Z Mezipater vzešel vítězně americký autobiografický nezávislák Iry Sachse o homosexuální lásce Neodcházej. Diváckou cenu získala road movie o dvou zamilovaných důchodkyních Místy oblačno.
MEZIPATRA
Tragikomedie
Místy oblačno o dvou zamilovaných důchodkyních a jejich cestě za svatbou do Kanady získala cenu diváků na 13. ročníku filmového festivalu Mezipatra, který minulý týden vyvrcholil v Brně. V těsném závěsu za touto road movie
Thoma Fitzgeralda zůstalo intimní drama o homosexuální lásce
Za zdmi debutujícího Belgičana
Davida Lamberta.
Mezi největší divácké hity letošního ročníku rovněž patřil film
Laurence Anyways mladého Kanaďana
Xaviera Dolana zachycující desetiletý vztah transexuála Laurence a jeho přítelkyně Fred a americký nezávislák
Neodcházej v režii
Iry Sachse o bouřlivém vztahu mladého idealistického filmaře a newyorského právníka. Druhý jmenovaný na 13. Mezipatrech získal cenu za nejlepší film.
Na naturalistickém, silně autobiografickém snímku
Neodcházej porota ocenila
"decentní použití filmové řeči a uvěřitelné herecké výkony hlavních představitelů, jejichž postavami zmítá bouřlivý osmiletý vztah plný vzletů a pádů." Sachsův snímek se mimochodem minulý týden objevil ve výběru nejlepších filmů uplynulého roku podle respektovaného francouzského časopisu Cahiers du Cinema.
"Je to takový druhý Víkend (vítěz Divácké ceny z loňského roku), čili miláček publika i kritiky. Reprezentuje novou vlnu naturalismu v gay filmu, nevyhýbá se palčivým tématům a zobrazuje gay vztahy takové, jaké jsou. Ira Sachs navíc Mezipatrům poslal velmi osobní videovzkaz," komentoval vítězný film ředitel festivalu Aleš Rumpel.
"Před filmy v hlavní soutěži klobouk dolů. Každý byl jiný, každý byl mimořádně zdařilý. Nakonec jsme se rozhodli ocenit Neodcházej. Nejedná se sice o nic šokujícího či objevného, klasická filmová řeč tu ale je hlavním triumfem, komentoval člen hlavní poroty a držitel Ceny Jindřicha Chalupeckého Mark Ther. V porotě s ním ještě zasedla filmová kritička Cerise Howard a režisér Kaveh Daneshmand.
Porota dále udělila Zvláštní uznání dánsko-švédskékmu experimentálnímu dokumentu o chápání identity v androgynním těle
Hlemýžďky, který podle Thera
"inovativně boří hranice žánrů, maže rozdíl mezi filmem a videoartem."
Cenu za nejlepší krátký film si od tříčlenné studentské poroty vysloužil srbsko-německý film
Dont brejk maj Turbofolk hart, protože je dle ní
"hravý, i když vykresluje nesnášenlivost, jež trestá jednotlivce za jakékoli svobodné rozhodnutí vzpírající se tradicím." Zvláštní uznání studenti udělili filmu
Tsuyako.
Na letošní Mezipatra, jejichž tématem byla "Moc, manipulace, šílenství", v Praze a Brně zavítalo přes deset tisíc diváků.
Více informací o oceněných titulech najdete
zde.