Sledujte filmserver.cz také na Facebooku!
Přihlásit Přihlásit přes Facebook | Registrovat
Téma: 10 vrcholů a 5 přešlapů Roberta De Nira

Téma: 10 vrcholů a 5 přešlapů Roberta De Nira

Vydáno: 17.08.2016 18:00 v sekci Články | Publicistika - Václav Limberk

Americký herec Robert De Niro, který právě slaví už třiasedmdesáté narozeniny, patří už několik dekád mezi nejlepší americké herce své generace. V listopadu bychom ho měli vidět i v kinech ve filmu Hands of Stone.

SDÍLET:    
Robert De Niro patří mezi nejvýznamnější i nejznámější americké herce posledního skoro půl století. Za jeho oficiální filmový debut je považován film Greetings, v němž mladého De Nira režíroval rovněž mladý Brian De Palma. Z nyní už velmi bohaté De Nirovy filmografie bude těžké vybrat jen desítku nejlepších rolí, stejně jako oněch pět kariérních přešlapů. Začněme s nimi.

FILMOVÉ PŘEŠLAPY

5. Poslední magnát

Robert De Niro ve filmu Poslední magnát / The Last TycoonZ nemnoha omylů, kterých se mladý De Niro dopustil, je tím nejevidentnějším jeho účast v dramatu Poslední magnát podle předlohy F. Scotta Fitzgeralda. De Niro zde hraje hollywoodského producenta (magnáta) Monroe Stahra. Poslední magnát je přinejlepším jen průměrným filmem, který celkově působí hodně unaveným dojmem, stejně jako jinak vždy energický De Niro. Ten tu nehraje špatně, přesto je jeho role v tomto nudném retru jedním z mála jeho raných přešlapů. Poslední magnát je posledním režijním dílem kontroverzního Elii Kazana. Nelze se divit, že mladý herec neodolal příležitosti pracovat s touto legendou. Výsledek se ale moc nepovedl.
Originální trailer filmu Poslední magnát

4. Stanley a Iris

Jane Fonda, Robert De Niro ve filmu Stanley a Iris / Stanley & IrisToto komorní drama o dvou společenských outsiderech v podání De Nira a Jane Fondy bylo odsouzeno k neúspěchu hned od počátku. De Niro tu hraje negramotného a nezaměstnaného Stanleyho, který se stará o svého umírajícího otce a zamiluje se do Iris, která ho naučí číst. Role Stanleyho patří k těm netradičním v De Nirově filmografii, a i když De Niro (opět) nehraje špatně, tato role mu žádný velký úspěch nepřinesla. Upřímně řečeno, účast obou hereckých hvězd je asi jediným důvodem, proč tento film vůbec zhlédnout. De Niro se opět zúčastnil posledního režijního kousku režiséra Martina Ritta, který proslul především dramaty a westerny s Paulem Newmanem. 
Originální trailer filmu Stanley a Iris


3. Nejsme žádní andělé

Robert De Niro, Sean Penn ve filmu Nejsme žádní andělé / We're No AngelsNejsme žádní andělé byl prvním nesmělým pokusem De Nira vyzkoušet si komediální roli a šlo o jednoznačný neúspěch. V komedii o dvou uprchlých trestancích, kteří se ukryjí v klášteře a vydávají se za mnichy, si De Niro zahrál s Seanem PennemJohnem C. Reillym a také Demi Moore. Režisérem filmu byl Neil Jordan, který měl za sebou jiný neúspěšný pokus o komedii v podobě filmu Dům veselých duchů. Film sám byl remakem kriminální komedie se stejným názvem (Nejsme žádní andělé), kde jednoho z trestanců hrál Humphrey Bogart. Nejsme žádní andělé je paradoxní ukázkou toho, jak skupinka talentovaných tvůrců nedokázala přes upřímnou snahu zaujmout a najít diváky. De Niro je v roli jednoho z trestanců skvělý, stejně jako Penn v roli jeho přitroublého kumpána, film to není vůbec špatný a dobře se u něj pobavíte, přesto ho musím ve výsledku zařadit mezi přešlapy hlavně proto, že ve své době šlo o divácký neúspěch. 
Originální trailer filmu Nejsme žádní andělé


2. Dobrodružství Rockyho a Bullwinkla

Rene Russo, Jason Alexander, Robert De Niro ve filmu Dobrodružství Rockyho a Bullwinkla / The Adventures of Rocky & BullwinkleDobrodružství Rockyho a Bullwinkla je mimořádně nepovedeným a trapným kouskem v De Nirově kariéře, který zcela zaslouženě propadnul i po komerční stránce. Šlo přitom o velmi ambiciózní a nákladný pokus převést na plátno původně animovaný televizní seriál The Rocky and Bullwinkle Show, který vytvořil Jay Ward. De Niro se nespokojil jen s úlohou "nebojácného vůdce", ale snímku z nepochopitelných důvodů tak důvěřoval, tak věřil v jeho úspěch, že ho spolu s Jane Rosenthal zaštítil i jako producent. Jeho hereckými partnery byli, kromě animované veverky Rockyho a losa Bullwinkla, Rene Russo (Nataša) a Jason Alexander (Boris). Druhá Falešná hra s králíkem Rogerem se nekonala a režisér "Rockyho a Bullwinkla" Des McAnuff si po tomto neúspěchu v Hollywoodu už ani neškrtnul.
Originální trailer filmu Dobrodružství Rockyho a Bullwinkla


1. Děda je lotr

Robert De Niro, Zac Efron ve filmu Děda je lotr / Deda je lotrDěda je lotr je esencí toho nejhoršího, k čemu se v rámci své "komediální" kariéry De Niro propůjčil a je dalším dokladem toho, že stárnutí nemá absolutně nic společného s "moudrostí", jak praví jedno staré pořekadlo. Na De Nirově účasti v této trapné záležitosti není vůbec nic moudrého. Pouze tu neškodně recykluje své rádoby komediální role, které hrál už nespočetněkrát předtím, a které mu z hlediska kariéry sice nijak výrazně neuškodí, ale ani nepomůžou. Smutné je pouze to, že počínaje kriminální komedií Přeber si to! šla křivka únosnosti De Nirových komediálních snímků prudce dolů a Děda je lotr je zatím jeho posledním dnem.
Originální trailer filmu Děda je lotr


FILMOVÉ VRCHOLY

10. Půlnoční běh

Robert De Niro, Yaphet Kotto ve filmu Půlnoční běh / Midnight RunJack Walsh, tak se jmenuje De Nirův "lovec lidí" v akční krimikomedii Půlnoční běh. De Niro se tu sešel s režisérem jednoho z největších hitů osmdesátek, Policajtem v Beverly Hills Martinem Brestem a s komediálním hercem Charlesem Grodinem. A byla to mimořádně úspěšná souhra. De Niro tu s přehledem exceluje a to v lehce komediální poloze, což u něj bylo v té době novinkou. Až do Půlnočního běhu to byl především charakterní herec. Půlnoční běh je veskrze oddechová, ale extrémně zábavná záležitost, která ve zkoušce časem bez problému obstála. 
Originální trailer filmu Půlnoční běh


 9. Nelítostný souboj

Robert De Niro ve filmu Nelítostný souboj / HeatV epicky vystavěném (tříhodinovém) kriminálním dramatu Nelítostný souboj hraje De Niro profesionálního bankovního lupiče Neila McCauleye, zatímco jeho protipól, zkušeného losangeleského detektiva Hannu hraje druhé herecké eso Al Pacino. Klasické schéma o hře na četníky a zloděje ozvláštnil režisér Michael Mann onou neobvyklou epickou délkou, naturalistickými scénami přestřelek, které jakobychom sledovali v přímém přenosu a kromě ústřední hvězdné herecké dvojice, kterou Mann svedl před kamerou vůbec poprvé, i četnými zajímavými vedlejšími rolemi. Tak jsme tu mohli vidět zajímavé tváře, jako byli Val KilmerJon VoightAshley Judd nebo mladinká Natalie Portman. Také Nelístostný souboj obstál ve zkoušce času velmi dobře. 
Originální trailer filmu Nelítostný souboj


 8. Mafiáni

Robert De Niro ve filmu Mafiáni / GoodfellasRovněž Mafiáni jsou dnes nespornou klasikou, o jejíž kvalitách asi málokdo pochybuje. De Niro zde hraje vlastně spíše vedlejší roli Jimmyho Conwaye, jednoho z mafiánů, kterého při své cestě mafiánskou branží potká hlavní hrdina filmu, Henry Hill (Ray Liotta). Podle autobiografické knihy Wiseguy Nicholase Pileggiho, který napsal i scénář, Mafiány natočil Martin Scorsese, se kterým De Niro předtím již mnohokrát spolupracoval. Zde se oba sešli po osmi letech od poslední spolupráce na filmu Král komedie. De Nirův Jimmy Doyle je napůl "hodným strýčkem" a napůl nefalšovaným psychopatem, zatímco démonický Joe Pesci jako Tommy DeVito je jen nefalšovaný psychopat. Vskutku úchvatní "supporting actors". A detail, Pesci si za své malé monstrum odnesl Oscara.
Originální trailer filmu Mafiáni


 7. Mys hrůzy

Robert De Niro ve filmu Mys hrůzy / Cape FearO rok mladší psychothriller a remake stejnojmenného filmu z roku 1962 (Cape Fear) svedl opět dohromady De Nira a Scorseseho. Jedná se o jeden z nejlepších De Nirových výkonů. Hraje zde propuštěného trestance, psychopatického Maxe Cadyho, který si přijel vyřídit účty se svým bývalým právníkem Samem Bowdenem (Nick Nolte). De Niro zde herecky dominuje a vytvořil zde jednoho z nejcharismatičtějších padouchů filmového plátna. Původní originální film, kde Cadyho hrál Robert Mitchum, působí vedle Scorseseho remaku překvapivě obyčejně. Scorsese udělal ze své verze tohoto filmu opravdu nezapomenutelnou záležitost, která se nepříjemně zaryje pod kůži a doznívá ještě po závěrečných titulcích. Spolu s De Nirem tu herecky zazářila také mladá Juliette Lewis.
Originální trailer filmu Mys hrůzy


 6. Angel Heart

Robert De Niro ve filmu Angel Heart / Angel HeartNeo-noirový psychologický thriller je úchvatně podmanivý a režijně originální snímek, který je skutečnou lahůdkou. Jde o jeden z nejlepších filmů režiséra Alana Parkera, stejně jako o jeden z nejlepších kousků filmografie De Nira, který zde hraje maskovaného elegantního pána pekel Louise Cyphera. Ačkoliv je Angel Heart hlavně velkým hereckým sólem Mickeyho Rourka, který zde hraje "muže bez identity" Johnyho Favorita, De Niro zde i v těch ojedinělých scénách, které ve filmu má (jsou myslím jen tři nebo čtyři), předvádí vrcholnou ukázku charakterního herectví, před kterým se doslova tají dech a srdce i duše plesá rozkoší. 
Originální trailer filmu Angel Heart


 5. Tenkrát v Americe

Fotografie z filmu Tenkrát v Americe / Once Upon a Time in AmericaVe zkoušce časem obstálo i dílo legendární stejně jako sám jeho tvůrce, italský režisér Sergio Leone proslulý především svou "dolarovou" trologií s Clintem Eastwoodem. Tenkrát v Americe je ambiciózní, rozmáchlou, složitě komponovanou epickou filmovou freskou mapující skoro čtyřicet let filmového příběhu odehrávajícího se v New Yorku, která nemá v dějinách filmu obdoby. A De Niro u toho nechyběl. Představuje zde "Noodlese", jednoho z hrdinů filmu, který vzpomíná na své mládí a na svého přítele Maxe (James Woods) i na své dětské kumpány, kteří ho provázeli ve světě zločinu. Jedinečnost tohoto díla podtrhuje kromě hereckých výkonů i nezapomenutelná hudba Ennio Morricona
Originální trailer filmu Tenkrát v Americe


 4. Lovec jelenů

Robert De Niro ve filmu Lovec jelenů / The Deer HunterTaké Lovec jelenů je dílo legendární s podobně velkými uměleckými ambicemi i epickou šíří jako Tenkrát v Americe. De Niro tu hraje jednoho z obyvatel malého pensylvánského ocelářského městečka a příslušníka ruské komunity Michaela Vronského, který spolu se svými dvěma přáteli Nickem (Christopher Walken) a Stevem (John Savage) narukuje do Vietnamu. De Nirova postava se jako jediná dokáže s traumaty z války vyrovnat a vrátit se sice válkou poznamenaná, ale zároveň si dokáže zachovat i zdravý rozum. De Niro sice Oscarem odměněn nebyl, dostal ho Walken, ale jeho herectví je tu oslnivé. Jeho herecké umění i charisma dělají z Lovce jelenů stále nezapomenutelný zážitek. 
Originální trailer filmu Lovec jelenů


 3. Kmotr II

Robert De Niro ve filmu Kmotr II / The Godfather: Part IIA do třetice rozsáhlých, epických a umělecky nejambicióznějších filmů dvacátého století je druhý díl Kmotra, který ještě rozšířil a podtrhl už tak silný účinek prvního dílu (Kmotr). Oba díly a později ještě třetí natočil Francis Ford Coppola. Ten nechyboval, když si do role mladého Vita Corleona vybral právě De Nira, který měl za sebou výrazné role ve filmech Bang the Drum Slowly a Bídných ulicích. De Niro tu mistrně kopíruje herecký styl Marlona Branda, který hrál dospělého Vita Corleona v prvním díle. Pro dokonalé ztvárnění role se De Niro naučil své dialogy v sicilském dialektu, za což byl odměněn i svým prvním Oscarem za nejlepší vedlejší roli. 
Originální trailer filmu Kmotr II


 2. Taxikář

Robert De Niro ve filmu Taxikář / Taxi DriverDe Niro vyznával co nejdůkladnější přípravu na roli, takže nepřekvapí to, že pro roli newyorského taxikáře Travise Bickla skutečně několik měsíců taxikařil. Nevím, nakolik tato "průprava" byla nutná, protože Taxikář není filmem o taxikaření v New Yorku, ale spíše mistrně natočenou psychologickou studií narušeného jedince. A těžko říct, kde si mohl De Niro nastudovat tuto věc. Faktem je, že podle scénáře Paula Schradera a v režii Martina Scorseseho tu předvedl výkon, který řadím těsně pod vrchol všech jeho hereckých výkonů. To už není ani herectví, ale absolutní splynutí s postavou, nakolik působí De Nirovo herectví autenticky. Ve vedlejších rolích se tu blýskli Harvey Keitel a Jodie Foster
Originální trailer filmu Taxikář


 1. Zuřící býk

Fotografie z filmu Zuřící býk / Raging BullNa úplném vrcholu pak trůní De Nirův portrét bývalého mistra ve střední váze Jakea LaMotty a jediná role, za kterou získal Oscara za nejlepší hlavní roli. Všechny předešlé i následující oscarové hlavní nominace pak u něj vyšly na prázdno. Dílo je stejně legendární jako pověsti o De Nirově přípravě na tuto roli, kdy ve jménu své herecké metody odmítnul jakýkoliv "fake" a nechal své tělo projít jak tvrdým fyzickým tréninkem, tak i následnou "žrací" kůrou. Zuřícího býka natočil De Niro na úplném vrcholu svým fyzických sil a značí vrchol jeho herecké kariéry. 
Originální trailer filmu Zuřící býk


Zanedlouho, v listopadu, bude mít premiéru nový film Roberta De Nira Hands of Stone, ve kterém se De Niro objeví v roli trenéra boxerské legendy Roberto Durana. Dokáže De Niro do budoucna ještě něčím (příjemně) překvapit?

Čestná zmínka: filmy, které se do nejlepší desítky nevešly: Špinavé uliceKrál komedieBrazilMiseNeúplatníČas probuzeníCasinoVrtěti psemJackie BrownováTerapie láskouNÁZORY

Vložit názor

Povinné položky jsou označeny hvězdičkou. E-mail je třeba pouze pokud budete chtít zasílat reakce a nebude zveřejněn.

Zasílat reakce e-mailem na vaši reakci, článek nebo nezasílat.

Antispam: * Napište první dvě písmena ze slova filmserver
Bez správné odpovědi na tuto otázku nebude názor přidán. Přihlášeným se tato otázka nezobrazuje.

  • ...chápu, že je to velmi subjektivní hodnotit k... (kaapaa1, 18.08.2016 09:19) Reagovat

    ...chápu, že je to velmi subjektivní hodnotit karieru takového hereckého velikána, jakým De Niro bezpochyby je, ale dát až na 9. místo roli v Heat, a 6!!! pidiroli dábla v Angel heart, to mi hlava nebere. Dále, kde je Mise, Casino!!!, Spáči, Oheň....

    • Re: ...chápu, že je to velmi subjektivní hodnotit k... (V.L., 18.08.2016 18:51) Reagovat

      No, tak s tím, že je to subjektivní bych souhlasil, ale s ostatními výtkami moc nesouhlasim. Role v Heat na 9. místě je úplně v pořádku, Heat by se dobře vyjímal na vyšším místě v topce Mannově, u De Nira je ale to 9. místo akorát. Pidirole v Angel Heart je sice opravdu pidi, ale je natolik brilantní, že si své místo v topce naprosto zaslouží, nemusí to být nutně 6. místo, mohl jsem Heat a Angel Heart klidně prohodit, pokud vás to uspokojí. Mise, o té jsem uvažoval, nicméně se mi do desítky nevešla. Casino je ten samý případ, navíc jsem do topky zařadil Mafiány a i když je Casino trochu jiný případ, nechtěl jsem to "přescorseovat". O Spáčích a Ohni jsem ani neuvažoval, tam De Niro nehraje nic výjimečného a navíc to jsou podobné pidirole jako v Angel Heart, akorát herecky méně důležité než role Louise Cyphera.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Kinopremiéry: 42. týden
Kinopremiéry: Králové zlodějů hledají na Halloween čarodějovy hodiny, protože chtějí letět na Mars Hned deset různorodých novinek odstartuje tento týden v kinech. Tou nejatraktivnější je bezesporu hororový Halloween, který oživuje slavnou značku, mimo pozornost asi nezůstane ani fantasy Čarodějovy hodiny s Jackem Blackem.... čtěte zde
Vydáno: 17.10.2018 07:30 v sekci Radar | Kinopremiéry
0
Halloween 7/10
Recenze: Halloween konečně s noblesou zakončuje hororový fenomén Nový Halloween je přímým pokračováním původního Halloweenu z roku 1978, které konečně přichází s důstojným završením série a zadostiučiněním pro postavu hlavní hrdinky v podání Jamie Lee Curtis. čtěte zde
Vydáno: 16.10.2018 14:30 v sekci Recenze | Premiéry
0
Top 20 ČR: 41. Týden
Top 20 ČR: Venom vládne dále Marvelovský akčňák Venom dále vládne domácím kinům. Jeho kralování neohrozila ani premiéra dramatu První člověk. čtěte zde
Vydáno: 16.10.2018 07:30 v sekci Komentáře | Top 20 ČR
0
Box office: 41. víkend
Box office: První člověk těsně poráží Ukradený Halloween V souboji novinek porazil První člověk těsně Husí kůži 2. Ani jedna ale nestačila na Venoma a Zrodila se hvězda. čtěte zde
Vydáno: 15.10.2018 07:30 v sekci Komentáře | Box office
0
První člověk 8/10
Recenze: První člověk - bude Chazelle opět sbírat Oscary? Oscarový režisér Damien Chazelle se po muzikálu La La Land vrací s životopisným dramatem První člověk, které sleduje přípravy amerických astronautů z NASA k letu na Měsíc. čtěte zde
Vydáno: 14.10.2018 18:00 v sekci Recenze | Premiéry
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Top 10: Nejlepší filmy Clinta Eastwooda (14.10.2018 12:00 v Články | Publicistika)
- A Dog's Way Home: pes se vrací domů v traileru (13.10.2018 13:35 v Novinky | Trailery)
- TV tipy: Oscar nahání Napoleona, jemuž chce dát jednu mezi oči (12.10.2018 07:30 v Radar | TV tipy)
- Top 10: filmy o boxu (06.10.2018 11:00 v Články | Publicistika)
- TV tipy: Mladé pušky a machři absolvují válku bez pravidel a prožívají příliš dlouhé zásnuby (05.10.2018 07:30 v Radar | TV tipy)
- Komedie Holmes & Watson: první trailer (29.09.2018 09:00 v Novinky | Trailery)
- TV tipy: Osm hrozných stojí na mostě špionů, kde píše rumový deník (28.09.2018 07:30 v Radar | TV tipy)
- Zemřel producent Hvězdných válek Gary Kurtz (26.09.2018 13:28 v Novinky | Zprávy)
- Top 21: filmy z vězení (23.09.2018 12:00 v Články | Publicistika)
- Joaquin Phoenix na prvních fotkách jako Joker (22.09.2018 10:30 v Novinky | Zprávy)

PREMIÉRA TÝDNE   40/2018

Zrodila se hvězda
6/10

Hudební romantické drama o slavném zpěvákovi, který pomůže obyčejné talentované zpěvačce k zářné kariéře, je režijním debutem Bradleyho Coopera, který si sám zahrál hlavní mužskou roli a do ženské hlavní role obsadil Lady Gaga.

AKTUÁLNĚ V KINECH

Kompletní seznam kinopremiér naleznete zde.

TV TIPY

VYCHÁZÍ NA BLU-RAY

Kompletní seznam vycházejících BD naleznete zde.

VYCHÁZÍ NA DVD

Kompletní seznam vycházejících DVD naleznete zde.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

NEJNAVŠTĚVOVANĚJŠÍ FILMY (poslední týden)

NEJNAVŠTĚVOVANĚJŠÍ OSOBY (poslední týden)

ČESKÉ TRAILERY

Star Wars: Síla se probouzí
V kinech od 17.12.2015
Jak básníci čekají na zázrak
V kinech od 14.04.2016
Captain America: Občanská válka
V kinech od 05.05.2016

NOVÉ FOTOGRAFIE

Miss Bala (2x)
The Possession of Hannah Grace (1x)
Halloween (7x)
Mars (1x)
Až přijde válka (1x)
Hovory s TGM (1x)
Králové zlodějů (1x)
Tina a Vore (1x)
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
filmserver.cz - o filmech víme vše
©2010-2018 IMEG s.r.o.
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1804-5529
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver