Sledujte filmserver.cz také na Facebooku!
Přihlásit Přihlásit přes Facebook | Registrovat
Mládí

Recenze: Mládí – filmová symfonie napříč stárnutím

Vydáno: 06.10.2015 17:00 v sekci Recenze | Premiéry - Pavel Bárta

Po oscarové Velké nádheře vstupuje do českých kin nový snímek italského režiséra Paola Sorrentina nazvaný Mládí, který mimo jiné získal Cenu diváků na letošním Mezinárodním filmovém festivalu Karlovy Vary.

MládíRecenzoval/a Pavel Bárta dne 06.10.2015 17:00. Po oscarové Velké nádheře vstupuje do českých kin nový snímek italského režiséra Paola Sorrentina nazvaný Mládí, který mimo jiné získal Cenu diváků na letošním Mezinárodním filmovém festivalu Karlovy Vary. Hodnocení: 4
SDÍLET:    
Michael Caine, hlavní hvězda Mládí, během jednoho interview v rámci filmového festivalu v Cannes, kde si letos tento film odbyl svou premiéru, s pobavením poznamenal, že když mu byl jakožto dvaaosmdesátiletému herci nabídnut snímek s názvem Mládí, přišlo mu to přinejmenším úsměvné, ne-li přímo rozpačité. Takový do očí bijící paradox má však své logické opodstatnění. Tak jako příběhy o ztrátě ústí ve snahu o znovunalezení, či jak se vyprávění o prohřešcích přetaví v pokání, podobně i stáří úzce souvisí s mládím. Jedná se o dva protipóly, bez kterých by život pozbyl smyslu.

Michael Caine, Harvey Keitel ve filmu Mládí / YouthVe stejném rozhovoru režisér snímku Paolo Sorrentino (Tady to musí být, Božský) objasnil, že podle něj je Mládí především o budoucnosti, respektive o tom, jak mladí a staří lidé své budoucnosti čelí. Ve finále se tedy dějová linka nepohybuje pouze mezi stárnoucí přítomností a mladistvou minulostí, nýbrž se bezprostředně týká i budoucnosti svých postav. Do jisté míry tak lze tento film pokládat za jakousi polemiku o životě jakožto celku; o fázích, do kterých je rozdělen; o jeho negativech i pozitivech.

Příběh nás zavádí do luxusního lázeňského hotelu ve švýcarských Alpách, kde se zaměřuje především na postavy dvou starých přátel, na Freda (Michael Caine) a Micka (Harvey Keitel). I přes svůj pokročilý věk je Mick stále pln elánu a odhodlaně vymýšlí scénář ke svému poslednímu filmu, jenž označuje za svůj testament. Oproti tomu Fred, u něhož byla diagnostikována apatie k životu, se již odmítá vrátit zpět k dirigování, ač – jak prozrazuje mnoho záběrů – hudbu slyší neustále a všude. Fredova dcera Lena (Rachel Weisz) mu proto v hotelu nachystala intenzivní léčbu, aby ho alespoň částečně přivedla zpět k životu. Sama však v daný okamžik začne prožívat hlubokou osobní krizi. V průběhu filmu pak začnou především o Fredovi, ale i o dalších návštěvnících hotelu vyplouvat na povrch dlouho skryté pravdy.

Celý film se nese v duchu úsměvného dramatu, který dokáže rozesmát i dojmout. Mezi nejzábavnější momenty filmu patří bezpochyby debaty ústředního dua postarších přátel o potížích způsobených zrádností prostaty. Jímavé chvíle jsou potom zastoupeny především v komponovaných záběrech, kde je dialog omezen na minimum a hudba hraje prim. Jak režisér Paolo Sorrentino dokázal již ve svém předcházejícím snímku Velká nádhera, vyprávění mu jde nejlépe beze slov. I v Mládí se podstatná část příběhu odvíjí pomocí vizuálů a pečlivě zvolené hudby.Michael Caine ve filmu Mládí / Youth

Mládí možná není vizuálně až tak opulentní jako již zmiňovaná Velká nádhera, přesto je však stále velmi působivé a podmanivé. V jistém smyslu se dá říct, že tam, kde Velká nádhera oslňovala unikátní vizuální stránkou, zároveň tratila na emocionální náročnosti. Co se zrakových orgií týče, Mládí může působit skromnějším dojmem, na druhou stranu je ale o to větší důraz kladen na emoce, jež chce film předat. Díky ucelenější dějové lince než ve Velké nádheřeMládí možnost většího dopadu na divákovy city ve svém závěru. Sorrentino však stále nejvíce okouzluje v jednotlivých scénách, jejichž hlavních úkolem je navodit v divákovi takové rozpoložení, v jakém se nachází i daná filmová postava. Daří se mu tak nejen díky citlivě nasnímaným záběrům, ale především také díky využití přesně zařazené hudby.

Soundtrack filmu se může na první poslech jevit jako nesourodý mix příliš mnoha stylů, nicméně všechny využité hudební žánry do sebe ve filmovém zpracování přesně zapadají, a Mládí pak díky tomu hraje množstvím různých barev. Původní hudbu obstaral americký skladatel David Lang, se kterým režisér Sorrentino spolupracoval již na Velké nádheře. Jeho melodie jsou pak doplněny popovými písněmi Palomy Faith či operní árií jihokorejské sopranistky Sumi Jo. Zajímavostí jistě je, že obě zmíněné dámy si v Mládí zahrály samy sebe. Nejsvébytnější symfonií tohoto snímku může být pak považována ta sestávající pouze ze zvuků přírody, bučení krav a cinkání jejich zvonků, které mají zavěšené kolem krku. Spolu s dirigujícím Michaelem Cainem, slavnostně usazeným na pařezu, se pak tato bukolická scéna stává jedním z nejoriginálnějších momentů celého filmu.

Michael Caine ve filmu Mládí / YouthNe zcela nepodstatnou složkou filmu je zajisté i vynikající herecké obsazení. Především Michael Caine (Počátek, Temný rytíř) předvádí úctyhodný výkon v ústřední postavě Freda Ballingera, balancujícího mezi apatií a elánem, či cynismem a sentimentem. Harvey Keitel (Pulp Fiction, Až vyjde měsíc) mu zdatně sekunduje a ani Rachel Weisz (Fontána, Agora) se na malém prostoru rozhodně neztratí. V krátkém cameu potěší i Jane Fonda (Klute, Návrat domů), která dokazuje, že ve správné roli toho má ještě spoustu co nabídnout. Pouze postava mladého herce Paula Danoa (Zmizení, There Will Be Blood) vyznívá naprázdno a jeho závěrečné převtělení do role, kterou v lázeňském hotelu trénuje, působí tak trochu jako pěst na oko.

Celkově vzato je Mládí výborným snímkem, či spíše filmovou symfonií, která se dá nejlépe prožít intuitivně. Hlavní postava filmu Fred v jednom momentě poznamenává: „Nepotřebuješ slova nebo zkušenosti, abys rozuměl(a) hudbě. Hudba prostě je.“ Stejně tak nezáleží na tom, zdali jste mladí, či staří, zkušení, či světem nepoznamenaní, abyste si film mohli opravdu vychutnat. Mládí tu prostě je, a pokud se necháte vést svými smysly, čeká vás náležitá odměna. Vizuální, poslechová, emoční – a především filmová.

Oficiální upoutávka filmu Mládí
 


NAŠE HODNOCENÍ FILMU:
8/10
Podobné filmy:
VAŠE HODNOCENÍ FILMU:
Líbí se mi Nelíbí   Chci vidět Nechci vidět
0,0
NÁZORY

Vložit názor

Povinné položky jsou označeny hvězdičkou. E-mail je třeba pouze pokud budete chtít zasílat reakce a nebude zveřejněn.

Zasílat reakce e-mailem na vaši reakci, článek nebo nezasílat.

Antispam: * Napište první dvě písmena ze slova filmserver
Bez správné odpovědi na tuto otázku nebude názor přidán. Přihlášeným se tato otázka nezobrazuje.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Chata na prodej 6/10
Recenze: V komedii Chata na prodej mnozí diváci poznají své vlastní rodiny Hvězdně obsazená komedie je vystavěná na ze života odkoukaných situacích a na českých (nejen) povahových stereotypech. Točí se kolem rodiny, která prodává chatu a má na ní strávit poslední společný víkend. čtěte zde
Vydáno: 23.07.2018 08:00 v sekci Recenze | Premiéry
0
Box Office: 29. víkend
Box Office: Mamma Mia 2 a Equalizer 2 ovládli kina Akční thriller a sequel Equalizer 2 ovládl o premiérovém víkendu americká kina. Výrazně mu ale na paty šlapal další sequel v podobě muzikálu Mamma Mia! Here We Go Again. čtěte zde
Vydáno: 23.07.2018 07:30 v sekci Komentáře | Box office
0
Top 12: všechny filmy Terryho Gilliama od nejhoršího po nejlepší
Top 12: všechny filmy Terryho Gilliama od nejhoršího po nejlepší S premiérou Gilliamova posledního snímku Muž, který zabil Dona Quijota se ohlížíme zpět za tvorbou režiséra, který bojoval s větrnými mlýny celý svůj život. čtěte zde
Vydáno: 22.07.2018 12:00 v sekci Články | Publicistika
0
TV tipy: 20. 7. 2018 - 26. 7. 2018
TV tipy: Petr Pan, človíček Tate a špinavej Joe sjíždějí divokou řeku Druhá polovina července bývá z pohledu televizní nabídky každoročně chudá a nejinak je tomu i letos. Do našeho výběru se tak dostávají filmy, které by jinak nárok moc neměly, najdete v něm ale i ty hodně vzácně vysílané. čtěte zde
Vydáno: 20.07.2018 07:30 v sekci Radar | TV tipy
0
Mamma Mia! Here We Go Again 4/10
Recenze: Nebýt ABBY, byl by muzikál Mamma Mia! Here We Go Again katastrofou Deset let po premiéře divácky úspěšného letního hitu Mamma Mia!, muzikálu s písničkami skupiny ABBA, přichází do kin jeho pokračování, které se odehrává hned ve dvou časových rovinách. čtěte zde
Vydáno: 19.07.2018 07:00 v sekci Recenze | Premiéry
7
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- The Favourite: trailer nového filmu od režiséra Zabití posvátného jelena (09.07.2018 17:34 v Novinky | Trailery)
- TV tipy: Otcové a dcery se v tajnosti pohybují na vražedných polích (29.06.2018 07:30 v Radar | TV tipy)
- Hal: Dokument ze Sundance míří do Varů (28.06.2018 14:28 v Novinky | Trailery)
- TV tipy: Muži v černém a Joy si dávají špenát a lesní jahody a pak všechno zařídí (08.06.2018 07:30 v Radar | TV tipy)
- TV tipy: Marguerite hraje v Brooklynu žebráckou operu a na svou slávu dostává sedmou pečeť (01.06.2018 07:30 v Radar | TV tipy)
- Kinopremiéry: Pod jedním stromem se na krátko v dámském klubu zjevil Han Solo (23.05.2018 07:30 v Radar | Kinopremiéry)
- TV tipy: Divoký Mesiáš radí jak na věc a předkládá neslušný návrh (18.05.2018 07:30 v Radar | TV tipy)
- Kinopremiéry: Na psím ostrově prožívá Gauguin půlnoční lásku (09.05.2018 07:30 v Radar | Kinopremiéry)
- Dámský klub: Nová komedie ve finálním traileru (01.05.2018 11:01 v Novinky | Trailery)
- TV tipy: Hodný dinosaurus a učitelka hledají své mládí v srdci moře (16.02.2018 07:30 v Radar | TV tipy)
- TV tipy: Přebytečný Otello se studeným čumákem musí pryč (09.02.2018 07:30 v Radar | TV tipy)
- TV tipy: Popelka zachraňuje moře v plamenech a na večeři si dává vraždu (26.01.2018 07:30 v Radar | TV tipy)
- TV tipy: Dokonalý šéf hraje za zdí špinavou hru s komornou (29.12.2017 07:30 v Radar | TV tipy)
- TV tipy: Paddington, řidič aut a Seabiscuit uhánějí do Země zítřka (15.12.2017 07:30 v Radar | TV tipy)

PREMIÉRA TÝDNE   29/2018

Děsivé dědictví
9/10

Film Děsivé dědictví je prezentován jako horor, čemuž odpovídají i všechny jeho plakáty a upoutávky. Nicméně je to úplně jiný typ hororu, než bude většina diváků na základě těch upoutávek očekávat.

AKTUÁLNĚ V KINECH

Kompletní seznam kinopremiér naleznete zde.

TV TIPY

VYCHÁZÍ NA BLU-RAY

Kompletní seznam vycházejících BD naleznete zde.

VYCHÁZÍ NA DVD

Kompletní seznam vycházejících DVD naleznete zde.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

NEJNAVŠTĚVOVANĚJŠÍ FILMY (poslední týden)

NEJNAVŠTĚVOVANĚJŠÍ OSOBY (poslední týden)

ČESKÉ TRAILERY

Star Wars: Síla se probouzí
V kinech od 17.12.2015
Jak básníci čekají na zázrak
V kinech od 14.04.2016
Captain America: Občanská válka
V kinech od 05.05.2016

NOVÉ FOTOGRAFIE

Siberia (3x)
Chata na prodej (8x)
Ten pravý, ta pravá? (1x)
Plán útěku 2 (1x)
Equalizer 2 (1x)
Godzilla: King of the Monsters (3x)
Fantastická zvířata: Grindelwaldovy zločiny (1x)
Shazam! (1x)
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
filmserver.cz - o filmech víme vše
©2010-2018 IMEG s.r.o.
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1804-5529
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver