Sledujte filmserver.cz také na Facebooku!
Přihlásit Přihlásit přes Facebook | Registrovat
Pojištění.cz - nejširší nabídka online pojištění v ČR!
Top 10: Rumunská kinematografie na LFŠ 2011

Top 10: Rumunská kinematografie na LFŠ 2011

Vydáno: 23.07.2011 18:30 v sekci Články | Žebříčky - Jana Bébarová

Pokud chcete mít přehled v současné filmové produkci, neměli byste nechat bez povšimnutí snímky mladých rumunských tvůrců, kteří v posledním desetiletí hýbou světovou kinematografií. Doplnit si mezery budete moci i díky 37. Letní filmové škole.

SDÍLET:    
Na letošní Letní filmové škole se opět sešlo mnoho zajímavých titulů. Kromě toho, že bych si na plátně nenechala ujít kompletní retrospektivu Akiho Kaurismäkiho či americké filmy Gustava Machatého, divácké pozornosti bych doporučila i řadu zajímavých snímků ze sekce 11. září a hrozba terorismu, jako například Přísaha (2010), Cesta na Guantanamo (2006) nebo Essential Killing (2010), či projekty mých oblíbených auterů Bély Tarra (Turínský kůň, 2011) a Abbase Kiarostamiho (Shirin, 2008). Desítku svých osobních typů jsem se rozhodla sestavit z hlavní programové sekce zaměřené na rumunskou kinematografii, konkrétně ze současné tvorby tamních režisérů, která mě v poslední době nesmírně chytila za srdce.
10. KAPITALISMUS - NAŠE VYLEPŠENÁ RECEPTURA (2010)
Kritický dokument Alexandru Solomona, který s humorným nadhledem zachycuje korupci v porevolučním Rumunsku, se jeví jako vhodný kandidát na startovní pozici v programu kontextu soudobých rumunských dějin neznalého diváka, který by chtěl blíže poznat tamní kinematografii. „Kdo nekrade, nezbohatne."
Hraje se: 24. 7. 15:00 Reduta 1

9. CIZINECKÁ LEGIE (2008)
Mircea Daneliuc je žijící legendou rumunského filmu. Jeho nejplodnějším obdobím byla bezpochyby 70. a 80. léta, kdy natočil své nejznámější snímky, například Výlet po Dunaji (1980), Zkouška mikrofonu (1980), Glissando (1981) nebo Jacob (1988). Všechny tyto filmy Letní filmová škola uvede ve svém programu, stejně jako jeden z režisérových posledních snímků Cizinecká legie, v níž reflektuje problémy současného Rumunska jako nezaměstnanost, chudobu a věčné myšlenky na emigraci. Člověka tak snadno napadne, jak si snímek zkušeného veterána Daneliuca, který je jedním z hlavních hostů letošního ročníku, povede vedle těch od mladých tvůrců.
Hraje se: 27. 7. 21:00 Reduta 1

8. POLICEJNÍ, ADJ. (2009)
Dragoş Bucur patří mezi nejobsazovanější herce mladé generace. Právem. Od svého debutu v Puiuově režijní prvotině Zboží nebo peníze (2001) si tento talentovaný Rumun zahrál v řadě snímků současných tvůrců a letos se prosadil i v zahraniční produkci, Weirově Útěku ze Sibiře. U Cornelia Porumboiu soustředěně ztvárnil urputného detektiva jdoucího po stopách mladistvého dealera v naprosto nedramatické kriminálce, která vrcholí absolutním ponížením ze strany jeho nadřízeného.
Hraje se: 29. 7. 20:30 Slovácké divadlo / 30. 7. 9:00 Reduta 1

7. ZÁPAD (2002)
Cristiana Mungiu čeští diváci znají díky jeho hitu z Cannes 4 měsíce, 3 týdny a 2 dny, který v roce 2007 do naší distribuce uvedla společnost Artcam. Snímek otevřeně kritizující totalitní režim v Rumunsku na pozadí krizové životní situace dvou kamarádek, z níž jedna podstoupila nelegální potrat, byste rozhodně neměli vynechat. Po odzbrojujícím zážitku bych ovšem doporučila poklidnější Mungiův debut, jímž přispěl do v té době vzmáhajícímu se trendu síťových narativů, v němž ze tří různých perspektiv sledujeme příběh manželského páru uprostřed partnerské krize, přičemž režisér nám nabízí tři alternativní konce.
Hraje se: 26. 7. 11:00 Hvězda

6. 12:08 NA VÝCHOD OD BUKUREŠTI (2006)
K revolučním událostem z Vánoc 1989 se tvůrci rumunské nové vlny vyjadřují velmi často. Corneliu Porumboiu je reflektoval hned ve svém celovečerním debutu, komickém příběhu odehrávajícím se během jediného dne na rumunském maloměstě. Během šestnáctého výročí revoluce se v místní televizi uskuteční talk show, v níž se o své vzpomínky na onen významný přelomový den má s diváky podělit dvojice místních samozvaných hrdinů. Po bitvě je zkrátka každý generál.
Hraje se: 26. 7. 18:00 Sportovní hala / 27. 7. 8:30 Slovácké divadlo

5. PAPÍR BUDE MODRÝ (2006)
K vyhroceným okamžikům pádu Ceausescova režimu měl potřebu se vyjádřit i Radu Muntean, který se jinak věnuje spíše komornějším dramatům, jako například v druhém jeho na LFŠ uváděném filmu Úterý po Vánocích. Papír bude modrý je jakousi dokumentární rekonstrukcí jedné revoluční noci, jejíž odzbrojující tragické vyústění nám režisér servíruje hned v úvodu. Dlouhé záběry-sekvence a strohost stylu dokonale evokují vypjatou atmosféru zásadních momentů v dějinách Rumunska.
Hraje se: 28. 7. 21:30 Sportovní hala / 29. 7. 9:00 Reduta 1

4. SMRT PANA LAZARESCA (2005)
Cristi Puiu je znám jako neúprosný kritik rumunské společnosti. Ve druhém celovečerním filmu si vzal na mušku chaosem zmítaný, nefunkční zdravotnický systém své země. Na jedné straně vyčerpaní a po krk zaměstnaní, na druhé straně neochotní a arogantní lékaři několika bukurešťských nemocnic si během jedné noci mezi sebou dokola přehazují vážně nemocného pacienta, pana Lazaresca, jehož konečný osud je divákům jasný z názvu filmu. Natolik syrový a přesvědčivý, že jen těžko uvěříte, že před kamerou stáli herci.
Hraje se: 30. 7. 17:30 Slovácké divadlo

3. AURORA (2010)
Zatím poslední snímek Cristiho Puiu, v němž opět podrobil soudobou rumunskou společnost zevrubné tříhodinové analýze, se dočkal rozporuplného přijetí. (Anti)hrdinou narativně poměrně rozvolněného filmu je čtyřicátník Viorel, rozvedený otec od rodiny a chladnokrevný vrah. Puiův výrok, že „neexistuje něco jako vrah – pouze lidé, kteří zabíjejí,“ trefně vystihuje myšlenku celého díla. Zabiják, kterého přesvědčivě neemocionálně ztvárnil samotný režisér, je prezentován jako ničím výjimečný člověk vykonávající na první pohled nezajímavé každodenní úkony. Pro někoho nesnadno stravitelný, ale na každý pád pozoruhodný projekt.
Hraje se: 29. 7. 11:30 Sportovní hala

2. VLASTNÍ ŽIVOTOPIS NICOLAE CEAUSESCA (2010)
V Německu žijící rumunský dokumentarista a pedagog Andrei Ujica má v programu letošní filmovky hned tři snímky, z nichž ani jeden by rozhodně neměl uniknout vaší pozornosti. Prvním z trojice jsou Videogramy revoluce (1992), v nichž ve spolupráci s Harunem Farockim sestříhal z archivních materiálů různé povahy záznam revolučních událostí v Rumunsku o Vánocích 1989. Druhým Ujicovým počinem z dosavadní trilogie o pádu komunismu je Svět v Miru (1996), v němž očima kosmonauta Sergeje Krikaleva sledujeme přenádhernou matičku Zemi, na které během jeho desetiměsíční vesmírné mise došlo k rozpadu Sovětského svazu. Ve Vlastním životopisu, jenž figuroval v řadě žebříčků nejlepších filmů za rok 2010 a po úspěšném putování světovými festivaly jej spatří i diváci v Uherském Hradišti, Ujica a jeho spolupracovníci sestavili z tisíce hodin materiálu "objektivní" biografii neslavně proslulého rumunského diktátora.
Hraje se: 24. 7. 20:00 Hvězda

1. CALIFORNIA DREAMIN' (BEZ KONCE) (2006)
Tragickou smrtí Cristiana Nemescu během postprodukce jeho celovečerního debutu utrpěla rumunská kinematografie velkou ztrátu. Snímek o amerických vojácích uvíznuvších kvůli byrokratickým nešvarům v jednom rumunském zapadákově, kde jim po několik dní podlézají místní středoškolačky v čele s omezeným starostou, Nemescu obohatil o nebývalý humorný pohled plný sarkastických narážek. Režisérova kritika malosti vám nejednou dá vzpomenout na raná díla Miloše Formana.
Hraje se: 28. 7. 17:30 Klub kultury / 29. 7. 14:00 Mír

WEDOS.cz - Nejlevnější registrátor domén v ČR, neomezený webhosting, virtuální a dedikované servery

NÁZORY

Vložit názor

Povinné položky jsou označeny hvězdičkou. E-mail je třeba pouze pokud budete chtít zasílat reakce a nebude zveřejněn.

Zasílat reakce e-mailem na vaši reakci, článek nebo nezasílat.

Antispam: * Napište první dvě písmena ze slova filmserver
Bez správné odpovědi na tuto otázku nebude názor přidán. Přihlášeným se tato otázka nezobrazuje.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
TV tipy: 24. 11. 2017 - 30. 11. 2017
TV tipy: Chladnokrevný a udatný rytíř Bugs prožívá peklo v Pacifiku, kde vypráví pohádky pro Emu Nezadržitelně se blížící svátky možná zapříčinily, že tento týden je televizní nabídka dost slabá a víc než kdy jindy spoléhá na reprízy oblíbených filmů. Tím nejatraktivnějším tak je premiéra tuzemské komedie Pohádky... čtěte zde
Vydáno: 24.11.2017 07:30 v sekci Radar | TV tipy
0
Kinopremiéry: 47. týden
Kinopremiéry: Táta je tady doma a hraje si se smrtí Předposlední listopadový týden je premiérově jeden z nejslabších minimálně druhé poloviny roku. Vždyť těmi nejatraktivnějšími novinkami jsou zřejmě podprůměrná komedie Táta je doma 2 a dle všeho zbytečný remake Hráčů se... čtěte zde
Vydáno: 22.11.2017 07:30 v sekci Radar | Kinopremiéry
0
TOP 20 ČR: 46. týden
TOP 20 ČR: Liga spravedlnosti po právu sundala Poirota Nedlouho po marvelovském Thorovi, který se nyní drží na bronzu, do kin vletěla skupina superhrdinů z DC v Lize spravedlnosti, mezi nimi zůstala vtisknutá Branaghova detektivka Vražda v Orient Expresu. čtěte zde
Vydáno: 21.11.2017 07:30 v sekci Komentáře | Top 20 ČR
0
Box office: 46. víkend
Box Office: Liga spravedlnosti nenaplnila očekávání Pátá komiksovka ze série rozšířeného DC univerza, Liga spravedlnosti otevřela pod hranicí očekávání a pod hranicí sta milionů dolarů, což je zatím nejslabší otvírák pro DCEU vůbec. čtěte zde
Vydáno: 20.11.2017 07:30 v sekci Komentáře | Box office
0
TV tipy: 17. 11. 2017 - 23. 11. 2017
TV tipy: Kingsmanovi je znovu sedmnáct a očekává exodus Druhá polovina listopadu láká v televizi hlavně na premiéru prvního dílu vynikající akční komedie Kingsman Matthewa Vaughna. V jejím stínu zůstává i uvedení biblického velkofilmu Exodus, který ale nesplnil divácká očekávání.... čtěte zde
Vydáno: 17.11.2017 07:30 v sekci Radar | TV tipy
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- TV tipy: První rytíř žije bohémský život s bezva ženskou na krku a poslouchá Whiplash (13.10.2017 07:30 v Radar | TV tipy)
- TV tipy: Na útěku před chudobou vystřelil RoboCop z policejního koltu 22 výstřelů a ztratil svou čest (06.10.2017 07:30 v Radar | TV tipy)
- TV tipy: Noční běžec zpívá Love song a společně s Bambim podstupuje velké závody (29.09.2017 07:30 v Radar | TV tipy)
- TV tipy: Leningradští kovbojové čelí černému zabijákovi, dobývají Ameriku a zůstávají prostě spolu (22.09.2017 07:30 v Radar | TV tipy)
- TV tipy: Jack Ryan prožívá osudnou noc, v níž hraje Need for Speed (15.09.2017 07:30 v Radar | TV tipy)
- TV tipy: Virtuální vězni a Warholka prožívají loveckou sezónu a zůstávají sami v poušti (08.09.2017 07:30 v Radar | TV tipy)
- Kinopremiéry: Baby Driver srdečně vítá druhou stranu naděje (26.07.2017 07:30 v Radar | Kinopremiéry)
- Recenze: Zkouška dospělosti poukazuje na zkorumpovanost Rumunska (16.04.2017 19:00 v Recenze | Premiéry)
- Kinopremiéry: Wolverine stojí pevně a brousí drápy na Amadea a české muzzikanty (01.03.2017 07:30 v Radar | Kinopremiéry)
- Téma: Scandi 3 - Cross-promotion současného skandinávského filmu (15.02.2017 21:00 v Články | Festivaly)
- Recenze: Rumunská Sieranevada je tříhodinovou sondou do rodinného dusna (25.11.2016 17:00 v Recenze | Premiéry)
- Kinopremiéry: Fantastická zvířata najdete v planetáriu, kde prožívají americkou idylu (16.11.2016 07:30 v Radar | Kinopremiéry)
- Téma: Jaké filmy nabídne festivalová přehlídka Be2Can 2016? (25.09.2016 14:08 v Články | Festivaly)
- Zemřel íránský režisér Abbas Kiarostami (05.07.2016 16:30 v Novinky | Zprávy)
- Festivalové ozvěny: 10 filmů z Cannes, které byste měli znát (11.05.2016 16:30 v Články | Festivaly)
- Kinopremiéry: Dánská dívka stráví o Halloweenu 13 hodin v Bengází (03.02.2016 10:32 v Radar | Kinopremiéry)
- Kinopremiéry: Steve Jobs má husí kůži, když vymýšlí prdící prášek (11.11.2015 09:13 v Radar | Kinopremiéry)
- TV tipy: Práskači, kovbojové a hráči řádí jako za starejch časů (18.09.2015 08:56 v Radar | TV tipy)
- Preview: 41. LFŠ v Uherském Hradišti - stará, ne zastaralá (24.07.2015 11:30 v Články | Publicistika)
- TV tipy: Danton a Waldo Pepper páchají atentát v Paříži (10.07.2015 07:00 v Radar | TV tipy)

PREMIÉRA TÝDNE   45/2017

Vražda v Orient expresu
8/10

Nové filmové zpracování klasického detektivního příběhu od Agathy Christie sází na vtipné a akčnější pojetí, než tomu bylo u předchozích dvou adaptací za cenu nižší srozumitelnosti pro dosud zcela nedotčené diváky.

AKTUÁLNĚ V KINECH

Kompletní seznam kinopremiér naleznete zde.

TV TIPY

VYCHÁZÍ NA BLU-RAY

Kompletní seznam vycházejících BD naleznete zde.

VYCHÁZÍ NA DVD

Kompletní seznam vycházejících DVD naleznete zde.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

NEJNAVŠTĚVOVANĚJŠÍ FILMY (poslední týden)

NEJNAVŠTĚVOVANĚJŠÍ OSOBY (poslední týden)

ČESKÉ TRAILERY

Star Wars: Síla se probouzí
V kinech od 17.12.2015
Jak básníci čekají na zázrak
V kinech od 14.04.2016
Captain America: Občanská válka
V kinech od 05.05.2016

NOVÉ FOTOGRAFIE

Únos (1x)
Brawl in Cell Block 99 (3x)
Yeti: Ledové dobrodružství (2x)
12 Strong (1x)
Call Me by Your Name (1x)
Králíček Petr (1x)
Táta je doma 2 (2x)
V pasti času (1x)
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
filmserver.cz - o filmech víme vše
©2010-2017 IMEG s.r.o.
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Mobilní verze | ISSN 1804-5529
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
DOPORUČUJEME: Kupte si nejprodávanější hosting v ČR se slevou 50% (slevový kód: FILMSERVER)
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver