční komedie Kingsman Matthewa Vaughna. V jejím stínu zůstává i uvedení biblického velkofilmu Exodus, který ale nesplnil divácká očekávání.... čtěte zde
Vydáno: 17.11.2017 07:30 v sekci Radar | TV tipy
0
Zahradnictví: Nápadník 5/10
Recenze: Nápadník uzavírá trilogii Zahradnictví v trochu veselejších tónech Závěrečný díl trilogie Zahradnictví Jana Hřebejka a Petra Jarchovského se nese v komediálnějším duchu. Ze všech tří dílů je tento nejlepší, ale pořád to není žádná sláva. čtěte zde
Vydáno: 16.11.2017 13:36 v sekci Recenze | Premiéry
2
Liga spravedlnosti 7/10
Recenze: Liga spravedlnosti slibně stmeluje superhrdiny od DC Batman a Wonder Woman dávají dohromady tým superhrdinů, aby společnými silami dokázali čelit mnohem mocnějšímu nepříteli. DC nakopává svůj filmový seriál. čtěte zde
Vydáno: 15.11.2017 20:08 v sekci Recenze | Premiéry
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Fox plánuje Smrt na Nilu (21.11.2017 09:38 v Novinky | Zprávy)
- V Hollywoodu byly uděleny "čestné" Oscary (12.11.2017 14:44 v Novinky | Zprávy)
- TV tipy: Ninjova sestra jede v taxíku, kde cítí vůni ženy (10.11.2017 07:30 v Radar | TV tipy)
- Recenze: Vražda v Orient expresu – čím větší knír, tím větší zábava (08.11.2017 16:10 v Recenze | Premiéry)
- Kinopremiéry: Maxinožka z temného předměstí vyšetřuje vraždu v Orient expresu (08.11.2017 07:30 v Radar | Kinopremiéry)
- Recenze: Thor: Ragnarok – nejujetější bůh hromu (26.10.2017 15:00 v Recenze | Premiéry)
- Al Pacino na stopě sériového vraha v thrilleru Hangman (19.10.2017 13:29 v Novinky | Trailery)
- Zemřel francouzský herec Jean Rochefort (09.10.2017 20:13 v Novinky | Zprávy)
- Stroj času: Temné a mrazivě nadčasové Brazil (01.10.2017 12:00 v Recenze | Stroj času)
- Zemřel český herec Jan Tříska (25.09.2017 10:05 v Novinky | Zprávy)
- TV tipy: Jack Ryan prožívá osudnou noc, v níž hraje Need for Speed (15.09.2017 07:30 v Radar | TV tipy)
- Kinopremiéry: Nejsledovanějšího amerického zabijáka a Projekt 100 spojuje víno (13.09.2017 07:30 v Radar | Kinopremiéry)
- TV tipy: Zabijáci se účastní honu na lišku a Silkwoodová jim vaří kohouta na víně (18.08.2017 07:30 v Radar | TV tipy)
- TV tipy: Konfident Nixon si zajel na Woodstock, kde zorganizoval hon na myš (11.08.2017 07:30 v Radar | TV tipy)
- Bond 25: Kdo ho bude režírovat? (27.07.2017 10:12 v Novinky | Zprávy)
- Recenze: Dunkerk – mistrovské dílo války bez zbytečného patosu (21.07.2017 09:00 v Recenze | Premiéry)
- Kinopremiéry: Valerian letí do Dunkerku, města tisíce planet (19.07.2017 07:30 v Radar | Kinopremiéry)

PREMIÉRA TÝDNE   45/2017

Vražda v Orient expresu
8/10

Nové filmové zpracování klasického detektivního příběhu od Agathy Christie sází na vtipné a akčnější pojetí, než tomu bylo u předchozích dvou adaptací za cenu nižší srozumitelnosti pro dosud zcela nedotčené diváky.

AKTUÁLNĚ V KINECH

Kompletní seznam kinopremiér naleznete zde.

TV TIPY

VYCHÁZÍ NA BLU-RAY

Kompletní seznam vycházejících BD naleznete zde.

VYCHÁZÍ NA DVD

Kompletní seznam vycházejících DVD naleznete zde.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

NEJNAVŠTĚVOVANĚJŠÍ FILMY (poslední týden)

NEJNAVŠTĚVOVANĚJŠÍ OSOBY (poslední týden)

ČESKÉ TRAILERY

Star Wars: Síla se probouzí
V kinech od 17.12.2015
Jak básníci čekají na zázrak
V kinech od 14.04.2016
Captain America: Občanská válka
V kinech od 05.05.2016

NOVÉ FOTOGRAFIE

V pasti času (1x)
Sbohem děcáku (1x)
Táta je doma 2 (1x)
Úžasňákovi 2 (1x)
A Quiet Place (1x)
Rampage: Ničitelé (1x)
Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald (2x)
Zahradnictví: Nápadník (8x)
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
filmserver.cz - o filmech víme vše
©2010-2017 IMEG s.r.o.
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Mobilní verze | ISSN 1804-5529
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
DOPORUČUJEME: Kupte si nejprodávanější hosting v ČR se slevou 50% (slevový kód: FILMSERVER)
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver