Sledujte filmserver.cz také na Facebooku!
Přihlásit Přihlásit přes Facebook | Registrovat
Soutěž o auto, zájezdy, notebooky - www.POJISTENI.cz
Blu-ray recenze: Creed

Blu-ray recenze: Creed bojuje s Rockyho odkazem

Vydáno: 18.06.2016 11:56 v sekci Recenze | Blu-ray - Marek Slovák

Dává Creed KO sérii filmů s Rockym, nebo ji tento spin-off předává další generaci? Jaké jsou silné složky Blu-ray disku? Proč jsou bonusy zklamáním? Dozvíte se v tomto kritickém textu.

CreedRecenzoval/a Marek Slovák dne 18.06.2016 11:56. Dává Creed KO sérii filmů s Rockym, nebo ji tento spin-off předává další generaci? Jaké jsou silné složky Blu-ray disku? Proč jsou bonusy zklamáním? Dozvíte se v tomto kritickém textu. Hodnocení: 4
SDÍLET:    
Sylvester Stallone, Michael B. Jordan ve filmu Creed / CreedCreed je hodnocen jako povedený spin-off rockyovské série, ale opakuje se častý názor, že nepřináší do žánru sportovních/boxerských dramat nic nového a příliš se spoléhá na nostalgii. Víc než Michael B. Jordan, potažmo režisér a scenárista Ryan Coogler (oba spolupracovali na festivalovém těšiteli davů Fruitvale Station) na sebe strhává pozornost Sylvester Stallone. Ten byl za navracení se do ikonické role oceněn Zlatým glóbem a nominován na Oscara. 

Ne že by se snímek neohlížel do minulosti a k takovému recipování sám nenaváděl. Připomíná nám předchozí díly prostřednictvím video záznamu boxerského utkání Rockyho a Apollo Creeda, v restauraci vyvěšených Rockyho rodinných fotografiích, plakátů umístěných na stěny tělocvičen ad. prvky předkamerového prostoru. Vedlejší linie sbližování Creeda s umělkyní Biancou upomene na nesmělé oťukávání Rockyho a Adriany (Rocky), Rockyho trénování mladého a talentovaného boxera zase vyvolá vzpomínku na podobný vztah s chráněncem Tommym (Rocky V), o Rockym pociťované vině za smrt Apolla (Rocky IV) ani nepíšíc. 

Michael B. Jordan, Sylvester Stallone ve filmu Creed / CreedS uvedeným se ale nepracuje jako s fan-servicem, kdy by vše vyjmenované i to nezmíněné bylo určeno pro potěchu fanoušků a fanynek. Naopak, jde o nosná témata a motivy, která se sbíhají v titulní postavě Creedova syna. Ten ovšem na rozdíl od Rockyho neřeší problém třídní, kdy by probojování se na vrchol pro něj znamenalo vymanění se z řad nižší třídy, nýbrž otázku vlastní identity. 

Michael B. Jordan ve filmu Creed / Creed
První polovinu je vyprávění v dílčích bodech obratu i ve zlomových chvílích strukturováno podle Creedových rozhodnutí (dát se na dráhu boxera, sblížit se s Biancou, nastěhovat se k Rockymu, prvním profesionálním zápasem), zatímco dřívější doby jsou připomínány skrze různá média (videozáznam, fotografie, plakáty). V druhé polovině, kdy by hrozilo zopakování osvědčených schématů boxerských snímků, jsou Creedovy volby spjaté s osudem Rockyho, aby byl v daném subžánru sportovních děl kladen nepříliš vídaný důraz nejenom na osobu trénovaného, ale i trenéra. Povinná montážní sekvence tréninku proti sobě neklade pouze oba soupeře, jak je zvykem, ale zakomponováním hudebních motivů spjatých s vedlejšími postavami zdůrazňuje i formativní aspekt Biancy i Rockyho (a rasový původ s několika rapovými a hip hopovými riffy) na Creedovu osobnost.

Podobně se pracuje se způsobem snímání, kdy se užívá steadicamu jakožto techniky popularizované prvním Rockym, a i v dialogových scénách se stříhá méně často, což neodpovídá současným normám, ale film to přibližuje těm z časů jedničky. Jenže každý zápas je stylisticky pojat odlišně od toho předchozího: od rychle stříhaného úvodního v pasťáku přes první profesionální zdánlivě na jeden záběr až po závěrečný upomínající na způsoby zprostředkování televizních boxerských utkání. Film vlastní identitu nalézá stejně jako jeho protagonista vypořádáním se s odkazem minulosti a vybudováním si vlastní "formy" - a tím je pozoruhodnější než jako dílo určené pro naivní ("Rocky Legacy" neznalé) i kritické (na italském šampiónovi odrostlém) publikum. (8/10)

Blu-ray upoutávka na film Creed (2015)

BLU-RAY:
BD obal filmu Creed / CreedCreed je jedním z prvních filmů, který vychází nejenom na (bonusově ochuzeném) DVD a (bonusově plnohodnotném) Blu-rayi, ale i v UltraHD. V jeho krabičce se vedle disku s filmem v tom nejvyšším možném rozlišení a bez jakýchkoliv bonusů nachází i zde recenzovaný "modrý" disk s přídavnými materiály. Kdo plánuje upgrade domácího kina, může zakoupit nejlepší (a zároveň nejdražší) variantu a vystačit si zatím s přehráváním BD. Od studia ale v očích informovaných zákazníků a zákaznic není nejšťastnější tah, že zvolilo stejnou strategii "podtaktovanosti" (po obrazové stránce) staršího typu nosiče (BD) pro zdůraznění kvalit toho novějšího (Ultra HD). Všimnou si toho ale pouze ti, kdo buď zkoumají kapacitu disku (dobře 10 GB nevyužito), či jsou hardcore technofilové, protože obraz a zvuk je...

Klip z dokumentu Poznej minulost, ovládneš budoucnost k filmu Creed (2015)

OBRAZ A ZVUK:
Sylvester Stallone ve filmu Creed / Creed... výborný. Obzvlášť ostrost obrazu (ve formátu 2.40:1) a detailní textura je dechberoucí. Možná tomu napomáhá, že se natáčelo na Arri Alexu, pracovalo se převážně s nízkou hloubkou ostrosti a v kontaktních (dialogových a soubojových) scénách se upřednostňovaly detaily. Bezchybná - stylizaci odpovídající - je i reprodukce barev, které působí živě, zachycují rozmanitost prostředí a korespondují s posunem od spíše chladné palety (první souboj v ringu) k vícevýznamové teplé (modrá, bílá a červená v závěrečném zápasu zvolená s ohledem na barvy otce titulní postavy). 

Nejenom způsob, jakým je snímek nasnímán (často zmiňovaný první box v bodě zlomu), má za následek to, nakolik je vtahující. Nemálo tomu napomáhá i zvuk (původní stopa v DTS-HD Master 7.1), který vynikne především ve výcvikových a soubojových pasážích. Obklopující zvukové efekty (motorky, pokřikující dav), bezproblémově srozumitelné dialogy (i od komentátorů z mimoobrazového prostoru), emocionálně působivá hudba Ludwiga Göranssona připomínající v těch správných chvílích původní motivy Billa Contiho a zakomponovávající do nich rap a hudební téma postavy Biancy... Není co vytknout, což neplatí v případě českého dabingu, ve kterém je nevhodně zvolen dabér titulní postavy a ve kterém převládá vždy jedna část zvukového mixu (dialogy X zvukové efekty X hudba...), než aby jako v případě originálního znění tvořily jednu imerzivní stopu. (9/10)

Klip z dokumentu V kůži Adonise k filmu Creed (2015)

BONUSY:
Sylvester Stallone, Michael B. Jordan ve filmu Creed / CreedBonusy jsou jediným mírným zklamáním této edice. Mají sice české titulky a na jejich zhlédnutí je třeba si vyhradit s ohledem na vybavenost ostatních titulů spíše nadprůměrnou dobu čtyřiceti minut. Ve srovnání s materiály k prvnímu anebo poslednímu Rockymu ale zaostávají (co do počtu i zajímavosti a přínosnosti), protože chybí audiokomentář či tematický featurette nahlížející na realizaci boxerských scén.

Komparaci se člověk nevyhne už proto, že vedle jedenácti po hříchu ne-rozdělených vystřižených scén (19:36 min. - povětšinou nadbytečné "character bits") jsou na disku pouze dva featuretty. V kůži Adonise (5:47 min.), jenž je jako jediný přítomný i na DVD, se zaměřuje na náročnou fyzickou přípravu herce Michaela B. Jordana, přičemž je zdůrazňováno, že musel být v podobné formě jako Apollo Creed z původní série. Delší Poznej minulost, ovládneš budoucnost (14:49) je obdobou klasického filmu o filmu, který má propagační účel a který obsahuje plno pochvalných slov na adresu druhých ze stran tvůrců i herců. Sjednocujícím tématem je stejně jako u předchozího jednak navázání nové generace na odkaz staré (Creed jako spin-off), jednak vliv staré generace na kulturu a společnost (Cooglera vyrůstajícího na rockyovské sérii s tátou, boxerů a jejich trenérů ad.). Zdánlivě anorganická odbočka s výpověďmi boxerů tak má své jasné místo. (6/10)

ZÁVĚR: 
Sylvester Stallone, Michael B. Jordan ve filmu Creed / CreedCreed není jenom velmi dobrým spin-offem, ale i výborným navázáním na témata a motivy původní rockyovské série a jejich obohacení o otázku rasové identity. Obrazovému a zvukovému přepisu se na BD těžko něco vytýká, UltraHD musí být v tomto případě opravdu jenom pro lidi, kteří si nechtějí nechat ujít jakoukoliv technologickou novinku. Jediným mínusem jsou slabší bonusy, ale kvůli těm si disk kupuje málokdo, a tak jednoznačně doporučujeme si Creeda zařadit po bok šestidílného Rockyho na poličku. 
 

NAŠE HODNOCENÍ FILMU:
8/10
VAŠE HODNOCENÍ FILMU:
Líbí se mi Nelíbí   Chci vidět Nechci vidět
100,0

WEDOS.cz - Nejlevnější registrátor domén v ČR, neomezený webhosting, virtuální a dedikované servery

NÁZORY

Vložit názor

Povinné položky jsou označeny hvězdičkou. E-mail je třeba pouze pokud budete chtít zasílat reakce a nebude zveřejněn.

Zasílat reakce e-mailem na vaši reakci, článek nebo nezasílat.

Antispam: * Napište první dvě písmena ze slova filmserver
Bez správné odpovědi na tuto otázku nebude názor přidán. Přihlášeným se tato otázka nezobrazuje.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Box office: 16. víkend
Box Office: Rychle a zběsile 8 zatím bez konkurence Žádná z novinek nedokázala ohrozit první pozici osmého dílu akční série Rychle a zběsile, která otevírala předminulý víkend. Rychle a zběsile 8 navíc dokázalo v rekordním čase překonat hranici 900 milionů celosvětově.... čtěte zde
Vydáno: 24.04.2017 07:30 v sekci Komentáře | Box office
0
Dog Eat Dog 8/10
Za horizontem: Zločin na prvním místě v Dog Eat Dog Podle knihy známého spisovatele, herce a bývalého zločince Edwarda Bunkera natočil americký režisér a scenárista Paul Schrader drsný krminální thriller Dog Eat Dog, v němž je trojice zločinců najata na únos dítěte. čtěte zde
Vydáno: 22.04.2017 13:45 v sekci Recenze | Za horizontem
0
Přes kosti mrtvých 4/10
Recenze: Film Přes kosti mrtvých je nevydařeným žánrovým mixem Otevírací film letošního Febiofestu a nejnovější snímek režisérky Agnieszky Holland vypráví o mnoha věcech najednou, ale o žádné z nich pořádně. Předně tu máme několik podivných vražd v jedné vesnici na česko-polském... čtěte zde
Vydáno: 21.04.2017 18:30 v sekci Recenze | Premiéry
0
TV tipy: 21. 4. 2017 - 27. 4. 2017
TV tipy: Nezvaná Godzilla se ztratí v Mnichově a způsobí apokalypsu v Hollywoodu Podobně jako v pár předchozích se i v aktuálním televizním týdnu diváci mohou těšit na několik atraktivních premiér. Tentokrát mezi nimi nechybí nová verze Godzilly, Úsvit planety opic nebo tuzemská komedie Ztraceni v Mnichově.... čtěte zde
Vydáno: 21.04.2017 07:30 v sekci Radar | TV tipy
0
Mimi šéf 4/10
Recenze: Animovaný Mimi šéf je zasazen do nepochopitelného fikčního světa Animovaná novinka od studia Dreamworks Mimi šéf se točí kolem jediného nápadu vzatého z obrázkové knižní předlohy a zbytek je špatně vyprávěným příběhem, v němž se takřka nedá pořádně orientovat. čtěte zde
Vydáno: 20.04.2017 18:00 v sekci Recenze | Premiéry
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Trailer: Liev Schreiber jako "skutečný Rocky" Chuck (08.04.2017 18:29 v Novinky | Trailery)
- Sylvester Stallone opouští Expendables: Postradatelní (01.04.2017 11:26 v Novinky | Zprávy)
- Warner Bros. chce rebootovat Matrix (15.03.2017 07:00 v Novinky | Zprávy)
- Black Panther neustává s obsazováním velkých jmen (08.01.2017 17:13 v Novinky | Zprávy)
- Sylvester Stallone natočí příběh veterána s Adamem Driverem (04.01.2017 10:47 v Novinky | Zprávy)
- Expendables: do čtveřice všeho dobrého? (29.12.2016 11:30 v Novinky | Zprávy)
- Rambo se vrátí, Stallone už ne (29.10.2016 11:50 v Novinky | Zprávy)
- Marvelovský Black Panther přidává Foresta Whitakera (10.10.2016 08:48 v Novinky | Zprávy)
- Hands of Stone: De Niro trénuje "zuřícího býka" v traileru (22.07.2016 07:00 v Novinky | Trailery)
- Téma: 10 filmových vrcholů a 5 přešlapů Arnolda Schwarzeneggera (16.07.2016 11:00 v Články | Publicistika)
- Téma: 10 filmových vrcholů a 5 přešlapů Sylvestera Stallonea (07.07.2016 10:00 v Články | Publicistika)
- Trailer: Miles Teller v životopisu boxera Bleed for This (30.06.2016 20:00 v Novinky | Trailery)
- Stalloneův nový thriller našel režiséra (14.06.2016 09:49 v Novinky | Zprávy)
- Zemřela sportovní legenda Muhammad Ali (04.06.2016 17:15 v Novinky | Zprávy)
- Brie Larson v hlavní roli Captain Marvel? (02.06.2016 10:49 v Novinky | Zprávy)

PREMIÉRA TÝDNE   15/2017

Rychle a zběsile 8
6/10

Jak se povedl zatím poslední díl akční automobilové série Rychle a zběsile, v němž se již po osmé vrací Vin Diesel a jeho parta? Čtěte v recenzi.


Chaty

AKTUÁLNĚ V KINECH

Kompletní seznam kinopremiér naleznete zde.

TV TIPY

VYCHÁZÍ NA BLU-RAY

Kompletní seznam vycházejících BD naleznete zde.

VYCHÁZÍ NA DVD

Kompletní seznam vycházejících DVD naleznete zde.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

NEJNAVŠTĚVOVANĚJŠÍ FILMY (poslední týden)

NEJNAVŠTĚVOVANĚJŠÍ OSOBY (poslední týden)

ČESKÉ TRAILERY

Star Wars: Síla se probouzí
V kinech od 17.12.2015
Jak básníci čekají na zázrak
V kinech od 14.04.2016
Captain America: Občanská válka
V kinech od 05.05.2016

NOVÉ FOTOGRAFIE

Zahradnictví: Rodinný přítel (1x)
The Circle (1x)
Uteč (2x)
13 Reasons Why (13x)
Strážci Galaxie Vol. 2 (1x)
Rychle a zběsile 8 (6x)
Přes kosti mrtvých (7x)
Mimi šéf (8x)
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
filmserver.cz - o filmech víme vše
©2010-2017 IMEG s.r.o.
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Mobilní verze | ISSN 1804-5529
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
DOPORUČUJEME: Kupte si nejprodávanější hosting v ČR se slevou 50% (slevový kód: FILMSERVER)
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver