Sledujte filmserver.cz také na Facebooku!
Přihlásit Přihlásit přes Facebook | Registrovat
Soutěž o auto, zájezdy, notebooky - www.POJISTENI.cz
Karlovy Vary #1

Karlovy Vary #1: Kmen a Chlapectví aneb filmařské Zázraky na festivalu

Vydáno: 09.07.2014 16:00 v sekci Komentáře | Reportáže - Martin Bubrín

Je možné po více než stoletém vývoji filmu přijít s něčím novým a neotřelým? Na letošním karlovarském filmovém festivalu se o podobný posun ve vnímání filmu pokusily rovnou dva snímky, po jejichž zhlédnutí nebudete mít slov.

SDÍLET:    
Fotografie z filmu  / PlemyaFilmy v Karlových Varech se vybírají podle mnoha kritérií (tvůrce, ohlasy, obsazení, "není jiná možnost" apod.), ale již v předfestivalovém dění bylo možné zaznamenat hned několik snímků, které si s předstihem vydobyly status must-see titulu, neboli výrazného počinu, jenž na sebe nějakým výrazným způsobem upozornil v mezinárodním měřítku. Mimo vrcholové snímky z Cannes (jež si ale probereme až v dalším reportu) je řeč zejména o ukrajinském "nemluvném" dramatu Kmen a epickém americkém coming-of-age Chlapectví. Kdo dané filmy na festivalu neuvidí, jakoby ani nebyl filmovým nadšencem, dalo by se nadneseně říct...

Při pohlédnutí do útrob festivalového programu a čtení opakujících se synopsí přebytku sociálních dramat musí popis snímku Kmen zaujmout dvojnásob - celý se totiž odehrává ve specializované internátní škole pro hluchoněmé a je vyprávěn bez jediného mluveného slova. Už začáteční upozornění ohledně toho, že bude celý film ve znakové řeči, bez titulků a voice-overu dá prověřit divákovu toleranci ohledně přístupu k sledování filmového díla. Právě přístupem k filmové formě je snímek režiséra Miroslava Slaboshpitskyho dosud neviděným a ojedinělým počinem, která v podstatě znovu učí diváka komunikovat s filmem pouze prostřednictvím obrazu.

Fotografie z filmu  / Plemya„Chtěl jsem natočit realističtější, přirozenější verzi němého filmu, jemuž by diváci snadno porozuměli. Znaková řeč je jako tanec, balet, pantomima, divadlo kabuki atd. Grotesknost je ale jen zdánlivá, lidé tak skutečně komunikují." Tvůrčí vize je přesná a jasně dodržující daná pravidla - za celých 130 minut skutečně nepadne mluveného slova a divák musí vše rekonstruovat pouze ze zdánlivě pochopitelných gest a náznaků. Po významových prostředcích, jako například v "dialogových" scénách, je tedy nutné pátrat výhradně v obraze, což tvoří při sledování filmu v dnešní době (pokud mluvíme například o audiovizuálně přehlcené mainstreamové kinematografii) zcela novou zkušenost.

Režisér pracuje výhradně s dlouhými záběry, které střídavě přecházejí od statických celků k dlouhým jízdám prostorem, právě v nichž se nachází tvůrčí virtuozita dodávající zdánlivě obyčejným záběrům punc novosti. Kromě zcela nekoncepční formální stránky Kmen ale šokuje i tím, co se v oněch obrazech odehrává - a tady je nutné upozornit, že rozhodně nejde o žádné podbízivé drama o postižených lidech, jak známe třeba z druhé strany Atlantiku.

Fotografie z filmu  / PlemyaChtělo by se až napsat, že Kmen je dosti nepřístupnějším a sugestivnějším pokračovatelem rumunského dramatu 4 měsíce, 3 týdny a 2 dny. Ač už v roce 2007 mohlo někomu přijít vyobrazení zdecimovaného, socialisticky odpudivého prostředí, doby a "východní" společnosti příliš extrémní, oproti tomu, co se odehrává mezi zdmi ukrajinského internátu, jde stále o slabé "kafe". A nejde jen o autenticky děsivou scénu potratu, která se díky svému snímání v jednom záběru může řadit k jedněm z nejnepříjemnějších (a také nejsilnějších) filmových zážitků, ale také vyobrazení hrdinů, kteří mají daleko do typického ztvárnění postižených lidí ve filmu - chovanci ústavu, kteří v rámci svého uskupení přijímají drsná "kmenová" pravidla, přepadají lidi, kradou, šikanují, souloží, berou drogy a holky se po nocích nabízejí k prostituci.

Kmen nabízí originální porci filmařského řemesla, ale také nesmazatelný fyzický zážitek, který po zhlédnutí filmu nechává ve stavu blaženého oněmění, zejména po závěrečné šokující scéně pomsty, při níž i mnoho zkušenějších diváků odvrací zrak. Zároveň musíme na tento odvážný režijní debut upozornit proto, že podněcuje k aktivnímu (znovu)sledování obrazu, při němž si mnohokrát uvědomíme, proč jsou slova mnohdy naprosto zbytečná.

Originální trailer filmu Kmen


Fotografie z filmu  / BoyhoodJako pravý protipól Kmene a zároveň potenciální divácký hit festivalu můžeme brát dlouho (jakože opravdu dlouho) očekávaný snímek Chlapectví amerického režiséra Richarda Linklatera. V čem může co do neotřelosti konkurovat výše zmíněnému filmu? Jedná se totiž o dost možná první fikční časosběrný snímek - režisér ho se stejnými herci připravoval dlouhých dvanáct let a pokusil se v něm zachytit výjimečné, a přitom obyčejné dospívání hlavní postavy Masona z malého chlapce v (skoro)dospělého muže. Vlastně takový dost možná nejkomplexnější a nejabsolutnější coming-of-age všech dob.

Snímek vlastně nijak zvláště nevybočuje ze škatulek amerického "nezávislého" mainstreamu, nejde dále ani ve sdělení, které zobrazuje život v celé svojí obyčejnosti a malosti, že si v něm kousek "toho svého" může najít téměř každý člověk. To, co z něj dělá vskutku filmovou událost a neopakovatelný zážitek, je právě onen časosběrný přístup, při nemž nám dětští hrdinové doslova rostou před očima, což je zkušenost v rámci jednoho fikčního díla rozhodně nevídaná. Linklater tento koncept částečně přebírá ze své "Před" trilogie, která vždy po devíti letech zachycovala proměnu vztahu - zatímco v tomto triptychu, vždy vyprávěném s devítiletým odstupem, začínáme na prahu dvacítky a v Před půlnocí dosáhneme čtyřicítky, Chlapectví se odehrává celé před tím.

Fotografie z filmu  / BoyhoodJakožto období, kdy člověk projde nejvíce proměnami, se filmu daří perfekcionisticky zachytit epizody ze všedního života hlavní postavy a jeho rodičů, kterým se v průběhu dvanácti let dostává komplexního prokreslení, které se jakkoli vymezuje scenáristické vykonstruovanosti - až by se dalo říct, že scénář nenapsal režisér, ale "život sám". Právě tomu se Chlapectví se všemi radostmi a strastmi podobá, není tedy vyloučeno, že by se alespoň v jedné z životních situací nenašel jakýkoliv divák sedící v sále. Volný sled životních momentek sice postrádá příběh, ale to nevadí, protože ten jako diváci nepotřebujeme - žijeme ho totiž stejně jako hlavní hrdinové.

Filmu vlastně chybí i výraznější dramatická struktura. S jakýmkoliv zvratem ve vyprávění by ale přišel o veškerou autenticitu a přirozenost, na níž si tak zakládá, a díky níž je univerzálně přístupný pro každého. Dané situace odehrávající se ve filmu vlastně moc dobře známe, nemusíme tedy režiséra obviňovat z patosu a životních klišé, kterými je film prošpikován od začátku do konce. Mnohem podnětnější je však Chlapectví nějak důkladně nepodrobovat rozsáhlým rozborům, ale spíše ho prožít a procítit v aktuálním okamžiku, který je nakonec (podle hlavní postavy) důležitější než ohlížení se zpátky.

Originální trailer filmu Chlapectví

WEDOS.cz - Nejlevnější registrátor domén v ČR, neomezený webhosting, virtuální a dedikované servery

NÁZORY

Vložit názor

Povinné položky jsou označeny hvězdičkou. E-mail je třeba pouze pokud budete chtít zasílat reakce a nebude zveřejněn.

Zasílat reakce e-mailem na vaši reakci, článek nebo nezasílat.

Antispam: * Napište první dvě písmena ze slova filmserver
Bez správné odpovědi na tuto otázku nebude názor přidán. Přihlášeným se tato otázka nezobrazuje.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Box Office: 12. víkend
Box Office: Kráska a zvíře nepřestává lámat rekordy Kráska a zvíře pokračuje v suverénní jízdě americkými i světovými kiny a podruhé za sebou si bere špici žebříčku Box Office. Z trůnu nedokázali hranou disneyovku sesadit ani Power Rangers: Strážci vesmíru. čtěte zde
Vydáno: 27.03.2017 07:30 v sekci Komentáře | Box office
0
TV recenze: Crisis In Six Scenes 7/10
TV recenze: Crisis In Six Scenes - seriál Woodyho Allena Po všech svých aktivních letech v Hollywoodu zamířil až nyní, těsně po svých 80. narozeninách režisér Woody Allen na televizní obrazovky. Jak se povedl netradiční formát pro jeho tradiční komedii? čtěte zde
Vydáno: 26.03.2017 17:00 v sekci Články | Televize
0
Star Wars: Epizoda V - Impérium vrací úder 10/10
Stroj času: Star Wars: Epizoda V - Impérium vrací úder aneb nejtemnější díl série Většina fanoušků vesmírné ságy Star Wars považuje "dvojku" pod názvem Star Wars: Epizoda V - Impérium vrací úder jako nejtemnější a také vůbec nejlepší díl této série. čtěte zde
Vydáno: 26.03.2017 11:00 v sekci Recenze | Stroj času
0
Blu-ray recenze: Sedm statečných (1960) 8/10
Blu-ray recenze: Sedm statečných (1960) Po nedávné recenzi dějinami žánru poučeného remaku (2016) přinášíme opožděnou kritickou reflexi "původních" Sedmi statečných (1960). Na Blu-rayi vyšli loni s původním dabingem a více než třemi hodinami bonusů. čtěte zde
Vydáno: 25.03.2017 18:00 v sekci Recenze | Blu-ray
0
TV tipy: 24. 3. 2017 - 30. 3. 2017
TV tipy: Dnes naposled se v pravé poledne sejdeme v Grandhotelu Budapešť Poslední březnový televizní výběr sestává především z několika časem prověřených filmů, které na obrazovkách hned tak neuvidíte. Největšími lákadly jsou určitě premiéra Grandhotelu Budapešť a westernová klasika V pravé... čtěte zde
Vydáno: 24.03.2017 07:30 v sekci Radar | TV tipy
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Nejpodceňovanější filmy roku 2016 (30.12.2016 21:27 v Novinky | Zprávy)
- Téma: Jaké filmy nabídne festivalová přehlídka Be2Can 2016? (25.09.2016 14:08 v Články | Festivaly)
- Za horizontem: volné pokračování Omámených a zmatených Everybody Wants Some!! (01.09.2016 14:19 v Recenze | Za horizontem)
- Cranston, Carell a Fishburne v novém filmu Richarda Linklatera (31.08.2016 07:00 v Novinky | Zprávy)
- TV tipy: Před soumrakem i půlnocí všichni míří do Elysia (10.06.2016 07:01 v Radar | TV tipy)
- TV tipy: Shirley Valentineová před úsvitem zachraňuje pana Bankse (03.06.2016 09:05 v Radar | TV tipy)
- Festivalové ozvěny: 10 filmů z Cannes, které byste měli znát (11.05.2016 16:30 v Články | Festivaly)
- Snímek Spotlight uspěl na "indie" Oscarech (28.02.2016 08:30 v Novinky | Zprávy)
- První trailer: Linklaterovo pokračování Everybody Wants Some (23.12.2015 13:00 v Novinky | Trailery)
- Recenze: U moře je unavenou konverzací hvězdného páru, které chybí drama (22.11.2015 12:10 v Recenze | Premiéry)
- Režisér Chlapectví zvažuje jeho pokračování – a nejen to (26.02.2015 14:00 v Novinky | Zprávy)
- Oscar 2015: Výsledky - Birdman absolutním vítězem večera (23.02.2015 06:11 v Články | Publicistika)
- Oscar 2015: Nejlepší film (20.02.2015 17:30 v Články | Publicistika)
- Oscar 2015: Nejlepší režie (17.02.2015 18:00 v Články | Publicistika)

PREMIÉRA TÝDNE   11/2017

Kráska a zvíře
8/10

Po Popelce a Knize Džunglí přichází do kin další Disneyho hraný remake některé z jeho animovaných klasik – volba tentokrát padla na Krásku a zvíře z roku 1991.


Chaty

AKTUÁLNĚ V KINECH

Kompletní seznam kinopremiér naleznete zde.

TV TIPY

VYCHÁZÍ NA BLU-RAY

Kompletní seznam vycházejících BD naleznete zde.

VYCHÁZÍ NA DVD

Kompletní seznam vycházejících DVD naleznete zde.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

NEJNAVŠTĚVOVANĚJŠÍ FILMY (poslední týden)

NEJNAVŠTĚVOVANĚJŠÍ OSOBY (poslední týden)

ČESKÉ TRAILERY

Star Wars: Síla se probouzí
V kinech od 17.12.2015
Jak básníci čekají na zázrak
V kinech od 14.04.2016
Captain America: Občanská válka
V kinech od 05.05.2016

NOVÉ FOTOGRAFIE

Šmoulové: Zapomenutá vesnice (1x)
Vetřelec: Covenant (1x)
Fargo - S03E01 (2x)
Liga spravedlnosti (6x)
Twin Peaks (9x)
Captain Underpants (1x)
Temná věž (2x)
Death Note (2x)
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
filmserver.cz - o filmech víme vše
©2010-2017 IMEG s.r.o.
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Mobilní verze | ISSN 1804-5529
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
DOPORUČUJEME: Kupte si nejprodávanější hosting v ČR se slevou 50% (slevový kód: FILMSERVER)
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver