Sledujte filmserver.cz také na Facebooku!
Přihlásit Přihlásit přes Facebook | Registrovat
Hurvínek a kouzelné muzeum

Recenze: Nevtipný Hurvínek a kouzelné muzeum

Vydáno: 30.08.2017 14:00 v sekci Recenze | Premiéry - Jan Varga

Celých osm let připravoval režisér Martin Kotík nová dobrodružství legendárního Hurvínka. Animovaný 3D film nyní přichází do tuzemských kin, aby slavnou postavu představil nové generaci diváků. Stojí výsledná podoba za pozornost?

Hurvínek a kouzelné muzeumRecenzoval/a Jan Varga dne 30.08.2017 14:00. Celých osm let připravoval režisér Martin Kotík nová dobrodružství legendárního Hurvínka. Animovaný 3D film nyní přichází do tuzemských kin, aby slavnou postavu představil nové generaci diváků. Stojí výsledná podoba za pozornost? Hodnocení: 2
SDÍLET:    
Hurvínek a kouzelné muzeum je český 3D animovaný rodinný film, který vznikal celkem přes osm let a pracovali na něm filmoví tvůrci a animátoři z České republiky, Německa, Belgie, Dánska a Ruska. Zároveň snímek vznikal ve spolupráci s Divadlem Spejbla a Hurvínka, takže známé loutkové postavičky ve filmu skutečně dabují stejní lidé, kteří jim propůjčili hlasy i na divadle (nedávno zesnulá Helena Štáchová, jíž je film v úvodu věnován, postavy Máničky a paní Kateřiny ještě nadabovat naštěstí stihla). Jinak o Hurvínkovi kromě divadelních her existuje i mnoho audio příběhů a televizních večerníčků a jde skutečně o český fenomén, takže jej snad není třeba představovat.

Fotografie z filmu Hurvínek a kouzelné muzeumVelice příjemným překvapením je technické zpracování filmu a zejména pak animace, která se směle může srovnávat se současnými evropskými 3D animovanými filmy a i s některými lacinějšími americkými, což je úspěch skutečně nade všechna očekávání. Občas se sice nějaká postava sem tam pohne trochu moc kostrbatě a trhaně, některé pohyby virtuální kamery nejsou úplně plynulé a v některých případech vůbec nefunguje mechanika či fyzikální chování objektů, takže když se třeba hrdinové nacházejí v domě padajícím z velké výšky volným pádem a ocitají se v tu chvíli v beztížném prostoru, tak celá ta sekvence nevypadá ani trochu realisticky, ale to jsou v podstatě jen drobnosti a celkovým dojmem z technických aspektů animace je velká spokojenost.

Zejména v porovnání s esteticky odpornými a nevzhlednými Kozími příběhy disponuje Hurvínek a kouzelné muzeum zcela bezproblémovými texturami, perspektivou, stíny, přirozeně vypadajícími 3D modely, příjemně vytvořeným prostředím a i stylizované ztvárnění postav dopadlo výtečně (Hurvínek a spol. ve filmu představují normální lidi, nikoli loutky). Na film se díky tomu rozhodně dívá moc hezky, takže animátorům a výtvarníkům v každém případě patří velká gratulace a chvála. Velice povedená je i rozverná hudba Jiřího Škorpíka.

Fotografie z filmu  / Hurvínek a kouzelné muzeumJiná věc ovšem je, o čem vypráví děj filmu. Námět je přitom ještě zcela v pořádku – Hurvínek zmešká školní výlet, protože mu ujede autobus, a Mánička, která je kamarádka a nechce v tom Hurvínka nechat samotného, si ho nechá ujet taky. Společně se pak vydávají do muzea loutek, kde pan Spejbl pracuje jako noční hlídač. Muzeum se má na příkaz zlého starosty zbourat, ale demoličním dělníkům se na poslední chvíli porouchá bagr a v zemi vznikne propadlina. Hurvínek s Máničkou do ní spadnou a ocitnou se v prostoru pod muzeem, kde objeví magický disk. Hurvínek si s ním začne hrát, načež v muzeu obživnou loutky a prohlásí Hurvínka za svého mistra. Pak je ale nedopatřením probuzen i bývalý mistr, který je šílený a zmutovaný, zmocní se disku a plánuje udělat jedno velké loutkové divadlo z celého města a všech jeho obyvatel. K tomu se do toho ještě připlete Spejbl a na Hurvínkovi zůstává, aby celou situaci zachránil.

Problém je v tom, že tento příběh je ve filmu realizován naprosto nahodile, těkavě a bez nějakých zjevných pravidel, jimiž by se řídily jak postavy filmu, tak magické prostředky a rekvizity, jež jsou jimi používány:

  • Onen magický disk se chová značně nekonzistentně, takže někdy se jím oživují loutky, jindy se díky němu naopak stane loutka z toho, kdo jej používá. V jiných případech se jím dají měnit jiní lidé na loutky (nebo na zvířata, předměty, či jídlo), a když se disk vloží do jistého magického portálu, tak díky tomu někdy odletí celé muzeum do oblak a někdy zas ne. A v jednu chvíli na něm svítí velké číslo 3, ale není vysvětleno proč.
  • V jedné scéně Hurvínek s Máničkou proletí na zádech loutkového draka skrz divadelní zákulisí do jakéhosi prostorného fantazijního světa, celého vytvořeného z loutek (je to zjevně něco jako průchod do Narnie skrz kouzelnou skříň). Během asi patnácti vteřin si to tam proletí a pak se vrátí zpátky a dále už to nijak nekomentují a ten svět se ve zbytku filmu už nijak neřeší a je zapomenut.
  • Mánička a paní Kateřina jsou pro děj v podstatě zcela zbytečné, protože za celý film neudělají ani neřeknou nic zásadního, čím by příběh obohatily. Mánička se celou dobu akorát s vykulenýma očima podivuje tomu, co se kolem ní děje, a paní Kateřina nabízí ve dvou scénách Spejblovi sušenky.
  • Hlavní záporák má velmi nejasné nadpřirozené schopnosti, kdy v honbě za magickým diskem si v některých případech k sobě Hurvínka i s diskem přitáhne pomocí nějaké kouzelné síly, ale v jiných okamžicích ho to nenapadne zopakovat a místo toho po něm nešikovně vrhá zelené blesky.
  • Naprostá většina děje se odehrává poté, co Hurvínek strávil celou předešlou noc hraním počítačové hry až do rána a Spejbl dělal až do rána nočního hlídače, ale ani jeden z nich není vůbec unavený.
  • Zlý starosta je zlý proto, že vypadá jako upír a neustále se zlověstně směje. V průběhu filmu za své padoušství není nijak potrestán.

Fotografie z filmu  / Hurvínek a kouzelné muzeumObživlé loutky vysvětlí, že aby se Hurvínek stal loutkářským mistrem a dostal se do síně slávy mistrů, tak se o to musí zasloužit. Následně se ale Hurvínek stane mistrem a dostane se do síně slávy, aniž by čehokoli dosáhl, nebo kvůli tomu musel vynakládat nějakou větší námahu.
 
Tento výčet je přitom v podstatě jen špičkou ledovce. Dalo by se říct, že naprostá většina filmu sestává výhradně jen z různých dramaturgických a vypravěčských chyb, což se ostatně týkalo i obou Kozích příběhů nebo třeba celovečerního Čtyřlístku ve službách krále, jejichž příběhy také nedávaly skoro vůbec smysl a trpěly podobnými neduhy (a to se tu přitom bavíme o třech různých skupinách filmařů, to vážně v Čechách nemůže vzniknout animovaný film pro děti, který by nebyl jen snůškou nahodilých a nesmyslných barevných taškařic?). V případě Hurvínka a kouzelného muzea je to chaotické šílenství, které se na plátně odehrává, ještě prokládáno tím, že různé postavy každou chvíli opakují jednu a tu samou informaci několikrát, jako by nestačilo říct ji jednou. Oproti Kozím příběhům je nicméně Hurvínek koncepčně přeci jen o něco soudržnější a oproti Čtyřlístku zas naštěstí není prolezlý otravným product placementem.
 
Fotografie z filmu  / Hurvínek a kouzelné muzeumZa těmi nejzásadnějšími nedostatky oněch výše zmíněných animovaných filmů je patrně to, že je natáčeli tvůrci, kteří sice byli do projektu ohromně zapálení, pracovali na něm s radostí a měli s ním velké ambice, leč činili tak s žalostným nedostatkem režijního a scenáristického talentu. To se týká i Hurvínka a kouzelného muzea, jehož hlavním režisérem a hybatelem celého projektu je Martin Kotík, poměrně hodně schopný producent, nicméně dost špatný režisér a scenárista. Scénář mimochodem napsal jeho „dvorní“ scenárista Petr Nepovím. Tihle dva pánové stojí za komediemi Pánská jízda (2004), Všechno nejlepší! (2006) a Vy nám taky, šéfe! (2008), které se ve své době s přehledem řadily k tomu nejhoršímu, co v tehdejších letech v rámci české kinematografie vzniklo. A všechny tyto tři komedie byly recenzenty i diváky napadány za to, jak špatně byly natočené, jak špatně byly napsané a jak málo byly vtipné.
 
Ta třetí výtka je mimochodem také charakteristická i pro Hurvínka a kouzelné muzeum – jak málo je vtipný, přestože jeho hrdinové dříve prosluli svým nezaměnitelným slovním humorem a zejména pak různými hravými slovními hříčkami. Po těch však nezůstala ve filmu ani stopa a veškerý humor je omezen pouze na pár primitivních fyzických gagů (Spejbl vrazí do police a vypadne mu na hlavu její obsah, nebo se s lopatou brání před neznámým nepřítelem a omylem u toho rozbije vitrínu), pak na pár absurdních bizarností (dvě stařenky, které prosedí celý film na lavičce před muzeem a programově ignorují veškeré dění kolem sebe) a dále na různé juchání, hekání a supění křepčících postav.
 
Fotografie z filmu  / Hurvínek a kouzelné muzeumJako fanouškovi Hurvínka, který na něm vyrůstal a dodnes zná některé jeho audio příběhy nazpaměť, mi je dost líto, že filmový Hurvínek nedopadl lépe. A to se mi třeba i dnes líbí ty hurvínkovské večerníčky, které jsou hravé zas trochu jiným způsobem, ale přesto jsou ohromně zábavné a fungují parádně. Film Hurvínek a kouzelné muzeum měl nakročeno k zas trochu jiné stylizaci a jinému druhu zábavy, nicméně pohořel na naprosté absenci příběhové a vypravěčské soudržnosti. Takhle mohu být rád aspoň za to, že je opravdu nadstandardně kvalitně zvládnutý po technické stránce, protože nebýt toho, byla by to ještě podstatně větší bída.
 
P.S. Struktura děje nápadně připomíná strukturu videoher, leč oproti jiným filmům připomínajícím videohry je nám tento fakt tvůrci až nápadně předkládán a každou chvíli připomínán. Skoro jako kdyby se pokoušeli podsunout nám nějakou interpretaci, třeba že většina filmu je jen Hurvínkovým tripovitým snem o tom, jak jeho oblíbenou počítačovou hru, kterou mu Spejbl ze začátku neschvaluje, nakonec začnou hrát spolu a dohrají ji až do konce. Nebo tak něco. Vzhledem k tomu, že Hurvínek skutečně na začátku filmu hraje počítačovou hru a Spejbl mu za její hraní skutečně vynadá, by se to i dalo akceptovat. Ale to jsem si možná jen vysnil něco, co v tom filmu takhle ani nebylo zamýšleno.
 
[Recenze původně vyšla na filmovém blogu FilmSpot.cz.]
 
Oficiální trailer filmu Hurvínek a kouzelné muzeum

NAŠE HODNOCENÍ FILMU:
4/10
VAŠE HODNOCENÍ FILMU:
Líbí se mi Nelíbí   Chci vidět Nechci vidět
0,0
NÁZORY

Vložit názor

Povinné položky jsou označeny hvězdičkou. E-mail je třeba pouze pokud budete chtít zasílat reakce a nebude zveřejněn.

Zasílat reakce e-mailem na vaši reakci, článek nebo nezasílat.

Antispam: * Napište první dvě písmena ze slova filmserver
Bez správné odpovědi na tuto otázku nebude názor přidán. Přihlášeným se tato otázka nezobrazuje.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Akta Pentagon: Skrytá válka 8/10
Akta Pentagon: Skrytá válka – novináři vrací úder Nový historický politický thriller podle skutečných událostí na pozadí probíhající války ve Vietnamu je skvělým výsledkem spolupráce režiséra Stevena Spielberga a herců Toma Hankse a Meryl Streep. čtěte zde
Vydáno: 21.02.2018 09:00 v sekci Recenze | Premiéry
0
Kinopremiéry: 8. týden
Kinopremiéry: Pračlověk vede na hoře skrytou válku s hmyzem V osmičce posledních únorových premiér nenajdete žádnou zásadní, je mezi ní ale několik oscarových kandidátů. K těm nejvýraznějším určitě patří hvězdně obsazené novinářské drama Stevena Spielberga Akta Pentagon: Skrytá... čtěte zde
Vydáno: 21.02.2018 07:30 v sekci Radar | Kinopremiéry
0
Box Office: 7. víkend
Box Office: Black Panther trhal rekordy Nejnovější marvelovka Black Panther trhala rekordy s otvírákem blížícím se hranici 200 milionů. Jde o pátý nejlepší otvírák všech dob. Ostatní novinky neměly šanci. čtěte zde
Vydáno: 19.02.2018 07:30 v sekci Komentáře | Box office
0
Oscar 2018: Nejlepší herečka v hlavní a vedlejší roli
Oscar 2018: Nejlepší herečka v hlavní a vedlejší roli V kategorii Nejlepší herečka v hlavní roli je favoritkou Frances McDormand za roli Mildred ve filmu Tři billboardy kousek za Ebbingem. Ve vedlejší roli má pak nejvíc šancí Allison Janney v dramatu Já, Tonya. čtěte zde
Vydáno: 18.02.2018 13:49 v sekci Články | Publicistika
0
Oscar 2018: Nejlepší herec v hlavní a vedlejší roli
Oscar 2018: Nejlepší herec v hlavní a vedlejší roli Favoritem letošního ročníku v kategorii Nejlepší herec v hlavní roli je Gary Oldman za ztvárnění Winstona Churchilla v dramatu Nejtemnější hodina. V kategorii nejlepší herec ve vedlejší roli to je Sam Rockwell za film Tři billboardy... čtěte zde
Vydáno: 17.02.2018 12:50 v sekci Články | Publicistika
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Téma: nejlepší filmy roku 2017 podle filmserver.cz (08.01.2018 15:00 v Články | Žebříčky)
- TOP 20 ČR: Liga spravedlnosti po právu sundala Poirota (21.11.2017 07:30 v Komentáře | Top 20 ČR)
- TOP 20 ČR: Marvel vzal české Bajkery útokem (31.10.2017 07:30 v Komentáře | Top 20 ČR)
- TOP 20 ČR: čeští Bajkeři nečekaně dojeli na první místo (25.10.2017 17:00 v Komentáře | Top 20 ČR)
- TOP 20 ČR: severský Sněhulák zmrazil konkurenci (17.10.2017 16:00 v Komentáře | Top 20 ČR)
- TOP 20 ČR: Blade Runner zajistil obměnu stupňů vítězů (10.10.2017 15:00 v Komentáře | Top 20 ČR)
- TOP 20 ČR: Kingsman si udržel náskok na jiné tituly (03.10.2017 17:00 v Komentáře | Top 20 ČR)
- TOP 20 ČR: Kingsman sejmul zlověstné To (26.09.2017 07:30 v Komentáře | Top 20 ČR)
- TOP 20 ČR: již druhý týden vede žebříček To (19.09.2017 07:30 v Komentáře | Top 20 ČR)
- TOP 20 ČR: Hurvínek boduje i se současnou generací (05.09.2017 21:05 v Komentáře | Top 20 ČR)
- Kinopremiéry: Hurvínek a Loganovi parťáci mají tulipánovou horečku a sledují cestu času (30.08.2017 07:30 v Radar | Kinopremiéry)
- Teaser: počítačové animovaný Hurvínek a kouzelné muzeum (06.02.2017 18:00 v Novinky | Trailery)

PREMIÉRA TÝDNE   07/2018

Black Panther
8/10

Šestý film v rámci třetí fáze a celkově osmnáctý film v rámci Marvel Cinematic Universe přináší dostatek nových nápadů a odlišností v zavedené sérii a celkově funguje.

AKTUÁLNĚ V KINECH

Kompletní seznam kinopremiér naleznete zde.

TV TIPY

VYCHÁZÍ NA BLU-RAY

Kompletní seznam vycházejících BD naleznete zde.

VYCHÁZÍ NA DVD

Kompletní seznam vycházejících DVD naleznete zde.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

NEJNAVŠTĚVOVANĚJŠÍ FILMY (poslední týden)

NEJNAVŠTĚVOVANĚJŠÍ OSOBY (poslední týden)

ČESKÉ TRAILERY

Star Wars: Síla se probouzí
V kinech od 17.12.2015
Jak básníci čekají na zázrak
V kinech od 14.04.2016
Captain America: Občanská válka
V kinech od 05.05.2016

NOVÉ FOTOGRAFIE

Noční hra (1x)
Gringo: Zelená pilule (2x)
Cobra Kai (1x)
Ready Player One: Hra začíná (1x)
Pračlověk (9x)
Úžasňákovi 2 (1x)
Trust (1x)
Black Panther (5x)
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
filmserver.cz - o filmech víme vše
©2010-2018 IMEG s.r.o.
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Mobilní verze | ISSN 1804-5529
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver