Recenze: Podfukáři 2 se opájejí vlastní hloupostí

Vydáno: 15.06.2016 16:30 - Jan Varga | foto: Lionsgate

Ačkoli Podfukáře 2 již nenatočil Louis Leterrier, nýbrž Američan Jon M. Chu (G.I. Joe: Odveta), tak jsou do značné míry stejní jako jednička - takže pokud se vám tři roky stará jednička líbila, bude se vám zřejmě líbit i její pokračování.

Podfukáři 2Recenzoval/a Jan Varga dne 15.06.2016 16:30. Ačkoli Podfukáře 2 již nenatočil Louis Leterrier, nýbrž Američan Jon M. Chu (G.I. Joe: Odveta), tak jsou do značné míry stejní jako jednička - takže pokud se vám tři roky stará jednička líbila, bude se vám zřejmě líbit i její pokračování. Hodnocení: 2
Podfukáři 2
Now You See Me 2
Komedie / Tajemný / Thriller / Akční
USA, 2016 , 129 min.

Režie: Jon M. Chu
Scénář: Ed Solomon, Pete Chiarelli, Boaz Yakin, Edward Ricourt
Kamera: Peter Deming
Hudba: Brian Tyler
Herci: Jesse Eisenberg, Mark Ruffalo, Woody Harrelson, Dave Franco, Daniel Radcliffe, Lizzy Caplan, Jay Chou, Sanaa Lathan, Michael Caine, Morgan Freeman, David Warshofsky, Tsai Chin, William Henderson, Richard Laing, Henry Lloyd-Hughes

Česká premiéra: 16.06.2016

Hodnocení: 4/10

Distributor: Freeman Ent.


Podfukáři 2 hodnocení na Kinobox.cz: 70.79 %
Já nicméně patřím do té menšiny, kterým se první Podfukáři nelíbili, a to zejména proto, že se snažili tvářit jako něco, co ve skutečnosti nebyli – chytrý a sofistikovaný thriller s iluzionisty. Šlo naopak o hloupou a nedomyšlenou vyprávěnku plnou děr, příběhových nesmyslů a dementních zvratů, jejíž prvoplánově atraktivní, maximálně efektní kabát v podobě akčního střihu, nablýskaného vizuálu, spousty známých herců a tepající hudby měl diváka ukolébat a odradit ho od toho, aby začal nad dějem filmu přemýšlet.
 
Fotografie z filmu Podfukáři 2 / Now You See Me 2Samozřejmě by asi bylo možné natočit zábavný a kvalitní film o tom, jak se čtveřice extravagantních showmanů dopouští úplně absurdních loupeží a maskuje je za jevištní kouzelnická vystoupení, ale to by Podfukáři nesměli zahrnout do svého děje i zcela seriózní kriminální zápletku s agentem tajné služby, který se snaží jejich případ nějak věcně vyšetřovat, a postavu kouzelnického znalce, který se mu pokouší ty bizarní iluze nějak logicky vysvětlit, přičemž je vysvětluje způsobem, který by byl v reálu naprosto neproveditelný.
 
Atmosféru kouzelnického vystoupení pak snímek dokonale kazí, protože zatímco kouzelníky můžete jistě obdivovat pro hbité ruce a schopnost zamaskovat věci, které by diváci vidět neměli, tak v případě Podfukářů je bohužel zjevné, že jde ve skutečnosti o počítačové triky nebo o střih, což filmařům umožňuje předvádět na plátně i takové kousky, které by nedokázal ani David Copperfield, což sice může v kdekom vyvolat požadovaný „wow“ efekt, ale celé té kouzelnické stylizaci to dost ubírá na uvěřitelnosti. Uvěřitelnosti, která nechyběla např. Christopheru Nolanovi v Dokonalém triku.
 
vyberteVšechny tyto výhrady platí i pro Podfukáře 2, neb trpí těmi samými neduhy. Film sice vypadá draze, stylově a naleštěně jako lasvegaské casino, což jde ruku v ruce s megalomanskými vystoupeními čtyř hrdinů-iluzionistů (Jesse Eisenberg, Woody Harrelson, Lizzy Caplan, Dave Franco), ale má dost slabý příběh, spočívající tentokrát v tom, že dotyční musejí ukrást nějaký počítačový čip pro mladého bohatého magnáta a kouzelníka (Daniel Radcliffe, jehož obsazení je potenciálně důsledkem toho, že tvůrcům filmu přišlo vtipné obsadit do filmu o kouzelnících Harryho Pottera) a zároveň se jim snaží pomstít ti, které v předchozím filmu obrali o peníze či poslali za mříže.

Hlavní hrdinové jsou superschopní kouzelníci, kteří dokáží ve čtyřech až pěti lidech během deseti minut to, na co by potřeboval celý tým Dannyho parťáků několik hodin, a ještě by při tom selhal. Kromě toho umějí kohokoli třeba i na několik hodin zhypnotizovat nebo uspat pouhým lusknutím prstu či ukázáním na cedulku s nápisem „Sleep“, tudíž se ve filmu může stát naprosto, ale naprosto cokoliv, a pak to bude vysvětleno tím, že řada postav jednala ve stavu hypnózy. To filmařům umožňuje donekonečna vytvářet překvapivé zvraty, totálně vycucané z prstu, ošetřené desítkami chabých scenáristických berliček.
 
Fotografie z filmu Podfukáři 2 / Now You See Me 2Že si hrdinové raději ukradený čip před jeho majitelem a ochrankou během prošacování nebezpečně a super-elegantně přehazují mezi sebou a z ruky do ruky přilepený na pikové eso a riskují tak vše, namísto toho, aby všechny během patnácti vteřin bezpečně zhypnotizovali, aby je přestali prohledávat a nevšímali si pípání kovového detektoru při vynášení čipu ven, je v podstatě jen drobnost a rýpání se v detailech a lze to omluvit, protože to přehazování karty aspoň dobře vypadá a je to efektně natočené. Cílem tohoto filmu je diváka bavit, což se v téhle scéně daří. Dejme tomu.
 
Co už ale omluvit nejde, je dokonale idiotské chování záporáků, kteří například zavřou kouzelníka do sejfu a shodí ho do jezera, aby se ho zbavili, ale přitom vědí o tom, že ten sejf je rekvizita používaná ke kouzelnickému únikovému vystoupení.
 
Když jeden z hrdinů předvádí na otevřeném prostranství v deštivém Londýně kouzelnické číslo, během něhož dokáže dešťové kapky zastavit ve vzduchu a pak je dokonce přimět stoupat vzhůru, tak si tak akorát řeknete, že to je blbost. Ale on si pak ještě podkopne nohy tím, že na sebe prozradí, že toho docílil pomocí umělého deště z rozstřikovačů a stroboskopů zamontovaných v chodnících, což ještě potvrdí, že to je tedy blbost tuplem.

Daniel Radcliffe ve filmu Podfukáři 2 / Now You See Me 2Samozřejmě lze argumentovat tím, že stejně jako kouzelníci, tak i Podfukáři 2 se snaží klamat diváka, obracet jeho pozornost různými směry a nechávat ho vidět to, co vidět chce, a využívají k tomu filmové prostředky, ale to omluví leda tak přehnanou zamotanost děje, překombinované zahlcení nejrůznějšími motivy a nepřehlednost závěrečného rozuzlení. Těžko to ale omluví dementní chování některých postav a podivně zmixovanou atmosféru, která náhodně lavíruje někde mezi Dokonalým trikem a Mission Impossible, s tím, že hrdinové Podfukářů 2 mají ještě podstatně větší štěstí, schopnosti (a zřejmě i prostředky) než Ethan Hunt a náhoda jim přeje. A mají podstatně hloupější protivníky, kterým pravděpodobně při vzletu letadla nezaléhají uši.
 
Téměř u každé scény by se dala rozebírat její nesmyslnost, případně nesmyslnost jejího zasazení do filmu. Ale protože se příběh ubírá simultánně deseti různými směry, všichni v něm kují podrazy na všechny, má to celkem švih a tempo a pořád se něco zamotaného děje, tak to pravděpodobně podstatné části diváků nebude vadit a nechají se zkrátka unášet filmem v doprovodu hvězdného obsazení, v němž kromě zmíněných nechybí třeba i Mark Ruffalo, Morgan Freeman či Michael Caine.
 
Nic to ale nemění na tom, že dívat se na Podfukáře 2 je jako sledovat záznam kouzelnického vystoupení s vědomím toho, že ty iluze a kouzla jsou dělaná digitálně, a kouzelník pak ještě drze vysvětlí, jak ta kouzla dělal, avšak způsobem, kterým by udělat nešla.

[Recenze původně vyšla na filmovém blogu FilmSpot.cz.]

Originální trailer filmu Podfukáři 2


NÁZORY

Vložit názor

Povinné položky jsou označeny hvězdičkou. E-mail je třeba pouze pokud budete chtít zasílat reakce a nebude zveřejněn.

Zasílat reakce e-mailem na vaši reakci, článek nebo nezasílat.

Antispam: * Napište první dvě písmena ze slova filmserver
Bez správné odpovědi na tuto otázku nebude názor přidán.

  • Stroboskopický efekt (Jakub Moravec, 01.02.2021 23:26) Reagovat

    Myslím že stroboskopický efekt je tou nejmenší píčovinou co v tom filmu byla. Nehledě na to že ten jev skutečně existuje. Spíš jak kouzelník zmizel v louži. Stejně tak jak se ten druhej promění v balíček karet. Taky jde hlavně o to, že když totiž zvlétáte letadlem potřebujete dost velké zrychlení, vidíte rozsvícené město. Dopravu. A to i když prší. Hlavně v Londýně v obrovském městě. Nehledě na to že dopravit letadlo na Temži je dle mého dost logistický oříšek který by trval celý večer. Obzvláště o silvestrovské noci v Londýně. No nejdůležitější věcí je ovšem zápletka. Týpek má dost pachtění tak jde za okem, co není oko. Mezitím se ozve skutečně oko, že chtějí odkrýt Hajzla1. Ale je to bouda kterou udělalo oko. Unesou je lidi co ale oko nejsou protože je zhypnotizuje potrubí. Vede je Hajzl2 Aby jim přinesli čip od Hajzla1. Kterej je mimochodem zhypnotizovanej takže by byl na sebe veřejně prásknul že je hajzl. Ale čtyřka vymejšlí úplně novej plán jak se dostat k čipu od zhypnotizovanýho m Hajzla1 ukradnou ale falešnej čip. Mezitím se Hulk ptá Oka o kterým zatím neví že je Oko kde je čtyřka. Oko ho zavede do obchodu ke kouzelnickým rekvizitám. Kde uvidí trezor v kterým umřel jeho táta. Oko uteče z centrály Oka a jakoby podrazí Hulka s Hajzlem3 z minulýho dílu protože je to Hajzlovo 2 táta. Hulk je zavřenej do trezoru kde umřel jeho táta co poskytlo Oko Hajzlům aby mohl Hulk utéct. Hajzl 3 zatím vydírá Oko že chce zbytek čtyřky. Hulk uteče a tam ho najde čtyřka a zjistí že čip není pravej. Po pár dnech se hajzlové bojí a tak všechno monitorují a zjistí že Hulk žije. Oko seberou policajti. Čtyřka zjistí že plán prasknul ale jenom to hrajou na Hajzla 2 a 3. Hajzlové je unesou ale jenom si to myslí protože je ve skutečnosti unese čtyřka.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY