Sledujte filmserver.cz také na Facebooku!
Přihlásit Přihlásit přes Facebook | Registrovat
Téma: Největší hity a propadáky roku 2016

Téma: Největší hity a propadáky roku 2016

Vydáno: 24.12.2016 12:36 v sekci Články | Publicistika - Václav Limberk

Mezi největší komerční hity tohoto roku patří animovaný Tajný život mazlíčků nebo komiksový Deadpool. Naopak mezi největší propadáky roku lze počítat poslední film Anga Lee nebo YA adaptaci Aliance.

SDÍLET:    
Rok 2016 se pomalu chýlí ke konci a tak přichází nejlepší čas na různé druhy bilancování. Které byly největší hity letošního roku? A které snímky měly naopak smůlu? Vůbec nejúspěšnějším filmem roku byl Captain America: Občanská válka, kterému byly těsně v patách animáky Hledá se Dory a Zootropolis: Město zvířat. Podívejme se ale na ty, jejichž úspěch překvapil letos nejvíce. Z každé strany jsem vybral pět šest zástupců.

Největší hity:

Deadpool
rozpočet: 58 mil.
tržby (ve světě): 783 mil.
Morena Baccarin, Ryan Reynolds ve filmu Deadpool / DeadpoolPrvním velkým a překvapivým úspěchem byl snímek Deadpool. Tento spin-off X-Menovské série měl premiéru v únoru a jeho úspěch byl famózní. Snímek natočený za velmi skromných 58 milionů dolarů jich v amerických kinech vydělal 363. Po světě to bylo pak ještě lepší (420mil.). Deadpool tak v pohodě strčil do kapsy nejen letošní regulerní díl X-menovské franšízy X-Men: Apokalypsa, ale i všechny díly předchozí a je nejúspěšnějším kouskem X-menovského univerza, i když jde "jen" o spin-off. 

Originální trailer filmu Deadpool

Tajný život mazlíčků
rozpočet: 75 mil.
tržby (ve světě): 875 mil.

Fotografie z filmu Tajný život mazlíčků / The Secret Life of Pets Animák od Universalu Tajný život mazlíčků je jedním z mála komerčních hitů, který nepatří pod značku Marvel nebo Disney, a přesto zaznamenal enormní úspěch v USA i ve zbytku světa. V Americe šlo o letošní třetí nejúspěšnější snímek roku s tržbami 368 milionů, zatímco jeho rozpočet byl relativně skromných 75 milionů. Tajný život mazlíčku dokazuje, že i nezavedená značka nebo snímek, který není sequel, nebo prequel, nijak závratná reklamní kampaň a jednoduchá story dokáže vydělat obrovské peníze, jak dokládájí celosvětové tržby 875 milionů.

Originální trailer filmu Tajný život mazlíčků

Matky na tahu
rozpočet: 20 mil.
tržby (ve světě): 179 mil.

Mila Kunis, Kristen Bell, Kathryn Hahn ve filmu Matky na tahu / Bad MomsNenáročná komedie Matky na tahu byla jedním z překvapivých hitů letošního léta. Nemá za sebou ani nijak proslulého režiséra (Jon Lucas), ani kdovíjak hvězdné herecké obsazení, i když nijak špatné, a především nejde o superhrdinský nebo animovaný snímek, ale pouze o komedii "pro všechny". Matky na tahu jsou důkazem toho, že i průměrně kvalitní komedie může mít slušný komerční potenciál, i když jse spíše než o cílený útok na kasy hlavně o štěstí. Zatímco třeba takoví Sousedi 2 letos propadli, Matky na tahu toho využily a měly štěstí. Vedle Centrální inteligence jde o překvapivou nejúspěšnější komedii roku. 

Originální trailer filmu Matky na tahu

Buchty a klobásy
rozpočet: 19 mil.
tržby (ve světě): 140,5 mil.

Fotografie z filmu Buchty a klobásy / Sausage PartyJak je vidět z uvedených čísel, i když tržby prvního mládeži nepřístupného počítačem animovaného filmu v dějinách, snímku Buchty a klobásy nejsou nijak závratné, přesto je lze vzhledem k nízkému rozpočtu považovat za velmi slušný komerční úspěch. V USA se jeho tržby zastavily těsně pod hranicí sta milionů a patří mu 26. příčka v žebříčku nejúspěšnějších domácích filmů roku. Možná to tak nevypadá, jde ale o velmi solidní výsledek pro snímek, který vznikl jako "kamrádšoft" partičky kolem Setha Rogena a Evana Goldberga.  

Originální trailer filmu Buchty a klobásy s českými titulky

Smrt ve tmě
rozpočet: 9,9 mil.
tržby (ve světě): 153,2 mil.
Zhasni a zemřeš
rozpočet: 4,9 mil.
tržby (ve světě): 149 mil.

Fotografie z filmu Zhasni a zemřeš / Lights OutPokud nejste James Wan, pak je docela náročné oslovit masy diváků, aby šly do kina na horor, který nepatří k masově navštěvovaným žánrům. Letos měly štěstí hned dva hororové snímky. Byly to Zhasni a zemřeš a Smrt ve tmě. Zhasni a zemřeš natočil debutující David F. Sandberg na základě svého tříminutového kraťasu a v amerických kinech tato strašidelná duchařina vydělala velmi solidních 67 milionů. Vzhledem k zanedbatelnému rozpočtu je to vynikajicí výsledek. Dalších 81,6 milionu pak utržil ve zbytku světa, což z něj dělá jeden z nejvýdělečnějších filmů roku.

Originální trailer filmu Zhasni a zemřeš


Fotografie z filmu Smrt ve tmě / Don't BreatheJeště o něco lépe si vedl horor režiséra Fedeho Alvareze Smrt ve tmě, který už si přeci jen udělal jméno svým předchozím kouskem Lesní duch. Smrt ve tmě si v amerických kinech vedla ještě lépe než Zhasni a zemřeš, když tu utržila 89,2 milionu. Ve světě si pro změnu zase vedla o něco hůře než Sandbergův horor (64 mil.), takže v celkovém měřítku jsou jejich tržby zhruba totožné. Vzhledem k menším nákladům Zhasni a zemřeš je ale tento přeci jen o něco úspěšnější. 

Originální trailer filmu Smrt ve tmě


Největší propadáky:

Bohové Egypta
rozpočet: 140 mil.
tržby (ve světě): 150,6 mil.

Nikolaj Coster Waldau ve filmu Bohové Egypta / Gods of EgyptNákladné akční fantasy Bohové Egypta, které mělo premiéru už v únoru, dopadlo pro studio Lionsgate velmi špatně. Nepomohla ani herecká účast Gerarda Butlera nebo Nikolaje Costera Waldaua, ani režie Alexe Proyase. Stejně jako EXODUS: Bohové a králové před dvěma lety, toto byl propadák se vším všudy. Nejbídněji dopadl film právě doma s tržbami, které se zastavily na čísle 31,1 milionu. Nebýt těch 119,5 milionu ze světa, mohlo být ještě mnohem hůře. Žánr historického fantasy s nákladnými triky a výpravou má zřejmě odzvoníno, jak dokazuje ještě jiný, podobně žánrově laděný kolosální propadák, na který dojde za chvíli.

Originální trailer filmu Bohové Egypta

Ben-Hur
rozpočet: 100 mil.
tržby (ve světě): 94,1 mil.

Fotografie z filmu Ben-Hur / Ben-HurBlockbusterový remake klasického velkofilmu Ben Hur z roku 1959 je zřejmě nejnázornějším příkladem toho, že historický žánr není zrovna tím, na čem se dají vydělat peníze. Ve skutečnosti je tomu přesně naopak. Pokud chcete mít zaručený propadák, pak si vyberte látku z historie - je jedno, jestli si vyberete Egypt, nebo biblickou látku, vždy máte zaručený neúspěch, alespoň v posledních dvou-třech letech. Je otázka, proč něco tak očividného v Hollywoodu nechápou a dále podobné druhy filmů natáčí jak na běžícím páse. Ben-Hur doma vydělal ještě méně než Bohové Egypta, jen 26,4 milionu. Ve světě to také nebyla velká sláva - 67,6 milionu. Jediným "kladem" Ben-Hura, ve srovnání s Bohy Egypta, je to, že měl o 40 milionů menší rozpočet. Ben-Hur je asi nejkřiklavějším propadákem roku, který studiu MGM přinesl zhruba padesátimilionové ztráty. 

Originální trailer filmu Ben-Hur

Krotitelé duchů
rozpočet: 144 mil.
tržby (ve světě): 229,1 mil.

Fotografie z filmu Krotitelé duchů / GhostbustersDalším z přešlapů, tentokrát studia Sony, byl nákladný remake Krotitelů duchů. Původní snímek byl jedním z nejúspěšnějších hitů roku 1984, pokus rebootovat tuto značku pak jedním z největších průšvihů roku 2016. Krotitelé duchů neměli od začátku na růžích ustláno. Mnoha skalním fanouškům původního filmu vadilo, že mužští krotitelé byli nahrazeni ženami. Tento tah se pak stal filmu osudným. I když by se mohlo zdát, že domácí tržby 128,3 milionu nejsou zase až tak špatné, takovýto výsledek si studio nepředstavovalo. Jen 100 milionů ze zahraničí pak nemohlo zabránit tomu, aby tento nákladný remake propadnul.

Originální trailer filmu Krotitelé duchů


Série Divergence: Aliance
rozpočet: 110 mil.
tržby (ve světě): 179, 2 mil.

Shailene Woodley ve filmu Série Divergence: Aliance / AllegiantTřetí díl YA série Série Divergence: Aliance dopadl komerčně ze všech dosavadních dílů nejhůře. Výsledky byly tak špatné, že se Lionsgate rozhodlo skrečovat plány na finální film The Divergent Series: Ascendant a místo toho ho raději natočit jako televizní sérii, což se ale zase nelíbí hercům. Úpadek této série lze výraznou měrou přičíst na vrub i výběru režiséra. Určitě by se našel i lepší kandidát na režii než Robert Schwentke. Domácí tržby "Aliance" byly slabé - jen 66,1 milionu. A tak těch 113 milionů ze zámoří ještě celkové skóre - 179,2 mil - opticky vylepšilo, ale tuto franšízu to nezachránilo. 

Originální trailer filmu Série Divergence: Aliance

Obr Dobr
rozpočet: 140 mil.
tržby (ve světě): 178 mil.

Fotografie z filmu Obr Dobr / The BFGTak toto asi zřejmě nikdo nečekal. Obr Dobr je jedním ze dvou největších propadáků studia Disney (tím druhým byla samozřejmě Alenka v říši divů: Za zrcadlem), které mělo jinak velice úspěšný rok 2016. Dokonce tak, že jako první studio vůbec překonalo hranici 7 miliard dolarů. Obr Dobr ale zklamal, těžko říct proč. Vždyť ho natočil sám jeden z největších současných mágů filmového plátna - Steven Spielberg. Tentokrát ale na mistrovu fantazii doma zvědaví příliš nebyli - snímek tam vydělal jen 55,5 milionu. Spielberg ale truchlit nemusí. Na rozdíl od jiných, jeden přešlap jeho další kariéru příliš nepoškodí. A příště do dopadne určitě lépe.

Originální trailer filmu Obr dobr


Billy Lynn's Long Halftime Walk
rozpočet: 40 mil.
tržby (ve světě): 30,9 mil.

Fotografie z filmu  / Billy Lynn's Long Halftime WalkVelkou smůlu měl letos i dvouoscarový Ang Lee, který se vrátil s válečným dramatem Billy Lynn's Long Halftime Walk. Měl to být technologicky přelomový - revoluční snímek, dopadl jako kritikou strhaný propadák. Snímek jsme měli původně vidět i v českých kinech, nyní to vypadá, že ho nejspíše v českých kinech ani neuvidíme. A na nějaké oscarové nominace může Lee také nejspíše zapomenout. Americké tržby ani nestojí za řeč, protože suma 1,7 milionu zní spíše jako špatný vtip. Celkové tržby 30,9 milionu konečný obrázek příliš nevylepšily. Teprve budoucnost ukáže, jestli Lee se svým snímkem předběhl dobu, která jej nepochopila, nebo prostě jen šlápnul vedle. 

Originální trailer filmu Billy Lynn's Long Halftime Walk

NÁZORY

Vložit názor

Povinné položky jsou označeny hvězdičkou. E-mail je třeba pouze pokud budete chtít zasílat reakce a nebude zveřejněn.

Zasílat reakce e-mailem na vaši reakci, článek nebo nezasílat.

Antispam: * Napište první dvě písmena ze slova filmserver
Bez správné odpovědi na tuto otázku nebude názor přidán. Přihlášeným se tato otázka nezobrazuje.

  • - (thornhill, 24.12.2016 13:26) Reagovat

    Ang Leeho film ešte nehrali v európe, takže nemusí to byť nutne prepadák

  • No ten Spielberg těch přešlapů měl v posledn (Snehurva , 25.12.2016 18:06) Reagovat

    No ten Spielberg těch přešlapů měl v poslední době více... Jinak pěkný přehled :-)

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Téma: Série Halloween od nejhoršího k nejlepšímu
Téma: Série Halloween od nejhoršího k nejlepšímu V kinech se právě hraje nejnovější díl hororové série Halloween, která započala v roce 1978 stejnojmenným legendárním filmem Johna Carpentera. V tomto článku si seřadíme všech jedenáct dílů od nejhoršího k nejlepšímu. čtěte zde
Vydáno: 19.10.2018 19:20 v sekci Články | Publicistika
0
Hovory s TGM 6/10
Recenze: Komorní Hovory s TGM jsou dramatem spíš pro televizní obrazovku Konverzační drama Hovory s TGM stojí zejména na dialozích a hereckých výkonech Martina Huby a Jana Budaře, kteří ve filmu ztvárnili postavy prezidenta T. G. Masaryka a spisovatele Karla Čapka. čtěte zde
Vydáno: 19.10.2018 13:30 v sekci Recenze | Premiéry
0
TV tipy: 19. 10. 2018 - 25. 10. 2018
TV tipy: Kurt Cobain hledá hranice lásky a vstupuje do klubu poslední naděje Ani na konci října to v televizích není žádná sláva a stále hrají prim osvědčené reprízy. Diváky by nicméně mohly zaujmout dokument o Kurtu Cobainovi, oscarové drama Klub poslední naděje a první adaptace Nebezpečných... čtěte zde
Vydáno: 19.10.2018 07:30 v sekci Radar | TV tipy
0
Kinopremiéry: 42. týden
Kinopremiéry: Králové zlodějů hledají na Halloween čarodějovy hodiny, protože chtějí letět na Mars Hned deset různorodých novinek odstartuje tento týden v kinech. Tou nejatraktivnější je bezesporu hororový Halloween, který oživuje slavnou značku, mimo pozornost asi nezůstane ani fantasy Čarodějovy hodiny s Jackem Blackem.... čtěte zde
Vydáno: 17.10.2018 07:30 v sekci Radar | Kinopremiéry
0
Halloween 7/10
Recenze: Halloween konečně s noblesou zakončuje hororový fenomén Nový Halloween je přímým pokračováním původního Halloweenu z roku 1978, které konečně přichází s důstojným završením série a zadostiučiněním pro postavu hlavní hrdinky v podání Jamie Lee Curtis. čtěte zde
Vydáno: 16.10.2018 14:30 v sekci Recenze | Premiéry
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Na Vánoce dorazí do kin nový Deadpool (29.09.2018 19:07 v Novinky | Zprávy)
- První trailer: X-Men: Dark Phoenix (27.09.2018 07:33 v Novinky | Trailery)
- Grinch chce zničit Vánoce v novém traileru (19.09.2018 15:45 v Novinky | Trailery)
- Dívka v pavoučí síti se představuje v novém traileru (17.09.2018 19:47 v Novinky | Trailery)
- Box Office: Ant-Man a Wasp si doletěli pro první místo (09.07.2018 07:30 v Komentáře | Box office)
- Dwayne Johnson a Mrakodrap ve finálním traileru (02.07.2018 18:33 v Novinky | Trailery)
- Recenze: Ant-Man a Wasp – ještě menší a zábavnější, avšak zaměnitelný (29.06.2018 09:45 v Recenze | Premiéry)
- Box Office: Úžasňákovi 2 trhali rekordy (18.06.2018 07:30 v Komentáře | Box office)
- První teaser: Lisbeth se vrací jako Dívka v pavoučí síti (07.06.2018 15:24 v Novinky | Trailery)
- Box Office: Deadpool 2 přebírá vedení (21.05.2018 07:30 v Komentáře | Box office)
- Recenze: Deadpool 2 – přehypeovaný následník nepřístupné a užvaněné komiksové zábavy (16.05.2018 09:00 v Recenze | Premiéry)
- Kinopremiéry: Deadpool hledá princeznu (16.05.2018 07:30 v Radar | Kinopremiéry)
- Recenze: Avengers: Infinity War – epický začátek vyvrcholení marvelovské ságy (25.04.2018 14:57 v Recenze | Premiéry)
- Deadpool 2 se konečně představuje v pořádném traileru (22.03.2018 16:08 v Novinky | Trailery)
- Recenze: Black Panther – poctivá a neotřelá marvelovka (14.02.2018 09:00 v Recenze | Premiéry)
- Oscar 2018: Nejlepší originální píseň (04.02.2018 12:00 v Články | Publicistika)
- Box Office: Labyrint: Vražedná léčba končí nadvládu Jumanji (29.01.2018 07:30 v Komentáře | Box office)
- Ryan Reynolds si zahraje ve filmu Stopa podle deskové hry (23.01.2018 09:27 v Novinky | Zprávy)
- Téma: Nejočekávanější filmy roku 2018, část 1. (14.01.2018 10:02 v Články | Publicistika)

PREMIÉRA TÝDNE   42/2018

Halloween
7/10

Nový Halloween je přímým pokračováním původního Halloweenu z roku 1978, které konečně přichází s důstojným završením série a zadostiučiněním pro postavu hlavní hrdinky v podání Jamie Lee Curtis.

AKTUÁLNĚ V KINECH

Kompletní seznam kinopremiér naleznete zde.

TV TIPY

VYCHÁZÍ NA BLU-RAY

Kompletní seznam vycházejících BD naleznete zde.

VYCHÁZÍ NA DVD

Kompletní seznam vycházejících DVD naleznete zde.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

NEJNAVŠTĚVOVANĚJŠÍ FILMY (poslední týden)

NEJNAVŠTĚVOVANĚJŠÍ OSOBY (poslední týden)

ČESKÉ TRAILERY

Star Wars: Síla se probouzí
V kinech od 17.12.2015
Jak básníci čekají na zázrak
V kinech od 14.04.2016
Captain America: Občanská válka
V kinech od 05.05.2016

NOVÉ FOTOGRAFIE

Escape Room (3x)
Narcos: Mexico (1x)
Hovory s TGM (6x)
La Llorona: Prokletá žena (1x)
Creed II (9x)
Dragged Across Concrete (1x)
Destroyer (2x)
Chlapec, který se stane králem (1x)
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
filmserver.cz - o filmech víme vše
©2010-2018 IMEG s.r.o.
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1804-5529
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver