Sledujte filmserver.cz také na Facebooku!
Přihlásit Přihlásit přes Facebook | Registrovat
Karlovy Vary #1

Karlovy Vary #1: Kmen a Chlapectví aneb filmařské Zázraky na festivalu

Vydáno: 09.07.2014 16:00 v sekci Komentáře | Reportáže - Martin Bubrín

Je možné po více než stoletém vývoji filmu přijít s něčím novým a neotřelým? Na letošním karlovarském filmovém festivalu se o podobný posun ve vnímání filmu pokusily rovnou dva snímky, po jejichž zhlédnutí nebudete mít slov.

SDÍLET:    
Fotografie z filmu  / PlemyaFilmy v Karlových Varech se vybírají podle mnoha kritérií (tvůrce, ohlasy, obsazení, "není jiná možnost" apod.), ale již v předfestivalovém dění bylo možné zaznamenat hned několik snímků, které si s předstihem vydobyly status must-see titulu, neboli výrazného počinu, jenž na sebe nějakým výrazným způsobem upozornil v mezinárodním měřítku. Mimo vrcholové snímky z Cannes (jež si ale probereme až v dalším reportu) je řeč zejména o ukrajinském "nemluvném" dramatu Kmen a epickém americkém coming-of-age Chlapectví. Kdo dané filmy na festivalu neuvidí, jakoby ani nebyl filmovým nadšencem, dalo by se nadneseně říct...

Při pohlédnutí do útrob festivalového programu a čtení opakujících se synopsí přebytku sociálních dramat musí popis snímku Kmen zaujmout dvojnásob - celý se totiž odehrává ve specializované internátní škole pro hluchoněmé a je vyprávěn bez jediného mluveného slova. Už začáteční upozornění ohledně toho, že bude celý film ve znakové řeči, bez titulků a voice-overu dá prověřit divákovu toleranci ohledně přístupu k sledování filmového díla. Právě přístupem k filmové formě je snímek režiséra Miroslava Slaboshpitskyho dosud neviděným a ojedinělým počinem, která v podstatě znovu učí diváka komunikovat s filmem pouze prostřednictvím obrazu.

Fotografie z filmu  / Plemya„Chtěl jsem natočit realističtější, přirozenější verzi němého filmu, jemuž by diváci snadno porozuměli. Znaková řeč je jako tanec, balet, pantomima, divadlo kabuki atd. Grotesknost je ale jen zdánlivá, lidé tak skutečně komunikují." Tvůrčí vize je přesná a jasně dodržující daná pravidla - za celých 130 minut skutečně nepadne mluveného slova a divák musí vše rekonstruovat pouze ze zdánlivě pochopitelných gest a náznaků. Po významových prostředcích, jako například v "dialogových" scénách, je tedy nutné pátrat výhradně v obraze, což tvoří při sledování filmu v dnešní době (pokud mluvíme například o audiovizuálně přehlcené mainstreamové kinematografii) zcela novou zkušenost.

Režisér pracuje výhradně s dlouhými záběry, které střídavě přecházejí od statických celků k dlouhým jízdám prostorem, právě v nichž se nachází tvůrčí virtuozita dodávající zdánlivě obyčejným záběrům punc novosti. Kromě zcela nekoncepční formální stránky Kmen ale šokuje i tím, co se v oněch obrazech odehrává - a tady je nutné upozornit, že rozhodně nejde o žádné podbízivé drama o postižených lidech, jak známe třeba z druhé strany Atlantiku.

Fotografie z filmu  / PlemyaChtělo by se až napsat, že Kmen je dosti nepřístupnějším a sugestivnějším pokračovatelem rumunského dramatu 4 měsíce, 3 týdny a 2 dny. Ač už v roce 2007 mohlo někomu přijít vyobrazení zdecimovaného, socialisticky odpudivého prostředí, doby a "východní" společnosti příliš extrémní, oproti tomu, co se odehrává mezi zdmi ukrajinského internátu, jde stále o slabé "kafe". A nejde jen o autenticky děsivou scénu potratu, která se díky svému snímání v jednom záběru může řadit k jedněm z nejnepříjemnějších (a také nejsilnějších) filmových zážitků, ale také vyobrazení hrdinů, kteří mají daleko do typického ztvárnění postižených lidí ve filmu - chovanci ústavu, kteří v rámci svého uskupení přijímají drsná "kmenová" pravidla, přepadají lidi, kradou, šikanují, souloží, berou drogy a holky se po nocích nabízejí k prostituci.

Kmen nabízí originální porci filmařského řemesla, ale také nesmazatelný fyzický zážitek, který po zhlédnutí filmu nechává ve stavu blaženého oněmění, zejména po závěrečné šokující scéně pomsty, při níž i mnoho zkušenějších diváků odvrací zrak. Zároveň musíme na tento odvážný režijní debut upozornit proto, že podněcuje k aktivnímu (znovu)sledování obrazu, při němž si mnohokrát uvědomíme, proč jsou slova mnohdy naprosto zbytečná.

Originální trailer filmu Kmen


Fotografie z filmu  / BoyhoodJako pravý protipól Kmene a zároveň potenciální divácký hit festivalu můžeme brát dlouho (jakože opravdu dlouho) očekávaný snímek Chlapectví amerického režiséra Richarda Linklatera. V čem může co do neotřelosti konkurovat výše zmíněnému filmu? Jedná se totiž o dost možná první fikční časosběrný snímek - režisér ho se stejnými herci připravoval dlouhých dvanáct let a pokusil se v něm zachytit výjimečné, a přitom obyčejné dospívání hlavní postavy Masona z malého chlapce v (skoro)dospělého muže. Vlastně takový dost možná nejkomplexnější a nejabsolutnější coming-of-age všech dob.

Snímek vlastně nijak zvláště nevybočuje ze škatulek amerického "nezávislého" mainstreamu, nejde dále ani ve sdělení, které zobrazuje život v celé svojí obyčejnosti a malosti, že si v něm kousek "toho svého" může najít téměř každý člověk. To, co z něj dělá vskutku filmovou událost a neopakovatelný zážitek, je právě onen časosběrný přístup, při nemž nám dětští hrdinové doslova rostou před očima, což je zkušenost v rámci jednoho fikčního díla rozhodně nevídaná. Linklater tento koncept částečně přebírá ze své "Před" trilogie, která vždy po devíti letech zachycovala proměnu vztahu - zatímco v tomto triptychu, vždy vyprávěném s devítiletým odstupem, začínáme na prahu dvacítky a v Před půlnocí dosáhneme čtyřicítky, Chlapectví se odehrává celé před tím.

Fotografie z filmu  / BoyhoodJakožto období, kdy člověk projde nejvíce proměnami, se filmu daří perfekcionisticky zachytit epizody ze všedního života hlavní postavy a jeho rodičů, kterým se v průběhu dvanácti let dostává komplexního prokreslení, které se jakkoli vymezuje scenáristické vykonstruovanosti - až by se dalo říct, že scénář nenapsal režisér, ale "život sám". Právě tomu se Chlapectví se všemi radostmi a strastmi podobá, není tedy vyloučeno, že by se alespoň v jedné z životních situací nenašel jakýkoliv divák sedící v sále. Volný sled životních momentek sice postrádá příběh, ale to nevadí, protože ten jako diváci nepotřebujeme - žijeme ho totiž stejně jako hlavní hrdinové.

Filmu vlastně chybí i výraznější dramatická struktura. S jakýmkoliv zvratem ve vyprávění by ale přišel o veškerou autenticitu a přirozenost, na níž si tak zakládá, a díky níž je univerzálně přístupný pro každého. Dané situace odehrávající se ve filmu vlastně moc dobře známe, nemusíme tedy režiséra obviňovat z patosu a životních klišé, kterými je film prošpikován od začátku do konce. Mnohem podnětnější je však Chlapectví nějak důkladně nepodrobovat rozsáhlým rozborům, ale spíše ho prožít a procítit v aktuálním okamžiku, který je nakonec (podle hlavní postavy) důležitější než ohlížení se zpátky.

Originální trailer filmu Chlapectví

NÁZORY

Vložit názor

Povinné položky jsou označeny hvězdičkou. E-mail je třeba pouze pokud budete chtít zasílat reakce a nebude zveřejněn.

Zasílat reakce e-mailem na vaši reakci, článek nebo nezasílat.

Antispam: * Napište první dvě písmena ze slova filmserver
Bez správné odpovědi na tuto otázku nebude názor přidán. Přihlášeným se tato otázka nezobrazuje.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
TV tipy: 16. 3. 2018 - 22. 3. 2018
TV tipy: Marie Stuartovna tráví dovolenou ve Vegas, kde nikdy není sama V následujícím týdnu čekejte v televizních programech krom tradičních repríz převahu snímků vysílaných jen minimálně, nebo těch, které nejsou tak chválené. Z premiér stojí za zmínku uvedení českého dramatu Nikdy nejsme sami.... čtěte zde
Vydáno: 16.03.2018 07:30 v sekci Radar | TV tipy
0
Tomb Raider 4/10
Recenze: Tomb Raider – do kina s gamepadem V pořadí již třetí film, který se zaměřuje na slavnou protagonistku série videoher Tomb Raider, Laru Croft, se snaží navázat na restart herní série realističtějším pojetím, ovšem scénář mu to neulehčuje. čtěte zde
Vydáno: 15.03.2018 09:30 v sekci Recenze | Premiéry
1
Kinopremiéry: 11. týden
Kinopremiéry: Lara Croft putuje za králem trollů a hledá tlumočníka V polovině března zaujme z novinek v kinech asi jen návrat Lary Croft do filmového světa, v roce 2018 si ji zahrála Alicia Vikander. Vedle Tomb Raidera stojí za větší pozornost už pouze koprodukční Tlumočník s Jiřím Menzelem.... čtěte zde
Vydáno: 14.03.2018 07:30 v sekci Radar | Kinopremiéry
0
Box Office: 10. víkend
Box Office: Black Panther odrazil útok V pasti času Black Panther je počtvrté za sebou na vrcholu žebříčku víkendových tržeb. Disneyho novinka V pasti času, které mělo čelo žebříčku patřit, skončila až druhá. čtěte zde
Vydáno: 12.03.2018 07:30 v sekci Komentáře | Box office
0
Český lev 2018: Filmem roku je Bába z ledu
Český lev 2018: Filmem roku je Bába z ledu Jubilejní 25. ročník předávání cen Český lev ovládl film Bába z ledu režiséra Bohdana Slámy, který získal šest cen včetně té hlavní za nejlepší film roku 2017. čtěte zde
Vydáno: 10.03.2018 22:29 v sekci Novinky | Zprávy
1
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Trailer: Last Flag Flying - nový film od režiséra Chlapectví (25.08.2017 11:33 v Novinky | Trailery)
- Recenze: The Circle ukazuje, jak nám internet a aplikace kradou soukromí (28.04.2017 18:08 v Recenze | Premiéry)
- Recenze: Zkouška dospělosti poukazuje na zkorumpovanost Rumunska (16.04.2017 19:00 v Recenze | Premiéry)
- Nejpodceňovanější filmy roku 2016 (30.12.2016 21:27 v Novinky | Zprávy)
- Téma: Jaké filmy nabídne festivalová přehlídka Be2Can 2016? (25.09.2016 14:08 v Články | Festivaly)
- Za horizontem: volné pokračování Omámených a zmatených Everybody Wants Some!! (01.09.2016 14:19 v Recenze | Za horizontem)
- Cranston, Carell a Fishburne v novém filmu Richarda Linklatera (31.08.2016 07:00 v Novinky | Zprávy)
- TV tipy: Před soumrakem i půlnocí všichni míří do Elysia (10.06.2016 07:01 v Radar | TV tipy)
- TV tipy: Shirley Valentineová před úsvitem zachraňuje pana Bankse (03.06.2016 09:05 v Radar | TV tipy)
- Festivalové ozvěny: 10 filmů z Cannes, které byste měli znát (11.05.2016 16:30 v Články | Festivaly)
- Snímek Spotlight uspěl na "indie" Oscarech (28.02.2016 08:30 v Novinky | Zprávy)
- První trailer: Linklaterovo pokračování Everybody Wants Some (23.12.2015 13:00 v Novinky | Trailery)
- Recenze: U moře je unavenou konverzací hvězdného páru, které chybí drama (22.11.2015 12:10 v Recenze | Premiéry)
- Režisér Chlapectví zvažuje jeho pokračování – a nejen to (26.02.2015 14:00 v Novinky | Zprávy)

PREMIÉRA TÝDNE   11/2018

Tomb Raider
4/10

V pořadí již třetí film, který se zaměřuje na slavnou protagonistku série videoher Tomb Raider, Laru Croft, se snaží navázat na restart herní série realističtějším pojetím, ovšem scénář mu to neulehčuje.

AKTUÁLNĚ V KINECH

Kompletní seznam kinopremiér naleznete zde.

TV TIPY

VYCHÁZÍ NA BLU-RAY

Kompletní seznam vycházejících BD naleznete zde.

VYCHÁZÍ NA DVD

Kompletní seznam vycházejících DVD naleznete zde.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

NEJNAVŠTĚVOVANĚJŠÍ FILMY (poslední týden)

NEJNAVŠTĚVOVANĚJŠÍ OSOBY (poslední týden)

ČESKÉ TRAILERY

Star Wars: Síla se probouzí
V kinech od 17.12.2015
Jak básníci čekají na zázrak
V kinech od 14.04.2016
Captain America: Občanská válka
V kinech od 05.05.2016

NOVÉ FOTOGRAFIE

Avengers: Infinity War (9x)
Ready Player One: Hra začíná (2x)
Adrift (2x)
Tomb Raider (6x)
6 Balloons (3x)
Fantastická zvířata: Grindelwaldovy zločiny (1x)
Rampage: Ničitelé (2x)
Oni 2: Noční kořist (1x)
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
filmserver.cz - o filmech víme vše
©2010-2018 IMEG s.r.o.
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Mobilní verze | ISSN 1804-5529
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver