Sledujte filmserver.cz také na Facebooku!
Přihlásit Přihlásit přes Facebook | Registrovat
Blu-ray recenze: Creed

Blu-ray recenze: Creed bojuje s Rockyho odkazem

Vydáno: 18.06.2016 11:56 v sekci Recenze | Blu-ray - Marek Slovák

Dává Creed KO sérii filmů s Rockym, nebo ji tento spin-off předává další generaci? Jaké jsou silné složky Blu-ray disku? Proč jsou bonusy zklamáním? Dozvíte se v tomto kritickém textu.

CreedRecenzoval/a Marek Slovák dne 18.06.2016 11:56. Dává Creed KO sérii filmů s Rockym, nebo ji tento spin-off předává další generaci? Jaké jsou silné složky Blu-ray disku? Proč jsou bonusy zklamáním? Dozvíte se v tomto kritickém textu. Hodnocení: 4
SDÍLET:    
Sylvester Stallone, Michael B. Jordan ve filmu Creed / CreedCreed je hodnocen jako povedený spin-off rockyovské série, ale opakuje se častý názor, že nepřináší do žánru sportovních/boxerských dramat nic nového a příliš se spoléhá na nostalgii. Víc než Michael B. Jordan, potažmo režisér a scenárista Ryan Coogler (oba spolupracovali na festivalovém těšiteli davů Fruitvale Station) na sebe strhává pozornost Sylvester Stallone. Ten byl za navracení se do ikonické role oceněn Zlatým glóbem a nominován na Oscara. 

Ne že by se snímek neohlížel do minulosti a k takovému recipování sám nenaváděl. Připomíná nám předchozí díly prostřednictvím video záznamu boxerského utkání Rockyho a Apollo Creeda, v restauraci vyvěšených Rockyho rodinných fotografiích, plakátů umístěných na stěny tělocvičen ad. prvky předkamerového prostoru. Vedlejší linie sbližování Creeda s umělkyní Biancou upomene na nesmělé oťukávání Rockyho a Adriany (Rocky), Rockyho trénování mladého a talentovaného boxera zase vyvolá vzpomínku na podobný vztah s chráněncem Tommym (Rocky V), o Rockym pociťované vině za smrt Apolla (Rocky IV) ani nepíšíc. 

Michael B. Jordan, Sylvester Stallone ve filmu Creed / CreedS uvedeným se ale nepracuje jako s fan-servicem, kdy by vše vyjmenované i to nezmíněné bylo určeno pro potěchu fanoušků a fanynek. Naopak, jde o nosná témata a motivy, která se sbíhají v titulní postavě Creedova syna. Ten ovšem na rozdíl od Rockyho neřeší problém třídní, kdy by probojování se na vrchol pro něj znamenalo vymanění se z řad nižší třídy, nýbrž otázku vlastní identity. 

Michael B. Jordan ve filmu Creed / Creed
První polovinu je vyprávění v dílčích bodech obratu i ve zlomových chvílích strukturováno podle Creedových rozhodnutí (dát se na dráhu boxera, sblížit se s Biancou, nastěhovat se k Rockymu, prvním profesionálním zápasem), zatímco dřívější doby jsou připomínány skrze různá média (videozáznam, fotografie, plakáty). V druhé polovině, kdy by hrozilo zopakování osvědčených schématů boxerských snímků, jsou Creedovy volby spjaté s osudem Rockyho, aby byl v daném subžánru sportovních děl kladen nepříliš vídaný důraz nejenom na osobu trénovaného, ale i trenéra. Povinná montážní sekvence tréninku proti sobě neklade pouze oba soupeře, jak je zvykem, ale zakomponováním hudebních motivů spjatých s vedlejšími postavami zdůrazňuje i formativní aspekt Biancy i Rockyho (a rasový původ s několika rapovými a hip hopovými riffy) na Creedovu osobnost.

Podobně se pracuje se způsobem snímání, kdy se užívá steadicamu jakožto techniky popularizované prvním Rockym, a i v dialogových scénách se stříhá méně často, což neodpovídá současným normám, ale film to přibližuje těm z časů jedničky. Jenže každý zápas je stylisticky pojat odlišně od toho předchozího: od rychle stříhaného úvodního v pasťáku přes první profesionální zdánlivě na jeden záběr až po závěrečný upomínající na způsoby zprostředkování televizních boxerských utkání. Film vlastní identitu nalézá stejně jako jeho protagonista vypořádáním se s odkazem minulosti a vybudováním si vlastní "formy" - a tím je pozoruhodnější než jako dílo určené pro naivní ("Rocky Legacy" neznalé) i kritické (na italském šampiónovi odrostlém) publikum. (8/10)

Blu-ray upoutávka na film Creed (2015)

BLU-RAY:
BD obal filmu Creed / CreedCreed je jedním z prvních filmů, který vychází nejenom na (bonusově ochuzeném) DVD a (bonusově plnohodnotném) Blu-rayi, ale i v UltraHD. V jeho krabičce se vedle disku s filmem v tom nejvyšším možném rozlišení a bez jakýchkoliv bonusů nachází i zde recenzovaný "modrý" disk s přídavnými materiály. Kdo plánuje upgrade domácího kina, může zakoupit nejlepší (a zároveň nejdražší) variantu a vystačit si zatím s přehráváním BD. Od studia ale v očích informovaných zákazníků a zákaznic není nejšťastnější tah, že zvolilo stejnou strategii "podtaktovanosti" (po obrazové stránce) staršího typu nosiče (BD) pro zdůraznění kvalit toho novějšího (Ultra HD). Všimnou si toho ale pouze ti, kdo buď zkoumají kapacitu disku (dobře 10 GB nevyužito), či jsou hardcore technofilové, protože obraz a zvuk je...

Klip z dokumentu Poznej minulost, ovládneš budoucnost k filmu Creed (2015)

OBRAZ A ZVUK:
Sylvester Stallone ve filmu Creed / Creed... výborný. Obzvlášť ostrost obrazu (ve formátu 2.40:1) a detailní textura je dechberoucí. Možná tomu napomáhá, že se natáčelo na Arri Alexu, pracovalo se převážně s nízkou hloubkou ostrosti a v kontaktních (dialogových a soubojových) scénách se upřednostňovaly detaily. Bezchybná - stylizaci odpovídající - je i reprodukce barev, které působí živě, zachycují rozmanitost prostředí a korespondují s posunem od spíše chladné palety (první souboj v ringu) k vícevýznamové teplé (modrá, bílá a červená v závěrečném zápasu zvolená s ohledem na barvy otce titulní postavy). 

Nejenom způsob, jakým je snímek nasnímán (často zmiňovaný první box v bodě zlomu), má za následek to, nakolik je vtahující. Nemálo tomu napomáhá i zvuk (původní stopa v DTS-HD Master 7.1), který vynikne především ve výcvikových a soubojových pasážích. Obklopující zvukové efekty (motorky, pokřikující dav), bezproblémově srozumitelné dialogy (i od komentátorů z mimoobrazového prostoru), emocionálně působivá hudba Ludwiga Göranssona připomínající v těch správných chvílích původní motivy Billa Contiho a zakomponovávající do nich rap a hudební téma postavy Biancy... Není co vytknout, což neplatí v případě českého dabingu, ve kterém je nevhodně zvolen dabér titulní postavy a ve kterém převládá vždy jedna část zvukového mixu (dialogy X zvukové efekty X hudba...), než aby jako v případě originálního znění tvořily jednu imerzivní stopu. (9/10)

Klip z dokumentu V kůži Adonise k filmu Creed (2015)

BONUSY:
Sylvester Stallone, Michael B. Jordan ve filmu Creed / CreedBonusy jsou jediným mírným zklamáním této edice. Mají sice české titulky a na jejich zhlédnutí je třeba si vyhradit s ohledem na vybavenost ostatních titulů spíše nadprůměrnou dobu čtyřiceti minut. Ve srovnání s materiály k prvnímu anebo poslednímu Rockymu ale zaostávají (co do počtu i zajímavosti a přínosnosti), protože chybí audiokomentář či tematický featurette nahlížející na realizaci boxerských scén.

Komparaci se člověk nevyhne už proto, že vedle jedenácti po hříchu ne-rozdělených vystřižených scén (19:36 min. - povětšinou nadbytečné "character bits") jsou na disku pouze dva featuretty. V kůži Adonise (5:47 min.), jenž je jako jediný přítomný i na DVD, se zaměřuje na náročnou fyzickou přípravu herce Michaela B. Jordana, přičemž je zdůrazňováno, že musel být v podobné formě jako Apollo Creed z původní série. Delší Poznej minulost, ovládneš budoucnost (14:49) je obdobou klasického filmu o filmu, který má propagační účel a který obsahuje plno pochvalných slov na adresu druhých ze stran tvůrců i herců. Sjednocujícím tématem je stejně jako u předchozího jednak navázání nové generace na odkaz staré (Creed jako spin-off), jednak vliv staré generace na kulturu a společnost (Cooglera vyrůstajícího na rockyovské sérii s tátou, boxerů a jejich trenérů ad.). Zdánlivě anorganická odbočka s výpověďmi boxerů tak má své jasné místo. (6/10)

ZÁVĚR: 
Sylvester Stallone, Michael B. Jordan ve filmu Creed / CreedCreed není jenom velmi dobrým spin-offem, ale i výborným navázáním na témata a motivy původní rockyovské série a jejich obohacení o otázku rasové identity. Obrazovému a zvukovému přepisu se na BD těžko něco vytýká, UltraHD musí být v tomto případě opravdu jenom pro lidi, kteří si nechtějí nechat ujít jakoukoliv technologickou novinku. Jediným mínusem jsou slabší bonusy, ale kvůli těm si disk kupuje málokdo, a tak jednoznačně doporučujeme si Creeda zařadit po bok šestidílného Rockyho na poličku. 
 

NAŠE HODNOCENÍ FILMU:
8/10
VAŠE HODNOCENÍ FILMU:
Líbí se mi Nelíbí   Chci vidět Nechci vidět
100,0
NÁZORY

Vložit názor

Povinné položky jsou označeny hvězdičkou. E-mail je třeba pouze pokud budete chtít zasílat reakce a nebude zveřejněn.

Zasílat reakce e-mailem na vaši reakci, článek nebo nezasílat.

Antispam: * Napište první dvě písmena ze slova filmserver
Bez správné odpovědi na tuto otázku nebude názor přidán. Přihlášeným se tato otázka nezobrazuje.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Oscar 2018: Nejlepší herec v hlavní a vedlejší roli
Oscar 2018: Nejlepší herec v hlavní a vedlejší roli Favoritem letošního ročníku v kategorii Nejlepší herec v hlavní roli je Gary Oldman za ztvárnění Winstona Churchilla v dramatu Nejtemnější hodina. V kategorii nejlepší herec ve vedlejší roli to je Sam Rockwell za film Tři billboardy... čtěte zde
Vydáno: 17.02.2018 12:50 v sekci Články | Publicistika
0
TV tipy: 16. 2. 2018 - 22. 2. 2018
TV tipy: Hodný dinosaurus a učitelka hledají své mládí v srdci moře Po dvou slabých týdnech televize konečně ožívají a nabízí hned několik zajímavých a atraktivních premiér. Mezi nimi vynikají pixarovka Hodný dinosaurus, Sorrentinovo drama Mládí, dobrodružné V srdci moře a Hřebejkova Učitelka.... čtěte zde
Vydáno: 16.02.2018 07:30 v sekci Radar | TV tipy
0
Pračlověk 4/10
Recenze: Ručně animovaný Pračlověk je nejslabší film studia Aardman Film o pralidech, kteří zaspali dobu bronzovou a musejí se naučit hrát fotbal, aby zachránili svůj domov, bohužel selhává nejen v rámci práce s postavami a s fikčním světem, ale i z hlediska humoru. čtěte zde
Vydáno: 16.02.2018 07:00 v sekci Recenze | Premiéry
0
Black Panther 8/10
Recenze: Black Panther – poctivá a neotřelá marvelovka Šestý film v rámci třetí fáze a celkově osmnáctý film v rámci Marvel Cinematic Universe přináší dostatek nových nápadů a odlišností v zavedené sérii a celkově funguje. čtěte zde
Vydáno: 14.02.2018 09:00 v sekci Recenze | Premiéry
2
Kinopremiéry: 7. týden
Kinopremiéry: Ewa Farna a Black Panther hledí do tváře vody Blockbusterová sezóna začíná v roce 2018 už v polovině února, kdy do kin vtrhne marvelovka Black Panther s prvním černošským hlavním hrdinou. Její nejzajímavější alternativou je na třináct Oscarů nominované fantasy Tvář vody.... čtěte zde
Vydáno: 14.02.2018 07:30 v sekci Radar | Kinopremiéry
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Oscar 2018: Nejlepší kamera (11.02.2018 10:56 v Články | Publicistika)
- Creed 2 našel oponenta (16.01.2018 09:33 v Novinky | Zprávy)
- Téma: Nejočekávanější filmy roku 2018, část 1. (14.01.2018 10:02 v Články | Publicistika)
- Teaser: Knihy hoří v TV filmu Fahrenheit 451 (12.01.2018 19:08 v Novinky | Trailery)
- Top 10: Mel Gibson a jeho nejlepší role (05.01.2018 15:00 v Články | Publicistika)
- Black Panther: Nový trailer ukazuje vyspělost Wakandy (13.12.2017 15:31 v Novinky | Trailery)
- Creed II získal nového režiséra (12.12.2017 07:00 v Novinky | Zprávy)
- Smrtonosná zbraň 5 s Gibsonem a Gloverem? (28.10.2017 11:45 v Novinky | Zprávy)
- Marvelovský Black Panther se představuje v novém traileru (16.10.2017 17:07 v Novinky | Trailery)
- Creed 2: Sylvester Stallone znovu za kamerou (11.10.2017 11:03 v Novinky | Zprávy)
- Creed 2: Vrátí se Ivan Drago? (09.08.2017 15:37 v Novinky | Zprávy)

PREMIÉRA TÝDNE   07/2018

Black Panther
8/10

Šestý film v rámci třetí fáze a celkově osmnáctý film v rámci Marvel Cinematic Universe přináší dostatek nových nápadů a odlišností v zavedené sérii a celkově funguje.

AKTUÁLNĚ V KINECH

Kompletní seznam kinopremiér naleznete zde.

TV TIPY

VYCHÁZÍ NA BLU-RAY

Kompletní seznam vycházejících BD naleznete zde.

VYCHÁZÍ NA DVD

Kompletní seznam vycházejících DVD naleznete zde.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

NEJNAVŠTĚVOVANĚJŠÍ FILMY (poslední týden)

NEJNAVŠTĚVOVANĚJŠÍ OSOBY (poslední týden)

ČESKÉ TRAILERY

Star Wars: Síla se probouzí
V kinech od 17.12.2015
Jak básníci čekají na zázrak
V kinech od 14.04.2016
Captain America: Občanská válka
V kinech od 05.05.2016

NOVÉ FOTOGRAFIE

Gringo: Zelená pilule (2x)
Cobra Kai (1x)
Ready Player One: Hra začíná (1x)
Pračlověk (9x)
Úžasňákovi 2 (1x)
Trust (1x)
Black Panther (5x)
Rampage: Ničitelé (1x)
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
filmserver.cz - o filmech víme vše
©2010-2018 IMEG s.r.o.
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Mobilní verze | ISSN 1804-5529
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver