Sledujte filmserver.cz také na Facebooku!
Přihlásit Přihlásit přes Facebook | Registrovat
Soutěž o auto, zájezdy, notebooky - www.POJISTENI.cz
Labyrint

Recenze: Labyrint

Vydáno: 16.01.2012 13:00 v sekci Recenze | Premiéry - Jan Jaroš

Nelezte do labyrintu podzemních chodeb, protože tam na vás mohou vybafnout vražedné úklady. A pokud už tam lezete, dobře si rozmyslete, koho si vezmete s sebou. No a jestli se na to celé chystáte do kina, tak rychle zařaďte zpátečku...

LabyrintRecenzoval/a Jan Jaroš dne 16.01.2012 13:00. Nelezte do labyrintu podzemních chodeb, protože tam na vás mohou vybafnout vražedné úklady. A pokud už tam lezete, dobře si rozmyslete, koho si vezmete s sebou. No a jestli se na to celé chystáte do kina, tak rychle zařaďte zpátečku... Hodnocení: 1
SDÍLET:    
Režiséra Tomáše Houšku dosud známe hlavně jako scenáristu Vorlova filmu Gympl, ale prý se má jednat o osobnost vskutku renesančních rozměrů - věnoval se pedagogické práci, hudbě a též spisovatelství. Měl by být rovněž autorem dvou celovečerních filmů Dárek a Blood Age, u nichž však není zřejmé, že vůbec existují, každopádně do kin se dostává teprve jeho další snímek Labyrint (dokončený 2012, avšak psalo se o něm, například v časopisu Reflex, už před čtyřmi roky).
Labyrint se dlouho tváří jako dílko vyprávějící o hledání zlověstného pokladu, a tudíž provázené ponurou mysteriózností, podepřenou dávnými legendami, odkazy na Bibli a talmud. V rovině převažujícího prostředí pak toto zakotvená zosobňuje spleť podzemních chodeb, do nichž se hrdinové příběhu opakovaně spouští, aby je prozkoumali. Ocitáme se tak v tematické blízkosti jiného podobně pojednaného filmu (a rovněž televizního seriálu) Maharal, dokonce včetně "návodné" knihy Cesta světla, v Maharalu označené latinským názvem, kdežto v Labyrintu hebrejským.
Nad labyrintem chodeb se navíc tyčí neméně tajemný dům, v němž se prý ztráceli a stále ztrácejí lidé, jako kdyby se kamsi beze stopy propadli. Ani to ovšem není nic objevného, přítomnost "prokletých" domů patří také k oblíbeným strašidelným atributům, z poslední doby a z domácí produkce připomenu aspoň Herzův horor T.M.A. nebo Kohoutovo Oko ve zdi.
Téma pátrání se opírá o prověřené postupy: hrdinové náruživě listují starými tisky, obkreslují dávné mapy a porovnávají se současným stavem zaznamenávaných míst, hledí na tajemné předměty, které vzápětí mizí z jejich dosahu - zde se jedná o letitý, jakoby náhrobní kámen, který dělníci vynesli ze sklepních sutin, ve skutečnosti možná i vchodové dveře k neznámým světům. K tomu si ještě připočítejme obskurní satanskou sektu, scházející se v podzemí, podivnou bytost s dlouhými vražednými drápy, která se několikrát mihne před kamerou, a stranou nelze ponechat ani další chtivé zájemce, toužící se zmocnit tajemství, do něhož pozvolna zabředává příležitostná reportérka Renata (Lucie Vondráčková) i její přátelé (Jan Zadražil, Martin Zbrožek, Mary Coronado).
Renata se svými kamarády - včetně exotické cizinky - tak vnikají do labyrintu podzemních chodeb, aby v závěrečné veledlouhé sekvenci v nich zabloudili a byli tam jeden po druhém vyvražďováni. Tím se Houška přiklání k dalšímu filmovému podžánru, ale aniž bych chtěl nějak naznačit finální rozuzlení, musím upozornit, že leckteré znepokojivé náznaky nadpřirozena jsou pouhými mimikry zcela odlišných událostí, zajisté stejně hrůzných, jako kdyby je páchaly skutečné ďábelské síly. Film si tak pohrává s divákem, jehož ustavičně drží v nejistotě, neboť nic nemusí být tím, co jsme si ochotni domýšlet.
Základní režisérovou ctižádostí bylo vybuzování napětí, v tomto případě navíc notně klaustrofobního, neboť vyprávění se posléze uzavírá do stísňujících, úzkých chodeb, kterými se skupinka stále unavenějších a bezradnějších průzkumníků prodírá. Ve vyhrocených, psychicky zátěžových situacích se navíc vybarvují povahy jednotlivých účastníků, kupříkladu Renata se ukáže být svárlivou a sobeckou, nehodlá se s nikým o senzační zjištění dělit, zatímco jiní se chovají vstřícněji a ohleduplněji. A snad příliš neprozradím, když uvedu, že souběžně rozvíjeným motivem je pokládání bytelného betonového překladu starých podlah, kde se skrýval i vstup do podzemí, a tudíž narůstající hrozba, že v hledači zůstanou chodbách uvězněni navždy...
Bohužel výsledný film, prozrazující fanouškovské zaujetí zvolenou látkou i obeznámenost s jejími filmovými podobami, vypovídá o možná ambiciózních úmyslech, ale veskrze ochotnickém režisérově umu, když nakonec převáží výrazová nemohoucnost a zní prýštící směšnost veškerého počínání, počínaje scenáristickým nárysem, kde zejména dialogy odrazují svou toporností, a konče inscenačním ztvárněním, do něhož se vkrádá únavně popisná monotónnost - právě ta spolehlivě ničí, jak se ukazuje zejména v labyrintu chodeb, jakýkoli vzruch.
Český trailer filmu Labyrint
S tím souvisí i selhávání herecké složky - herci toliko mechanicky přeříkávají své repliky, loutkovitě se pohybují, neschopni stvořit věrohodnější figuru. O Vondráčkové to platí dvojnásob... Labyrint tudíž řadím mezi promarněné šance: poukazuje na meze Houškovova talentu, který zjevně nepřesáhne rozměr snaživého diletantství.

NAŠE HODNOCENÍ FILMU:
2/10
VAŠE HODNOCENÍ FILMU:
Líbí se mi Nelíbí   Chci vidět Nechci vidět
0,0

WEDOS.cz - Nejlevnější registrátor domén v ČR, neomezený webhosting, virtuální a dedikované servery

NÁZORY

Vložit názor

Povinné položky jsou označeny hvězdičkou. E-mail je třeba pouze pokud budete chtít zasílat reakce a nebude zveřejněn.

Zasílat reakce e-mailem na vaši reakci, článek nebo nezasílat.

Antispam: * Napište první dvě písmena ze slova filmserver
Bez správné odpovědi na tuto otázku nebude názor přidán. Přihlášeným se tato otázka nezobrazuje.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Box office: 16. víkend
Box Office: Rychle a zběsile 8 zatím bez konkurence Žádná z novinek nedokázala ohrozit první pozici osmého dílu akční série Rychle a zběsile, která otevírala předminulý víkend. Rychle a zběsile 8 navíc dokázalo v rekordním čase překonat hranici 900 milionů celosvětově.... čtěte zde
Vydáno: 24.04.2017 07:30 v sekci Komentáře | Box office
0
Dog Eat Dog 8/10
Za horizontem: Zločin na prvním místě v Dog Eat Dog Podle knihy známého spisovatele, herce a bývalého zločince Edwarda Bunkera natočil americký režisér a scenárista Paul Schrader drsný krminální thriller Dog Eat Dog, v němž je trojice zločinců najata na únos dítěte. čtěte zde
Vydáno: 22.04.2017 13:45 v sekci Recenze | Za horizontem
0
Přes kosti mrtvých 4/10
Recenze: Film Přes kosti mrtvých je nevydařeným žánrovým mixem Otevírací film letošního Febiofestu a nejnovější snímek režisérky Agnieszky Holland vypráví o mnoha věcech najednou, ale o žádné z nich pořádně. Předně tu máme několik podivných vražd v jedné vesnici na česko-polském... čtěte zde
Vydáno: 21.04.2017 18:30 v sekci Recenze | Premiéry
0
TV tipy: 21. 4. 2017 - 27. 4. 2017
TV tipy: Nezvaná Godzilla se ztratí v Mnichově a způsobí apokalypsu v Hollywoodu Podobně jako v pár předchozích se i v aktuálním televizním týdnu diváci mohou těšit na několik atraktivních premiér. Tentokrát mezi nimi nechybí nová verze Godzilly, Úsvit planety opic nebo tuzemská komedie Ztraceni v Mnichově.... čtěte zde
Vydáno: 21.04.2017 07:30 v sekci Radar | TV tipy
0
Mimi šéf 4/10
Recenze: Animovaný Mimi šéf je zasazen do nepochopitelného fikčního světa Animovaná novinka od studia Dreamworks Mimi šéf se točí kolem jediného nápadu vzatého z obrázkové knižní předlohy a zbytek je špatně vyprávěným příběhem, v němž se takřka nedá pořádně orientovat. čtěte zde
Vydáno: 20.04.2017 18:00 v sekci Recenze | Premiéry
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- TV tipy: Taková zvláštní rodinka na hraně zítřka umučila Krista a udělala z něj mrtvého muže (07.04.2017 07:30 v Radar | TV tipy)
- Stroj času: Panna a netvor (28.03.2017 17:00 v Recenze | Stroj času)
- Febiofest zahájí nový film Agnieszky Holland Přes kosti mrtvých (08.02.2017 13:00 v Novinky | Zprávy)
- Recenze: Smutná komedie Instalatér z Tuchlovic má blíž ke smutnému dramatu (05.10.2016 15:00 v Recenze | Premiéry)
- Kinopremiéry: Dívka ve vlaku a instalatér z Tuchlovic prožívají rodinné štěstí (05.10.2016 07:30 v Radar | Kinopremiéry)
- TV tipy: Železná lady, Al Pacino a Woody Allen hledají spravedlnost mezi náhrobními kameny (16.09.2016 08:00 v Radar | TV tipy)
- TV tipy: V nitru zlodějů a Llewyna Davise (29.07.2016 08:00 v Radar | TV tipy)
- TV tipy: Muži v černém a Lopper jsou spřízněni volbou (27.05.2016 15:35 v Radar | TV tipy)
- Zemřel herec a mim Boris Hybner (03.04.2016 12:41 v Novinky | Zprávy)
- Recenze: Chaotický romantický mišmaš Decibely lásky (12.02.2016 16:00 v Recenze | Premiéry)
- Kinopremiéry: Deadpool a íránský taxikář versus Michal David a Pavel Horváth (10.02.2016 15:00 v Radar | Kinopremiéry)
- TV tipy: Frajeři ve Vegas v ohnivém oceánu sledují roboty a holubici (05.02.2016 08:55 v Radar | TV tipy)
- Téma: Nejočekávanější filmy roku 2016, část IV. - další zajímavé filmy (01.02.2016 18:07 v Články | Publicistika)
- Začala se natáčet hudební romance Decibely lásky (10.09.2015 14:49 v Novinky | Zprávy)
- TV tipy: Nakažený James Bond prchá před spalovačem mrtvol (07.11.2014 07:00 v Radar | TV tipy)
- Zemřel hudební skladatel Petr Skoumal (28.09.2014 11:31 v Novinky | Zprávy)
- TV tipy: Tři dny s kmotrem mezi vlky (26.09.2014 09:00 v Radar | TV tipy)
- TV tipy: Neuvěřitelně hlasité, blízké a melancholické hodiny (05.09.2014 07:00 v Radar | TV tipy)
- TV tipy: Geniální Fargo a vizuálně lákavý Sherlock Holmes (23.05.2014 08:00 v Radar | TV tipy)

PREMIÉRA TÝDNE   15/2017

Rychle a zběsile 8
6/10

Jak se povedl zatím poslední díl akční automobilové série Rychle a zběsile, v němž se již po osmé vrací Vin Diesel a jeho parta? Čtěte v recenzi.


Chaty

AKTUÁLNĚ V KINECH

Kompletní seznam kinopremiér naleznete zde.

TV TIPY

VYCHÁZÍ NA BLU-RAY

Kompletní seznam vycházejících BD naleznete zde.

VYCHÁZÍ NA DVD

Kompletní seznam vycházejících DVD naleznete zde.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

NEJNAVŠTĚVOVANĚJŠÍ FILMY (poslední týden)

NEJNAVŠTĚVOVANĚJŠÍ OSOBY (poslední týden)

ČESKÉ TRAILERY

Star Wars: Síla se probouzí
V kinech od 17.12.2015
Jak básníci čekají na zázrak
V kinech od 14.04.2016
Captain America: Občanská válka
V kinech od 05.05.2016

NOVÉ FOTOGRAFIE

Zahradnictví: Rodinný přítel (1x)
The Circle (1x)
Uteč (2x)
13 Reasons Why (13x)
Strážci Galaxie Vol. 2 (1x)
Rychle a zběsile 8 (6x)
Přes kosti mrtvých (7x)
Mimi šéf (8x)
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
filmserver.cz - o filmech víme vše
©2010-2017 IMEG s.r.o.
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Mobilní verze | ISSN 1804-5529
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
DOPORUČUJEME: Kupte si nejprodávanější hosting v ČR se slevou 50% (slevový kód: FILMSERVER)
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver