Sledujte filmserver.cz také na Facebooku!
Přihlásit Přihlásit přes Facebook | Registrovat
TV tipy: 11. 12. 2015 - 17. 12. 2015

TV tipy: Frankenstein veze ledovou archu a hledá ledové království

Vydáno: 11.12.2015 10:59 v sekci Radar | TV tipy - Vratislav Šálek

Advent je v plném proudu, takže televize začínají zařazovat každoroční vánoční klasiku. Tím pádem je v našem výběru prostor hned pro několik méně známých žánrovek, hitem je ale premiéra animovaného Ledového království.

SDÍLET:    
Ledové království (Frozen) (pátek 11. 12., Nova, 20.20 - 22.30 / sobota 12. 12., Nova Cinema, 16.05 - 18.15)

Český plakát filmu Ledové království / FrozenNejúspěšnější animák historie je asi jediným možným kompromisem mezi klasickou hollywoodskou podívanou a adaptací pohádky Hanse Christiana Andersena. Režírující dvojka Chris Buck a Jennifer Lee natočila poměrně zajímavý hybrid mezi pohádkou, muzikálem a dobrodružstvím, který sráží ne úplně dokonalá animace a absence napětí pro odrostlejšího diváka, nepotěší ani zbytečně komplikovaný příběh. Na druhou stranu ale báječně funguje zimní atmosféra, vše je svižné a dost odsýpá a děj není přeslazený a prvoplánově moralizující. Vítěz Oscarů za nejlepší animovaný film a píseň je naprosto neškodnou a vysloveně příjemnou rodinnou podívanou, což potvrdí i naše recenze.

Synopse: Nebojácná a věčně optimistická Anna se vydává na velkolepou výpravu v doprovodu drsného horala Kristoffa a jeho věrného soba Svena, aby nalezla svou sestru Elsu, jejíž ledová kouzla uvěznila království Arendelle do věčné zimy. Na své pouti se setkávají s extrémními podmínkami, mýtickými trolly a legračním sněhulákem Olafem. Navzdory drsným živlům se zoufale pokoušejí dosáhnout svého cíle dříve, než bude zcela pozdě.

Zajímavost: K vytvoření Elsina hradu bylo potřeba padesáti animátorů.

Český trailer filmu Ledové království / Frozen
Křik (pátek 11. 12., ČT art, 22.25 - 23.40)

Plakát filmu  / KřikNeprávem opomíjený zástupce Československé nové vlny je režijním debutem Jaromila Jireše, který v něm spoléhal na jednoduché, ale efektní prostředky. Prostinký a téměř autentický příběh zachycuje silně expresivně a opírá se o statickou kameru, dlouhé záběry, minimum střihu, krátkou stopáž a scény, v nichž se zdánlivě vůbec nic neděje. V tom mu vypomáhá i výborné obsazení, které tvoří až na pár výjimek (vynikající a tehdy začínající Josef Abrhám) samí neherci. Vše výše zmíněné může být někým považováno za nedostatek, takže záleží na míře divácké tolerance, vkusu a momentálním rozpoložení.

Synopse: V četných reminiscencích vypráví film příběh jednoho důležitého dne v životě obyčejné mladé manželské dvojice - jde o den, v němž se má narodit jejich první dítě.

Zajímavost: Na MFF v Cannes 1964 byl snímek oceněn Zvláštním uznáním za dílo mladého režiséra.

Ukázka z filmu není dostupná.

Ledová archa (Snowpiercer) (sobota 12. 12., Kino Barrandov, 20.15 - 22.50 / neděle 13. 12., 22.00 - 00.35 / pondělí 14. 12. Barrandov, 23.00 - 01.30)

Plakát filmu Ledová archa / SnowpiercerNekompromisní koprodukční postapokalyptické sci-fi má sice béčkový nádech, je ale natolik svérázné a osobité, že to vlastně nevadí. Režisér a spoluscenárista Bong Joon-ho zpočátku klame tělem a vypadá, že natočil lehce socialistickou agitku o třídních rozdílech, aby postupem času od něčeho podobného upustil a naservíroval divákovi zběsilou a šílenou akční jízdu, která si nebere servítky. Uchvátí hutnou a dost depresivní atmosférou, zajímavým vizuálem, podařenou akcí a především vyváženou kombinací přestřeleného příběhu a naprosto seriózní žánrovky. Vynikající dojem dotváří výborné obsazení, v němž nechybí Chris Evans, Tilda Swinton, Jamie Bell nebo John Hurt. V takhle upřímné podívané, kterou opěvuje i naše rubrika Za horizontem, nebudete logické chyby a několik nesmyslů příliš řešit.

Synopse: Zemí, kterou zachvátila druhá doba ledová, už několik let projíždí vlak, v němž se tísní tisíce přeživších. Na konci nikdy nestavícího stroje ale pomalu dochází trpělivost utlačované lůze, které ve svobodném pohybu kupředu a konfrontaci s tajemným vynálezcem expresu Wilfordem (Ed Harris) brání po zuby ozbrojená amráda.

Zajímavost: Interiér digitálního vlaku byl postaven v Barrandovských ateliérech.

Mezinárodní trailer filmu Ledová archa / Snowpiercer
Mystery, Aljaška (Mystery, Alaska) (neděle 13. 12., Nova, 20.20 - 22.35 / středa 16. 12., Nova Cinema, 01.00 - 02.55)

Plakát filmu Mystery, Aljaška / Mystery, AlaskaPříjemné sportovní komediální drama ničím nepřekvapí a jeho největší síla spočívá v tom, že si na nic nehraje. Režírující Jay Roach na sebe vrší ta nejčastější žánrová klišé, přesto to dělá s takovým citem, že to tolik nevadí. Předvídatelný příběh je tedy natočen ve svěžím tempu, nic moc neřeší a spoléhá se na pozitivní atmosféru a nadšení, které zná asi každý sportovní fanoušek. V hlavní roli se objeví výborný Russell Crowe, vedle nějž uvidíte třeba Hanka Azariu, Burta Reynoldse nebo Colma Meaneyho. Nenáročná jednohubka.

Synopse: Zasněžená vesnice Mystery je sice zapadákov, snad všichni muži tu ale fandí hokeji, který také s nadšením provozují. V jejich čele stojí šerif John Biebe (Russell Crowe), pro něhož je hokej vším. Největší událostí je každotýdenní zápas, v němž se utkají jen ti nejlepší. Jednoho dne ale přijde nečekaná nabídka, aby si to místní amatéři rozdali s profesionálním týmem New York Rangers. A ta se jednoduše nedá odmítnout.

Zajímavost: Crowe nikdy předtím na bruslích nestál, takže se za pár týdnů musel naučit perfektně bruslit.

Originální trailer filmu Mystery, Aljaška / Mystery, Alaska
Učitel tance (neděle 13. 12., ČT2, 21.40 - 23.25)

Plakát filmu  / Učitel tanceDnes trošku zapomenuté české komediální drama je působivým zážitkem. Režírující Jaromil Jireš v něm vsadil na silný příběh, v němž je tanec využit jako metafora boje proti smrti, krásnou kameru a poměrně svižné tempo, kde není příliš prostoru na nudu. Hlavní devízou jsou ale brilantní herecké výkony, jimž naprosto dominuje po právu Českým Lvem oceněný Martin Dejdar v životní roli. Vedle něj se ale neztratí ani na stejnou cenu nominovaní Radek HolubJana Hlaváčová, potěší i účast Miloše Kopeckého. Ne úplně dokonalý, přesto silný zážitek.

Synopse: Na konci čtyřicátých let přichází do plicního sanatoria mladý taneční mistr Mayer (Martin Dejdar), jehož diagnóza je velmi vážná - tuberkulóza. Své nemoci se ovšem nepoddává a začíná proti ní bojovat tancem a optimismem a netrvá dlouho a na svou stranu si získává i další zdejší pacienty.

Zajímavost: Ve filmu se poprvé pracovně setkaly Jana Hlaváčová s dcerou Barborou Munzarovou.

Ukázka z filmu Učitel tance
Planeta šneků (Dalpaengee eui byeol) (neděle 13. 12., ČT2, 23.25 - 00.50 / středa 16. 12., 00.35 - 02.00)

Plakát filmu Planeta šneků / Dalpaengee eui byeolNejen u nás prakticky neznámé jihokorejské dokumentární drama má silnou vypovídací hodnotu, v čemž také spočívá jeho největší zbraň. Režírující Seung-jun Yi v něm sleduje hodně zajímavý osud mladého Young-Chana, který je hluchoslepý, přesto se rozhodl, že se svým údělem bude bojovat aktivně. Filmově nejde o nic výjimečného, ale osud hlavního hrdiny je natolik unikátní a tvůrce naštěstí vše zachycuje citlivě a neprvoplánově, že se snad každý zamyslí nad svým vlastním životem. Výtečná a jen těžce popisovatelná záležitost.

Synopse: Pro mladého, od narození hluchoslepého Young-Chana je nejdůležitějším smyslem hmat. Jeho osamělý život s minimální šancí komunikovat s okolím zásadně změní setkání se Soon-H, která trpí onemocněním páteře. Na základě jejího vlivu se mladík rozhodne osudu vzepřít a dokázat to, co mnozí zdraví lidé nedokáží.

Zajímavost: Na MFF dokumentárních filmů v Amsterdamu v roce 2011 získal snímek hlavní cenu.

Originální trailer filmu Planeta šneků / Dalpaengee eui byeol
Frankenstein (Frankenstein) (pondělí 14. 12., Prima Max, 22.25 - 00.55)

Plakát filmu Frankenstein / FrankensteinV polovině devadesátých let se slavného románu Mary Shelley chopil Kenneth Branagh a představil svou vlastní vizi hororového monstra. V ní nezapřel své divadelní zkušenosti, protože snímek je překvapivě plný svižných dialogů, na které je kladen až přehnaný důraz, což se ke gotickému hororu tak úplně nehodí. Atmosféra je ale dost hutná, na Oscara nominované masky naprosto famózní a výtečné je i obsazení. Tomu krom výborného režiséra vládne především Robert De Niro a doplňují je třeba Helena Bonham Carter a Tom Hulce. Zajímavá a trochu netradiční adaptace.

Synopse: Victor Frankenstein (Kenneth Branagh) se od mládí posedle věnoval studiu a rád by se stal lékařem. Jenže v Ingolstadtu, kde studoval, se dostával do sporů s konzervativními vyučujícími a tíhne k profesoru Waldmanovi (John Cleese), jehož pokusy jsou obestřeny rouškou tajemství. Právě on ho dovede k nebezpečné myšlence stvořit umělého člověka. 

Zajímavost: Původně měl film točit Roman Polanski.

Originální trailer filmu Frankenstein / Frankenstein
Zlatá reneta (úterý 15. 12., ČT art, 20.20 - 21.50)

Plakát filmu  / Zlatá renetaČeskoslovenské psychologické drama je poněkud náročnějším zážitkem a rozhodně není pro každého. Režisér a spoluscenárista Otakar Vávra v něm zadaptoval předlohu Františka Hrubína, záměrně ji ale vypráví dost složitě a komplikovaně a kombinuje v ní několik časových rovin. Nezapomíná ani na celkové poetické ladění, takže k tomu všemu klade důraz na dlouhé záběry a pomalé tempo. V hlavní roli se objevil výborný Karel Höger, jemuž dělali společnost třeba Slávka Budínová, Ilja Prachař nebo Věra Tichánková. Výsledek je chvílemi hodně těžkopádný a zbytečně překombinovaný, za vidění ale rozhodně stojí.

Synopse: Knihovník Jan (Karel Höger) podnikne na prahu stárnutí cestu do vesnice, kde kdysi prožil mládí a pokouší se oživit dávné vzpomínky. Velmi brzy ale zjišťuje marnost celé akce. 

Zajímavost: Zlatá reneta je lidový název pro pomologickou skupinu jablek.

Ukázka z filmu není dostupná.

V tátově stínu (Being Flynn) (úterý 15. 12., ČT art, 23.55 - 01.30)

Plakát filmu V tátově stínu / Being FlynnV zahraničí mnohem známější a o dost lépe hodnocené kriminální drama je mimo svou domovinu přijímáno poněkud chladněji, což je dáno pravděpodobně typicky americkou povahou příběhu. Režisér a scenárista Paul Weitz zpočátku dost láká na další sledování a rozvíjí zajímavé téma, postupem času ale užívá další a další klišé, vše je dost předvídatelné a ve své podstatě nezáživné. Nad vodou tak snímek drží velmi dobré herecké výkony, které obstarávají především Robert De Niro a Paul Dano, k nimž se na pár minut přidá i Julianne Moore. S trochou trpělivosti neškodná oddechovka, po níž zůstane dojem nevyužitého potenciálu.

Synopse: Nick Flynn (Paul Dano) je mladý spisovatel, který hledá sám sebe. Se svým otcem Jonathanem (Robert De Niro), který se životem protlouká po svém, se osmnáct let neviděl. Když ovšem Nick přijímá práci v útulku pro bezdomovce, Jonathan se tu najednou objeví, protože hledá nocleh a útočiště. Najdou ti dva společnou řeč?

Zajímavost: V přestávkách mezi natáčením se De Niro vydal do hotelu, který spoluvlastní, ochranka ho však nepoznala a nepustila dovnitř.

Oficiální trailer filmu V tátově stínu / Being Flynn
14 kilometrů (14 kilómetros) (středa 16. 12., ČT2, 22.25 - 00.00)

Plakát filmu 14 kilometrů / 14 kilómetrosNepříliš známé španělské dokumentární drama je dnes možná aktuálnější než v době svého vzniku. Režírující Gerardo Olivares se v něm totiž zabývá imigranty, na rozdíl od většiny kolegů však sleduje celou jejich cestu a ne jen pobyt ve "vysněné" zemi. Právě v tom spočívá jeho největší síla, kterou ještě umocňuje krásnou kamerou, úchvatnými lokacemi a pochopitelně i působivým příběhem. Ani on není nijak originální a občas zabředne do nudy, to se ale vzhledem k tématu a výpovědní hodnotě dá snadno odpustit. Trocha zavážného zamyšlení před svátky neuškodí.

Synopse: V roce 2003 odjel Gerardo Olivares do africké pouště Ténéré natáčet snímek o karavanách přepravujících sůl. Ocitl se tak na hlavní trase, po níž proudí každým dnem stovky afrických imigrantů snících o lepším světě. Přeplněná nákladní auta tak míří na sever, odkud se imigranty pokoušejí dopravit do Evropy, jenže mnoho z nich po cestě mizí neznámo kde.

Zajímavost: V roce 2008 jste mohli film vidět na MFF v Karlových Varech v sekci Horizonty.

Originální trailer filmu 14 kilometrů / 14 kilómetros

NÁZORY

Vložit názor

Povinné položky jsou označeny hvězdičkou. E-mail je třeba pouze pokud budete chtít zasílat reakce a nebude zveřejněn.

Zasílat reakce e-mailem na vaši reakci, článek nebo nezasílat.

Antispam: * Napište první dvě písmena ze slova filmserver
Bez správné odpovědi na tuto otázku nebude názor přidán. Přihlášeným se tato otázka nezobrazuje.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Box Office: 25. víkend
Box Office: Jurský svět 2 otvírá vysoko Jurský svět: Zánik říše otevřel nad hranicí očekávání, ale svého rekordního předchůdce z roku 2015 nepřekonal. čtěte zde
Vydáno: 25.06.2018 07:30 v sekci Komentáře | Box office
0
Recenze: Escobar 7/10
Recenze: Escobar stojí na Bardemovi a Cruz Životopisné krimi Escobar mapuje život a dráhu kokainového krále Pabla Escobara a jeho vztah k novinářce Virginii Vallejo. V hlavních rolích excelují Javier Bardem a Penélope Cruz. čtěte zde
Vydáno: 24.06.2018 11:30 v sekci Recenze | Premiéry
0
TV tipy: 22. 6. 2018 - 28. 6. 2018
TV tipy: Rocker Jack Reacher se (ne)vrací do pensionu pro svobodné pány Na konci června už televize najíždějí na prázdninový režim, což znamená, že nelze čekat žádné zásadní premiéry, ale spíše méně známé žánrovky a spoustu repríz. Tím nejatraktivnějším tipem je asi thriller Jack Reacher:... čtěte zde
Vydáno: 22.06.2018 07:30 v sekci Radar | TV tipy
0
Jurský svět: Zánik říše 7/10
Recenze: Jurský svět: Zánik říše – podruhé ve stejné řece (tentokrát lávové) Pokračování úspěšného pokračování/rebootu slavné filmové série se nese ve znamení vytěžování osvědčených nápadů a leckdy až křečovité snahy přijít s něčím novým. Ve výsledku jde o zábavnou a napínavou akční... čtěte zde
Vydáno: 21.06.2018 07:00 v sekci Recenze | Premiéry
0
Plán útěku 2 5/10
Recenze: béčkový sequel Plán útěku 2 Sylvester Stallone se vrací jako expert na infrastrukturu vězeňských zařízení Ray Breslin v sequelu Plán útěku 2. Novým oříškem k rozlousknutí pro něj tentokrát bude vězení Hádes. čtěte zde
Vydáno: 20.06.2018 21:58 v sekci Recenze | Premiéry
2
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Vydá se Doug Liman na Tajný závod? (10.06.2018 09:34 v Novinky | Zprávy)
- UPDATE: Tarantinův "Hollywood" nabírá další herce (09.06.2018 09:54 v Novinky | Zprávy)
- TV tipy: Muži v černém a Joy si dávají špenát a lesní jahody a pak všechno zařídí (08.06.2018 07:30 v Radar | TV tipy)
- Recenze: Debbie a její parťačky variují Dannyho parťáky v ženském podání (07.06.2018 07:00 v Recenze | Premiéry)
- Kinopremiéry: Profesorka zločinu Debbie a její parťačky vyprávějí Patovi a Matovi duchařské historky (06.06.2018 07:30 v Radar | Kinopremiéry)
- TV tipy: Marguerite hraje v Brooklynu žebráckou operu a na svou slávu dostává sedmou pečeť (01.06.2018 07:30 v Radar | TV tipy)
- Kinopremiéry: Obrovská hruška prožije delirium na teambuildingu v Gangsterdamu (30.05.2018 07:30 v Radar | Kinopremiéry)
- TV tipy: Šílený Max plánuje invazi do rybárny a přepadení ve vzduchu (25.05.2018 07:30 v Radar | TV tipy)
- TV tipy: Divoký Mesiáš radí jak na věc a předkládá neslušný návrh (18.05.2018 07:30 v Radar | TV tipy)
- Chris Evans si zahraje v thrilleru Greenland (17.05.2018 08:00 v Novinky | Zprávy)
- TV tipy: Stárnoucí stážista prochází na letišti zkouškou cti (11.05.2018 07:30 v Radar | TV tipy)
- Tarantinův "Hollywood" nabírá další herce (09.05.2018 11:02 v Novinky | Zprávy)
- Kinopremiéry: Na psím ostrově prožívá Gauguin půlnoční lásku (09.05.2018 07:30 v Radar | Kinopremiéry)
- Kinopremiéry: Neznámý voják a kluci z hor hledají tiché místo (02.05.2018 07:30 v Radar | Kinopremiéry)
- Top 12: Filmy Miloše Formana (29.04.2018 11:30 v Články | Publicistika)
- TV tipy: Parchanti Ace Ventura a David Bowie mizí do neznáma (27.04.2018 07:30 v Radar | TV tipy)
- Kinopremiéry: Avengers a bratři Lumiérové jsou kazišuci (25.04.2018 07:30 v Radar | Kinopremiéry)

PREMIÉRA TÝDNE   23/2018

Já, Simon
7/10

Feel-good drama/komedie podle románové předlohy Já, Simon se zabývá osudy dospívajícího hlavního hrdiny, který je gay, ale nikdo v jeho okolí to neví. A pak ho začne vydírat spolužák...

AKTUÁLNĚ V KINECH

Kompletní seznam kinopremiér naleznete zde.

TV TIPY

VYCHÁZÍ NA BLU-RAY

Kompletní seznam vycházejících BD naleznete zde.

VYCHÁZÍ NA DVD

Kompletní seznam vycházejících DVD naleznete zde.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

NEJNAVŠTĚVOVANĚJŠÍ FILMY (poslední týden)

NEJNAVŠTĚVOVANĚJŠÍ OSOBY (poslední týden)

ČESKÉ TRAILERY

Star Wars: Síla se probouzí
V kinech od 17.12.2015
Jak básníci čekají na zázrak
V kinech od 14.04.2016
Captain America: Občanská válka
V kinech od 05.05.2016

NOVÉ FOTOGRAFIE

Equalizer 2 (1x)
Láska bez bariér (1x)
Jim Knoflík, Lukáš a lokomotiva Ema (1x)
Nepříčetná (5x)
The Domestics (1x)
Blaze (1x)
How It Ends (2x)
Jurský svět: Zánik říše (9x)
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
filmserver.cz - o filmech víme vše
©2010-2018 IMEG s.r.o.
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1804-5529
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver