Sledujte filmserver.cz také na Facebooku!
Přihlásit Přihlásit přes Facebook | Registrovat
Pojištění.cz - nejširší nabídka online pojištění v ČR!
TV kritika: Sedmilhářky

TV kritika: Sedmilhářky aneb televizní Zmizelá

Vydáno: 11.04.2017 17:00 v sekci Články | Televize - Marek Slovák

Režisér Jean-Marc Vallée se spolu s produkující a hrající Reese Witherspoon znovu pustili do adaptování populární knižní předlohy. Po filmové Divočině jí je televizní událost Sedmilhářky. Kritika všech sedmi dílů.

SedmilhářkyRecenzoval/a Marek Slovák dne 11.04.2017 17:00. Režisér Jean-Marc Vallée se spolu s produkující a hrající Reese Witherspoon znovu pustili do adaptování populární knižní předlohy. Po filmové Divočině jí je televizní událost Sedmilhářky. Kritika všech sedmi dílů. Hodnocení: 4.5
SDÍLET:    
"Číst napínavé bestsellery Liane Moriarty... to je tak trochu jako pít cosmopolitan říznutý arzenem," zní citát z USA Today, který je na zadní straně obálky literární předlohy Sedmilhářek. Přirovnání je to trefné, protože se na stránkách odhaluje, co tráví domácnosti vyšší střední třídy. Pokud by se ale měla hodnotit kvalita knihy, na místě by spíš byla parafráze "napínavý bestseller Liane Moriarty... to je tak trochu jako Gillian Flynn po spoustě cosmopolitanů".

Laura Dern, Reese Witherspoon, Shailene Woodley ve filmu Sedmilhářky / Big Little LiesObě autorky mají společné, že píší "sociologické detektivky" (osvětlení žánrového adjektiva zde), které si jednak pohrávají s časovým uspořádáním událostí a střídají hlediska odvisle od potřeby zatajit či prozradit důležité informace, jednak je pro ně ona ústřední záhada pouze záminkou k prozkoumání určitého společenského tématu. Moriarty je na rozdíl od Flynn (Zmizelá, Temné kouty, Ostré předměty) čtivější, čemuž napomáhají opravdu velmi krátké kapitoly, doslovnější, protože má potřebu ve vyprávění vše uzavřít a společenské přesahy převádět z implicitní do explicitní roviny, a formálně méně hravá, jelikož se drží strategie "budoucí rovina funguje jako komentář k dění v minulé". Její ambiciózní brak s řadou témat a motivů (problém matek samoživitelek, viktimizace, slutshaming, znásilnění, domácí násilí, biologická předurčenost vs. vliv sociálního prostředí na vývoj jedince, síla ženského přátelství) si navíc může dovolit vše sjednotit při literárně okázalém odhalení.

Adaptace Sedmilhářek pro potřeby mini-série přizpůsobuje víc než čtyřsetstránkový román televiznímu médiu a jeho potřebám serializovaného vyprávění. Zatímco Moriarty byla v rámci recenzentské zkratky výše srovnávána s Flynn pro poukázání na sdílené používané postupy a na nedostatky předlohy, sedmidílný pořad bývá v jiných textech přirovnáván k Zoufalým manželkám. Komparace je to ale ryze povrchní, protože podobnost je čistě tematická (co skrývají ty dokonalé domky?), nikoliv vypravěčská či stylistická.

Alexander Skarsgård, Nicole Kidman ve filmu Sedmilhářky / Big Little Lies"Zoufalky" mají divácky distancující a satirický, vševědoucí - ovšem informaci o důvodu smrti dlouho zamlčující - komentář mimo obraz od mrtvé postavy, jejich styl je neviditelný. "Lhářky" vkládají komentáře z budoucí roviny do té přítomné a obsahují subjektivní vize od vzpomínek po mentální projekce, přepínají mezi několika více či méně subjektivizovanými hledisky, jejich styl je naopak okázalý, když vytváří řadu různých - mnohdy podvratných - návazností mezi záběry i časovými rovinami. 

Vyčnívá zejména pilotní a pátá epizoda. V první se prostříhává mezi několika vpřed se odvíjejícími časovými rovinami: 1.) přítomná, v níž se seznamujeme s postavami žijícími maloměšťácký život točící se kolem rodin a dětí; 2.) budoucí, v níž na školní benefiční akci došlo k vraždě/neúmyslnému zabití a v níž policie dává prohlášení do médií; 3.) výpovědi svědků a svědkyň, jejichž funkcí je poskytovat různé pohledy a glosy na dění v přítomné rovině plus podněcovat tvorbu hypotéz ohledně incidentu na školní akci. (Nechme pro teď stranou vzpomínky, projekce a záblesky budoucího dění u Jane.)

Iain Armitage ve filmu Sedmilhářky / Big Little LiesNamísto jejich rázného oddělení (ostrým střihem, titulkem orientujícím v čase apod.) jsou ovšem velmi hladce spojovány návaznostmi (grafickými i zvukovými či hudebními), které mohou být zrádné. Jeden svědek řekne, že "kdyby neupadla, tak nikdo neumřel", což je prostříháváno se scénou, v níž Madeline klopýtne kvůli podpatku. Je zodpovědná?, ptáme se na základě této spojitosti. Jindy se zase z budoucí večírkové roviny přesuneme do té současné jednak prostřednictvím stejné postavy (Celeste), jednak za pomocí stejné přemosťující skladby s textem "I´m a victim of loving you", která může být jak vyjádřením myšlenkových pochodů, tak komentářem k osudu ex-právničky ve zlaté klícce.       

Pátá epizoda zase vytváří spojnice mezi několika ústředními postavami v montážních sekvencích, které jsou mnohdy kontrastní. Nejprve před úvodními titulky vidíme Madeline, Celeste, Jane a Renatu, jak sní či vzpomínají na moment, kdy chtěly někoho zabít či měly noční můru o své vlastní smrti. Následně je v kratší montáži vidíme jako milující matky loučící se se svými dětmi před školou. Každá z nich má důvod k vraždě (či sebeobraně), každá může být obětí. Kdo z nich to bude a proč? Prolínání a střídání několika hledisek a nově i mentálních projekcí navíc epizodu odlišuje od ostatních, v nichž byly subjektivní vize soustředěny především na Jane.    

Zoe Kravitz ve filmu Sedmilhářky / Big Little LiesMini-série se v tomto odlišuje od předlohy, protože v ní byla strategie jednotná, nikoliv jako u HBO pořadu proměnlivá. A zatímco kniha motivy a témata rozvíjela průběžně napříč kapitolami od začátku až do konce, neměla žádnou kapitolu soustředěnou na jedno převládající téma či motiv, jako je tomu u epizod Sedmilhářek. Zmiňovaná "pětka" se například dominantně zabývá sexuálním životem v manželstvích (Celeste, Madeline...) a vypořádání se žen (Jane, Celeste) s agresorem. Navzdory tematické sevřenosti každého dílu první, pátý a sedmý ční nad ostatními, protože proměňují své narativní strategie (tři časové roviny u první, subjektivní hlediska u hlavních postav v páté epizodě), které u Moriarty zůstávaly jednotné. 

Možná proto tak problematicky vyznívá závěrečné rozřešení a epilog, přestože mini-série je mnohem více náznaková a ve výsledku ambivalentní, než je tomu u románu, ve kterém se odhaluje zpětně motivace a minulost u jedné ženské postavy a uzavírá se linie vyšetřování. Zatímco v knize se vše sběhlo do jednoho bodu a od něj se vše dořeklo, v televizi to najednou působí, že se věc komplexní redukovala na závěrečné profeministické poselství s heslem "girl power".

Shailene Woodley ve filmu Sedmilhářky / Big Little LiesJako kdyby ta okázale melodramatická metafora se skaliskami, do kterých naráží peřeje vody, nabyla doslovné podoby pevných a stabilních žen, které se vypořádají s životními otřesy způsobenými muži. Idylka je ovšem zdánlivá, protože jak něco druhým i sobě nalhávají dospělé matky, tak pak jednají jejich děti, které v tom jsou s nimi. Přece jenom v titulkové sekvenci před kamerou hrají role podobně jako dospělí na maškarním večírku a v epilogu působí a mají působit jako semknuté společenství. A vždycky je někdo, kdo sleduje z povzdálí (třeba dalekohledem) a může si všimnout ztrápeného viníka či "vinice" a celou malou velkou lež malých i velkých odhalit.

Zatímco pro román Liane Moriarty platilo, že je "Gillian Flynn po spoustě cosmopolitanů", pro televizní mini-sérii je víc než povrchní srovnání se "Zoufalkami" vhodné kvalitativní přirovnání, že "(Sedmilhářky) jsou jako Fincherova Zmizelá". Adaptace lepší předlohy, protože formálně nápaditější a svou nejednoznačností na samém konci provokativnější. Výsledné hodnocení vedle mírné nevyrovnanosti epizod sráží ještě dvě věci.

Podobně jako jsou knihy Flynn a Moriarty součástí jednoho populárního žánrového cyklu (detektivky z ženské perspektivy o zákoutích Ameriky), i mini-série je sociologickou detektivkou. Tohoto typu detektivek je jednak poslední dobou víc než dost, a tak už nepřekvapí jako v počátcích, jednak Sedmilhářky od HBO co do emocionální působivosti, formální sofistikovanosti a tematické bohatosti zaostávají za netflixáckou mini-sérií 13 Reasons Why.
 
Upoutávka na Sedmilhářky (2017)

NAŠE HODNOCENÍ FILMU:
9/10
VAŠE HODNOCENÍ FILMU:
Líbí se mi Nelíbí   Chci vidět Nechci vidět
0,0

WEDOS.cz - Nejlevnější registrátor domén v ČR, neomezený webhosting, virtuální a dedikované servery

NÁZORY

Vložit názor

Povinné položky jsou označeny hvězdičkou. E-mail je třeba pouze pokud budete chtít zasílat reakce a nebude zveřejněn.

Zasílat reakce e-mailem na vaši reakci, článek nebo nezasílat.

Antispam: * Napište první dvě písmena ze slova filmserver
Bez správné odpovědi na tuto otázku nebude názor přidán. Přihlášeným se tato otázka nezobrazuje.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
TV tipy: 24. 11. 2017 - 30. 11. 2017
TV tipy: Chladnokrevný a udatný rytíř Bugs prožívá peklo v Pacifiku, kde vypráví pohádky pro Emu Nezadržitelně se blížící svátky možná zapříčinily, že tento týden je televizní nabídka dost slabá a víc než kdy jindy spoléhá na reprízy oblíbených filmů. Tím nejatraktivnějším tak je premiéra tuzemské komedie Pohádky... čtěte zde
Vydáno: 24.11.2017 07:30 v sekci Radar | TV tipy
0
Kinopremiéry: 47. týden
Kinopremiéry: Táta je tady doma a hraje si se smrtí Předposlední listopadový týden je premiérově jeden z nejslabších minimálně druhé poloviny roku. Vždyť těmi nejatraktivnějšími novinkami jsou zřejmě podprůměrná komedie Táta je doma 2 a dle všeho zbytečný remake Hráčů se... čtěte zde
Vydáno: 22.11.2017 07:30 v sekci Radar | Kinopremiéry
0
TOP 20 ČR: 46. týden
TOP 20 ČR: Liga spravedlnosti po právu sundala Poirota Nedlouho po marvelovském Thorovi, který se nyní drží na bronzu, do kin vletěla skupina superhrdinů z DC v Lize spravedlnosti, mezi nimi zůstala vtisknutá Branaghova detektivka Vražda v Orient Expresu. čtěte zde
Vydáno: 21.11.2017 07:30 v sekci Komentáře | Top 20 ČR
0
Box office: 46. víkend
Box Office: Liga spravedlnosti nenaplnila očekávání Pátá komiksovka ze série rozšířeného DC univerza, Liga spravedlnosti otevřela pod hranicí očekávání a pod hranicí sta milionů dolarů, což je zatím nejslabší otvírák pro DCEU vůbec. čtěte zde
Vydáno: 20.11.2017 07:30 v sekci Komentáře | Box office
0
TV tipy: 17. 11. 2017 - 23. 11. 2017
TV tipy: Kingsmanovi je znovu sedmnáct a očekává exodus Druhá polovina listopadu láká v televizi hlavně na premiéru prvního dílu vynikající akční komedie Kingsman Matthewa Vaughna. V jejím stínu zůstává i uvedení biblického velkofilmu Exodus, který ale nesplnil divácká očekávání.... čtěte zde
Vydáno: 17.11.2017 07:30 v sekci Radar | TV tipy
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Emmy 2017: nejlepším seriálem roku je Příběh služebnice (18.09.2017 11:28 v Novinky | Zprávy)
- Spielbergovo novinářské drama stihne 2017 awards season (24.04.2017 19:22 v Novinky | Zprávy)
- Autorka předlohy zvažuje druhou sérii Sedmilhářek (13.04.2017 11:00 v Novinky | Zprávy)
- Blu-ray recenze: Pustina jakožto sociologická detektivka (05.04.2017 17:00 v Recenze | Blu-ray)
- TV recenze: hra s divákem Sedmilhářek - kdo byl zabit? (21.03.2017 17:30 v Články | Televize)
- Trailer: hvězdný seriál HBO Sedmilhářky od režiséra Divočiny (17.02.2017 12:35 v Novinky | Trailery)
- Box Office: Dívka ve vlaku si dojela pro první místo (10.10.2016 07:30 v Komentáře | Box office)
- Recenze: Dívka ve vlaku zastírá nudnou pointu hlavní hrdinkou - alkoholičkou (07.10.2016 16:00 v Recenze | Premiéry)
- Za horizontem: Jake Gyllenhaal ničí svůj život v Demolition (17.09.2016 14:04 v Recenze | Za horizontem)
- Světová válka Z 2: natočí ji David Fincher? (11.08.2016 20:00 v Novinky | Zprávy)
- Trailer: vraždila, nebo nevraždila Dívka ve vlaku? (19.07.2016 10:30 v Novinky | Trailery)
- Nová adaptace knihy autorky Zmizelé míří na HBO (05.04.2016 09:30 v Novinky | Zprávy)
- Seriál podle knihy od autorky Zmizelé nabírá obsazení (21.02.2016 10:00 v Novinky | Zprávy)
- Preview: 41. LFŠ v Uherském Hradišti - stará, ne zastaralá (24.07.2015 11:30 v Články | Publicistika)
- TOP 20 ČR: Mimoně nesejmul ani sprostý Meďa 2 (08.07.2015 07:00 v Komentáře | Top 20 ČR)
- Recenze: Jak moc temné jsou Temné kouty? (22.06.2015 17:30 v Recenze | Premiéry)

PREMIÉRA TÝDNE   45/2017

Vražda v Orient expresu
8/10

Nové filmové zpracování klasického detektivního příběhu od Agathy Christie sází na vtipné a akčnější pojetí, než tomu bylo u předchozích dvou adaptací za cenu nižší srozumitelnosti pro dosud zcela nedotčené diváky.

AKTUÁLNĚ V KINECH

Kompletní seznam kinopremiér naleznete zde.

TV TIPY

VYCHÁZÍ NA BLU-RAY

Kompletní seznam vycházejících BD naleznete zde.

VYCHÁZÍ NA DVD

Kompletní seznam vycházejících DVD naleznete zde.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

NEJNAVŠTĚVOVANĚJŠÍ FILMY (poslední týden)

NEJNAVŠTĚVOVANĚJŠÍ OSOBY (poslední týden)

ČESKÉ TRAILERY

Star Wars: Síla se probouzí
V kinech od 17.12.2015
Jak básníci čekají na zázrak
V kinech od 14.04.2016
Captain America: Občanská válka
V kinech od 05.05.2016

NOVÉ FOTOGRAFIE

Únos (1x)
Brawl in Cell Block 99 (3x)
Yeti: Ledové dobrodružství (2x)
12 Strong (1x)
Call Me by Your Name (1x)
Králíček Petr (1x)
Táta je doma 2 (2x)
V pasti času (1x)
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
filmserver.cz - o filmech víme vše
©2010-2017 IMEG s.r.o.
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Mobilní verze | ISSN 1804-5529
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
DOPORUČUJEME: Kupte si nejprodávanější hosting v ČR se slevou 50% (slevový kód: FILMSERVER)
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver