Sledujte filmserver.cz také na Facebooku!
Přihlásit Přihlásit přes Facebook | Registrovat
Pojištění.cz - nejširší nabídka online pojištění v ČR!
Redakční topka: nejlepší film Ridleyho Scotta

Redakční topka: nejlepší film Ridleyho Scotta

Vydáno: 03.12.2013 19:43 v sekci Články | Žebříčky - Redakce

Ridley Scott točí filmy více než třicet let a dalo by se říct, že v jeho filmografii nenajdeme jediný vyloženě špatný počin. Za příležitosti premiéry rozpačitě přijímaného Konzultanta jsme se pokusili vybrat náš nejoblíbenější.

SDÍLET:    
Britský rodák svůj debut natočil před šestatřiceti lety... a stále s mladickou zapáleností chrlí jeden film za druhým. Někteří ho obviňují z tvůrčí senility, jiní zase oceňují jeho dravost a osobitost, jedno je ale jisté - Ridley Scott dnes platí za jednu z největších režijních osobností, tudíž každý jeho projekt doprovazí spousta mediálního humbuku a logicky také velká očekávání. I když jim Konzultant podle ohlasů nedostal, stále se dá v jeho filmografii najít mnoho určujících a jedinečných snímku, jejichž výběr našich nejoblíbenějších vám přinášíme níže. V diskuzi se zase s námi můžete podělit o to, který Scottův film nejvíce zaujal vás. 

Vratislav ŠálekGladiátor

Russell Crowe ve filmu Gladiátor / GladiatorZ pozdější Scottovy filmografie rozhodně patří k tomu nejlepšímu historické drama Gladiátor z roku 2000. Tvůrce tím mimo jiné vrátil zašlou slávu tzv. sandálovým velkofilmům a natočil zřejmě poslední nekompromisní komerční blockbuster, který funguje i po letech. Vždyť ve kterém jiném vysokorozpočtovém a ambiciózním filmu jste od té doby mohli vidět relativně brutální akci? Pokud vám ani tohle nestačí, máte tu famózní arénové scény, fungující a silné emoce, precizní a přesnou Scottovu režii, atraktivní příběh a výtečné výkony oscarového Russella Crowea a možná ještě lepšího Joaquina Phoenixe (bonusem může být i poslední role Richarda Harrise) a v neposlední řadě i nádhernou hudbu Hanse Zimmera, kterému vypomohla i legendární Lisa Gerrard.

Doporučuji o zhruba půl hodinu delší prodlouženou verzi, která prohlubuje některé charaktery a hlavně nabízí i takřka geniální scénu popravy, v níž Scott totálně exceluje. Ano, je tu plno historických nepřesností a mnohdy viditelných chyb, ale o tom tenhle film není. Gladiátor je zkrátka moderní klasika, která nestárne a baví takřka všechny skupiny diváků, což se o dnešních velkofilmech mnohdy říci nedá.     

Originální trailer filmu Gladiátor

Pavel PinkerVetřelec

Fotografie z filmu Vetřelec / AlienVesmír nemusí být přeplněn pouze roztodivnými lodičkami a breberkami všech myslitelných tvarů a velikostí (Hvězdné války), ani nemusí tančit valčík v elegantních bílých barvách (2001: Vesmírná odysea). Koncem sedmdesátých let protrhlo plátna kin torpédo s názvem Vetřelec. Film, který místo okázalých triků nasadil propracované scenérie, přesvědčivé interiéry a biomechanicky vyhlížející kreatury, pod nimiž se podepsali mistři oboru H. R. Giger a Carlo Rambaldi, stále oslňuje potemnělými vizemi kosmu a ojedinělou zážitkovostí. Hrůzné skulptury, připerverznělé motivy a monumentálně sugestivní výjevy dodnes neztratily ani zrnko ze své působivosti, což se potvrdilo i po uvedení perfektně ošetřeného díla na Blu-ray.

Vyjádření kosmu jako tichého, obrovského a odlidštěného prostoru, kde „nikdo neuslyší tvůj křik“, je vlastně jedním z nejreálnějších obrazů vesmíru vůbec. Kosmická loď Nostromo, nesoucí se temnotou v podobě neživého kusu kovu, příliš dobrých nadějí nevzbuzuje; výsledný dojem umocňuje kamera, libující si ve lhostejně statických záběrech a nervózně plíživém pohybu. Samostatnou kapitolou je návštěva nehostinné planety, na níž trůní proslulá mimozemská podkova s neméně proslulým Space Jockeyem. Scéna s jeho odhalením, doprovázená bizarními hudebními štěky, je jedním z vrcholů žánru.

Fotografie z filmu Vetřelec / AlienNejproslulejším prvkem filmu je ovšem vetřelec sám. Netvor, jenž se svým brutálním životním cyklem dávno přesáhl filmový žánr, se na scéně téměř vůbec nevyskytuje, nicméně právě tady tkví jeho síla - schopnost děsit tušeným, avšak neviděným. Zneklidňující práce s hudbou a zvukem (cinkání řetězů ve scéně prvního útoku jsou stejně charakteristickým doprovodem, jako smyčce v koupelnové vraždě z Psycha) tvoří vizuálnu odpovídající kulisu.

Scénář rozděluje příběh na dvě stejně dlouhé části, začínající pátráním, pokračující napětím a končící hrůzným adrenalinem (vetřelcův drastický a nečekaný zrod/thrillerové finále). Nezvyklým tahem bylo zvolení ženy (životní role Sigourney Weaver) jakožto hrdiny v žánru, který bývá považován za mužský – její úloha se navíc vyprofiluje až v průběhu filmu. Posádka Nostroma je ztvárněná jako skupina civilistů, jejichž rutina bez zbytečné efektnosti působí věrohodně i po třiceti letech; leccos zařídila částečná improvizace při natáčení. Z dnešního hlediska Vetřelec v některých disciplínách pochopitelně ztrácí (prehistorické počítače, místy okatě gumový vetřelec, klišovitý akční závěr, gore už nešokuje), přesto zůstává nejlepším sci-fi hororem všech dob. Pravda, nikdy neměl příliš početnou konkurenci...

Originální trailer filmu Vetřelec

Marek SlovákKrálovství nebeské

Orlando Bloom ve filmu Království nebeské / Kingdom of HeavenKolegové vybrali to opravdu nej (Blade Runner, Thelma a Louise) z filmografie nedávno šestasedmdesátiletého Ridleyho Scotta, a tak jsem zvolil to nejlepší v rámci určitého žánrového cyklu. Britský rodák během své kariéry natočil šest historických epik, z nichž nejvíc bývá vyzdvihován Gladiátor, který byl ve své době mnohými recenzenty chápán jako návrat na tvůrčí vrchol po dvou diskutabilních (ne)korektních žánrovkách (G. I. Joe, Bílá smršť). Příběh mstícího se Maxima zároveň díky své komerční i převážně pozitivní odezvě odborné obce vzkřísil žánr historické epiky, k jehož konci paradoxně dopomohl Scott svým Královstvím nebeským.

Po letech - a především vydání režisérské verze, která více prokresluje vztahy mezi postavami a motivuje jednání těch vedlejších - se ukazuje, že kritika Království nebeského byla neoprávněná, protože vycházela z mylně nastaveného očekávání druhého Gladiátora. Na místo něj ale diváci nedostali chlapskou žánrovku, ve které by se mohli identifikovat s protagonistou, který je hrdinou od první chvíle svého objevení se na plátně... a vlastně nešlo vůbec o přímočarou záležitost pracující se schématem filmů o pomstě.

Nevýrazný protagonista, na pozadí jehož vývoje byl ukazován širší kontext křižáckých výprav, a důraz na významový přesah jsou dvěma nejvýraznějšími klady snímku. Kritiku bushovské politiky válečné intervence a apel na nutnost dialogu mezi dvěma náboženskými ideologiemi (křesťanstvím, islámem) čekal po Černý jestřáb sestřelen málokdo. Stejně jako od Robina Hooda prequel ke zrodu postavy-legendy a komentář ke kontroverzi kolem Blaira. Scott je v posledních letech mistrný ve zklamávání diváckých očekávání - a dělá to natolik systematicky, že je pozoruhodné jeho tvorbu nadále sledovat a některá díla z ní zpětně přehodnocovat.

Originální trailer filmu Království nebeské

Martin Bubrín – Blade Runner

Harrison Ford ve filmu  / Blade RunnerV době uvedení se Blade Runner, nyní považovaný za mistrovské dílo v žánru sci-fi, potýkal s podobným rozporuplným přijetím jako jiný Scottův snímek z poslední doby, Prometheus. Hledání počátků lidstva a úvaha nad lidskostí „umělých“ replikantů jsou hold témata nelehká na strávení – zatímco prequel Vetřelce nabalil filosofické otázky na hororovou vyvražďovačku, v Blade Runnerovi se Scottovi podařilo meditativní příběh Ricka Deckarda transformovat do působivé noir detektivky budoucnosti. Ryzí filmová magie, v níž postava v podání Harrisona Forda pátrá po replikantech, je zkrátka oslňující i po více než třiceti letech a její režisérský sestřih jí vůbec neubírá na síle, ba naopak. Dočkáme se něčeho podobného i u hanobeného Promethea?

U Blade Runnera se v tom nejlepším slova smyslu ukázalo, že pravou filmovou klasiku prověří až čas. Po redefinici hororového sci-fi ve Vetřelci přišel Scott zkrátka s něčím mnohem komplexnějším a odvážnějším, co v osmdesátých letech vystupovalo z řady high-concept blockbusterů. Diváky v kinech tedy nečekalo „něco ve stylu Star Wars“, nýbrž atmosférická detektivka ze zapršených neonových čtvrtí (kolikrát tohle někdo okopíroval? z poslední doby třeba Total Recall nebo Pacific Rim), jenž se vykazovala hlavně pomalým meditativním vyprávěním, nedořečenostmi a metaforami v dialozích, čemuž ještě přidávala působivá výtvarná stránka (CGI i po letech nezestárlo) nebo hypnotická Vangelisova hudba. Načrtnutý noirový svět budoucnosti zkrátka diváky vtáhl do obrazu a nepustil je až do závěrečných titulků...což platí i dnes, kdy si této nyní již přelomové sci-fi musíme ve vší té změti na zakázku vyrobených blockbusterů vážit. 

Originální trailer filmu Blade Runner

Václav Limberk – Švindlíři

Nicolas Cage, Alison Lohman ve filmu Švindlíři / Matchstick MenŠvindlíři jsou takovým malým nenápadným filmem stojícím ve stínu Scottových velkých snímků. Dalo by se říci, že jde o docela netypické dílo tvůrce jeho formátu. Asi většina filmových fanoušků pokládá za nejlepší Scottovy filmy dnes už legendární klasická sci-fi Vetřelec a Blade Runner. To je pravda. Švindlíře, které by většina z vás do režisérovy topky nejspíše nezařadila, sem však zařazuji s radostí. S radostí nad tím, že se i tvůrce, kterému asi nejlépe sedí sci-fi, dokáže jako ryba ve vodě pohybovat i v jiných žánrech. Civilně natočené drama o dvou podvodních, z nichž jeden, Roy Waller (Nicolas Cage), trpí obsedantně-kompulzivní poruchou, která se projevuje úzkostnými stavy a vykonáváním navyklých rituálů, je jak výbornou charakterovou studií neurotika, tak i zábavnou a svěží „podfukářskou“ podívanou ve stylu Podrazu.

Cage v hlavní roli tu exceluje a předvádí podobně zdařilý portrét duševně narušeného jedince jako například Jack Nicholson v Lepší už to nebude. Ridley Scott, jak už je u něj tradicí, dal Švindlířům jedinečnou vizuální podobu - pro co největší přiblížení Royových tiků a úzkostných stavů divákovi si zde pomohl „trhaným“ střihem a působivými kamerovými triky. Scottova režie, výborné herecké výkony, nápaditá zápletka a do jazz/latino laděný hudební soundtrack pak dělá ze Švindlířů to, čím jsou – neprávem upozaděným „malým“ filmem velkého tvůrce. 

Originální trailer filmu Švindlíři

WEDOS.cz - Nejlevnější registrátor domén v ČR, neomezený webhosting, virtuální a dedikované servery

NÁZORY

Vložit názor

Povinné položky jsou označeny hvězdičkou. E-mail je třeba pouze pokud budete chtít zasílat reakce a nebude zveřejněn.

Zasílat reakce e-mailem na vaši reakci, článek nebo nezasílat.

Antispam: * Napište první dvě písmena ze slova filmserver
Bez správné odpovědi na tuto otázku nebude názor přidán. Přihlášeným se tato otázka nezobrazuje.

  • Ameriký gangster (LubosHa, 02.12.2014 21:30) Reagovat

    Chybí mi tu Americký gangster :(

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Hra o trůny S07E06 7/10
TV recenze: Hra o trůny S07E06 – Za Zdí V předposledním díle sedmé řady dominuje zejména akce a rychlý spád děje, který však tentokrát škodí celkovému příběhu seriálu. POZOR: Text obsahuje nezbytné spoilery k předchozím epizodám! čtěte zde
Vydáno: 22.08.2017 20:49 v sekci Články | Televize
0
Zabiják & Bodyguard 5/10
Recenze: Akční komedii Zabiják & Bodyguard zachraňují Reynolds s Jacksonem jen horko těžko Špičkový bodyguard Ryan Reynolds musí do 24 hodin dopravit do Nizozemí profesionálního zabijáka Samuela L. Jacksona, aby tam mohl svědčit proti bývalému běloruskému prezidentovi Garymu Oldmanovi... čtěte zde
Vydáno: 21.08.2017 14:56 v sekci Recenze | Premiéry
0
TV Recap: Twin Peaks 14. část 10/10
Twin Peaks Recap: 14. část - "Kdo je ten snílek?" Ve čtrnácté části třetí řady seriálu Městečko Twin Peaks - The Return se odehraje spousta zajímavých událostí. Nad vším se ale vznáší neustálá přítomnost tajemství, o nichž většinou jen sníme. čtěte zde
Vydáno: 21.08.2017 12:26 v sekci Články | Televize
0
Box Office: 33. víkend
Box Office: Zabiják & bodyguard vedou další slabý víkend Akční komedie Zabiják & bodyguard s Ryanem Reynoldsem, Salmou Hayek a Samuelem L. Jacksonem urvala prvenství. Naproti tomu Soderberghovi Loganovi parťáci měli smůlu. čtěte zde
Vydáno: 21.08.2017 07:30 v sekci Komentáře | Box office
0
Review: 43. Letní filmová škola v Uherském Hradišti
Review: 43. Letní filmová škola v Uherském Hradišti Přečtěte si kritickou reflexi Letní filmové školy dřív, než si Valenta koupí celé Hradiště i s publicisty. Prohlédněte si decentní queer obrázky na titulce i v článku dřív, než se Čunek dá na pochod a zakáže je. čtěte zde
Vydáno: 20.08.2017 21:04 v sekci Články | Publicistika
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- TV tipy: Zabijáci se účastní honu na lišku a Silkwoodová jim vaří kohouta na víně (18.08.2017 07:30 v Radar | TV tipy)
- TV tipy: Konfident Nixon si zajel na Woodstock, kde zorganizoval hon na myš (11.08.2017 07:30 v Radar | TV tipy)
- TV tipy: Strážci Galaxie a šéfové na zabití se ocitají na křižovatce smrti, kde na ně čeká fanatický Kobra (04.08.2017 07:30 v Radar | TV tipy)
- Recenze: Dunkerk – mistrovské dílo války bez zbytečného patosu (21.07.2017 09:00 v Recenze | Premiéry)
- Blade Runner 2049 láká v novém traileru na film roku (17.07.2017 16:07 v Novinky | Trailery)
- Harry Dean Stanton jako Lucky v traileru (09.07.2017 16:50 v Novinky | Trailery)
- TV tipy: Terminátor má skrytou vadu a dělá interview s kráskou, zvířetem a tučňáky z Madagaskaru (23.06.2017 07:30 v Radar | TV tipy)
- Kinopremiéry: Mumie a Smrtihlav stíhají krále Belgičanů (07.06.2017 07:30 v Radar | Kinopremiéry)
- Dwayne Johnson bude Wolfman, Angelina Jolie Frankensteinova nevěsta (01.06.2017 13:00 v Novinky | Zprávy)
- Recenze: Wonder Woman – řečtí bohové, zákopy a sufražetky (01.06.2017 03:41 v Recenze | Premiéry)
- Cannes 2017: Zlatou palmu si odnesl švédský snímek The Square (29.05.2017 09:44 v Novinky | Zprávy)
- TV tipy: Když se setmí, zařizují Herkules a čarodějův učeň vraždu na objednávku (26.05.2017 07:30 v Radar | TV tipy)
- Crowe, Cruise, Boutella, Depp a Bardem na společné fotce Dark Universe (23.05.2017 08:08 v Novinky | Zprávy)
- Box office: Vetřelec: Covenant přebírá vedení (22.05.2017 07:30 v Komentáře | Box office)
- Téma: Deset nejlepších filmů Davida Lynche (20.05.2017 19:03 v Články | Publicistika)
- TV tipy: Maršál, Robinsonovi, Austin Powers a myšák Stuart Little jsou kamarádi do deště (19.05.2017 07:30 v Radar | TV tipy)
- Recenze: Vetřelec: Covenant – možná přijde i Xenomorf (18.05.2017 12:21 v Recenze | Premiéry)

PREMIÉRA TÝDNE   33/2017

Po strništi bos
6/10

Nový film Jana Svěráka, natočený podle knihy Zdeňka Svěráka, se odehrává před událostmi z Obecné školy a jsme v něm svědky začleňování malého Edy Součka do venkovského života a do nové klukovské party...


Chaty

AKTUÁLNĚ V KINECH

Kompletní seznam kinopremiér naleznete zde.

TV TIPY

VYCHÁZÍ NA BLU-RAY

Kompletní seznam vycházejících BD naleznete zde.

VYCHÁZÍ NA DVD

Kompletní seznam vycházejících DVD naleznete zde.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

NEJNAVŠTĚVOVANĚJŠÍ FILMY (poslední týden)

NEJNAVŠTĚVOVANĚJŠÍ OSOBY (poslední týden)

ČESKÉ TRAILERY

Star Wars: Síla se probouzí
V kinech od 17.12.2015
Jak básníci čekají na zázrak
V kinech od 14.04.2016
Captain America: Občanská válka
V kinech od 05.05.2016

NOVÉ FOTOGRAFIE

Barry Seal: Nebeský gauner (2x)
Zabiják & bodyguard (7x)
Tulipánová horečka (1x)
To (1x)
Velká oříšková loupež 2 (1x)
Temná věž (2x)
Kingsman: Zlatý kruh (1x)
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
filmserver.cz - o filmech víme vše
©2010-2017 IMEG s.r.o.
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Mobilní verze | ISSN 1804-5529
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
DOPORUČUJEME: Kupte si nejprodávanější hosting v ČR se slevou 50% (slevový kód: FILMSERVER)
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver